THALARION – Netlačíme na pílu, nevyhľadávame staré kontakty, a ak nás niekto zo starých zinerov, eventuálne skupín osloví, tak potešenie je na našej strane

Není to tak dávno, co se v Rumzinu objevili THALARION v comebackovém rozhovoru. Co si budeme vyprávět, i tito slovenští bardi se výrazným písmem zapsali do dějin česko-slovenského metal undergroundu. O to víc je potěšující, že se po dlouhých sedmnácti letech dokázali vrátit s novinkovým albem „Dying on the Scorched Plains“ a potěšit tak, doufejme, nejen pamětníky. Přátelé, užijte si tento rozhovor stejně jako onen comebackový počin. Na mé otázky odpovídal lídr Juraj „Thal“ Grežďo.

Juro, začnu možná jednoduchou otázkou, ale nemohu si ji odpustit. Jaký je to pocit, vydat album po dlouhých sedmnácti letech? Dá se nějak porovnat s tím, co jsi pociťoval při realizaci předchozích alb?
Ahoj. Na úvod pozdravujem teba aj všetkých čitateľov Rumzine. Po takej dlhej dobe je to neuveriteľný pocit. Ešte stále to vo mne doznieva. Kvôli tej pauze je to niečo, akoby sme vydali len svoje prvé CD, práve preto by som vydanie albumu „Dying On The Scorched Plains“ mohlo porovnať s časom, keď vyšiel náš album „Tales Of The Woods…“. Samozrejme vždy, keď nám vyšlo nové CD mali sme obrovskú radosť, veď kto by nemal, ale tentoraz v tom bolo o niečo viac eufórie. Celé sa to zbehlo dosť rýchlo, ešte sme iba začali tvoriť nové skladby a už sme mali doma zmluvu s vydavateľstvom, čo na druhú stranu bolo veľmi záväzné a nútilo nás hrať sa viac s detailmi, prepracovať aranžmány a celkový koncept jednotlivých skladieb. A, pochopiteľne, vytvoriť čo nejlepší sound. Teda v rámci možností, ktoré sme mali. Dovolím si tvrdiť, že sa nám to podarilo.

Stačili jste už znovu více proniknout do undergroundového dění? Jak moc jste překvapili některé z vašich souputníků? Podařilo se vám obnovit staré kontakty?
Náš label Uprising Records spadá pod Target Group, a tí majú dlhodobo vytvorenú obrovskú celosvetovú sieť pre promotion a distribúciu. Samého ma prekvapilo, kam všade sa náš album dostal. Myslím, že preniknúť späť do undergroundu nie je jednoduché, starí fanúšikovia poznajú THALARION a boli zvedaví na našu novú tvorbu, mladším naše meno nič nehovorilo. Ak sme našou hudbou oslovili aj túto cieľovú skupinu, sme potešení. Chápem to, tiež nepoznám celý rad skupín, ktoré vznikli napríklad po roku 2005. Netlačíme na pílu, nevyhľadávame staré kontakty, a ak nás niekto zo starých zinerov, eventuálne skupín osloví, tak potešenie je na našej strane.

Jaké ohlasy jste na nové album doposud zaznamenali? Zajímá tě, jak vaši hudbu hodnotí mladší posluchači, kteří vás z devadesátých let nepamatují? Překvapilo tě něco na jejich názorech?
Ohlasy chodili a stále chodia prekvapivo priaznivé, čo nás nesmierne teší. Dokonca aj z nemeckých časopisov a webov, čo je dosť uzavretá scéna a pokiaľ nie si nemecká kapela, tak sa snažia vyhľadávať slabšie miesta v tvojej hudbe, nie vyzdvihovať tie lepšie. Možno ide z ich pohľadu o akúsi konštruktívnu kritiku, ktorá by mohla kapelu posunúť ďalej. S nami, chválabohu, ale výrazný problém nemali. Ako som ale povedal, nový album sa dobre zapísal na svetovej scéne. Určite nás zaujíma pohľad mladších poslucháčov. Lenže toto je ťažké hodnotiť, keďže nemám predstavu, či napríklad Hanne Holpinnen z Fínska má dvadsať rokov, alebo päťdesiat. Myslím však, že sme skôr oslovili tú staršiu generáciu, ktorá si pamätá deväťdesiate roky.

Je pro vás vzrušující tvořit pro zcela jiné publikum? Byť někteří staří fans se s určitostí rádi ozvali, to bych se vsadil.???? 
V prvom rade tvoríme sami pre seba, pre náš vlastný a dobrý pocit. Nedržíme sa trendov, vonkoncom nie niečoho, čo sa dnes považuje ako moderný metal. Osobne dávam prednosť starým kapelám, čo však neznamená, že tie nové môžu byť horšie, ale zdá sa mi, že dnes je toho veľmi veľa a ja naozaj nemám prehľad o všetkom. Tým pádom mi rozhodne nejaké výborné nové kapely unikli. Áno, ozvalo sa nám veľa starých fanúšikov a my sme radi, že ani po takom dlhom čase nezabudli na THALARION.

Hudební vývoj THALARION nepochybně prošel zajímavým vývojem. Aktuální album však vnímám jako návrat k onomu death-doommetalovému základu, kterým byla vaše kapela pověstná. Dá se tedy říci, že nová deska reprezentuje tu pravou tvář THALARION, bez které by váš comeback ve své podstatě neměl smysl?
Áno, presne si to vystihol a presne tak sme to aj mysleli, keď sme tvorili nové skladby. Ak sa dá povedať, že album „Hellium“ bol trochu odklon od našej ranej tvorby, teraz sme chceli urobiť album, ktorý by našu hudbu do obdobia prvých albumov prinavrátil. Opäť sme teda začlenili klávesy a najmä Nelin vokál, vsadili viac atmosférických a ponurých prvkov, pohrávali sa s emóciami. A svojím spôsobom sme chceli aj urobiť radosť starým fans, ktorí sa nás neraz pýtali a požadovali, aby sme dali THALARION znova dokopy a vytvorili nové skladby, ktoré by sa niesli v duchu starých albumov. A práve táto pochmúrnosť, melodika a atmosféra je poznávacím znakom THALARION. Ako som sa už ale zmienil, hudbu robíme hlavne pre svoj vlastný pocit. Ak by nás to nebavilo, eventuálne by nás nové skladby neoslovili všetkých, nešli by sme do toho. Načo siliť veci?!

Kterak práce na „Dying on the Scorched Plains“ vypadala? Změnili jste nějak přístup v rámci společného komponování? Jste schopni se kupříkladu sejít ve zkušebně jako za starých časů?
Zmenilo sa u nás úplne všetko. Tentoraz sme sa behom komponovania ani raz spoločne nestretli, a bolo by to aj veľmi náročné kvôli práci, rodine, iným povinnostiam atď. Je doba internetu, všetko sme si posielali po sieti. Základ všetkých songov stvoril Peter Bartakovič a priebežne nám posielal svoje nápady, zhruba jednu skladbu týždenne. My ostatní sme ich doma dotvárali do konečnej podoby, či už gitary, klávesy, bicie, pripravovali sme sa individuálne, kto mal kedy čas a chuť. V týchto dňoch sa občas stretneme na skúšobni, ale to je za účelom nacvičenia starých aj nových skladieb pre koncerty.

Prosím, představ nám nyní album jako celek. Čím jste se nechali inspirovat při jeho tvorbě? Můžeš to klidně vzít přes hudbu až k textům.
V textoch sa odráža veľmi veľa temnoty, ako tej skutočnej, tak i psychickej. Pojednávajú o hlbokom zámrmutku nad stratou blízkej osoby, o neľahkej ceste životom, ktorá je metaforicky prenesená cez útrapy putujúceho vyprahnutými pláňami, kedy by strašne chcel dosiahnuť vytúžený koniec, ale cesta cez nekonečnú rovinu plnú nástrah a bolesti nie a nie skončiť, až napokon vysilený zomiera so spomienkami na svojich blízkých. Preto album dostal názov „Dying On The Scorched Plains“ (Zomierajúci na vyprahnutých pláňach). Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, celkovo ide o koncepčné dielo v lyrike. Pochopiteľne sme tomuto obrazu utrpenia a hľadania cesty bez konca prispôsobili aj hudbu, v ktorej sa musela odrážať bolesť a túžba po niečom, čo je fakticky nedosiahnuteľné.

Hodně velký prostor dostala na desce vokalistka Nela Horváthová. Jak moc je její zpěv pro THALARION v současnosti nezastupitelný?
Ha, je to už dávno, čo sa volala Horváthová. Medzičasom sa vydala a volá sa Hederová. Ale vieme, o koho ide, že? Nela je bytostná súčasť Thalarionu, takže jej spev je bezpochyby nezastupiteľný. Aby ani jeden z nás neostal nevyužitý, prispôsobili sme tomu texty aj aranžmány vokálov o ktoré sa delíme päťdesiat na päťdesiat. Veľakrát sú písané formou akéhosi dialógu, rozhovoru živého s mŕtvym, čo je podľa mňa pomerne nezvyčajné v hudbe. Možno je to tým, že ja aj Nela sme spisovatelia, ja píšem krimi/thriller, Nela romanticko-spoločenské romány. Keď sme ju pred rokom oslovili, že ideme dať dokopy THALARION, či chce ísť do toho s nami, s radosťou súhlasila, a my sme radi, že ju v kapele máme.

Když jsme spolu v rámci předchozího rozhovoru vzpomínali na vaši spolupráci s Mighty Music, ještě jsi asi netušil, že desku vydáte u německých Uprising! Records. Můžeš prozradit, kterak se vaše spolupráce zrodila? Je to pro vás stále velký benefit, když máte možnost spolupracovat s takovýmto labelem?
Iste, my sme podpísali zmluvu s Target Group, čo je label Michaela Andersena z Mighty Music, len už ide o gigant, ktorý vydáva aj rock, folk, pop, skrátka všetko. Práve preto má Target pod sebou združených niekoľko sublabelov, aby mohli vydávať aj iné nekomerčné žánre; napr. Emanzipation Prod. vydávajú oldschool death metal, Mighty Music už teraz skôr heavy, Uprising nové talenty a starých navrátilcov na scénu, preto nás Michael presunul pod túto značku, aby sme zapadli do portfolia labelu. Všetko však spravujú ľudia od Target Group, celé promo aj distribúciu. Samozrejme je to pre nás benefit a cesta otvorená viac do sveta, čo podtrhujú aj ohlasy bezmála zovšadiaľ. Promo balíčky boli poslané do viac než 3000 medií, či už tlačených, alebo internetových, a to už ukazuje výborný dosah labelu.

Návrat THALARION ještě umocnilo vydání debutu „Towards the Obscure Slumberland“ poprvé na CD. Co pro tebe znamenala doba, v níž album vzniklo? Odkryla tato reedice i něco málo vzpomínek u vás všech?
My sme veľmi vďační Petrovi Herdronovi, že náš debut vydal na CD. Navyše v parádnej digipakovej podobe. Iniciatíva vzišla z jeho hlavy, o to viac si to vážime. Ponúkol nám túto možnosť a my sme s radosťou prikývli. Už cez leto 2021 mal „Towards…“ vyjsť na CD u Slovak Metal Army, Juro Haríň to aj rozbehol, bohužiaľ už to nestihol dokončiť. R.I.P. Tá doba, teda rok 1996, bola pre nás skvelá. Predtým sme nahrali tri demá pod rôznymi názvami kapely (BASTARD, FATAL INFECTION) a odrazu nám Hallelujjah Prod. ponúkli vydanie albumu, hoci len na kazete. Pre nás veľká vec. Ja strašne rád spomínam na to obdobie, celé to undergroundové dianie, stále plná schránka listov, promo letákov, veľa koncertov, fanúšikovia hladní po metale a živých akciách… nádhera. V zásade som sa hrozne dlhú dobu k tomuto albumu nevracal, mal som ho založený niekde na poličke. Až teraz som si ho pustil vari po dvadsiatichpiatich rokoch a zistil, že tie skladby boli v tej dobe, dá sa povedať, nadčasové, minimálne tu u nás. Mne sa „Towards…“ páči aj po toľkých rokoch. A krásne mi dokázal oživiť spomienky.

Kterak vypadají koncertní aktivity THALARION? Dá se počítat s tím, že vás budou moci fanoušci vidět na nějaké tour, případně i větším festu?
O turné nepremýšľame. To jednoducho nejde z časových dôvodov. Samostatné koncerty… nejaké chystáme, niekde nás pozvali, no nehrnieme sa do toho ako kedysi, to už teraz naozaj nejde. Máme problém skonsolidovať aj jeden dátum, aby to všetkým vyhovovalo. Na festivaly sme zatiaľ pozvania nedostali. Ale prezradím, že fans nás môžu uvidieť 14. mája v Poprade.

Otázce ruské invaze na Ukrajinu se v současné době asi nelze vyhnout. Co o tom všem soudíš? Panuje na Slovensku strach z toho, že by se mohl válečný stav překlopit i za hranice?
Na toto ti naozaj nedokážem adekvátne odpovedať. Je to hrozné, šialené, v 21. storočí by sa takéto veci nemali stávať. A je toho všade plno, preto som túto záležitosť prestal sledovať. Čo príde, príde. Fakt neviem.

Děkuji moc za rozhovor. Jsem rád, že jste svůj návrat dotáhli do vítězného konce. A jak jsi už naznačil, tak se zdaleka nejedná o poslední krok THALARION!
Aj ja ti ďakujem za priestor na rozhovor. Vážim si to. Áno, už teraz môžem prezradiť, že všetko speje k tomu, že album „Dying…“ bude mať následovníka. Počul som dve nové skladby a dovolím si povedať, že sú skutočne výborné. Vydanie vidím skôr na budúci rok, tie labely si s tým skrátka dávajú načas.

ALL

https://www.facebook.com/thalarion.sk/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *