THORAX – Proč věštírny mlčí (CD-2013)

Když jsem ještě působil jako středoškolský učitel, pochopitelně mě velice zajímalo, která hudební odvětví jsou oblíbená mezi teenagery. Jednoho dne se však stala taková zajímá věc. Bylo tuším těsně před Vánocemi a já jsem byl tehdy požádán, abych studentům pustil nějakou skladbu ze svého mládí či dokonce dětství. Moje volba? „Made In Germany“ od MOTORBAND! Výsledek? Asi po minutě jsem zjistil, že klasický heavy metal v té úplně klasické formě nemůže přežít! Došlo mi, že se z něho brzy stane dobová záležitost jako swing a další dneškem ne zcela pochopené záležitosti.

Naproti tomu existuje spousta skvělých muzikantů, jež zasvětili tomuto žánru svůj život a zdaleka ne všichni považují HEAVY METAL za zákon plný póz, pochopitelně s ohledem na dnešní dobu. A možná i z toho důvodu je album pražských rockerů THORAX hodně příjemné. A protože se netváří příliš bombasticky ani podbízivě, o to víc vyvstávají jeho největší přednosti. Protože jsem však v R.U.M. zinu THORAX nikdy neměli, využiji alespoň tohoto prostoru ke stručnému představení:

THORAX vznikl oficiálně 1.1.2012, i když plánování bylo delší. Zůstaňme proto u tohoto oficiálního data pro lepší počty :). Přestože se jedná o zcela nové uskupení, kapela není úplným nováčkem. THORAX totiž vznikl spojením muzikantů z jiných kapel které se buď rozpadly, ukončily činnost, nebo z nich muzikanti odešli do THORAXU a hledá se za ně náhrada 🙂 Po cca 6 měsících od ustálení sestavy nahrál THORAX tří-písňové demo s názvem „Kletba“, kterým se představil publiku na bandzone a jinde na internetu. Koncertní debut si však kapela odbyla až v prosinci, vzhledem k výměně bubeníka, která během léta nastala. Koncert dopadl dobře, a tak ještě během Vánoc Thorax zahrál na jednodenním festivalu v Dobříši. V dubnu 2013, po dlouhých přípravách, zavřel se Thorax na 9 dní do studia a vynořil se s první regulérní deskou „Proč Věštírny Mlčí.“ Během natáčení pořídil i videoklip a obojímu zároveň se dostalo koncertního křestu v polovině května.

A nyní už k samotné nahrávce, jež bez okolků přísahá na sílu heavymetalového základu a se všemi plusy i mínusy přehrabává kořeny let osmdesátých. S trochou nadsázky by se dalo říci, že pokud by právě v této době vzniklo i album „Proč věštírny mlčí“, vyjímalo by se hned vedle nejzásadnějších metalových děl, která kdy v Československu vznikla. Přiznávám se, že úplně nerozumím stále oné vášni brouzdání se v minulosti, ovšem toto mé tvrzení berte spíš jakýsi záchvěv, vycházející ze subjektivního rozjímání. Když totiž pominu nepříliš zdařilé texty (některá slovní spojení fakt jen se skřípěním zubů), tak ve všech dalších ohledech THORAX peláší jako dobře seřízená lokomotiva. Kapela je evidentně dobře sehraná a velkou pochvalu zasluhuje také vokalista Luboš, který snad doufám odolá lanům všech příšerných muzikálů (i když složenky se pochopitelně nějak platit musí).

Nejlepší skladby? Těžká otázka! Osobně se mi zamlouvá, že THORAX posluchači nenabízejí jeden či dva bombastické fláky se zbytkem vaty, ačkoliv svoji úderností na mě přece jen nejvýrazněji působí ostřejší kompozice jako „Beznaděj“ či „Zpovědník pekla“. U ryzích bigbíťáků pak určitě zaboduje i PRIMAL FEAR visačka s názvem „May Day“, nemluvě o zakukleném úseku romantiky, jež je součástí titulní písně.

Vězte, že tenhle retro exkurz rozhodně nesmrdí zatuchlinou, ale spíše připomíná konání oživnutého ještěra, který právě ucítil svou kořist. Typ pro všechny fotry (včetně toho mého)… a v tom je možná zakopán pes. „Proč věštírny mlčí“ je o exkurzu do minulosti se vším dobrým i špatným. Nech mi všichni ve Vizovicích prominou, ale heavy metal už zkrátka není zákon. Asi tak dvacet let…

ALL

http://bandzone.cz/thorax

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *