Lorda Morbivoda znají metaloví posluchači především z kapely TROLLECH, ovšem tenhle ne příliš lenivý člověk nese na svých bedrech osud ještě dalších projektů, přičemž STÍNY PLAMENŮ patří rozhodně k těm nejplodnějším, stačí se jen podívat do samotné diskografie. V pořadí čtvrté legitimní album se jmenuje „Odpadní galerie“ a dle všeho ho můžeme chápat jako prozatímní vrchol kanalizační tvorby. Dlouho jsem nevěděl, kterak se k tomuto CD postavit a nakonec jsme se rozhodl, že zde naznačím spíše takový soubor kladů a záporů, které tato kolekce čítá….
Plusy jsou tedy následující: z nahrávky čiší nadšenost a zaujetí, klasické a black metalové postupy jsou ozdobeny netradičním aroma, neskutečná image, naprosto originální vidění konceptu, na kterém vlastně kapela funguje už od počátku své existence, nečekaně zpěvné a melodické pasáže uvnitř některých skladeb, a to naproti tomu, že „kanalizační black metal“ zní naprosto syrově a jadrně. Jedinečnou součástí „Odpadní galerie“ jsou samozřejmě texty. Je až neuvěřitelné, jaká témata lze zhudebnit. Neodpustím si proto malou citaci: „Třicátého srpna 1901 dokončena stavba kombinované oběžní a výpustní stoky kolem budoucí čistírny. Ještě tentýž den voda ze středu Prahy pod Bubenčem začala odtékat do Vltavy…“ skladba „Příchod Rady Lindleye“ . Pochválit lze rovněž booklet a fotky, vše vypadá naprosto důvěryhodně.
A teď naopak soubor mínusů…
Předně velmi nedokonalý je zvuk. Pravda, Lord Morbivod uzpůsobil vše „kanalizační kvalitě“, ovšem hledači parádních zvukových kvalit budou při poslechu tohoto nosiče patrně trochu skomírat. Zároveň však podotýkám, že tento mínus bod, může být klidně bodem plusovým. Koncept je sice velmi originální, ovšem samotnou strukturou evokuje „Jilemnického okultistu“ od MASTER´S HAMMER (alespoň tedy první část). Rovněž Lordovo frázovaní a pospojování jednotlivých veršů, kultovní české black metalové dílo připomíná ( na albu se ale také objevuje dívčí vokál, hostující pěvkyně Lady Felis). Album je hodně dlouhé. Má něco málo přes hodinu a v závěru působí dosti únavně. Domnívám se, že takových čtyřicet minut by docela stačilo, i když je zřejmé, že bylo potřeba stanovený koncept nějakým způsobem dokončit…
Uff, tak to je k rozboru všechno. Závěrem podotýkám, že klasickému black metalovému fanouškovi byl se „Odpadní galarie“ mohla líbit. U mě je to tak půl na půl. Nicméně jsem rád, že u nás podobné kapely a projekty existují. Každá zajímavost je na naší scéně rozhodně vítaná! A aby celkový obsah alba byl dostatečně jasný, uvádím vysvětlivky v podání kapely:
Album je pomyslně rozděleno na dva díly oddělené jednou skladbou v angličtině. První díl vypráví o dějích kolem výstavby meziměstkých stok, tragédie Syna Poklopů v dosud neprobádaných zvradlech, naštěstí s dobrým koncem, nechybí ani tradiční zaplavování svatých odpadní vodou, pro tyto účely shromažďované ve speciálních podzemních zásobovacích nádržích. Druhý díl alba je možné nazvat pojmem „Tetralogie o historii pražské kanalizace“, čtyři skladby chronologicky popisují výstavbu kanalizace a čistírny odpadních vod v Praze v období přelomu 19. a 20. století, na čemž měl hlavní podíl dánský inženýr Sir Ing. William Heerlein Lindley, obrovský dík za jeho přínos je mu vyjádřen především druhou a třetí částí tetralogie, které přímo popisují konkrétně jeho veledílo.
ALL