SCENERY – Muzika, která bude lidi překvapovat proměnlivostí

Další zástupce české technicko-deathové školy se zove SCENERY a protože před nedávnem spatřil světlo světa jejich debutní disk, je důvod k několika otázkam více než pádný. Na dotazy odpovídal basák Mik a zpěvák a kytarista Lerry.

Rád bych se ještě zeptal k demu „Scenery 96“. Jak se vám tehdy podařilo natočit tak kvalitní (na demo nevídaný) zvuk? Kolik se vůbec poslalo kusů do světa?
Mik:
Demo „Scenery 96“ se opravdu natáčelo ve zkušebně. Byla to zkušebna z chaty jednoho našeho kamaráda. Dvě místnosti se upravily tak, že jedna sloužila jako režie a druhá jako místnost pro nástroje a muzikanty. Nahrávalo se naživo přes mixpult rovnou do kazeťáku, nic zvláštního. Od každé skladby vzniko hned několik kopií a z těch se vybrala ta nejlepší a ta se dala na demo. Kolik se jich prodalo už asi těžko zjistíme, ale přibližně něco přes tři sta kousků.

Materiál byl natočen již v roce 1997. Proč to vydáváte až teď? (asi finance…)
Mik:
CD se točilo koncem roku 1997. Po prvním míchání se nám nezdál zvuk a proto se míchalo znovu. Další přišel na řadu mastering. Ten taky napoprvé nebyl podle našich představ a musel se dělat znovu. Další patálie byli způsobeny kvůli obalům. Ty jsme dělali dokonce třikrát. Všechno se to komplikovalo a zpožďovalo. To zpoždění nebyly hodiny ani dny, ale celé týdny a měsíce a v konečném součtu to vytvořilo takový velký časový skluz. Také smaozřejmě musíte připočíst i čas, který jsme zabili čekáním na reakce firem. A nakonec by jsme neměli zapomenout na všechny slibovače, kteří nám slibovali hory doly a neudělali pro nás nic, jen to, že nás zas o něco zdrželi.

Vaše muzika je postavena na technické preciznosti hudebníků (tímto vzdávám hold!!!). Jak dlouho vám trvá, než složíte novou věc? Jak často zkoušíte? (myslím, že to spolu souvisí)…
Mik: zkoušky a vyhranost spolu samozřejmě souvisí. Těžko by někdo, kdo nezkouší mohl dobře hrát. Ono je to jako se sportem. Na začátku se musíš všechno učit. Pak to neustále udržuješ, hlídáš si kondičku a přitom se snažíš dál vyvíjet a zdokonalovat se. Když na nějaký čas vypadneš, tak ti chvilku trvá, než se zase dostaneš zpátky do tempa. Co se týká nových věcí, tak je to různé. Zatím nás netlačí čas, takže skladby vznikají v poklidném tempu. Máme už nějaké hotové, dvě už dokonce hrajeme na koncertech a dvě máme rozdělané.

Když jsem u textů, u CD byl leták, že mají být přiloženy české překlady. Nebyly. Jak je to možné?
Mik: stát se mohlo cokoli, ale nejspíše jsme ho tam zapomněli dát. K CDčkám české texty opravdu přikládáme, protože nechceme nikoho o ně ochudit. Bohužel se nevešly na obal a proto jsou ve formě přílohy a nejsou přichyceny pevně k obalu, takže mohou při otvírání CDčka vypadnout, tak pozor na to. Jinak všem, co texty postrádají, je rádi pošleme.

A jak jste na tom s novým materiálem? Kdy se můžeme těšit na novou nahrávku?
Mik:
jak už jsme předeslali, zatím se nikam neženeme. Koncerty hrajeme na podporu prvního alba, které spousta lidí nezná. Až přijde čas a posluchači budou chtít nové skladby, natočíme ho. A jak už bylo řečeno, pár nových skladeb už máme a na dalších se pomalu pracuje. Ale nechceme prostě prodávat dvě alba současně. Jenomže v našich podmínkách prodeje a distribuce se tomu asi stejně nevyhneme. My vlastně CDčka prodáváme hlavně na našich koncertech. V Praze se dá sehnat u Petra Hanzlíka a dál ho prodávají někteří distributoři, co jezdí po koncertech. A to je tak asi všechno. Nikde v obchodech se sehnat nedá a ten, kdo ho chce, musí buď přijít na náš koncert, nebo si o něho napsat přímo nám.

Domnívám se, že příliš nekoncertujete. (Podle letáků o akcích – moc Vás vidět nebylo) Nebo je vše jinak?
Mik: SCENERY koncertuje. V druhé polovině roku 1998 jsme odehráli deset koncertů a v tomto roce jsme i přes velkou tříměsíční pauzu v létě, když jsme byli zaneprázdněni osobními věcmi, jsme odehráli osmnáct koncertů a do konce roku ještě máme domluvené tři akce a možná se ještě něco objeví. Takže hrajeme zhruba jednou za čtrnáct dní. Není to moc, ale není to ani málo, určitě bychom toho zvládli víc, nebýt té letní pauzy.

Závěrem bych rád věděl, co pro vás znamená název kapely SCENERY? (ve slovníku stojí – scenérie, kulisy). Jak vznikl?
Lerry:
jde hodně o spojení s přírodou. S přírodní scenérií. Ta je krásná pro svou rozmanitost, proměnlivost. Právě takovou muziku chceme dělat. Muziku, která tě nebude nudit, která tě bude překvapovat svou proměnlivostí, jako změnami temp, tónin, nálad apod. Navíc máme každý k přírodě i osovní kladný vztah, takže název je, jaký je. No a když si vezmeš naše CDčko a podíváš se na obal, tak je náš postoj k přírodě vidět na první pohled.

Jestli chcete na úplný závěr něco sdělit…?
Chtěli bychom pozdravit všechny fanoušky, popřát jim hodně zdraví, hodně kvalitních koncertů a hodně kvalitních a levných CDček. Dále bychom chtěli všechny pozvat na naše koncerty, kde si nás mohou poslechnout a koupit si naše CDčko.

Marek

http://bandzone.cz/scenery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *