THALARION – Kto to dotiahol najďalej? No ten, kto vydržal!

Slovenští THALARION byli vždy zárukou kvality. Ve „zlatých devadesátkách“ se jim podařilo navázat spolupráci s dánskými Mighty Music a vydat u nich hned tři řadová alba. Milovníci death/doom metalu si pak určitě rádi vzpomenou na debutovou MC nahrávku „Towards the Obscure Slumberland“ (1996), jež svoji kvalitou směle „konkurovala“ demáčům severomoravských kapel. Škoda, že tento hodnotný materiál nikdy nevyšel na CD (pokud mi tedy něco neuniklo🙂). Nicméně tento rozhovor nebude jen o vzpomínání. THALARION se totiž v průběhu několika málo měsíců dali znovu dohromady a nyní dokonce plánují vydání nového alba. Na mé otázky odpovídal dlouholetý člen Juraj „Thal“ Grežďo.

Jsem moc rád, že se po neuvěřitelně dlouhé době potkáváme u rozhovoru. THALARION vydali svůj poslední počin v roce 2004 („Hellium“), ovšem poté jste se začali postupně ze scény vytrácet. Co bylo tou největší příčinou konce? A byl to vůbec konec? Nebyla to spíše plánovaná pauza?
Ahoj. A zdravím aj čitateľov tohto zinu. No, nebola to plánovaná pauza. Ako prvý z kapely odišiel bubeník Peter, dostal ponuku hrať v TUBLATANKe. To sa neodmieta. On s nimi už predtým jazdil po koncertech, robil im technika pre bicie. To bolo, myslím, v roku 2003. Vystriedal ho Jozef Lukáč z Mors Omnia Solvit. Jozef hrá teraz v CONSTANS COMPROMISSUM. Potom som Thalarion opustil ja. Hralo v tom veľa vecí, no asi najviac tá, že som mal všetkého plné zuby. Jednoducho som sa cítil invenčne vyhorený, nedokázal som vymyslieť žiadny text, posunúť sa, na skúšky som chodil ako do roboty, že tam skrátka ísť musím, nie, že chcem. Tak som to radšej vzdal. Po mne odišiel aj gitarista Juraj. Zostal basák Peter, ktorý sa obklopil mladými chalanmi, no akosi to nefungovalo. Hrali ešte do roku 2006, potom THALARION nadobro pochovali. Vzniklo však z toho death metalové teleso CONSTANS COMPROMISSUM.

Jak zásadně se změnily vaše životy za těch cca sedmnáct let? Ve skutečnosti se během té doby událo skutečně mnohé… Zůstali jste i nadále v kontaktu s lidmi z hudební scény?
Ja osobne som zo scény úplne vypadol. Prestal som sledovať celé dianie, a to myslím aj svetovú scénu, nie len domácu. Ak som počúval nejaký metal, tak iba staré osvedčené kapely, ktoré prišli s novým dielom. Naše nové bandy mi ušli. Fakticky ich ani teraz nepoznám. Ostatní zostali hudobne aktívni – gitarista Juraj má dlhé roky progressive metalovú kapelu FLASHBACK TO FUTURE, basák Peter, ako som už spomenul, hrá gitaru v CONSTANS COMPROMISSUM, bubeník Peter v TUBLATANKe, Michal je v DEPRESY, Nela spievala v electropopovej skupine TANX.

V průběhu času jste měli spoustu času na přemýšlení. Jakou nahrávku s odstupem času pokládáš za tu vůbec nejpovedenější? Jaké období THALARION bylo podle tvého názoru nejúspěšnější?
Čas na premýšľanie? O nejakom návrate na scénu som absolútne nepremýšľal. Ťažko povedať, ktorý album je pre mňa najlepší. Každý z nich sme vytvorili spoločne, je to výsledok našej práce, hudobné dieťa, ktoré sme v danom čase splodili práve tak, ako sme to vtedy cítili. Ak by som ale mohol iba za seba, tak zrejme „Four Elements Mysterium“. A presne aj toto obdobie bolo pre nás najúspešnejšie. Hrali sme veľmi veľa koncertov, celé hromady rozhovorov vari do každého kúta sveta. Mighty Music sa dokázali ukážkovo postarať.

Už jsi to trochu nakousl, nicméně to stojí ještě jednou za připomenutí (hlavně pro mladší čtenáře). Čtyřlístek vašich alb vyšel u dánských Mighty Music, což byl na tu dobu opravdu velký počin, s odstupem času ho lze ještě více docenit. Souhlasíš? Řekl bys, že jste nabízených možností, které vám tato spolupráce dala, využili na maximum? Jak spolupráci s Mighty Music hodnotíš s odstupem času?
U Mighty Music vyšli tri albumy (Tales of the Woods…“ 1998 „Four Elements Mysterium“ 2000 a „Tunes of Despondency“ 2002). Štvrtý „Hellium“ vydali slovenskí Krv Records/Forensick Music. Áno, súhlasím. Boli sme jednou z mála slovenských skupín, kterým sa podarilo vydať, dokonca pravidelne vydávať, albumy u zahraničného labelu. Naozaj veľká vec pre nás, možno aj pre SK underground. My sme sa snažili využívať sto percent možností, ktoré sa nám núkali, lebo niečo takéto sa ti v živote už nemusí zopakovať. Aj s odstupom času môžem povedať, že spolupráca s Mighty Music bola na vysokej profesionálnej úrovni, všetko medzi nimi a nami klapalo ako hodinky. My sme boli absolútne spokojní a nenašiel sa dôvod pre ktorý by sme sa mohli sťažovať.

Mighty Music jsou stále velmi agilní undergroundovou firmou. Jste s nimi stále v kontaktu? Vědí o vašem návratu?
V tejto dobe sú Mighty Music už iba sublabelom dánského hudobného gigantu Target Group, ktorý rozhodne nie je underground, ale jediné a najväčšie hudobné dánske vydavateľstvo. Pochopiteľne za Target stoja Michael H. Andersen (inak spevák vo WITHERING SURFACE a THORIUM) a Bjarke Ahlstrand, ktorí rozšírili svoje portfólio aj o stredný prúd, folk, pop, hard rock. Teraz Target majú päť sublabelov, každý z nich pre iný hudobný žáner. Napríklad Mighty Music vydávajú len hard rock/heavy, Emanzipation Prod. oldschool death metal, Last Mile – HC a deathcore, Uprising death/doom/black, From The Vaults Prod. heavy/rock. Všetky tieto sublabely spadajú pod Target Group. Chlapi z Mighty Music to vzali vo veľkom. Stále, aj po toľkých rokoch, sme v kontakte. Teraz obzvlášť. Aj v čase, keď som bol mimo scény sme si s Michaelom vymenili niekoľko viet o živote a tak. O našom návrate, samozrejme, vedia veľmi dobre. Ale to by som už prezradil veľa.

Dostali jste se někdy do stádia, kdy jste si říkali, že s kapelou za jistých okolností můžete skutečně prorazit? Byli jste ochotni obětovat THALARION skutečné maximum?
THALARIONu sme obetovali vskutku veľa času aj energie. Možno to nebolo úplné maximum, pretože každý z nás mal aj iné povinnosti, ktoré ho trochu brzdili. A či sme chceli preraziť? Asi až také veľké oči sme nemali, žili sme v realite, postupovali sme krok za krokom. Nič ti nespadne zo dňa na deň, člověk si dnes (aj vtedy) musí všetko vydrieť. Samozrejme sme boli vďační za každého jedného fanúšika, distro, či fanzin, ktorí nás akokoľvek podporili.

Na zmíněném albu „Hellium“ jste se víceméně vzdálili tvorbě, kterou byli THALARION v minulosti pověstní. Příklon k death metalu byl tehdy asi logickým vyústěním věcí, které se staly, ovšem jak toto rozhodnutí s odstupem času vnímáš? Já osobně považuji „Hellium“ za fajn desku, ovšem mnohem raději Vás mám v poloze alba „Tunes of Despondency“, které mě baví dodnes.
Aj ja mám rád „Hellium“. Je pravda, že to bol odlišný album od predchádzajúcich, ale treba sa opýtať; je tomu naozaj tak? My sme začínali ako thrash/death metalová formácia, čiže „Hellium“ sa približuje k ranej tvorbe skupiny, ibaže v oveľa sofistikovanejšej a vyzretejšej forme s miliónom melódií a harmónií. Zober si niektoré skladby z „Towards the Obscure Slumberland“ z 1996. Príklon k doom metalu prišiel až neskôr. „Tunes of Despondency“ mal podľa mňa veľmi silné songy. Tiež do hudby priniesol nové prvky gitarista Michal (teraz v DEPRESY). Mali sme dve gitary, hudba sa zrychlila, akosi už nebol priestor pre klávesy. A Nela tiež odišla.

Během tohoto roku jsem zaznamenal váš comeback, což mě samozřejmě potěšilo, neboť i na vašich počinech jsem ve své podstatě vyrůstal. Těší tě, že i po tak dlouhých letech na vás posluchači nezanevřeli? Soudím tak i z ohlasů, které máte např. na FB… Zkus nyní přiblížit, jakým způsobem se váš návrat zrodil!
Isteže nás teší záujem starých, ale aj nových fans. Obnova THALARION nebola podmienená ničím zvláštnym. Jednoducho raz pri pive padla otázka, úplne nezáväzne, či nezložíme zopár nových skladieb. Iba tak, z nostalgie. Potom sme na to všetci zabudli. No a začiatkom tohto roka mi Peter poslal nejaké nové skladby v štýle: „Vypočuj si to. Ak sa ti budú páčiť, môžeme ísť do toho, ak nie, jebeme na to.“ Predsa len vtedy práve nahrával nové EP CONSTANS COMPROMISSUM. Mne sa nové skladby zapáčili až natoľko, že som neváhal ani sekundu. Opäť ma to chytilo do siete. Oslovili sme ostatných zo starej formácie, vrátane Nely. Všetci súhlasili s nadšením. No a v priebehu troch mesiacov vzniklo deväť nových skladieb. A práve tieto chceme ponúknuť všetkým fans THALARIONu v podobe nového albumu. Ja sa naň veľmi teším, pretože songy sú naskutku silné, so skvelými aranžmánmi, kompozíciou. Nesú sa v duchu starých albumov, ibaže v novom ponímaní hudby, vyzretejšom, konzistnejšom. Dovolím si povedať, že THALARION nikdy neznel lepšie. Lyrická stránka je v podstate koncept, príbeh, smutný, bolestný príbeh, ktorý sme napísali ja a Nela. Obaja sme spisovatelia, Nela píše romantické knižky, ja krimitrilery.

Součástí nové sestavy THALARION je i zpěvačka Nela, která ovšem v minulosti neodešla z kapely úplně v dobrém. Alespoň jsem to tedy tak vnímal. Znamená to, že během těch dlouhých let došlo k zakopání všech válečných seker? Můžeš se teď zpětně vyjádřit k tomu, co se mezi vámi stalo?
Naozaj netuším, ako si to vnímal ty a čo si kto a kde vyfantazíroval ohľadom jej odchodu. Ja si vskutku už presne nepamätám, ako to vtedy s Nelou bolo. A vymýšľať si nejaké historky nebudem. Fakt, sorry, ale neviem. Ak aj vtedy niečo nekalé medzi nami bolo, už je to preč a všetko ide ako má. Predsa len sme o dvadsať rokov starší. Tak či onak, Nela (Petronela Hederová – jej oficiálne meno) je teraz znova súčasť THALARIONu, dokonca dostala priestor na spev ako nikdy predtým. To tiež nie je cielená vec, vyplýva to z textov, v ktorých niektoré úseky sú napísané čisto pre ňu, najmä čo sa duetov týka. Tiež sú skladby len pre jej hlas, do kterých ja nebudem zasahovať, niečo ako song „My Weakness“ z „Tunes of Despondency“.

