Mariusz VOID Łuniewski je v Česku znám především jako zpěvák a kytarista gothic rockového subjektu DEATHCAMP PROJECT, se kterým se tady také několikrát představil. V současné době se však jeho prioritou stal neméně zajímavý projekt UNDERTHESKIN, jehož prostřednictvím se mu daří oslovovat publikum poněkud jiné… Alespoň to tedy sám tvrdí. Ať je to ovšem jakkoliv, především jeho druhé album „N E G A T I V E“ mě osobně hodně baví, ostatně recenzi na desku jsem zde nedávno publikoval. Studenější a naléhavější matroš jsem už hezky dlouho neslyšel…
Nemůžu začít tento rozhovor jinak než prosbou spojenou s představením tvého projektu UNDERTHESKIN. Čtenáři jistě ocení, když nám poskytneš nějaké základní informace…
Projekt UNDERTHESKIN vznikl někdy na konci roku 2015, a to docela spontánním způsobem. Vždy jsem poslouchal spoustu nových post-punkových kapel, ale myšlenka spojená s vlastním projektem mě napadla už někdy před lety. V šuplíku jsem měl docela dost nápadů, jednalo se buďto o celé skladby nebo jejich obrysy. Když jsem našel nějaký volný čas, rozhodl jsem se do toho jít a začal na svém sólovém projektu pracovat. Představu o tom, jak dosáhnout určitého zvuku v součinnosti s ostatními nástroji, jsem měl hned od začátku. Chtěl jsem, aby hudba byla zahrána spontánně, z nějakého popudu a také smíchána do nějaké formy. Mám tím na mysli hlavně to, že jsem chtěl nahrát něco bez zbytečných úprav, provést mix bez toho, abych to nějak přeháněl. V zásadě mi šlo o zachycení čistého proudu emocí. V té době jsem také vymyslel název UNDERTHESKIN, který podle mého soudu skvěle zapadá do pojetí hudby. Do takové, jež má sílu dostat se posluchači pod kůži s emocionální hloubkou. Přesně tak to všechno začalo. Následně poté jsem vydal první singl „Cold“. Vše zcela anonymně, bez jakéhokoli očekávání. Obratem se však ke mně začaly dostávat příznivé recenze, čímž jsem měl o motivaci spojenou s pokračováním rázem postaráno. A tak je tomu v podstatě do dnešního dne. 🙂
Byl jsi opravdu jediným autorem a skladatelem veškeré hudby pro UNDERTHESKIN, nebo jsi hned od začátku spolupracoval i s dalšími lidmi? Kteří hudebníci tě např. doprovází na koncertním turné? Zkus nám je trochu představit?
Ano, jsem výhradním autorem veškeré hudby, alespoň co se týče prvního alba. Na „N E G A T I V E“ je to tak na devadesát procent. Nápad spojený se skladbou „Burn“ totiž vznikl na zkoušce a prvotní riff přišel od TomaTylora. Na základě toho jsme pak dali dohromady píseň společnými silami. Tom je multinstrumentalista, velmi talentovaný producent a hlavně můj přítel. Během našich koncertů hraje na syntezátory, kytary a zpívá ve vybraných vokálních partech. Dříve měl také vlastní projekt THE LAST SLAVE a také hrál s kapelou CLICKS. Zároveň byl součástí živých sestav pro DEATHCAMP PROJECT a CONTROLLED COLLAPSE. Další osobou, která se nyní na kapele podílí, je Maciej Dąbrowa, můj další přítel, jenž mi byl velkou oporou při práci na prvním albu. Byl to vlastně první člověk, který mé skladby slyšel a poskytl mi k nim zpětnou vazbu. Posléze se s UNDERTHESKIN vydal na cesty, kde začal hrát poprvé hrát basu a vytvářet tak pozadí pro klávesy. Do roka se však na basu zcela naučil, a tak jeho zařazení do sestavy přišlo naprosto přirozeně. Je to skvělý hudebník a také úžasný společník.
Jsi velký sympaťák, nezapřeš svůj originální smysl pro humor, ovšem hudbu tvoříš naprosto chladnou, odtažitou, plnou prázdnoty. Poodhal nyní zákoutí své umělecké duše! Dáváš obecně přednost melancholické hudbě bez pozitivní energie?
Děkuji. Na naše setkání mám rovněž ty nejlepší vzpomínky. Myslím si, že jsem opravdu veselý člověk se smyslem pro humor, byť občas ironickým. Ale pravda, i já mám své démony, stejně jako všichni. Bojuji s nimi však tím, že skládám hudbu a píši texty. Někteří lidé o depresi říkají, že má na povrchu široký úsměv. Myslím si, že na tom bude kus pravdy. Celkově ale opravdu dávám přednost té temnější straně. Mám sklony hledat tmavší odstíny a smutné tóny ve všech možných žánrech, které poslouchám, dokonce i v popu. Považuji za zcela přirozené hledat hudbu, která svým způsobem působí jako soucitný přítel. Máte pak pocit, že jste našli někoho, kdo prošel stejnými emocemi jako vy a můžete se tiše a trpělivě na toto vázat. Musím však říci, že se ve svém životě snažím hledat zdravou rovnováhu, vážit si dobrých a příjemných věcí, které život přináší. Např. hraní této nepříliš šťastné hudby. 🙂
Některé kapely nepřikládají např. příliš velkou váhu textům. Řekl bys, že ve tvém případě je hudba stejně důležitá jako právě texty? Prozraď něco málo o tématech, kterými se nejčastěji zabýváš, případně jaká z nich na desce převládají?
Texty jsou pro mě velmi důležité, ale pouze v jejich hudebním prostředí, pokud to má smysl. Nemyslím si, že moje texty jsou poezií. Spíše tvoří určitý příběh, který pak pomáhá se směrováním hudby, hledá si cestu pod posluchačovu kůži. Přesně tam, kde chci, aby to skončilo. Pokud jde o témata, která používám ve svých textech, tak to jsou ve většině případů určité časové momenty zaznamenané na papíře, často v době slabosti, zoufalství a nejistoty. Jsou velmi osobní, ale dotýkají se i univerzálních témat. Obvykle jsou psány současně s hudbou.
Existují nějaké písně nebo texty, které mají pro tvůj osobní život velmi zásadní význam?
Všechny písně UNDERTHESKIN jsou pro mě důležité, ale pokud bych měl vybrat opravdu ty nejdůležitější, určitě zvolil „Wrong“ a „Done“.
Klip ke skladbě „Cold“ na mě působí vskutku umělecky. Kdo přišel s celkovým konceptem pro toto video?
Díky. Všechny tři oficiální videoklipy byly vytvořeny stejným litevským umělcem jménem Rytis Titas. Obdivuji jeho dílo a smysl pro uměleckou estetiku. Jednoho dne jsem s ním náhodou mluvil, což se projevilo v naší spolupráci. Vždy to funguje tak, že se mu snažím vyjádřit, jaké emoce a potenciální příběhy mám a spojuji je s konkrétní písní, a uvidím, s čím přijde. Často však má také svou vizi, ovšem já stejně věřím v jeho interpretaci. S naší vzájemnou spoluprací a jejími výsledky, jsem nadmíru spokojen. Nedávno kupříkladu vyšlo video ke skladbě „Poison“.
Jsi stále členem DEATHCAMP PROJECT. Tato skupina měla dosti početnou základnu fanoušků, stala se relativně známou a populární. Jak ovšem scéna zareagovala na tvé nové hudební aktivity?
Je zajímavé, že skupina UNDERTHESKIN si získala svou vlastní fanouškovskou základnu nezávisle na DEATHCAMP PROJECT. Může to být i tím, že jsem začal na UNDERTHESKIN pracovat anonymně, ostatně jak jsem se už zmínil. Chtěl jsem zkrátka začít s čistým listem a neměl jsem zájem vytvářet hudbu podobnou DEATHCAMP PROJECT. Zároveň jsem nechtěl, aby na mě bylo nahlíženo v souvislosti s mou předchozí prací. Myslím, že tak 5 až 10 % fanoušků Deathcampu se zajímá o mé a Betrayelovy sólové počiny (má electro projekt s názvem DUSK WATCH). Na jedné straně jsem tím trochu překvapený, na druhé straně to vnímám jako určitý druh vítězství, neboť se mi podařilo osvobodit a představit se také v rámci trochu něčeho jiného, než byli DEATHCAMP PROJECT. A co víc, za tři roky jsem dosáhl více než s DEATHCAMP PROJECT za více než deset let.
Moc se omlouvám, ale ještě jedna otázka ohledně DEATHCAMP PROJECT. 🙂 S tímto projektem jste nastartovali poměrně rozmanitou hudební kariéru. Jak si nyní ceníte hudebního odkazu, který jste svými nahrávkami zanechali?
Odkaz je velké slovo 🙂 Hmm, myslím, že jsme klidně mohli nahrát ještě dvě další alba, ale na druhou stranu jsem rád za ta dvě, která vyšla. Nemůžu si stěžovat. DEATHCAMP PROJECT sehrál v mém životě obrovskou roli a mám pocit, že tenhle příběh ještě není zcela uzavřen. Jinak se mi ale líbí obě alba („Well-Known Pleasures“ a „Painthings“), přestože zpětně viděno, dokázala bych si ve výsledku představit zvuk o dost lepší. Mám obavy, že zvuk neprošel zkouškou času zrovna v nejlepším. Nicméně kapela si i tak získala své místo v historii polského goth rocku. Celkově si tedy myslím, že jsme udělali dobré skladby. Něco úplně jiného je však singl „Rain“, vydaný v roce 2016. Jedná se podle mého názoru o jednu z nejlepších skladeb, které jsem kdy napsal.
Jaký je tvůj názor na vývoj goth scény v průběhu několika let?
Obávám se, že dnes vidím goth scénu v určité tvůrčí agónii. Zároveň si však všímám nastupující generace, která pomalu přebírá otěže, ujíždí na moderní post-punkové vlně, a to prostřednictvím jasného goth rockového zvuku. Tato skutečnost by tak mohla vést k úplně nové vlně, která by za určitých okolností mohla být silnější a lepší než kdy jindy.
A když už jsme u toho hodnocení… Jak nahlížíš na současnou polskou alternativní scénu, případně i tu metalovou?
Metalová scéna byla v Polsku vždy velmi silná a také v současnosti jsou zdejší kapely oceňovány a respektovány po celém světě. K tomu mohu dodat, že právě tohle je jedna z mála věcí, na které jsem opravdu hrdý. Pokud jde o alternativní scénu, myslím si, že i zde se situace zlepšuje, přestože těch nových (a hlavně dobrých) kapel tu až tolik není. Zároveň se mi zdá, že zdejší hip hop scéna je nyní docela silná, ovšem na tuhle oblast opravdu odborníkem nejsem. Celkově však není pochyb o tom, že právě death-blackmetalová hudba se stala jediným vývozním artiklem směrem do zahraničí. A to je příjemné! Zvláště pak u takto katolické země.
Jaké kapely či hudební žánry tě v poslední době nejvíce ovlivňují? Co dnes tak nejraději posloucháš?
Obvykle hledám inspiraci mimo žánr, do kterého jsem sám spadl, do kterého sám patřím. Poslouchám mnoho různých stylů a umělců. Nedávno jsem se zúčastnil koncertu SUEDE a zjistil jsem, že poslouchám jejich písničky téměř denně a seznamuji se důkladně s jejich diskografií. Další novou hudbu, kterou jsem nedávno poslouchal, jsou RIDE, DRAB MAJESTY, THE CINEMATIC ORCHESTRA a spoustu nových metalových nahrávek. V tuto chvíli poslouchám GHUM – „The Coldest Fire“ – zní to opravdu zajímavě.
Jaké jsou vaše nejbližší plány? Našel bys něco, co byste chtěli v budoucnu společně zažít?
Nejprve ze všeho další část turné N E G A T I V E. Budeme hrát v Itálii, Norsku a Španělsku + některé koncerty v Polsku. Také plánuji vydat první album na vinylu, protože si myslím, že si to zaslouží. Existují také plány na druhý dolis CD „N E G A T I V E“, neboť první náklad je již vyprodán. Doufám, že se kapela bude i nadále vyvíjet a bude se moci představit na dalších koncertech či festivalech. Pochopitelně pak věřím, že se UNDERTHESKIN podaří nahrát další úžasné album.
Děkuji moc za rozhovor, pokud máš pro naše čtenáře nějakou závěrečnou „message“, bude to skvělé…
Děkuji, že jste se mnou vydrželi až sem. Zkuste si poslechnout UNDERTHESKIN, případně přijďte na nějaký z našich koncertů. Děkuji rovněž za rozhovor.
ALL