TRYZNA PRODUCTION

Na Slovensku za poslední dobu vyrostla celá řada nadějných black metalových kapel a v podstatě úplně stejně jsou na tom malé undergroundové firmičky, jejichž mravenčí práce je pro rozvoj scény nesmírně důležitá. Jedním z takových labelů je i Tryzna Productions, skvěl zapadají do koloritu zapálenosti a nadšení. Komunita ničím nesvázaných blackových nadšenců má našlápnuto k nadějným zítřkům. V obdobném duchu se vyjadřoval i samotný Tryzna, lídr stejnojmenného vydavatelství…

Zkus na úvod svůj label představit? Jaké tituly jsi prozatím vydal?
Tryzna Production funguje približne od roku 2008. Začínala hlavne ako distribúcia titulov slovenských skupín ANCESTRAL VOLKHVES, CONCUBIA NOCTE a KARPATHIA. Neskôr, približne od druhej polovice roku 2010, vydala svoje prvé tri oficiálne vydania. Išlo o limitované CDr od skupín WARXATH, AEON WINDS a ambientové split album Elegies Of Endless Horizons (KARPATHIA/IGRIC/PERTERRICREPUS). V roku 2011 prišlo k spolupráci so slovenským labelom Suicide Taste Production, čoho výsledkom je MC split KORIUM/EVIL.

Na internetu jsem marně hledal webové stránky!? Je pro tebe tato součást vlastní sebe-propagace důležitá? Tak trochu mi přijde, že si Tryzna production zakládá na nenápadnosti, nikam se necpe, jde si svou vlastní cestou. Je tomu opravdu tak?
V samotných začiatkoch som začínal bez akejkoľvek propagácie. Rozposielal sa distro list a fungoval som na UG úrovni. Zhruba po roku existencie som spustil webovú stránku, ale v dôsledku technických problémov som musel prejsť na formu myspace propagácie. V súčastnosti sa opäť snažím tento problém vyriešiť a vrátiť sa ku klasickému webu, keďže myspace nespĺňa presne to, čo by som chcel.V Tryzne som si vždy zakladal hlavne na vzájomnom kontakte s poslucháčmi, vybudovaniu dlhodobejších kontaktov, podpore UG. Svoj odkaz sa snažím šíriť prostredníctvom svojich vydaní tak, aby umožnili posun na domácej scéne.

Jak často oslovuješ mediální partnery ke spolupráci? Rozmyslíš si pečlivě, do jakého časopisu či zinu svá proma pošleš?
Často mi chodia ponuky od rôznych zahraničných labelov/periodík, no skôr sa rozhodujem na základe svojich pocitov z daného človeka, ktorý ma osloví, prípadne zinu, aké mi pošle otázky. V rámci domácej scény mám okrem skupín najlepšie vzťahy s Arkona Shop, Folkingrimm Art a Suicide Taste Production.

Tryzna production se zabývá ve větší míře black metalem, kterému se na Slovensku ohromě daří. Těch podzemních partiček je u vás skutečně požehnaně! A to bylo dříve Slovensko spíše death metalovou zemí. V čem spočívá kouzlo tohoto vývoje?
Je pravda, že v minulosti bol číslom jedna v slovenskom undegrounde hlavne death metal, pričom dnes môžme hovoriť skôr o black metale. Za posledné obdobie, čo je zhruba desať rokov, sa objavili vcelku nádejné black metalové skupiny ako EVIL, ANCESTRAL VOLKHVES, KARPATHIA, PERTERRICREPUS, IGRIC, SIRIN, CONCUBIA NOCTE, WARMARCH, EINSAMTOD, MISTY FOREST, IMMORTAL HAMMER zo starších môžem spomenúť MYSTIC DEATH či MEAN GEIMHRIDH, ktoré predstavujú domácu black metalovú scénu. Slovenská scéna predstavuje úzky okruh undegroundových skupín, ktoré majú silný potenciál osloviť nielen domáceho fanúšika, ale i zahraničie. Mimo kapiel by som mohol spomenúť ešte papierové ziny ako HATE MEDITATION či EQUIMATHORN a grafickú podporu FOLKINGRIMM ART. A v čom spočíva dáne kúzlo vývoja? Osobne si myslím, že v spolupráci a komunikácií. Vznikla tu určitá vzájomne prepojená sieť: kapely- labely-ziny- poslucháči. Je však jednoznačne čo doháňať, oproti iným krajinám máme nedostatky a to hlavne v produkcií, zatiaľčo z obsahového hľadiska má slovenská scéna určite čo ponúknuť.

Slovenské blackmetalové podzemí se snažím pečlivě sledovat, ovšem kdyby neexistoval internet, možná, že bych se k některým projektům vůbec nedostal. Není trochu škoda, že slovenská black scéna není nikterak medializovaná? Není trochu škoda, že se o některých formacích prakticky neví?
Z jedného uhlu pohľadu by som povedal, že je to škoda, keďže slovenská scéna skrýva množstvo veľmi zaujímavých nahrávok, ktoré určite majú čo povedať a reprezentovať domácu scénu v zahraničí. No na druhej strane som veľmi rád, že viaceré skupiny nie sú zbytočne medializované, nezaujíma sa o nich každý poslucháč, čím nedochádza k ich sprofanovaniu na internete. Koniec koncov, niekedy je menej viac a ten čo hladá si nakoniec cestu k UG určite nájde.

Všiml jsem si, že takový „věrný kruh“ (UBMR) tvoří kapely jako KARPATHIA, CONCUBIA NOCTE, WARXATH… o co přesně v tomto společenství kráčí?
UBMR (Undeground Black Metal Resistance) predstavuje spoločenstvo slovenských skupín KARPATHIA, CONCUBIA NOCTE, WARXATH, IGRIC, PERTERRICREPUS a SIRIN, ktoré si zakladá na vzájomnej spolupráci a cieli zvýšiť úroveň a kvalitu black metalu na domácej scene, ale zároveň sa stavia proti hanobeniu BM zúfalými neautentickými projektami a lacnymi pokusmi o rôzne nezmyselné medzižánrové fúzie titulujúce sa ako BM, sprofanovaniu a komercializácií tohto žánru, ktorý vyšiel z UG a patrí do UG. Ide o spolok skupín, ktorý podľa môjho názoru predstavuje veľkú perspektívu z hľadiska budúcnosti našej scény a Tryzna Production je pevne rozhodnutá podporiť akékoľvek snahy tohto spolku. Pre bližšie informácie je lepšie prečítať si priamo rozhovor s Nocturnalom z Concubia Nocte (http://www.innocence-music.com/clanky.php?akce=RozhovoryUkaz&Rozhovor=106), ktorý bližšie popisuje aktivity tejto skupiny. Budem citovať jeho vyjadrenie na margo priblíženia o čo UBMR ide: „Skratka U.B.M.R znamená Underground Black Metal Resistance. Môžeme tomu rozumieť ako jednote zloženej zo slovenských kapiel, ktoré sú ochotné spolupracovať medzi sebou za cieľom podpory a zušľachtenia slovenského black metalu. Ústredná myšlienka je tá, že black metal nevnímame ako prostriedok, či prestupnú stanicu, ale ako samotný cieľ. Cieľ, ktorý má charakter undegroundu, vždy ho mal. Slovo „odpor“ v skratke U.B.M.R je náš nesúhlas s tými, ktorý black považujú len za prostriedok, čím ho pretvárajú na bezduchú zlátaninu. Ako protipól k takémuto konaniu sa my do svojej hudby snažíme vkladať dušu, tvoriť pre ňu a pre myšlienku ktorá stojí za ňou. Tvoríme pre tento účel, žiaden iný. Vážime si tých, ktorí dokážu pochopiť to, čo sme sa snažili svojou hudbou povedať a tých, ktorí tvoria úprimne a s úctou voči tomuto žánru, nech už tvoria akýkoľvek pod-žáner blacku. Pretože na týchto ľuďoch (tvoriacich: skupiny a prijímajúcich: poslucháči) stojí underground.“

Jaká je poptávka po tvých produktech v zahraničí? Je o slovenské kapely v zahraničí zájem?
Ide to pomaly, no musím uznať, že záujem o slovenské skupiny sa zvyšuje. Nie je tomu tak len na domácej pôde. Môžem ale potvrdiť, že slovenská scéna sa dostáva do pozornosti vo väčšej miere. Hlavne v susedných krajinách ako Poľsko, Maďarko či Česká Republika. Zo vzdialenejších krajín je to sporadické, no záujem býva aj z Veľkej Británie, Írska, Škandinávie či Francúzska. Z hľadiska distribúcie je to veľmi dobré. Záujem o slovenské skupiny je v podstate v celej EU, čo v nedávnych rokoch bola skôr výnimka ako pravidlo.

Hodláš v budoucnu podporovat i kapely z jiných končin?
Určite rád, pokiaľ ma oslovia svojou tvorbou, prečo nie. Prvotnou myšlienkou Tryzna Production však ostáva naďalej slovenská black metalová scéna a jej podpora.

Nedá mi to, abych se tě nezeptal na návraty dvou blackmetalových legend. Na jedné straně BURZUM a na té druhé naprosto nečekaný návrat MASTER’S HAMMER. Jak hodnotíš tyto dva naprosto rozdílné comebacky?
K obom skupinám mám veľmi vrúcny vzťah, predstavujú pre mňa dva zásadné piliere, ktoré dopomohli k rozvoju black metalu a k etablovaniu tohto žánru ako plnohodnotnej formy umenia. K návratom po rokoch mám skeptický pohľad, keďže samotní hudobníci sú často už na úplne inej ceste, než tej, z ktorej vychádzali. Comeback sa preto nemusí vydariť úplne podľa predstáv fanúšikov. V tomto prípade pre mňa návrat BURZUM dopadol oveľa lepšie ako MASTER´S HAMMER. Nie tak jeho albumom Belus, ale skôr posledným počinom Fallen. Na ktorom cítiť určitý návrat k pôvodnej produkcií a atmosfére, charakteristickej pre Vargove nahrávky z 90. rokov.

Black metalová scéna je v současnosti plná tzv. post-blackmetalových kapel, které nabízejí tento žánr v opravdu pikantních variacích, dříve naprosto nemyslitelných. Namátkou třeba KVELERTAK, ALCEST, IHSAHN… co soudíš o této neortodoxnosti? Máš pro ni pochopení, anebo raději tíhneš ke „staré škole“?
Je normálne, že v určitom stupni vývoja umelec začne presahovať hranice žánru, v ktorom začínal svoju prvotnú tvorbu. Práve na základe tohto argumentu, by som spomínané projekty nenazýval black metalom. A môj hudobný vkus v rámci black metalu by som označil za inklináciu, presne ako hovoríš, k „starej škole“ 90. rokov európskeho black metalu s dôrazom na nórsku, poľskú a ukrajinskú scénu.

Nedávno jsem od tebe dostal splitko „Elegies Of Endless Horizons“, které je svým způsobem speciální. Blackmetalové formace se vrhli na čistý ambient, přičemž konečný výsledek je pro mě opravdu velmi překvapivý. Kdo byl vůdčím iniciátorem celého konceptu?
Myšlienka vzájomného ambient splitka vyšla od všetkých troch zúčastnených skupín KARPATHIA, PERTERRICREPUS, IGRIC s organizačnou pomocou Nocturnala z CONCUBIA NOCTE a grafickou podporou Folkingrimm Art. Tryzna dopomohla vydaním a distribúciou a dnes zhruba po pol roku od vydania ide o vypredaný titul. Celková myšlienka bola vyjadriť vzájomnú spoluprácu a súdržnosť zúčastnených skupín pomocou ambientu, ktorý nie je žiadnej zo skupín cudzí. Z hľadiska dark ambientu v black metale ide o pozoruhodnú vec, keďže na domácej scéne sa podobné veci veľmi nepreferujú a netvoria. To bol hlavný dôvod prečo sa Tryzna Production rozhodla túto vec podporiť.

Jaký je tvůj názor na stahování undergroundových nosičů z internetu? Já se přiznávám, že stahuji relativně hodně, nicméně zajímavé tituly si stejně rád opatřím v originálním vyhotovení, jelikož tento druh staromilství mě stále jaksi nepustil…
Mám veľmi podobný postoj ako ty. Ak ma nejaká nahrávka zaujme, poprípade ide o album, ktorý dlhé roky počúvam, veľmi rád si danú vec zakúpim. Človek si môže prezrieť booklet, vypočuť CD, MC či LP, všetko toto predstavuje neobyčajný pocit, ktorý nikdy nenahradí sťahovanie a počúvanie mp3 z internetu.

Léto je plné festivalů, na kterých se to prodejci „merchu“ doslova hemží. Patříš i ty k trpělivým prodejcům, anebo své produkty prodáváš jen přes internet?
Ak je možné preferujem koncertný predaj, pretože popri predaji človek nadvädzuje nové kontakty a utužujú sa vzťahy. Internet je v tomto smere veľmi neosobný, takže ak je to možné, uprednostňujem predaj na koncertoch.

Máš už představu o tom, jaké tituly v dohledné době zrealizuješ?
V blízkej budúcnosti mám v pláne dokončiť tribute kapely EMPEROR (http://eshop.metalswamp.com/tribute-to-emperor.html) v spolupráci s českým labelom Metal Swamp. Môžem prezradiť, že popri domácich skupinách KARPATHIA, INFER a ANCESTRAL VOLKHVES sa zúčastnia tohto vydania i zahraničné známe skupiny ako TROLL, TAAKE, HELHEIM, SETHERIAL, SALTUS, SILVA NIGRA, DEMONICAL, NECRODEATH, HORNA, MESMERIZED či MIDNIGHT ODYSSEY. Následne by som rád vydal split album od zatiaľ neznámych, ale podľa mňa veľmi zaujímavých domácich skupín KRAJINY HMLY a MISTY FOREST, a ak sa podarí tak v budúcom roku 12 LP skupiny KARPATHIA. Avšak zatiaľ to je predbežný plán, uvidíme do akej miery sa podarí všetko zrealizovať.

Velice děkuji za rozhovor, nechť se ti daří…
Ďakujem aj ja za možnosť prezentovať svoje myšlienky, želám všetko dobré do budúcnosti!

ALL

http://www.myspace.com/tryznaproduction

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *