SHALLOW RIVERS – Nihil Euphoria (CD-2013, BadMoodMan Music)

Ještě mi přehrávač nevychladl častým přehráváním posledního alba REVELATIONS OF RAIN a už tu máme dalšího příbuzného s názvem SHALLOW RIVERS. Tenhle projekt, nyní regulérní kapelu, tvoří dva ruští umělci, jimiž jsou kytarista Yury (REVELATIONS OF RAIN) a zpěvák Vladimir, přičemž prvně jmenovaný nahrál všechny klávesové party a z části se podílel na nahrávání bicích nástrojů. Poznávacím znamením souboru je však po hříchu Yuryho kytarová stylistika, zřetelně podobná tomu, co je ke slyšení na nedávno recenzované řadovce od REVELATIONS OF RAIN. Ale to jen tak na okraj…

Z komplexního hlediska je hudba SHALLOW RIVERS políbena melodickým doom/death metalem s nádechem prvních alb AMORPHIS, ovšem zásadní rozdíl je pochopitelně v současném zvukovém vyznění a kouzelné slovanské melodice. Jakkoliv se tedy zdá býti nahrávka úplně obyčejná, tím spíše vyniká její přirozenost. Valivé kytarové riffy jsou těžké a hutné, klávesy stylově omamné, jak už pravidla žánru velí a do všeho typického lze připočíst i kvalitní growling, postupně doplňovaný čistým přednesem důstojných kvalit.

I přesto, že se nahrávka v záplavě konkurence patrně ztratí, nelze opomenout několik nadstandartních skladeb, které stojí minimálně za jeden poslech – to ovšem pouze pro škarohlídy. Milovníci temných žánrů se budou i dnes rozplývat nad naléhavostí desetiminutovky„Down The Rivers To Vortex“ či nesmírně chytlavé „The Weeping Lotus Dance“, jejíž ústřední melodie piluje hrany vzpomínek na nejlepší počiny PYOGENESIS.

Nicméně ani hrubá strana melodiky není jedinou tváří SHALLOW RIVERS. Kapela se umí položit i do „nic neřešících sekvencí“ a s citem dokáže pracovat s mrazivými tóny všeho druhu. V obdobném režimu se pak nese hned několik skladeb, přičemž orgasmus nevšedních něžností vychází z beden v úplném závěru. Gotickými spirálami nejprve proplouvá vkusné intermezzo „If Ever I“ a v obdobném opojení uzavírá kolekci i „Before The Light Fades“, podpořená kvalitním čistým zpěvem.

I když se navenek zdá být album „Nihil Euphoria“ úplně obyčejné a v první polovině tomu všechno nasvědčuje, nakonec se z něho vyklube velmi vkusná záležitost, jež nijak extrémně nebazíruje na žánrových klišé, ale soustředí se pouze na zážitkovou podstatu. I přesto, že deska nepřináší vůbec nic nového, je ve svém odvětví nadstandartně dobrá. Už tohle málo stačí k tomu, aby si ji člověk v poklidu vychutnal. Všichni fetišisté (a patřím k nim také) zároveň ocení parádně zpracovaný obal, včetně bookletové přílohy. Pokud ještě nemáte přítele pro letošní zimu-nezimu, zkuste seznámení se SHALLOW RIVERS!

ALL

http://shallowrivers.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *