WHO DIES SIBERIAN SLUSH – Naše texty popisují, jak snadno může člověk uvíznout ve své vlastní nekonečné zimě….

russiaWHO DIES IN SIBERIAN SLUSH patří do rodiny ruských funeral doomových kapel a byla by škoda si je na R.U.M. nepředstavit. Pozoruhodný název, originální image a rovněž ucházející umělecké vizionářství. Zatímco na debutové desce „Bitterness of the Years That Are Lost“ (2010) se banda profilovala jako ryze funerální produkt, tak na posledním počinu předvedla emoční útok na posluchačovu mozkovnu, a to drsnou sludge-funeral doomovou skládankou „We Have Been Dead Since Long Ago…“ (2012), čímž se i zařadila mezi nejpikantnější ruské soubory současnosti. Pokud formace udrží onu experimentální linii, můžeme se v následujících měsících dočkat opravdu hodně zajímavých věcí. Více však v tomto rozhovoru, který jsem podnikl s kytaristou a zpěvákem E.S. aka Evanderem, se kterým spolupracuji už nějaký ten pátek a mohu jen podotknout, že jeho umělecká činorodost je vskutku imponující. Kromě WHO DIES SIBERIAN SLUSH ho totiž najdete i v sestavách mnoha dalších kapel či projektů (A YOUNG MAN’S FUNERAL, DECAY OF REALITY atd.), přičemž tou neméně podstatnou náplní, je podpora kapel prostřednictvím labelu Moscow Funeral League Records (MFL), jehož je také zakladatelem a vůdčí personou.

Hello, bro! Jak už bylo několikrát uvedeno, ruská scéna je v poslední době hodně produktivní, avšak… třeba WHO DIES SIBERIAN SLUSH v Česku asi moc lidí znát nebude. Můžeš svou kapelu malinko představit? Je to sice taková tradiční otázka, ale v tomto případě snad nešlápneme vedle …
Dobrý den! Děkuju ti za tvůj zájem o nás! Na konci roku 2003, jsem cítil potřebu vyjádřit své nahromaděné hudební nápady. Hned první demo bylo vydáno v dubnu 2004, a v roce 2008 jsem dal dokonce dohromady kompletní tým lidí. Od prosince 2014 pak WHO DIES SIBERIAN SLUSH čítá sedm zkušených hudebníků, přičemž v současnosti má kapela na kontě dvě dlouhohrající alba a split CD. Občas se nám taky daří hrát živě, i když teď pracujeme spíš na novém materiálu.

Bitterness of the Years That Are LostOsobně mi imponuje nejen vaše hudba, ale také samotný název kapely. Jak jste se k němu vlastně dopracovali?
Děkuju. Narodil jsem se na Sibiři, která je jedním z mnoha míst v Rusku, kde talentovaní lidé, kteří nemají příliš příležitostí a taky času, k potřebnému vyjádření se. WHO DIES SIBERIAN SLUSH je tedy taková pocta některým těmto lidem. Není to jen o mě samotném.

Vaše hudba se vyvíjí docela zajímavým způsobem. Lze ji nějak přesněji definovat?
Náš tým tak nějak předpokládal, že budeme hrát funeral death doom – hudbu na rozcestí death doomu a funeral doomu. Tahle volba byla podle našich názorů asi jediný možný způsob, jak převést naše vnímání do reality.

S jakými ohlasy se prozatím setkáváte? Zajímá mě především poslední řadové album „We Have Been Dead Since Long Ago…“, na kterém se vaše produkce poněkud proměnila, alespoň tedy v porovnání s debutem…
Svůj názor na tohle téma můžu opřít vlastně jen o recenze, které byly publikovány. Třeba konkretně v Rusku jsme se s přílišným pochopením až tolik nesetkali, na rozdíl od Evropy. Ale těch jednotlivých názorů na naši hudbu bylo a je opravdu moc. Nás akorát může těšit to, že většina z nich je pozitivních.

Existuje nějaké schéma či okruhy, kterých se jako kapela držíte jaksi průběžně?
Zoufalství, bezmoc, protest a nerovnoměrné beznadějný boj člověka proti okolnostem, smrt člověka jako definitivní stav. Ale smrt nic neznamená, protože všichni jsme mrtví už dávno. Tohle je tak zhruba koncept druhé alba „ We Have Been Dead Since Long Ago“, které je po hudební stránce více experimentální a „pichlavé“. Do dnešních dnů dostávám zpětnou vazbu od publika z různých míst po celém světě. Jsem si jist tím, že tohle album sehrálo opravdu důstojnou roli v historii kapely.

WDSS_promoTémata vašich textů jsou hodně zvláštní a dají se vykládat hned několika způsoby. Obecně ovšem platí (a uvádí to i server metal-archives.com), že se texty opírají o krásy sibiřské přírody, různé abstrakce, alkohol, deprese… Můžeš tyhle obrazce přiblížit svými slovy?
Abych řekl pravdu, tak v textech WHO DIES SIBERIAN SLUSH neexistuje žádný odkaz na sibiřskou přírodu, alkohol a deprese… Nevím, kde se podobné charakteristiky berou. Myslím si, že texty WHO DIES SIBERIAN SLUSH jsou spojeny s pocity člověka, jehož duše je zamrzlá s nekonečnou těžkou zimou, kterou je obklopen. Popisují, jak snadno může člověk uvíznout ve své vlastní nekonečné zimě…. V textech se navíc odráží spoustu motivů, které se objevují i v některých mých literárních dílech. Podle mého názoru, se tohle všechno odráží i v hudbě samotné.

Při komponování dáváte přednost nejprve hudbě, anebo máte nejprve nachystány texty?
Tvoříme několika různými způsoby. Nejčastěji to však dopadá tak, že hudba i téma textu se vždycky objevují ve stejnou dobu.

Hodně kapel se ptám na využívání internetu v jejich podání. Jak právě tenhle faktor ovlivňuje vaši práci, samozřejmě nejen hudební, ale i tu propagační?
Myslím si, že internet hraje určitou pozitivní roli v podpoře všech moderních kapel. Na druhou stranu je ovšem jasné, že v globálním měřítku to bude právě internet, který nakonec pohřbí veškeré vydávání CD a s tím zmizí i většina labelů. Důležitost internetu tedy ještě vzroste, kapely se na něm stanou ještě víc závislé. I my nebudeme žádnou výjimkou.

We Have Been Dead Since Long Ago...Osobně jsem hodně zvědav na váš nový materiál, těším se, kam až vás nové umělecké cesty asi zavedly. Mohl by s nám je nyní alespoň v krátkosti přiblížit? Máte už nějaký nový materiál, se kterým se budou posluchači moci seznámit?
Ano, máme už nový materiál. Do konce roku 2014 by mělo být vydáno split album WHO DIES SIBERIAN SLUSH a finsko-německých MY SHAMEFUL. Materiál vyjde pod hlavičkou MFL Records. Co se týče vývoje naší hudby, tak nyní jsme vycítili potřebu implantovat do hudby velkou porci masivního death doomu, jehož součástí bude těžkotonážní sound. Hudba pak bude ještě doplněna o dechové nástroje! Nemohu to sice ještě říci s úplnou jistotou, ale nyní mám chuť tohle všechno zrealizovat právě takhle. Plány ohledně dalšího plnohodnotného alba se nyní stáčejí ještě k roku 2015. Proto sledujete novinky na našich sociálních sítích, budeme rádi, když se přidáte k naší komunitě na FB a VK (odkazy pod rozhovorem pozn. aut.).

Co v současné době nejčastěji posloucháš? Které nahrávky se ti v těchto dnech protáčejí v přehrávači?
Sleduji všechny nové verze doom-metalu, a i nadále patřím k vášnivým posluchačům, kteří kupují CD a další merch. Mezi mé oblíbence patří COLOSSEUM, LOSS, AHAB, MOURNFUL CONGREGATION, ATARAXIE, MOURNER, LONGING FOR DAWN, EYE OF SOLITUDE, TOWARDS DARKNESS, WORSHIP, RECLUSIAM, MAR DE GRISES, MOURNING BELOVETH, a MY SHAMEFUL. Z tohoto výčtu nemůžu upřednostnit žádnou z kapel, protože každá je svým způsobem jedinečná.

WDSS_MSHrajete s WHO DIES SIBERIAN SLUSH koncerty? Jak často a za jakých okolností jste schopni předvést živou show?
Koncertujeme jen zřídka a jen zřídka opouštíme teritorium Moskvy, přestože jsme otevřeni všem nabídkám i třeba mimo naší zemi. Ale upřímně řečeno, ohledně takových nabídek jsme spíše skeptičtí. Jsme anti-komerční band, na jehož koncertech se dají těžko vydělat nějaké peníze.

Patříš k zakladatelům labelu Moscow Funeral League. Pokus se nyní vaši komunitu trochu představit…
Ano, vedu Moscow Funeral League Records, což je label, který se zaměřuje především na death doom a funeral doom. Prozatím jsme vydali kapely jako jsou: EGO DEPTHS, DE PROFUNDIS CLAMATI, HALTER, ENNUI, WHO DIES IN SIBERIAN SLUSH, ABSTRACT SPIRIT, QUERCUS, MY SHAMEFUL. Ve výjimečných případech se však i my dokážeme mírně odklonit od naší primární žánrové orientace, třeba jako v případě CD DECAY OF REALITY (death metal, Rusko), které vyšlo 30. října 2014. Do konce roku bylo ještě naplánováno vydání těchto počinů: UNMERCENARIES (funeral death doom) a split CD MY SHAMEFUL /WHO DIES IN SIBERIAN SLUSH. Možná jste slyšeli i o znovuoživení kapely COMATOSE VIGIL, kteří v příštím roce chystají pro naší značku vydání výročního CD. Jinak všechny novinky ohledně MFL records, lze sledovat na našich webových stránkách.

Děkuji ti za odpovědi, věřím, že se jna stránkách R.U.M. zinu někdy znovu setkáme. Poslední slova jsou tvá…
Děkuji za zajímavé otázky a možnost sdílet své myšlenky s ostatními lidmi! A teď nějaká ta tradiční slova na úplný závěr: stay true to yourselves!

ALL

http://wdiss.com/

http://vk.com/wdiss

https://www.facebook.com/whodiesinsiberianslush

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *