Pokud je vám blízká škatulka zvaná pagan metal, tak rozhodně zbystřete pozornost. Německá kapela WOLFCHANT, pocházející z bavorského venkova, bezesporu patří k velkým nadějím tohoto žánru a silně o tom přesvědčuje také jejich poslední nahrávka „Bloody Tales Of Disgraced Lands“ (CCP records). Velkou zajímavostí také je, že právě WOLFCHANT uspořádali letos v červnu jedinečný festival, nazvaný PAGAN NIGHTS, orientující se především na folk a pagan metal.To je myslím si dobrý důvod k tomu, abychom tuto akci vedli v patrnost. Vždyť WOLFCHANT slibují pro příští rok pokračování, což by mohl být docela dobrý typ i pro českého fanouška, hledající nové místo pro letní festivalové radovánky. Více ale už bubeník Norgahd…
Zdravím tě, Norgahde! Jak se vede?
Také tě zdravím! Díky za optání! V současné době se mám skutečně skvěle a dá se říci, že si teď docela užívám a také odpočívám. Před nedávnem jsme totiž pořádali první ročník festivalu PAGAN NIGHTS, což stálo docela velké úsilí a samozřejmě nechyběla trocha toho stresu.
Mohl bys naším čtenářům trochu představit vaši kapelu? Především by mě zajímal váš název WOLFCHANT. Co si pod tím má člověk představit?
Chtěli jsme pojmenovat kapelu tak, aby samotný název vystihoval a něco vypovídal o našem domově. Žijeme totiž v blízkosti bavorských lesů, kde také mimo jiné, žije spousta vlků. Právě proto jsme pojmenovali naší kapelu WOLFCHANT, což v širším smyslu slova znamená „vlčí zpěv“. Nebo-li zpěv úpějícího vlka, což zase tak trochu evokuje naše vokály. Takže asi tolik k našemu názvu, který jak vidíš, se skutečně vyznačuje jakousi celistvostí.
Na svém kontě máte už tři nahrávky, přičemž regulérní album jste vydali na sklonku minulého roku a jmenuje se „Bloody Tales Of Disgraced Lands“. Prozraď o něm několik základních informací…
Ano, je to skutečně naše první regulérní album, které nám vydala rakouská firma CCP records/SPV. Jedná se o koncepční album, založené na fiktivním příběhu o válečníku Ragrovi, jeho synu Mahrovi a lidech ze „starých polí“. Příběh pokračuje napadením jejich pohanské země, křesťanských sousedy, ze země Claim. Dagmar, Aahr a několik další válečníků, žen a dětí se pokusí uprchnout do hor a nějaký čas se tam ukrývají. Poté přichází čas odplaty. Válečníci se dávají opět do boje a jdou osvobodit svou zem. Každá píseň na albu je jakýmsi samostatným příběhem. Posluchači tu najdou hned třináct songů, včetně intra a akustických částí.
Ve vaší hudbě se prolíná spoustu metalových odnoží. Jak bys váš hudební styl vlastně charakterizoval a zařadil? Existuje vůbec nějaká „škatulka“?
Řekl bych, že se snažíme o velmi melodické pagan metalové pojetí, do kterého se promítají také power metalové vlivy. Domnívám se ,že tam najdeš i trochu toho black metalu, a to především díky vokálům. Tohle všechno my shrnujeme do jedné krátké věty, která myslím vše podstatné vystihuje: „Epic Pagan Metal!“
Rád bych se zastavil také u vašeho obalu, který zdobí CD „Bloody Tales Of Disgraced Lands“. Na první pohled se zdá, že se jedná o kresbu, ale když se člověk podívá trošku důkladněji, tak zjistí, že jde o přece jen o fotografii. Udělali jste třeba více takových obrázků?
Chtěli jsme vybrat obal, který by přesně seděl do tématického celku a zároveň jsme chtěli, aby z něho bylo patrné jaký druh hudby lidé na CD najdou. Proto ten úvodní obrázek vyjadřuje jak přírodu, tak třeba také symboly bitevního pole. Tuhle fotku jsme pořídili blízko St.Oswald, což je vesnice, ve které žijeme. Pak už stačilo půjčit si jen meč a celé to propojit dohromady. Udělali jsme tak sto fotografii a poté vybrali tu nejlepší. No a konečný výsledek už znáš…
Jakým způsobem dáváte jednotlivé skladby dohromady? Vaše texty jsou tedy jednotlivými příběhy, to znamená, že nejdříve máte připravené texty, a nebo nejprve skládáte hudbu?
Jako první děláme hudbu, kterou vždy někdo z nás doma nahraje do počítače. Když má někdo vymyšlený skutečně dobrý rif, tak ho poté představí ostatním členům. Když je ten nápad skutečně dobrý, začne na něm pracovat celá kapela. Většinou každý přináší nějaký ten nápad, z kterého poté vzniká skladba, kterou poté dolaďujeme až do konečné finální verze. Až naposled přidáváme ke skladbě text. Texty píše vokalista Lokhi a jejich náplní je převážně příroda, mytologie…atd.
Zajímal by mě tvůj názor na německý metalový undergroundovou. Jak to v současné době u vás vypadá ve srovnání s ostatními zeměmi? Máte třeba nějakou špatnou zkušenost s některými lidmi, kteří se v metalovém podzemí pohybují?
Tohle je skutečně dobrá otázka a zvláště v tuto dobu. Mám totiž pocit, že undergroundová scéna v Německu je stále větší a větší. Existuje tady velká spousta kapel rozličných stylů a v neposlední řadě mám dojem, že se stále víc a víc rozrůstá početná škála posluchačů. Nemůžu zapomenout na tu obrovskou spoustu koncertů, festivalů a samozřejmě také práci vydavatelských firem, které underground podporují. Zároveň bych však chtěl upozornit, právě na jednu z těch špatných zkušeností, na které ses ptal. Váží se totiž k jedné vydavatelské firmě a jak se ukazuje, tak ne všechny firmy dělají svou práci zrovna dobře a já si myslím, že je důležité na tyto věci neustále upozorňovat. Špatné zkušenosti máme především s labelem Enclave records z Portugalska. Před rokem a půl jsme si zaplatili účast na kompilaci „Metal Ostentation Sampler vol. 9“, jak to tak obvykle bývá. Nakonec se však z toho člověka, co to zajišťoval, vyklubal naprostý lhář. Naše těžce vydělané peníze shrábnul a sampler vůbec nevydal. Pevně však věříme, že šlo jen o výjimečnou zkušenost. Žádný podobný problém jsem už potom neměli. Vše funguje většinou v pohodě.
WOLFCHANT pocházejí z malé vesničky, ležící uprostřed bavorských lesů. Jak se vám vlastně žije v této dosti odlišné části Německa? Když se totiž mluví o vaší zemi, tak si každý představí spíše moderní města, než přírodu, kopce a lesy. Otázka životního stylu je tedy nasnadě…
Když pominu hraní v kapele, tak všichni pracují, nebo studují.Rádi chodíme na párty, koncerty, festivaly…zkrátka tam, kde se setkáváme s ostatními spřízněnými lidmi. Za všechny členy musím říct, že jsem tady velice šťastní. Žijeme v bavorských lesích a příroda je tady skutečně překrásná. Je tu klid, žádný hluk, který najdeš v jakémkoli velkém městě. Snažíme se chránit to, co je naše a rozhodně bych se odtud jen tak pro nic za nic neodstěhoval. Rozhodně nám je ukradené, jak žijí ostatní lidé, nebo třeba zbohatlí politici ve městech. Třeba my je absolutně nesnášíme. Navíc pracují většinou špatně, jsou vychytralí a prakticky jim jde jen o vlastní kariéru.
OK, přesto bych se ale ještě jednou rád zastavil u tvé rodné země. Německo dalo světu spoustu kvalitních metalových kapel. Dokázal bys subjektivně určit tu opravdu „největší“?
Já myslím, že nejlepší německou metalovou kapelou jsou BLIND GUARDIAN. Mám rád jejich hudbu možná nejvíce ze všech německých kapel. A samozřejmě nejen hudbu. Líbí se mi také jejich texty, jelikož mě velmi zajímá středověk, severská mytologie a témata týkající se různých panovníků a vladařů. Bohužel, jejich nová alba nejsou už tak dobrá jako ta stará. Nám na mysli např. „Somwhere Far Beyond“ nebo „Imaginations From The Other Side“.
Z tvých opovědí vyplývá, že máš rád nejen přírodu, ale také další kapely, které se podobnými tématy zabývají. Jde především o pagan metalové a folk metalové spolky, že ano?
Ano, tenhle žánr mám skutečně nejraději. Dá se říct, že poslouchám především folk, pagan a black metalové kapely. Jedinou výjimkou jsou už výše zmiňovaní BLIND GUARDIAN. Jinak mám nejraději MOONSORROW, MITHOTYN, EINHERJER, ENSIFERUM, WINTERSUN, RUNIC a staré THYRFING.
…a dokázal bys vybrat svých pět neoblíbenějších desek ?
MITHOTYN – In the sign of the Raven – Jedno z prvních a možná nejgeniálnějších alb v rámci „pagan stylu“, s nedostižnými melodiemi.
ENSIFERUM – Iron – Jedno z nejlepších alb, které jsem za poslední roky slyšel. Je výrazně odlišné od ostatních a navíc se nemůže stát, aby tě při jeho poslechu přepadla nuda..
MOONSORROW – Kivenkantaja – Epický a bombastický metal umí vytvořit pouze MOONSORROW!
THYRFING – Valdr Galga – Trochu jako MITHOTYN. Také THYRFING ze sebe dokázali dostat více, než ostatní kapely. Jednoznačně dokázali prodat to, co v nich je.
FALCONER – Falconer – V současnosti nemám power metal příliš v oblibě, ovšem tahle deska, kterou FALCONER udělali, je doslova briliantová! Můžu ji poslouchat prakticky kdykoliv. Především vokál a kytarové melodie jsou skutečně velkolepé!
A co třeba české kapely? Znáš nějaké? Byl jsi někdy v Česku?
Jasně, byl jsem v Česku! Od nás je to k vám pouze pět kilometrů vzdušnou čarou 🙂 . Jinak českých kapel příliš neznám. Pouze TROLLECH, KRABATHOR a HEIDEN.
Má někdo z členů WOLFCHANT třeba nějaký boční hudební projekt?
V současné době působí všichni členové pouze ve WOLFCHANT. To se samozřejmě může časem změnit. Kdo ví?
Náš rozhovor se chýlí pomalu k závěru, proto bych tě rád poprosil, zda bys našim čtenářům prozradil vaše nejbližší plány?
Na říjen a listopad plánujeme turné, které by mělo zahrnovat koncerty po Německu, Rakousku, Belgii a Holandsku. Jinak teď objíždíme festivaly a koncertní akce tady v Německu, případně v dalších německy mluvících zemích.V listopadu bychom také zároveň chtěli nastoupit do studia a nahrát naše další album. Prozradit mohu, že se bude jmenovat „A Pagan Storm“ a vyjít by mělo v březnu následujícího roku. Nahrávat budeme v rakouském CCP studiu v Linci. Pomalu a jistě začneme také pracovat na organizaci našeho festivalu Pagan Nights, který by jsme chtěli opět uspořádat.
Na závěr se nemůžu nezeptat na současnou fotbalovou horečku, která Německo doslova obklopila. Takže…?
Normálně nepatřím k příliš velkým fotbalovým fandům a ani v televizi se na fotbal nedívám. Výjimkou je právě mistrovství světa. Když byl čas, díval jsem se na zápasy našeho týmu.Zároveň však musím konstatovat, že našemu umístění nepřikládám příliš velkou váhu a důležitost. Za vším totiž stojí pouze a jen peníze. Koupíš si nějakou tretku za neuvěřitelně vysokou cenu, ale tím svůj tým rozhodně nepodpoříš. Spíš přidáš další částku do toho nechutného průmyslu, za kterým stojí lidé, kteří se zajímají jen o své zisky a nějaký fotbal je jim ukradený. Nikdo z nich nebude šílet z výsledků jako blázen. To je opravdu neskutečné!
Naprosto vyčerpávající! Poslední slova patří Tobě! Za RUM zine se loučí ALLeš
Děkujeme za rozhovor a podporu. Doufám, že se někdy budeme moci setkat osobně a dát jedno nebo dvě pivka!
„Keep the ancient flame burning! Pagan Hails“. Norgahd
Diskografie:
The Fangs Of The Southern Death 2004(self produced)
The Herjan Triology (´EP 2004) (self produced)
Bloody Tates Of Disgraced Lands (2005) CCP records
Sestava:
Lokhi – Vocals
Gaahnt – Bass
Skaahl – Guitar
Derrmorh – Guitar
Norgahd – Drums, Keyboard, Vocals
kontakt: WOLFCHANT, Daniel Liebl, Hoher Stein 11a, D-94568 St. Oswald, GERMANY, Fon I: (++49)8552-97 37 39, Fon II: (++49)151-116 49 748
web: http://www.wolfchant-metal.com
„PAGAN NIGHTS 2“
– Open Air Festival in Ringelai, Germany, Summer 2007 in focus.
In case of interest contact info@wolfchant-metal.com
www.pagannights.de