SANDBRIDGE – Schyza (CD-2011)

Než jsem poprvé ochutnal debutové CD popradských SANDBRIDGE, upoutal mě zářivě červený obal, na kterém stojí nápis „Schyza“. Hlavou se mi honila spousta možností, kterak by mohl tento matroš znít… Nevím proč, ale tak nějak jsme očekával rafinovaný crossver, možná i v důsledku pojmenování titulu, ovšem jak moc jsem se zmýlil. Ona „schýza“ je totiž zakomponovaná pouze do textů, hudební produkce se drží rafinovaně při zdi, přičemž výsledná škatulkovací analýza ukazuje svou ručičkou na box s nápisem melodic death-doom metal. Ovšem než se pustím do dalšího popisování, nemohu opomenout ono palčivé slovo „Schyza“. Kapela nabízí vysvětlení:

„SCHYZA je vlastne schizofrenické rozpoloženie duše na prahu, teda pomyselnom moste medzi životom a smrťou, láskou a nenávisťou, nebom a peklom, je vlastne nesúhasným tichým a brutálnym revom do budúcna, ktoré je také neisté ako most z piesku. Jasne ho vidíš pred sebou, no keď sa snažíš naň vkročiť, nič nieje také, ako sa zdá (začne sa meniť, búrať, rúcať, umierať). No a ty sa so strachom, nenávisťou a láskou snažíš vysvetliť to obom tvojim dušiam….“

Na Slovensku bylo vždy silné death metalové podhoubí (viz. naše rubrika „Kazetománie“) a pokud existuje v dnešní době nahrávka, jež by tak trochu oprašovala časem zapomenuté demáče, je to právě „Schyza“ od SANDBRIDGE. Klasická slovenská melodika přetavená do death-doomu jako v časech největší slávy, kdy byly na výsluní kapely jako APOPLEXY, INSEPULTUS, THALARION a další.Milovníci valivého a přitom tvrdého metalu budou z tohoto počinu skákat radostí, neboť hned úvodní skladba „Fear“ je doslova a do písmene hitovkou pár exeláns. Nejinak tomu je i u následující „My Dream“, ve které se to hemží standartními death-doom metalovými proprietami (valivost, melodika), přičemž pikanterií samotnou je zpěv. Dle dostupných pramenů, které mám k dispozici se o všechny zastoupené stupně vokálů stará pouze jediná osoba a tou je Martina Svitanová. Přiznávám se, že jsem z toho všeho malinko zmaten, jelikož hrubiánský vokál bych ji za nic na světě „nevěřil“, zvláště pak tehdy, když z jejich úst vycházejí i tradiční dívčí doplňovačky. V této chvíli mi však nezbývá nic jiného, než si sypat popel na hlavu! Skutečně, všechny vokály patří právě oné slečně, která z fleku strčí do kapsy partu snaživých chlapů (alespoň tedy na albu).

SANBRIDGE však netrikují jen vokály, ale také výsledným soundem. Je to opravdu zvláštní, ovšem mám dojem jako kdyby se kapela chtěla cíleně vrátit do dob slovenského death metalového boomu a svojí nahrávku pojmout jako takovou vzpomínku na zašlé časy. Celkově je zvuk hodně retro, ovšem rozkódovat zda-li jde o nedotaženost či naopak cizelérský tah, to je skutečně na zvážení každého posluchače.

Desce „Schyza“ asi nejvíce sluší slovo přirozenost. SANDBRIDGE zkrátka tvoří přesně to co mají rádi a zjevně se neohlíží doleva ani doprava. Paradoxně však nabízejí produkt, který alespoň na CS scéně docela chybí. Je jen otázkou, zda-li se kapela brzy nedostane do bludného kruhu a neskončí v propadlišti dějin jako její předchůdci. V tomhle ranku vždy platilo, že přežijí jen ti nejlepší a nejsilnější. Každopádně ale…Schyza“ je nadstandartní death-doom metalová kolekce příjemných skladeb, které rozhodně neurazí.

ALL

http://bandzone.cz/sandbridge

http://www.sandbridge.sk/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *