Na novinkový počin WHO DIES IN SIBERIAN SLUSH jsem se těšil už nějaký ten pátek. Dost dobře si pamatuji, jak jsem tuto ruskou funeral doom metalovou formaci objevil už někdy v jejich začátcích, ostatně onen originální název mému vyzkoušení pochopitelně velmi pomohl. Nyní, po šestnácti letech, kdy WHO DIES IN SIBERIAN SLUSH jsou jednou z nejrespektovanějších ruských kapel (alespoň v tomto minoritním žánru), se ukazuje, že se v jejich případě nejednalo o žádný chvilkový rozmar, ale o zcela promyšlenou hudební cestu. Pravda, koncertně Rusové nebyli až tolik aktivní, ovšem svým snažením se jim podařilo přiblížit doomovému Finsku a i zde si získat potřebný respekt (viz CD split s finskou legendou MY SHAMEFUL).
A nová aktuální nahrávka „Intimate Death Experience“? Potěší, a to sakra hodně! Pokud na druhé řadovce „We Have Been Dead Since Long Ago…“ začali Rusové koketovat se sludge metalem, tak novinka nabízí trpělivému posluchači spíše návaznost na debut „Bitterness of the Years That Are Lost“, alespoň tedy v té základní surovině. Výrazivo kolekce totiž nabízí celou řadu přitažlivých postupů, nehledě na nástrojové obsazení (své místo si v tvorbě WDISS našel kupříkladu trombón či flétna). Vlastně se mi chce napsat, že i v takto striktní hudební odnoži se dá tu a tam vytvořit něco, co posluchač nečeká. WDISS však ve svém „funeralování“ nejsou nikterak striktní. Sice „trpí pomalostí a hutností“, ale v žádném případě nepropadají dekadenci do morku kosti. I z těchto příčin není jejich produkce jen slitou „hmotou“, jak to ostatně známe u některých jejich kolegů. Ovšem i o tomto je doom metal. Nehraje se na progresi (pravda, našla by se tu a tam nějaká výjimka), jde zkrátka o to, aby skupina hudebníků byla schopna vyprodukovat atmosféru, které obdobně naladěný posluchač podlehne. A WDISS jsou dokonale uvěřitelní a co víc… jsou i autentičtí – pro doom metalovou kapelu je právě tato zpráva k nezaplacení (viz vzorková kompozice „The Tomb of Kustodiev“).
„Intimate Death Experience“ je dílo určené pro zavedeného doom metalového posluchače, který si potrpí na valivost, těžkotonážní riffy a krystalický sound. Někomu by možná vyhovovala trocha té zvukové špíny“, ovšem WDISS se v tomto ohledu rozhodli pro prezentaci spíše moderního designu – ostatně hned po několika vteřinách poznáte, že rozhodně neposloucháte nahrávku z devadesátých let. WHO DIES IN SIBERIAN SLUSH se tímto album dostali na dosavadní vrchol své práce. Učinili tak ve stylu severských not, ovšem útrpný život v ruské zimě zůstal v jejich tvorbě zachován. Nahrávka je tak fajn, že ji zkušený doomař polkne v průběhu jakéhokoliv všedního dne.
Skladby: Through the Heavens, And It Will Pass, Remembrance, The Tomb of Kustodiev, Solace, On Different Sides
Sestava: E. S. – zpěv; Flint – kytara; A. Kraev – baskytara; A. Z. – flétna; L. K. – klávesy, trombón; Alexej K. – kytara, zpěv; Igor T. – bicí.
ALL