SATANIC UBUNTU EDITION: Linux For The Damned

Je to tak cca. sedm let zpět, co jsem dal sbohem operačnímu systému Windows. Už mě skutečně nebavilo dvakrát ročně přeinstalovávat počítač, honit trojské koně, obnovovat antivirák, prát se se zpomalováním internetu atd. Atd. Proč chamtivcům házet do chřtánu prachy za něco, co vlastně pořádně nefunguje? Tomuhle se skutečně říká diktát na uživatele, a protože mi v těchto mantinelech bylo těsno, z logických důvodů jsem přešel na linux. Ano, nějakou dobu trvalo, než jsem se s vybraným operačním systém trošičku sžil, ovšem dnes bych za kvalitní linuxovou distribuci nic nevyměnil. Jak se říká u nás na vsi: na Windows chčije pes… Proč ovšem tento článek na hudebním e- zinu? Jednoduché! Společnost vývojářů totiž dala dohromady speciální linuxovou verzi s názvem „Satanic Ubuntu – Linux For The Damned“, určenou především pro milovníky metalu. Opravdu, není nic lepšího, než mít kromě CD, plakátů, LP i svůj metalový operační systém v kompu!

Ubuntu
Než se dostaneme přímo k jádru tohoto článku, musíme začít od píky. Co to vlastně je to magické slovo „ubuntu“? Odpověď naleznete zde: jde o operační systém zastřešený britskou společností Canonical, vhodný pro laptopy, stolní počítače i servery. Ubuntu obsahuje všechny aplikace, které budete pro běžnou práci potřebovat: od textového procesoru a e-mailového klienta přes řadu her až po nejrůznější nástroje. Ubuntu je plně přeloženo do 25 jazyků, včetně češtiny a zakládá se na linuxovém jádře a je od základu navrženo s ohledem na bezpečnost, díky čemuž se minimalizuje riziko zavirování nebo jiného narušení počítače. Pro každou verzi Ubuntu jsou vydávány bezpečnostní aktualizace – zdarma – po dobu minimálně 18 měsíců. Jednou za dva roky je vydána verze „dlouhodobé podpory“ (LTS), s níž získáte tříletou podporu pro osobní počítač a pětiletou pro server. Aktualizace na nové vydání se provádí stejně jako instalace aktualizací. Na CD/DVD Ubuntu se nachází také balík základních programů, máte tak k dispozici komplexní pracovní prostředí. Tisíce dalších programů je potom možné nainstalovat z internetu – přes Centrum Softwaru. Tento program se také stará o aktualizace programů. Pro úplně nezasvěcené je třeba připomenout, že celý tento operační systém je zcela zdarma a lze ho i dále šířit. Nemusíte se ničeho bát, vývojáři budou jen a jen rádi! 🙂

Vznik Ubuntu Satanic Edition
Ubuntu jako takové má několik dalších variací (např. KUBUNTU, LUBUNTU, XUBUNTU), jejichž rozdíly vás nyní nehodlám zatěžovat. Nicméně je dobré vědět, že do stejné „řeky“ v podstatě patří i řada Ubuntu Satanic Edition“, která vznikla za skutečně pozoruhodných okolností. V roce 2006 se totiž na světlo Boží dostala linuxová distribuce zvaná „Ubuntu Christian Edition“, sloužící především pro studium Bible. Tímto zločinem byl však naprosto porušen primární kodex Ubuntu, jež si zakládá na svobodě a otevřenosti. Samotné slovo „Ubuntu“ totiž označuje komunitu, přičemž zaměření distribuce jen na specifickou skupinu lidí je opakem celé této filozofie. Navíc „Christian Edition“ není samostatná distribuce, protože pouze přidává do Ubuntu další balíčky, které se dají do Ubuntu snadno stáhnout. Takže… většina vývojářů byla velice dotčena a s kritickými články se doslova roztrhl pytel. Vrcholem všeho bylo následné vytvoření „Ubuntu Satanic Edition“, kterou lze chápat jako takovou razantní odpověď právě na křesťanskou verzi, jež svým konáním pošpinila Ubuntu na celé čáře. Paradoxně však i díky tomu mohla spatřit světlo světa právě „Ubuntu Satanic Edition“, verze pro milovníky metalu, ale i další příznivce linuxových pikantností!

Co na uživatele čeká?
Nyní se ve zkratce pokusím tento nevšední operační systém popsat a to co možná nejuniverzálnějším způsobem. Ještě předtím však musím připomenout především pro pokročilejší linuxáře, že „Satanic Edition“ stále využívá prostředí Gnome („Satanic“ funguje i při KUBUNTU v prostředí KDE, které ovšem nepodporuje ty nejlepší „vychytávky“ jako v případě Gnome) přičemž třeba aktuální Ubuntu přešlo na Unity, což v rámci komunity vyvolalo spíše negativní reakce. Co ovšem čeká na samotného uživatele Ubuntu Satanic“? Po zapnutí počítače se vám na monitoru ukáže logo „Satanic Ubuntu“ s pentagramem a hned poté následuje hororový uvítací zvuk (zcela zapomeňte na zhýralou windowsovskou tryznu), přenášející uživatele na úvodní plochu. Tapeta je střižena apokalyptickým obrázkem, který však můžete rychle zaměnit. A je skutečně z čeho vybírat! Ovšem i další prvky grafiky jsou vyobrazeny pekelně metalově. Jako příklad uvádím ikonku pro webový prohlížeč FireFox, kde místo tradiční obarvené planetky na vás zírá démonická liška se svítivými očky. Když pak kliknete, vyjede vám speciálně upravená „Google Satanic“ stránka, která vám poslouží při vyhledávání všeho metalového. Ovšem co by to bylo za systém, kdyby v něm nebyl upřednostněn počet hudebních či filmových přehrávačů. V tomhle Ubuntu vždycky poctivě bodovalo a rovněž „Satanic verze“ není žádnou výjimkou. Je tady ovšem několik zásadních vychytávek. Tak např. v přehrávači „Listen“ máte už dopředu vložené vybrané skladby jako takový uvítací dárek, ovšem tu pravou radost prožijete až se zakomponovaným „YouTube vyhledávačem“. Stačí totiž jen napsat název kapely a hned vám najedou
mraky klipů, které následně můžete sledovat naprosto nepřetržitě. Když posléze prozkoumáte i další programy, zjistíte, že i ostatní skrývají ve svých funkcích obdobná kouzla, nemluvě o grafických efektech. Obavy? Vůbec se nemusíte bát, že by vám systém z ničeho nic spadl. Ubuntu je zkrátka zaručená kvalita a totéž platí i o satanic podmnožině.

Jak získat Satanic Edition?
Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. Systém lze stáhnout do PC z oficiálních stránek, a protože je zabalen v modulu ISO, je snadné ho vypálit na CD. Zmínit musím i skutečnost, že ihned po vypálení si můžete „Satanic Edition“ prohlédnout v rámci „live verze“. To tedy znamená, že systém nemusíte hned instalovat do PC, ale můžete si ho napřed prohlédnout a ve své podstatě zvážit, zda-li se vám líbí. Co se týče samotné instalace, tak ta je velmi jednoduchá, ovšem pokud jste linuxovou verzi do PC nikdy neinstalovali, raději se poraďte s někým zkušenějším, anebo využijte základní příručky pro systém Ubuntu. Tam je bezesporu velmi pečlivě popsáno, kterak systém nainstalovat a jak postupovat při případných potížích.

Závěr
Vůbec se nemusíte bát, že bych na tomto místě psal o něčem, co nemám vyzkoušené. „Satanic Ubuntu“ mám nainstalován ve svém notebooku a jsem s ním nadmíru spokojen. Nástroje, ovladače, metal všude kolem… prostě operační systém šitý na míru! Vyzkoušejte!

ALL

http://ubuntusatanic.org/

http://www.ubuntu.cz/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *