SLOBODNÁ EURÓPA

slobodnaeurapapoaatkyŽelezná opona padá, čas změn nadešel. Z undergroundu na světlo vylézá kapela za kapelou a mezi nimi také nenápadná leč velmi aktivní parta SLOBODNÁ EURÓPA. Už samotný název má hodně blízko k polistopadovým událostem a možná i proto je o kapele od samého počátku hodně slyšet. Nespokojení, „znudění a otrávení“ punkáči se často slézali v bratislavské kultovní hospodě Mamut, jejíž postarší název se jmenuje Stará Sladovňa (zajímavé je, že u nás na Velvarsku, také fungovala hospoda „Na Sladovně a tam se rovněž scházela podobná komunita). Jak i sama kapela uvádí na svém webu, u jednoho stolu se potkali zpěvák Whisky, kytarista Sveťo Korbel, basák Braňo Alex a bubeník Peter „Ozi“ Hurtig. Bratislavská čtyřka se okamžitě pustila do skládání a během krátké doby se dostala do širokého povědomí. Dalo by se říci, že se chlapci zkrátka v pravý čas objevili na správném místě. Z bratislavského podsvětí se během krátké doby dostali na prkna pražské Lucerny, kde ve společnosti PRAŽSKÉHO VÝBĚRU a THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE, zbourali poslední zbytky socialistické hráze. To všechno bez jediného oficiálního alba!!! Dneska prakticky nemyslitelná věc, ovšem doba si žádala „nové lidi“ a SLOBODNÁ EURÓPA byla jedním ze žádaných artiklů. I díky tomu zažívala více slávy v Čechách a paradoxně až o něco později se ji dostalo uznání i na domácí scéně…

pakarenSLOBODNÁ EURÓPA – Pakáreň
V roce 1991 vychází kapela debutové album „Pakáreň“, kterým kapela deklaruje, že i v kapitalistické společnosti bude do čeho šťourat, byť některé skladby byly samozřejmě staršího data a daly by se klidně napasovat na jakýkoli politický systém. Už před samotným nahráváním alba došlo v kapele k první personální změně. Z osobních důvodů se poroučel bubeník Ozi a na jeho místo nastoupil Ďuro Černý z TUBLATANKY, který také album „namlátil“. O pozici za bicí soupravou se však dělil s Romanem „Čundo“ Čundrlíkem, jež kapele vypomáhal při velkolepé koncertní šňůře. Zprvu se mohlo zdát, že debut bude do jisté míry oslavou svobody, ovšem kdo hned po prvním poslechu prostudoval textovou stránku, musel být hodně překvapen. „Pakáreň“ nedává prostor přetvářkám ani převlékáním kabátů a zcela otevřeně kráčí proti větru s pohrdavou a odmítavou image vůči novým mocipánům. Druhou tvář pak reprezentují spíše odlehčené a vtipné songy, stavící celé album do trošku optimističtějšího odstínu. Úplně stejně je to ale i s hudbou. Songy s kritickými texty působí čistě punkově a těžce, kdežto ty rozpustilé jsou hodně načichlé rock ‚n rollem.

Otvírací skladbou byla zvolena píseň „Som ten“ na níž tématicky navazuje stejně bohemistická „ Co se stalo s naším životom?“, vyprávějící ještě navíc o frustraci rozlobených punkerů. Skutečným hitem je vtipná a upřímná „Nikdy to tak nebude“ , kde jsou naopak určité změny ve společnosti brány spíše s nadhledem. Kapela rovněž nezapomněla na svou oblíbenou putyku, a proto zde najdete také ódu „Stará Sladovňa“. Naopak Matuškova „Růže z Texasu“ je poněkud fádní záležitost a osobně jsem ji nikdy nepřišel na chuť. To však ale neplatí o druhé polovině alba, kde se nacházejí další povedené skladby jako např. „Pakáreň“. Whiskyho zpěv je plný opovržení a lhostejnosti a ve spojitosti se zpěvnou slovenštinou je to doslova majzlík na konzervativní rádoby intelektuály, jejichž „důležité“ karikatury zdobil každý druhý sloup. I proto u fanoušků jednoznačně zvítězila jednoduchá říkačka „Analýza dokázala hovno“, jež se stala (symbolicky myšleno) slovenským „Traktorem“. Tento slogan se s dalšími lety stal poznávacím „know-how“ a asi by nebylo večera, kdyby fanoušci nechtěli zahrát právě tuto skladbu.

První studiová nahrávka se tedy mladým rebelům navýsost povedla. Následovaly úspěšné koncertní šňůry a ani recenzenti nešetřili chválou. V roce 1991 se „Slobodka“ stala „objevem roku“ v anketě časopisu ROCK A POP, což byl v té době úspěch skutečně ohromný. Začátkem roku 1992 kapela podniká velkolepé turné po ČSFR a naplno si užívá rock’n rollového stylu života. Nikdy se však nezaprodává komerci a svým způsobem „zůstává stále na ulici“….

[yt-black]LeHABVnhm6o[/yt-black]


unaveniSLOBODNÁ EURÓPA – Unavení a zničení
Sex, drogy, rock’n roll…v tomto stylu kapela prožila následující dva roky. Ani jeden z členů kapely nešetřil své tělo ani duši. Na pokraji posledních sil se probírá vokalista Whisky a dle dříve dostupných zdrojů, dokopává zbylé spoluhráče k dokončení druhého alba. Veřejnost už v té době s realizací snad ani nepočítala, ovšem o to větší bylo překvapení. I díky drogovým dýchankům a časovému odstupu dostává kapela poněkud odlišnější tvář. Punková rebelie je vystřídána dekadentními vizemi, smutkem, skepsí a depresemi. Deska nejenže opisuje vlastní strádání, ale zároveň reflektuje nekalé trendy nové doby, kterými pohrdá opravdu razantním způsobem. Životní peripetie a zlomené osudy tak dávají vzniknout nezapomenutelným songům, jejichž poselství je paradoxně aktuální i v současnosti. Kapela tak skoro nechtěně předběhla dobu, a to především z toho důvodu, že svým stylovým zaměřením kráčela proti větru. Už úvodní „Dry 69“ je skladbou notně odlišnou od všeho co kdy „Slobodka“ vytvořila.

V podstatě se jedná o bezstarostnou rockovou píseň s omamnou atmosférou zapáleného jointu. Z mého úhlu pohledu však není nikterak podstatnou, a to i přesto, že je zde ještě v anglické verzi a samotná kapela má na věc určitě odlišný názor. Nicméně zlatým písmem se do historie kapely zapisuje GENIÁLNÍ skladba „Podvod“. Někdy opravdu stačí málo a na svět vyleze nefalšovaný hit. SLOBODNÁ EURÓPA do necelých čtyř minut dostala satiru, kritiku, vtip a prakticky i smutek. Stylově působí také pohrdavý Whiskyho zpěv, působící jako „vzorek nadhledu“. Pokud však „Podvod“ komentuje věci okolo nás, tak následující „Slzy“ jsou spíše niternější výpovědí a vlastně také zdůvodněním toho, proč se album jmenuje „Unavení a zničení“. „Zdá se ti, že je to v pohodě / nespať čtyry noci na spídě….“ toť úvodní slova a holé konstatování vlastního propadu do bahna. Ještě smutnější sebereflexe však kapela prezentuje ve skladbách „Tma“ ( hudebně překvapí hodně zajímavou jamovou vsuvkou ) a „Lepšie ja“, ve kterých se členové zpříma přiznávají k drogové závislosti. Ze stínu deprese nevylézá ani teskná balada „Na rohu“ – po punku ani památky. Vlastně, něco by se tu ještě našlo. Např. „Děti a heroin“! Punková a jednoduchá palba, vzpomínka na staré časy s proroctvím černého humoru. SLOBODNÁ EURÓPA tak i ve stádiu vlastního rozkladu natočila skvělé album, a to i přesto, že jeho nejstěžejnějším námětem jsou drogy. Pokud se tedy o některých rock’n rollových deskách mluví jako o „drogových“, tak i „Unavení a zničení“ patří mezi ně.

[yt-black]ehhRlHriI3E[/yt-black]

V ČERNÉM TUNELU

Po natočení druhého alba kapela podniká krátkou koncertní šňůru, ovšem drogová závislost brzy ukazuje svou nejhorší možnou tvář. Z vysmátých chlapců se během pěti let stávají trosky svého vlastního hazardu. Drogám postupně propadá celá kapela a není proto divu, že se postupně vytrácí ze scény. V tu dobu možná ani sami členové nevěřili, že by se sami ještě dali řádně dohromady a natočili nové album. Po odvykacích kůrách a dalších léčebných procesech se kapela prakticky rozpadá a naši hlavní hrdinové se vydávají za novými životními osudy. Whisky se stěhuje z Bratislavy a chce si užívat klidu, nicméně do hudebního kolotoče se alespoň částečně zapojuje prostřednictvím své sólovky „Whisky“. Žádné ambice – prostě hudba pro vlastní uspokojení – zkuste zde: www.bandzone.cz/whisky

Naopak Ďuro a Čundo zanechávají hudby a brzy se zapojují do pracovního procesu. Ze Sveťa se pak stává fanatický věřící a jeho hodnoty jsou po několik málo letech úplně převrácené. Jediným hudebně aktivním členem tak zůstává Braňo Alex, který v tomto mezidobí natáčí svojí sólovou desku s názvem BRAŇO ALEX – SLOBODNÁ EURÓPA – „This Is Punk Rock From Transylvania“. Osobně ji však nepovažuji za příliš zdařilou, a proto se o ji ve svém líčení raději vynechám.

trojkaSLOBODNÁ EURÓPA – Trojka
Některé podobné životní osudy nekončí šťastně. Členové SLOBODNÉ EURÓPY však nakonec dokázali vstát z popela a ještě jednou si stoupnout na startovní čáru. V únoru roku 2002 podniká Whisky několik výrazných kroků. Tím nejzásadnějším je mimořádné vystoupení na jeho vlastní svatbě, ze kterého následně vycházejí věci příští. Parta kamarádů opět nachází touhu hrát ve společné kapele a předně tvořit nové skladby. Jedinou výjimkou je Ďuro, který po několika měsících odchází a na jeho místo nastupuje ostřílený bicmen Tomáš „Tuleň“ Vojtek. Nové aktivity „Slobodky“ začínají prakticky okamžitě. Kapela opět koncertuje a navíc se setkává s velmi příznivými ohlasy ze strany fanoušků, kteří na svou milovanou nezanevřeli, byť z rozdováděných a unavených punkerů tu najednou jsou uvědomělí chlapíci, beroucí život s velkým nadhledem, a to bez sebemenší známky nějakého „cpaní se někam“. Dokladem budiž třetí album, vycházející v roce 2003. Kapela ho nazvala jednoduše. Zkrátka to je „Trojka“. Po všech těch eskapádách je album doslova vymodleným artiklem, ačkoli zásadní otázka zněla: zvyknou si staří fandové na novou tvář kapely? Evoluce s ohledem na eskapády všech zúčastněných se daly očekávat a také k nim došlo. Nové skladby ztrácejí mladickou punkovou údernost, nahrazenou rozvážným promlouváním a také konstatováním skutečných věcí. Některé skladby jsou hodně smutné a v některých chvílích dokonce depresivní. Whiskyho vokál je hodně naléhavý a kráčí ruku v ruce s texty, ve kterých se často vyskytují kritické či dokonce slobodna-eurapa-opat-na-scanasatirické poznámky. Některé jsou ale naopak velmi osobní viz. „Zbytočné slzy“. Když však strčíte CD do přehrávače, vypadne na vás poměrně pohodová píseň „Za 5 minut 12“, ačkoli začínat comebackovou desku slovy „Viem je to průser…“, to je vskutku pikantní věštění z křišťálové koule. Deska pak pokračuje legračním popěvkem „Nechcem byť šišatý“ s nic neříkajícím textem i pointou. Ta pravá a „nová“ tvář SLOBODNÉ EURÓPY však přichází z překrásnou melancholickou baladou „Relativný pokoj“. Sociální kritika stávajícího systému a člověčího zmatku je tu ztvárněna neuvěřitelně trefně. Až mě z Whiskyho slov naskakuje husí kůže. Jeho vokál se až nebezpečně blíží gothic punkovým kapelám z konce osmdesátých let minulého století. Bezesporu první vrchol alba! Tím dalším je jednoduchý, ale velmi úderný song „Tak to už chodí na světě“ , okořeněný neustále se opakujícím kytarovým riffem ala THE SISTERS OF MERCY (mám tím namysli přímo skladbu „The Vision Thing“). V podobném stylovém rozpoložení se pak kapela nachází ještě několikrát. Jmenovat mohu skladby jako „Nic sa neděje“ (opět satira a stylový sarkasmus) a „2003“ (ostrá kritika a nasranost). Když pominu poněkud provokativně jednoduchou „Shup Up“ (další vsuvka jako v případě „Nechcem být šišatý“), čím víc se blíží konec alba, tím jsou jednotlivé skladby temnější, hlubší a asi málokdo ze starých fandů by tu SLOBODNOU EURÓPU poznal. Moderní kabátek však kapele prospěl. Neplácá se na místě a servíruje košaté skladby jako např. „Realita“ (další depresivní kousek), „Sopka“ (další depresivní kousek toho nejhlubšího nitra). Naprosto skvostný dárek si však kapela nechala na úplný konec. Jejím skladba „Havran“, napsaná na motivy knihy E.APoa, která tento příběh popisuje s neskutečnou grácií. Je až neuvěřitelné, do jakých hudebních dimenzí se SLOBODNÁ EURÓPA dokázala na jediném albu dostat. Nechci se na tomto místě pouštět do vytváření dalších stylových přirovnání, ale tohle je prostě horor gothic rock (punk) se vším všudy (i když členové kapely by mi určitě řekli: „kecáš, tohle je prostě rock ‚n roll 🙂 ). Bonus? „Vjeran Pas“…co to kurva je? Maďarský ELÁN ??? Podívejte se na display! Skladba končí, ale čas stále běží. Uteče cca. osm minut a do tichého pokoje vstoupí kanalizační popěvek, definitivně ukončující (opět) povedené album. SLOBODNÁ EURÓPA se vrátila stejná i jiná, tmavá i světlá, kritická i satirická. Co je však asi největším úspěchem, to je skutečnost, že prakticky všechny zařazené songy mohou nezakrytě reprezentovat novou hudební tvář kapely.

[yt-black]w10CBo1ER6M[/yt-black]

bestofkaSLOBODNÁ EURÓPA – Bestofka
Hned po vydání „Trojky“ se SLOBODNÁ EURÓPA opět pouští do koncertních aktivit. Do ruku 2005 odehraje něco kolem 150 koncertů. Výraznou stopou je pak společná oslava patnáctých narozenin s bratrskou kapelou ZÓNA A. Formci v té době netíží žádný výrazný problém s výjimkou Sveťa, jehož zdravotní problémy na čas zapříčiní nucenou pauzu. I tato situace se však po nějaké době v dobré obrací a Sveťo se opět objevuje mezi svými letitými kámarády. V tom čase se na světlo světa dostává zatím poslední kotouček „Bestofka“, obsahující nejzásadnější skladby souboru od A do Z. Reprezentativní výběr doporučuji především těm posluchačům, kteří si chtějí kapelu v kostce nastudovat. Dárkem pro všechny je zcela nová píseň „Kapitalismus“, do nebe reflektující všechny obludné jevy stávajícího systému ( no si člověk stejně moc nevybere ).

[yt-black]JcvD3qpQ7P4[/yt-black]

SLOBODNÁ EURÓPA V EU A SOUČASNOSTI
Češi a Slováci se znovu setkali ve společné Evropě! A co nového u „Slobodky“? Především zúžení sestavy na trojici. Už v létě 2006 odchází bubeník Tuleň a tím tak sestavě dává stávající tvář. Kapela stále koncertuje, ovšem nové album je jaksi v nedohlednu. Jistou hvězdou ve tmě je reedice druhého alba „Unavení a zničení“ a také koncertní šňůra Primitive Rock’N Roll Tour 2008. A teď k tomu nejzásadnějšímu! Rok 2009 bude z pohledu SLOBODNÉ EURÓPY slavnostní. V plánu je Česko-Slovenské turné, jehož součástí bude oslava dvaceti let ve společnosti ZǑNY A, které bude o pět let více! (jak jinak). Proto si rozhodně nenechte ujít koncert v pražském Matrixu ( 16.4. od 20 hod.).

Myslím, že jinak to mí drazí nebude a kdyby přece jen ano, tak nezapomeňte, že analýza stejně dokázala HOVNO!

ALL

http://www.slobodnaeuropa.sk/

seza2009

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *