THE CORONA LANTERN vznikli jako takový malý hudební rozmar, který se následně vymknul kontrole. Podobné začátky jsou úplně ty nejlepší. 🙂 Pak už přišlo na řadu EP „MMXV“ a v tom samém roce (2015) legitimní debut „Consuming the Tempest“. Ten mě mimochodem velmi zaujal, ostatně v recenzi jsem ho, myslím, dostatečně vychválil. A protože mě napadlo několik otázek, zaslal jsem je na adresu vokalistky Dany, jež je nechala zdravě „uležet“ a následně si s nimi poradila takto:
Ahoj Dano! V rámci metalového undergroundu jsi poměrně dosti aktivní. Co tě přimělo k tomu, že ses stala zpěvačkou THE CORONA LANTERN? Stála jsi u úplných začátků téhle kapely?
Ahoj Aleši! Start „Corony“ byl vlastně docela jednoduchý a organický. První impuls přišel, když mě kytarista DILIGENCE Igor oslovil s jednou táhlejší věcí, která nezapadala do našeho deathmetalového formátu. Mně jinakost skladby okouzlila a vzhledem k tomu, že Iggy mezitím neváhal rozhodit sítě a velmi rychle sehnal i lidi, kteří by ji s námi chtěli nahrát, všechno nabralo z ničeho nic docela rychlý spád. Do studia jsme si pak připravili ještě druhou věc a tím de facto vzniklo EP „MMXV“.
Měli jste už od samého začátku jasno o stylovém zaměření THE CORONA LANTERN? Hodně by mě zajímalo, kterak vypadaly vaše hovory před první návštěvou studia? Existovaly nějaké styčné body, kterých jste se chtěli držet od začátku stůj co stůj?
Ono těch hovorů vlastně moc nebylo. Vše od prvního momentu funguje tak nějak samovolně, až se nám tomu nechce věřit. Řekla bych, že žádné body „až za hrob“ jsme neměli, kromě toho, že se to musí odlišovat od všeho, co jsme doposud měli možnost vytvořit. A v zásadě více či méně ctít žánrovou škatulku doomu a sludge a jiné vlivy přimíchávat podle potřeby. Není to ale nic, co bychom si museli zpaktovat nebo nějak jinak zpečetit. Každý sám jsme vycítili, jaká by zhruba měla být atmosféra.
Pokus se nyní svými slovy popsat aktuální nahrávku „Consuming the Tempest“? Pro jakou cílovou skupinu je podle tebe určena?
Určitě by to mohlo oslovit fanoušky pomalejší, táhlejší muziky, kombinující atmosféru se zatěžkanými momenty. Zároveň ale lidi, kteří nelpí příliš na nějakých dogmatech, nebo na věcech, které by měly být pro daný žánr základ. Třeba zvukově jsme se nebáli jít jinou cestou a zvolili jsme čistší a tím pádem i zároveň chladnější výraz. Velký důraz klademe i na texty, které věříme, že můžou být zážitkem stejně silným, jako instrumentál samotný. Jen je potřeba se jim otevřít.
Po stránce konceptu vyhlíží nahrávka hodně tajemně. Mohla bys prozradit, čím přesně se zabývá celý námět zabývá?
Deska jako taková koncepční není, ale přesto zvláštním způsobem drží pohromadě. Mám za to, že to je hlavně díky tomu, že vznikala velmi rychle a děsivě spontánním způsobem. Celistvost je hodně daná i rozpoložením, které provázelo mě a Igora. Oba máme na desce zaznamenány hoře, které nás zrovna nezávisle na sobě opanovaly. Energie se tím nakumulovala a výsledkem je dost tíživá scenérie. Obal desky rovněž vychází ze všech těchto aspektů, ale stejně jako texty je nepopisuje obrazně a přímo, ale oklikami, v hodně minimalistických náznacích a nechává interpretaci zcela otevřenou. Stejně jako se zážitky, o kterých třeba můžeš povídat a referovat, ale nejhodnotnější stejně jsou, když projdou přes vlastní filtr.
Velice se mi zamlouvá, že vaše hudba má skutečnou hloubku a hned tak se neoposlouchá. Souhlasíš se mnou? Je tvá zkušenost taková, že i díky tomuto faktoru nejsou THE CORONA LANTERN kapelou úplně pro každého?
Těší nás, že to takhle vnímáš! Je složité sám sebe stavět do role konstruktivního kritika, když při tvorbě převládá emoční stránka nad analogickou. Jak už jsem výše popsala, deska je výsledkem krátkého a velmi intenzivního horizontu kreativní činnosti a čím víc je čas takto komprimován, tím víc máš tendenci věci prožívat, je to až katarzní. Z našeho pohledu tedy určitě jde o hloubkovou záležitost a pokud se k nám budou od posluchačů dostávat obdobné vjemy, potom si snad ani nemůžeme přát víc. Jinak bych řekla, že „Corona“ není pro netrpělivé posluchače. Ideje si dávají na čas, trvá jim, než se rozbalí a mnohdy je potřeba si počkat celou skladbu, aby zážitek byl komplexní. Někomu se prostě nechce čekat tak dlouho, a tak je to i dobře. Pomáhá to selekci a na tuto muziku víc než na kterou jinou lidé velmi často chodí cíleně a přesně ví, co očekávat.
Jak už jsem přiznal v recenzi. Po zvukové i výrazové stránce mi materiál na „Consuming the Tempest“ připomíná všechno možné, jenom ne materiál od tuzemské formace. Bylo vaším cílem se hudebně co nejvíce přiblížit právě zahraničním kapelám, např. těm francouzským, v jejichž domovině má tento typ hudby mnohem širší podporu? Nějakou zpětnou vazbu od zahraničních posluchačů už máte?
Cíleně jsme na to asi nemysleli. Je ale trochu jasné, odkud plynou konkrétně Igorovy inspirace, můžeš tam slyšet určité velké, až kultovní kapely. Ale to je spíš dlouhodobější ovlivnění, které už je v člověku tak nějak zakořeněno, a pak si tím při tvorbě dochucuje svoje vlastní věci. Od zahraničních posluchačů jsou největší reakce prozatím ve formě recenzí, snažíme se tlačit placku do všemožných koutů a reakce jsou velmi pozitivní, vlastně až kromě jedné, která vyšla nedávno, ale aspoň to není vše úplně stejné. I negativní zmínku vnímáme jako zmínku, jako další článek o nás, jako další možnost, jak se dostat více lidem pod kůži.
Jistě mi dáš za pravdu, že dnešní trh s metalovými kapelami doslova přetéká. Jak moc je pro začínající kapelu těžké na sebe upozornit a získat potřebnou základnu posluchačů? Jsi zastánkyní takových těch rozsáhlých kampaní, ve kterých už ani nejde o samotnou hudbu, jako spíše o pouhé zviditelnění se?
Začátky z nuly jsou vždycky trochu těžké a často to skřípe. My máme asi výhodu v tom, že jsme aktivní ještě jinde a hodně lidí bylo zvědavých, jak si povedeme v úplně jiném žánru. Takže zájem byl ze začátku na české undergroundové poměry poměrně velký, nebo rozhodně větší než jaký jsme sami čekali. I kvůli tomu, že jsme si počkali s naším prvním výstupem až po nahrání a vydání desky. Chtěli jsme tomu přiřadit i patřičnou image a i tímto udělat z toho koncertu něco ne úplně tradičního. Osobně nemusím internetové kampaně, kde se jedná o jakékoliv hlasování, protlačení oblíbeného interpreta na dané místo. Stejně to nakonec skončí tak, že známí hlasují pro své známé v kapelách a pokud to někomu necpeš do messengeru, tak už jsi předem odsouzený k neúspěchu. Zviditelnění se je ale do jisté míry potřeba, každopádně to za žádnou cenu nesmí sklouznout do toho, aby se řešilo něco jiného než muzika. Podle mě je v pořádku si i sem tam zaplatit nějaké inzertní místo, dát o sobě vědět nějakým bannerem nebo tak podobně. Neškemráš tím o pozornost, jednoduše dáváš najevo většímu počtu lidí, že tu jsi a že něco děláš a oni sami se mohou rozhodnout, jestli se budou zajímat dále nebo nikoliv.
Metalových zpěvaček zas až tolik není, holky jsou (asi logicky) stále v menšině. Máš nějaký osobní vzor, kterému by ses chtěla přiblížit?
Prvním a posledním vzorem pro mě byla Angela Gossow a to jen proto, že ARCH ENEMY byla první kapela s ženskou v čele, kterou jsem měla možnost slyšet a obdivovat. To bylo dávno na střední, kdy jako člověk asi ještě úplně nemáš jasno co s tebou bude a jsi otevřen spoustě vlivů. V současné době už žádné vzory nemám, snažím se jít si svojí vlastní cestou, nikomu se nepřibližovat. Mám totiž za to, že když se o něco takového snažíš, tak ztrácíš osobitý výraz, který je nesmírně důležitý. A jestli třeba něco ještě nedáváš tak, jak by sis přál, tak to vůbec nevadí, protože na zlepšování a zdokonalování sebe sama je vždy dostatek času, pokud víš, co chceš. Nevím, asi mě do jisté formy baví být solitérem, pokud budu řešit vlastní projev. Je to z části i mojí povahou a pokud můžu, tak si svou cestou výrazu a všech věcí co k tomu patří do jisté míry půjdu sama. Jsou ale určité věci, na které člověk sám nestačí, a aby se jim alespoň trochu přiblížil, není ostuda oslovit někoho povolaného.
Chceš svoji pěveckou dráhu spojit pouze s extrémním projevem, nebo v tomto ohledu můžeme očekávat nějaké překvapení? Hudba THE CORONA LANTERN určitě vybízí k experimentům všeho druhu… 🙂
Očekávat klidně můžeš a takový je i plán do budoucna. Po vokální stránce bych „Coronu“ chtěla obohatit o několik dalších forem, mezi které spadá i čistý melodický zpěv. Zatím jsem ve fázi začátků a nechci nijak tlačit na pilu, i proto, že je to pro mě úplně nové odvětví. Stejně, co se nahrávání nějakého nového materiálu týče, tak tam to ještě nějakou dobu potrvá. V současné době je stále aktuální „Consuming the Tempest“ a je potřeba z té placky vytěžit co nejvíc. Čas nás nijak netlačí, není potřeba vypouštět narychlo něco nového, navíc teď bude i o něco složitější navazovat na debutovou desku, očekávání už přece jen nějaká budou, protože se bude porovnávat nová tvorba se starou. Takže ano, překvápka jsou nasnadě a troufám si říct, že budou, ale ne hned. 🙂
Díky moc za rozhovor! Nechť se ti (Vám) daří! Držím palce!
Díky moc za možnost a prostor k vyjádření se, nechť se daří i Tobě a R. U. M. zine!
ALL