THALARION byli součástí hodně silné generace slovenských kapel. Mnohé bandy samozřejmě už neexistují, ovšem někteří staří bardi se v posledních letech znovu probudili k životu. DEPRESY, DEHYDRATED, ABORTION, stále pokračují např. LUNATIC GODS atd. Sleduješ stále tvorbu vašich souputníků? Jaká kapela to podle tvého názoru dotáhla vůbec nejdál?
Vtedy to bolo iné. Na jednej strane súdržnejšie, na druhej rozmanité. Ak si nechcel byť jednoznačne „nejlepší“, určite si chcel byť totálne iný, nezapadnúť, odlíšiť sa. A darilo sa to všetkým. Preto aj každá slovenská skupina, ktorá pôsobila v 90. rokoch, bola odlišná od zvyšku scény. Minimálne ja som to tak vnímal. Každú si spoznal už po prvých tónoch, sounde, alebo len po mene toho kterého muzikanta. A nezáležalo, či ich zvuk bol dokonalý, alebo úplne nahovno, no vedel si, že sú to tí, alebo oní. Všetci mali svoj osobitý štýl. Preto každú bandu spred 20 – 30 rokov považujem za slovenskú legendu, a nezáleží, či ešte hrajú, alebo nie. Už som povedal, že sedemnásť rokov som bol mimo hru, takže neviem posúdiť tvorbu týchto skupín. Azda len DEPRESY ako-tak sledujem. Lenže dočkať sa od nich nového albumu je vždy strašne zdĺhavé, hoci viem, že nikdy nesklamú, pretože ich tvorbu jednoducho musíš milovať. Kto to dotiahol najďalej? No ten, kto vydržal.

Fanouškům jste již prozradili, že pracujete na nových skladbách. Můžeme se těšit dokonce na nové album? Jak bys nový materiál charakterizovali? Viděl jsem na fotografiích klávesy, takže si skoro začínám myslet, že se vracíte k tomu osvědčenému THALARION modelu, kterým jste byli pověstní. Je tomu opravdu tak?
Všetky skladby už máme hotové. Do štúdia nastupujeme v strede mája. Vydanie je labelom naplánované na november 2021. Chceli sme to skôr, ale nie vždy idú veci tak, ako by si človek želal. Nové skladby sú podľa môjho názoru vynikajúce, som z nich nadšený. A nie je to len akýmsi hladom po hudbe. Je v nich obsiahnuté všetko, čím THALARION prešiel – od ťažkých dunivých doom úsekov, cez pasáže evokujúce až funeral metal, ktoré prelínajú black metalové ataky, až po ťažké death metalové vstupy. Skladbám nechýba pochmúrnosť, dekadencia, niekedy až absolutna skľúčenosť, ktorá sa odrazu zmení na náročné stúpanie do výšok, na ostré bralá, na samotné vrcholy, bezmála za slnkom, z kterých potom prichádza pád do melanchólie, bezradnosti a smrti. Celé toto bude obalené v typickej thalarionovskej melodike, tentoraz azda o niečo výraznejšej, než kedysi. Tie melódie sú také chytľavé, že mi stále hrajú v hlave. Späť v hudbe je ženský vokál, klávesy, kvantum polôh hlasu. Áno, ako píšeš, bude to starý dobrý osvedčený model THALARIONu, len v novom šate.

Budou v tvorbě kapely patrné i nějaké nové prvky? Něco, co byste přičetli té delší časové prodlevě, během které jste toho určitě museli hodně slyšet? Ovlivňují vás např. i některé novější žánry (nebo spíše subžánry), které se objevily v posledních několika letech?
Neviem, čo presne myslíš pod pojmom nové prvky. Pochopiteľne nemôžeš spraviť skladby navlas rovnaké ako pred 25 rokmi, ani by to nedávalo zmysel. Iste, bude tam veľa nového, možno pre nás netypického, ale aj starého, minimálne čo sa atmosféry a kompozície týka. Každý si však v našich nových skladbách bude musieť nájsť to svoje, eventuálne niečo thalarionovské. A to tam je už len z toho dôvodu, že rukopis niektorých autorov hudby jednoducho nezmeníš.

Když jste s THALARION natočili poslední album, řekl bych, že to bylo paradoxně v době, kdy se většina propagace začala stěhovat na internet, přičemž sociální sítě byly teprve v plenkách. Jak si zvykáte na všechny tyto vymoženosti? Dá se dnešek v tomto ohledu s tím dřívějškem vůbec porovnat?
Ja sa v tomto vôbec nedokážem orientovať. Nikdy som hudbu na nete nepočúval, maximálne na youtube nejaký videoklip, prípadne koncert. Som klasik, hudbu potrebujem počúvať na CD, LP, nie na nete. Na to sa môžem vysrať. Chcem v ruke držať booklet, čítať si texty, obdivovať, alebo preklínať grafiku, fyzicky to precítiť. Porovnávať dnešok s minulosťou vôbec nejde. Respektíve to ide, ale je tam toľko priepastných rozdielov, až je to niekedy nepochopiteľné.

Poslední dva roky jsou spojeny především s covidovou pastí, jež významnou měrou ovlivňuje životy každého z nás. Přibrzdila pandemie nějakým způsobem i váš návrat? Kdy jste s THALARION odehráli poslední koncert?
Nie, neovplyvnila, nepribrzdila. Práve naopak, ak by nebol covid, možno by teraz nebol ani nový THALARION. Posledný koncert THALARION bol v roku 2006 v Nitre. Zaujímavosťou bolo, že na ňom hrali dve zostavy THALARIONu – stará a nová. Ja som tam bol už len ako hosť odspievať staré songy, gitarista Juraj takisto. Zahrali sme staré skladby, potom sa vymenili muzikanti (okrem basáka Petra) a THALARION predstavil nové veci. Ale to bolo asi naposledy, kedy všeobecne THALARION stál na pódiu.

Velkou historickou parádou je realizace dema „Hosanna Tibi De Profundis“(1993) na CD. Tenhle materiál vyšel pod hlavičkou kapely NAILED NAZARENE, o kterých se v dané době hovořilo jako o deathmetalových předchůdcích THALARION. Kde se tato myšlenka zrodila? Jedná se v tomto případě pouze o jednorázovou připomínku, nebo máte i s touto kapelou/projektem další plány?
NAILED NAZARENE nikdy nebol predchodca THALARIONu. Išlo o úplne inú kapelu, v ktorej som pôsobil ako spevák pred vstupom do THALARION (vtedy sa THALARION volali BASTARD). Juraj, gitarista THALARIONu, sa v karanténe nudil a sám sa rozhodol, že opráši staré demo NAILED NAZARENE na ktorom vtedy v 1993 len hosťoval. Poslal mi jednu skladbu na ukážku, ako by znela stará vec s novým soundom a opýtal sa, či do toho ideme. Páčilo sa mi to a súhlasil som. No a nová nahrávka starého dema bola po pár mesiacoch na svete. Prezradím jednu vec; pripravujeme úplne nové skladby NAILED NAZARENE. Bude to rúhavý besniaci a divoký oldschool death metal. Fans sa budú mať na čo tešiť.

Vaši kapelu mám spojenou s městem Topoľčany. Bydlí zde stále všichni členové kapely? Považuješ Topoľčany za dobré místo pro život? Klidně nalákej čtenáře na nějaká fajn místa.
Mužská časť THALARIONu tu stále býva, Nela žije v Bratislave. Ťažko povedať, či Topoľčany sú dobré miesto pre život. Mne malomesto vyhovuje, je tu väčší pokoj, a prakticky som si od narodenia zvykol tu žiť. V okolí sú zrúcaniny Topoľčianskeho hradu, Oponického hradu, Apponyiovská knižnica, ktorá obsahuje okolo 17000 zväzkov, prvotlačí, napríklad výpisy z inkvizičných procesov, diela Giordana Bruna, Isaaca Newtona, Kanta, Goetheho, Machiavelliho, Michelangela, či Da Vinciho. V okolí sú krásne lesy Tribeča a Považského Inovca, veľa vodných nádrží. Je to tu fajn.

Máte v domovském městě stále svoje příznivce? Je zde jméno THALARION známým pojmem?
Určite nás tu pozná veľa ľudí, je to malé mesto. Stretáváme sa, rozprávame o starých časoch. Neviem do akej miery mladí, ale hlavne starší vedia, čo to bol THALARION.

Jaké jsou vaše nejbližší plány? Máš už představu, kdy by mohlo album vyjít?
Teraz sa v prvom rade sústredíme na nahrávanie albumu. Jeho vydanie label naplánoval na november 2021. O koncertech sme nateraz nepremýšľali, hoci už prišlo niekoľko pozvaní.

Měj se skvěle! A já sám pochopitelně doufám, že další rozhovor s Vámi uskutečním dřív než za dvacet let. 🙂
Ďakujem za skvelý rozhovor a prajem ti veľa úspechov. Nuž, člověk nikdy nevie. Možno už neurobíme ďalší album a možno ešte niekoľko. Ukáže čas.

ALL

https://www.facebook.com/thalarion.sk

https://thalarion.bandcamp.com/releases

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *