ABYSMAL GROWLS OF DESPAIR – Between My Dead (CD-2015, Satanath Records)

Between My DeadKdyž už hudba není hudbou, když už se to „něco“, co je ukryto na CD nedá naposlouchat, když nejsou potřeba hvězdné hráčské výkony, když zvuk bloudí a rezonuje… tam už je to se zaujetím logického postoje skutečně velice komplikované. Ovšem i na tomto produktu, jež nese název „Between My Dead“, lze spoustu věcí obdivovat. Už jsem tady sice měl několik projektů, které ve svém snažení zacházejí až za hranice funeral doom metalu, těžko říci, kdo je v současné době nejdál ze všech, ovšem francouzský umělec Hangsvart na mě působí tak, že by se dost možná chtěl stát absolutním monopolem žalu a zoufalství.

Právě tenhle dobrodruh je komplexním „opravářem“ ABYSMAL GROWLS OF DESPAIR. Jak se zdá, zápal a nadšení pro věc mu nechybí, neboť od roku 2013, kdy s tvorbou započal, vyprodukoval hned čtyři řadová alba a několik splitek. Vlastně ani toto čerstvé album nelze považovat za úplnou novinku, neboť už nyní má Hangsvart na kontě další dva neřadové počiny. A jak s hudbou-nehudbou od Francouze naložit? Jednoduše se zkuste nechat unášet, zavřete oči a relaxujte. I přes fakt, že je celé pohřební divadlo v základu hrubé, tak na mě nepůsobí nikterak depresivně. Abysmal Growls of DespairChce to si zkrátka udělat čas a najít si chvilku na rezonující kytarové výpary, místy brutální growl, spoustu samplů a undergroundový minimalismus. Hodně důležité je pak i to, aby jste v daném žánru měli už něco naposloucháno. Jinak zkrátka nemáte šanci… nemáte šanci tohle dát, ale vlastně ani pochopit. Tak to prostě je.

Navíc produkce ABYSMAL GROWLS OF DESPAIR velkou měrou zasahuje do revírů ambientních a jednotlivé položky jsou vlastně takovými pekelnými uhlíky uceleného soundtracku. Člověk si může před očima představit opravdu cokoliv. Mně příkladně zaimponoval jednoduchý, ale zároveň v pravdě účinný cover, ztvárňující pravděpodobně dekadenci v industriálních barvách. Konceptuální stránku věci má tedy Hangsvart docela dobře zmáknutou, což je pro milovníky hudební umrlosti zajisté dobrá zpráva, neboť nejen pro tyto účely se vyplatí album vlastnit ve fyzické podobě. Nemůžu jinak, ale s tímto vražedně-hnilobným dílkem jsem opravdu spokojen, sám si klepu na čelo a lamentuji nad svou zvráceností. 🙂 Nicméně je ale jasné, že takovýto lomoz se nedá poslouchat každý den, zkrátka si to chce najít tu „svou chvilku“.

„ Between My Dead“ ve mně zanechalo příznivé dojmy. Z počátku se člověk sice musí dostat z obrovského šoku a zvyknout si na nastavená pravidla hry, ale posléze se dráp atmosféry dokáže zarýt do mozkovny (možná i svědomí). Jak jsem ale už výše konstatoval, tenhle materiál je určen pouze pro silné nátury, milovníky ortodoxního funeralu a zároveň také hledače hudebních neobvyklostí. Jsem si naprosto jist, že předložená paleta smutků není určena 95% této populace. Cesta k ABYSMAL GROWLS OF DESPAIR ovšem vede přes jiné umělce. Ostatně svůj úsudek si můžete udělat hned pod touto recenzí.

ALL

http://abysmalgrowlsofdespair.bandcamp.com/

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *