Rozhovor s Václavem Klausem ml. mnohé čtenáře dost možná překvapí, ovšem jen ty nezasvěcené. Syn našeho bývalého prezidenta je letitým příznivcem metalu, což se mi samo o sobě skvěle hodilo do krámu. Tady je několik odpovědí na otázky záludné. 🙂
Na úvod vás určitě nepřekvapí, když se zeptám na to, jak jste se k metalové hudbě dostal a čím vás nejvíce zaujala?
Na gymplu (80. léta) se lidi v jádru dělili na metalisty, kotlíkáře a depešáky. K těm prvním jsem měl vždy nejblíž. Byla to taky doba, kdy pomalu začala lehká hudební svoboda – začaly fungovat kluby (Chmelnice) nebo místa (Barča), kam se dalo jít a tak. Čím zaujala – (ty vole), to je kotlíkářská otázka. 🙂
Před listopadem 1989 se nové nahrávky sháněly velmi těžko. Patřil jste do party kluků, kteří se pídili po novinkách všeho druhu, a to s cílem získat nějakou tu aktuální desku/pásek? Domníváte se, že i metalová hudba mohla mít určitý vliv na formování vaší osobnosti? Jak důležitou úlohu ve vašem životě hudba plní?
Nikdy jsem nebyl velkej sběratel ani takovej ten metalovej mudrc, co přesně zná složení kapely XY v roce YZ. Věci se normálně přehrávaly (pro dnešek v děsné kvalitě) na kazety. Zejména polskej metal (WILCZY PAJAK) zněl z mýho kazeťáku fakt brutálním stylem, o kterým se třeba ANTHRAX a SLAYER ani nezdá. 🙂 Formování osobnosti – metal pro mě znamenal a znamená svobodu (mimo jiné). V osmdesátých letech a i dneska.
Metalová hudba vygenerovala v průběhu let obrovský výčet subžánrů. Máte-li čas, sledujete i moderní a soudobé odnože, nebo dáváte raději přednost klasice?´
Klasika – což je dáno věkem (47). A za mýho mládí se to tak striktně nedělilo. Měl jsem rád ARAKAIN zrovna jako TÖRR nebo DEBUSTROL. A pak šel třeba na HNF (dodnes pro mě nejlepší punk), a to se stejnejma klukama. Dnes by to patřilo asi do úplně jiných subkultur a s úplně jinýma „fanouškama“. Jinak si myslím, že hudba je buď dobrá nebo slabá. A když jsem byl před lety onehdá na GAIA MESIAH – tak jsem nefilozofoval, jestli je to žánr ženský metal nebo co to je. Navíc nejsem striktní metalista – já mám rád třeba i Oldu Říhu a KATAPULT.
Mainstreamová média často popisují metal jako hudbu plnou násilí, někteří novináři dokonce píší o tom, že kapely podněcují fanoušky ke konání trestné činnosti atd. Jak nahlížíte na toto téma? Už jste se někdy stal součástí širší diskuse, kdy jste byl nucen tohle všechno vyvracet?
Ne. Snažím se v životě neztrácet čas s „blbama“ a vytvořit si radši vlastní hřiště.
Jako pedagog se jistě setkáváte s mladými fanoušky metalu. V čem myslíte, že se jejich zájem odlišuje od té naší generace? Jaký je např. váš názor na nové platformy, kterými lze hudbu poslouchat i sdílet? Preferujete poslech hudby i nadále z klasických nosičů?
Lidi jsou v jádru stejní. Smutný částečně je, že hodně z nich poslouchalo ty samý kapely co já. Tj. že zlatý léta hard and heavy byly asi spíš ty osmdesátý léta. Jistě jsou i skvělý současný kapely. Tuhle jsem šel už málem do Vagonu na ostravský MALIGNANT TUMOUR (pak jsem ale ing. Foltýna, co mě tam tahal, zradil – něco mi do toho vlezlo), ale v jádru CITRON s Hranickým nebyl asi horší a dopadem na společnost je to 1:100.
Nosiče, míval jsem kazety, desky, pak CD. Taky jsem se rozvedl a mezitím x krát stěhoval. Něco je na chalupě, něco zabrali synové a teď mám toho nejvíc stažený do mobilu a Ipadu. Buď to poslouchám v autě nebo to doma „blútútem“ pošlu do repráků.
Jaké album jste si naposledy koupil?
Jak jsem uvedl – teď hlavně stahuju z iTunes, kde je vše. Poslední stažené SLAYER – Raining Blood. Většinou to stahuju po jednotlivých písničkách. Na posledním koncertě jsem byl v létě na Ironech.
Často se hovoří o tom, že tento typ hudby s sebou nese jakýsi odpor vůči společenským konvencím. Je tohle i takový profil vaší osobnosti, která se nesnaží jít s proudem, a to ve všech možných ohledech?
Nevím. Hodnotit sám sebe je vždycky blbý.
Osobně vás mám zafixovaného jako racionálně smýšlejícího liberála. Z toho mi vychází, že jste patrně otevřen většině témat, které jednotlivé hudební skupiny předkládají prostřednictvím image i textů. Jaký je váš názor na kapely typu BEHEMOTH, kteří v Polsku bojují v podstatě proti katolicizmu a upozorňují na některé iracionální jevy (postavení žen ve společnosti, zákazy potratů, povinné náboženství na školách atd.)?
Kapelu BEHEMOTH neznám. Obecně mě kapely, co dělají politiku, serou.
Následující otázka tak trochu navazuje na tu předchozí. Máte v oblibě např. některou z kapel, jejíž hudba vás sice oslovuje, avšak celkové poslání dotyčných vám spíše nesedí a neztotožňujete se s ním?
Viz. předchozí otázka. Nemám rád kapely, co si o sobě myslí, že mají „poslání“ měnit společnost. Typově – Bono Vox (i když tam nesnáším i tu hudbu).
Jsem dlouhodobě v kontaktu s ruskými kapelami, jejichž zástupci často hovoří o tom, že v jejich zemi znovu nastupuje ostrá cenzura. Ruší se koncerty, nevyhovující divadelní představení atd. Pokud se o něčem podobném píše v Česku, často je to prezentováno jako záležitost tzn. „post-komunistického putinismu“, nicméně očití umělci tvrdí, že tyto zákazy jdou ruku v ruce se silou pravoslavné církve. O tom ale místní odpůrci Ruska vůbec neinformují. Vím, že je to asi dosti složitá otázka, ovšem máte pocit, že jde z jejich strany o záměr – vidět Rusko stále pouze s tím pomyslným „srpem a kladivem“?
Nevím. Za mýho mládí ruskej metal neexistoval. Neznám jedinou ruskou kapelu.
Brzy to bude přesně rok od chvíle, co došlo v pařížském klubu Bataclan k teroristickému útoku v rámci vystoupení skupiny EAGLES OF DEATH METAL. Domníváte se, že se blížíme do doby, kdy i akce tohoto typu budou víceméně rizikovou záležitostí… třeba i v České republice?
Doufám, že ne.
V obdobném tématu bych si ještě dovolil pokračovat. Nevím, jak k vám, ale ke mně se často dostávají hlasy ze zahraničí o tom, že v současné době patří Česko k zemím, kde ještě „lidé neztratili selský“ rozum, dokáží věci trefně pojmenovat. Naše elity však národu tvrdí úplný opak, mezi řádky říkají, že vlastně nejsme hodni západu. Co o tom všem soudíte?
Make Czech republic Great Again. 🙂
V jakém stavu je podle vašeho názoru česká kultura? Měly by být podle vás podporovány i alternativní umělecké proudy, jako je tomu např. ve Skandinávii? A nebo „bigbít není umění“, jak před časem uvedl bývalý ministr Jandák? 🙂
„Vítkáči“ zpívali: Bigbítový dunění, není žádný umění. Stát to podporovat nemá, těžili by z toho jenom různí „vychcánkové“. „Drsnej metalista podporovaný krajem Vysočina a zástupcem hejtmana XY“ , díky ne. Sorry, už musím běžet a beztak je toho dost. 🙂
ALL