v/a SIX DOORS – A Housepig Compilation (CD – HousePig)

6doorsŠest umělců. Šest vizí. Šest přiblížení. Šest metod. Šest cest. Šestero dveří… – v postatě je tímto podtitulem řečeno ve podstatné. Nakolik nás netahají za fusekli a hlavně v jakém žánru si pro jistotu poslechnu.

Dle displeje i bookletu kompilace z Prasečáku má každá kapela vyhražen prostor okolo deseti minut. Kromě posledního účinkujícího toto omezení všichni malinko přesáhli.

Otevírací track vydávajících Unicorn nemohl být zvolen lépe. Poklidný tok rozeznívaných tónů, pravděpodobně elektronicky generovaných, neb jsou si podobné jako vejce vejci. Střídání, variování, držení nálady a napětí. Easy listening!

AUBE – kdo by neznal? Dnes již klasika z Japonska. Do historie se zapsal nejen objemnou diskografií, ale myslím, že hlavně originalitou při používání zdrojů zvuku pro každou jednotlivu nahrávku. Co se jím stalo v tomto případě není z bookletu jasné. Vypadá to na kov. Skladba Shackle je, podobně jako snad všechny nahrávky posledních let, ukázkou ambientní plochy. Postupné gradování, jemné zrnění, nekonfliktnost. Do poloviny tracku působí jako zpomalené broušení nože dokud vyknavateli nesjede brousek. Druhá půle je opět postupně cílena k dosažení ambientního plošení. Kov je však rozezníván na vysokých frekvencích, doplněn decentními údery, i reverzovanými. Zakončení střihem málokoho překvapí.

Do hučícího podkladu jsou prskány přidušené názory. Bastard Noise za roky své existence ví jak pracovat se strukturou „písně“, jak nenudit. Čechrání elektronickými zvuky je výživné.

LUASA RAELON – nadějný projekt, který se účastnil i tuzemské kompilace Anomalous Silencer. Infradimensionální matérie proudí, spojuje se s dalšími elementy. Nic se nemění, času je dost.

Dvojúder z Japonu. GUILITY CONNECTOR a TABATA – dva kousci, kteří společně tvoří nemálo nahrávek (a jsem si jist, že i živých vystoupení). Jejich Transová oscilace z Limba má postatu také ambientní, ale je cítit, že oba tlačí na pilu. Energie se pěchuje a elektronické efekty jsou spíše přehradami k zadržování.

Poslední Oblong Box jsou mi naprosto neznámí. Díky jejich předchůdcům na tomto výběrovém albu je pravděpodobné kudy se budou ubírat. Je to tak, drnčící zvuky, rezonující plochy, saxofon, tření kovu a další.

Pokud ambient, tak v této formě. Nerad jsem oblbován koncepcemi, omáčkou proč a nač. Tady je šest ukázek jak se dá tvořit z čiré radosti, bez kalkulu. Pro některé to nebude echt pravé, čisté, ale mě to nevadí. Já jsem nikdy nechtěl pít stokrát převařenou vodu.

RadeK.K.

http://www5b.biglobe.ne.jp/~synchro/nnn.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *