Kapelu RHODIAN snad ani nemusím čtenářům PAYA šířeji představovat. Za dobu své existence vydala čtyři legitimní desky, přičemž právě propagovaná novinka „Schizzover“ je úplně tím nejlepším výtvorem na rozloučenou… i když „nikdy neříkej (Olasi) nikdy“! Současnost je však skutečně taková. Členové RHODIAN uzavírají jednu knihu, aby začali psát další – úplně novou. O tom všem jsem se pobavil s kytaristou Olasem, jež podal ke všem tématům vyčerpávající vysvětlení…
Úvodní otázka snadná, pokus se představit album „Schizzover“? Já osobně si myslím, že novinka je hodně pestrá a především má skutečně lahodný zvouček!
Když to tak vezmu kolem a kolem, ani nevím, jak ten nápad s pestrostí vznikl. Tedy, aby byl čtenář v obraze, nové album se jmenuje „Schizzover“, a to z toho důvodu, že křížení stylů crossover je už zprofanovaný termín a často pod touto vysačkou účinkují kapely kloubící HC+rap. My na nové desce hrajeme rozsah od kabaretu až grind core (to není vtip! ), a proto dostala deska tento název.
Desku produkoval Tom Robotom a jeho stopa je na albu velice znát. Proč jste se rozhodli právě pro něho?
Jednoznačně: jeho práce pro INSANII při předělávce „Time Bomb“. Udělal z nich úplně jinou kapelu! To se nám hrozně líbilo, přinutil je nahrávat jinak, než byli zvyklí a tak…
Protože znám Toma i Tebe poměrně dobře, umím si představit, že jste určitě rozebírali každý detail, každou notu…
Mně se hrozně líbila už první schůzka, která proběhla poté, co jsem mu dodal na ftp demoverze našich skladeb. Tomáš popil něco kávy, potom se na mě podíval a řekl první dotaz: „co to jako má celé znamenat“? Musel jsem mu vysvětlit, že je sice v každé písničce jiný styl, ale když vše nazpívá Martina (což na demonahrávkách vždycky nebylo), bude to celé držet pohromadě. Pak jsme rozebírali samply, co kde předělat a další připomínky. Nejvíce práce bylo se zpěvem, Tomáš se nebál sahat do frázování, škrtat texty apod.
Jak vás vlastně napadlo udělat stylově roztříštěnou desku? Ono i texty jsou vůbec zajímavé…
S minulou deskou jsme obrazili spoustu festivalů a zjistili jsme, že většina kapel, jakkoliv zaujme, cca v půli setu už začíná malinko nudit. Čest výjimkám (že, DARK GAMBALLE?), a taky nás prudilo, jak každý v rozhovorech říká, jak vstřebává spoustu stylů, pak si tu desku poslechneš a je tam HC+rap. Tak jsme si řekli, vstřebávání stylů ano, ale tak, aby to bylo jasné i laikovi. Myslím, že ta deska drží slušně pohromadě, texty jsou navíc vysvětleny poté, co zasuneš CD do mechaniky PC… takže… chceš se zeptat na nějaký konkrétně?
Ano, samozřejmě! Zaujal mě především hned ten k úvodní skladbě „Ve 3:15 jsme zvítězili nad spánkem“. „Zavody v nespavosti…“ Uff, jak si na tohle téma přišel? Zajímáš se nějak o podobné věci? Když jsem nad tím tak přemýšlel, řekl jsem si: „nač brát drogy – stačí nespat… Jo a mimochodem, patříš mezi spáče, a nebo spíše nespavce?
Kamaráde, já jsem ponocovač jak hrom! Moje přítelkyně je pravý opak – chodí spát ve 20:00, a já o víkendu až tak ve 2:00, 2:30. Stal jsem se totiž vývojářem leteckých simulací a noc je ideální ke zkoušení nových modifikací, map atd., tím nebudu zatěžovat. Vždycky mi připadá, že jsem toho ve dne zažil ještě málo a tak to prodlužuji i na noc. A ono téma zveřejnil Rudolf Křesťan v jednom fejetonu a mě to hrozně zaujalo. Už na předchozím albu jsem to chtěl nějak ztvárnit, ale stále jsem měl pocit, že to musí být pomalá skladba, která bude vyjadřovat tu šílenou ospalost a únavu zúčastněných. Nakonec je z toho ale nejrychlejší song na novém albu. Zároveň bychom měli pro nepoučeného čtenáře doplnit, že jde o skutečnou událost z 50-tých let – snaha dosáhnout rekord v nespavosti, kdy skupinka lidí zkoušela vydržet týden a ještě si k tomu jako socialistický závazek přidala den navíc…
Tak to jsme na tom úplně stejně! Už výše si zmínil zpěv… když jsem tak album poslouchal, přišlo mi, že Martina hodně změnila svůj vokální projev. Příliš netlačí na pilu, hodně se do toho položila a především komornější kabaretní skladby ji skvěle sedly. Tvůj pohled?
Martina také prošla vývojem – už nechtěla pouze řvát (i když i taková místa zde jsou – viz. song „Grindhouse DJ’s“), ale také zpívat a to tak, že hodně melodicky. S tím jsme koketovali už na „Berserku“ (předchozí album „Enter The Password: Berserk“ – pozn.aut.) a tady to dotáhli až sem. Nutno říci, že ty melodie jsou docela náročné, což potvrdil nejen Tomáš, ale i Desed, který s Martinou nazpíval duet ve skladbě „Esence života“.
Právě skladba „Esence života“ patří vůbec k nejpovedenějším. Byla už dopředu připravena na skloubení dvou vokálů, a nebo jste to riskli na poslední chvíli? Jak znám „10“, asi by jen tak nešel do něčeho, co se mu nelíbí…
Přesně tak – duet to měl být od začátku, ale 10 si upravil své party. Vůbec – takhle nějak bych si představoval ideální spolupráci. 10 nahrál několik verzí počínaje stylem David Koler a SEPULTUROU konče a řekl – „vyber si“. Já si vzal ty nejpůsobivější momenty a jelo se. Konečná míchačka a připomínky k ní byla jeho práce. Cítil, že se ze skladby dá něco vykřesat a udělal to tak. V jednu chvíli se i střetly dvě velká ega (moje a jeho), ale vše dopadlo na výbornou. Musí být zajímavé s ním dělat v rámci DARK GAMBALLE. Takový člověk vlítne do studia a všechno najednou vytrhne z letargie – je to uragán!
Už před vydáním desky jste oznámili, že z kapely odchází zpěvačka Martina. Jak to vypadá s její náhradnicí či náhradníkem?
Pokusy angažovat chlapa zde byly a dopadlo to špatně. Skutečnost je následující: odchází nejen Martina, ale i moje hudební nápady. Tato kolekce je poslední, za kterou si beze zbytku stojím. Často slýchám na toto moje prohlášení názory, že bychom měli natočit ještě jednu desku slabší a teprve potom, na základě ní třebas činnost ukončit. Kdysi jsem si to také tak představoval, ale je to jinak. Muzika nejde dělat jen napůl. Vážím si třeba GOREFEST, kteří ukončili kariéru ze stejných důvodů. Nemohu to však říci třeba o PARADISE LOST, kteří hrají podle mě už jen z povinnosti. Tak bych to dělat nechtěl. Teď probíhá poslední festivalové tour a 29.8.2009 definitivně končíme.
Nechtěl bys třeba RHODIAN dělat pouze na studiové bázi?
Na ja, ale co tam budeme nahrávat? Kdejaký zvuk už jsme použili, kdejaký nápad už tu byl, proč psát další a další muziku? Ona musí být taková ta niterní potřeba tu muziku psát, takovej ten patetickej pocit, že se zblázníš, když to nepůjde ven a ten už v poslední době nemívám. Ale žádná tragedie se nekoná – co jsem měl říct, jsem řekl, co jsem měl zahrát a nahrát, jsem nahrál. Teď plánujeme, že spojíme kapely RHODIAN a DEPRESSIVE DISORDER. Oni mají ještě nápadů hodně, jsou mladí a moc šikovní…
DEPRESSIVE DOSORDER byli vždy spíše do EBM. Sleduješ nějak speciálně tuhle scénu?
Vždycky jsem měl EBM rád, ale hlavně sleduji, že u nás není kapela, která by dělala EBM s živými nástroji jak na deskách, tak na koncertech. Poslední CD DEPRESSIVE DISORDER vyšlo k našemu velkému překvapení ve stejný den jako to naše (nebyl to záměr, jsou to různá vydavatelství – Élysion a Monopol Records) a sklízí tak nadšené recenze za osobitý styl, provedení atd., až je spousta lidí podezřívá, že mají vše zaplaceno. Na jejich CD jsem nahrával kytary a je jich tam na poměry EBM docela dost.
Ok, teď taková zvláštní otázka. Jak se ti líbí poslední alba kolegů GALACTIC INDUSTRY a DARK GAMBALLE? Přece jen jste taková „moravská trojice“ electro-progressive metalistů…
Chááá, to je dobré! GALACTIC INDUSTRY se mi jeví jako nejzábavnější album, co kdy natočili a taky zvuk se mi zamlouvá. Jen jsem kdesi četl, že už je těch nástrojů na jednom místě příliš – no možná, nevím, ale platí každopádně, co jsem napsal výše. A DARK GAMBALLE? „Perpetuum…“ – to je nádhera prostě, to moje dušička chrochtá blahem, mám tu popisovat metafory o rochnění?
Raději ne, zachrochtám si sám :). Teď opět k RHODIAN. „Schizzover“ je bezesporu vaše nejlepší album, proto se tedy dá říci, že „odcházíte na vrcholu“. Už si sám zmínil kapely, které sice fungují dál, ale dlouhou dobu jsou už za zenitem. Zkus ještě třeba nějaké uvést? Co bys třeba řekl na své oblíbené NIN a jejich poslední tvorbu?
NIN měli jeden obrovitánskej návrat – a to s deskou „Year Zero“. To je prostě nádhera, tam jsem si kolikrát říkal, že ten Reznor je beze dna. Následující CD bylo volně ke stažení v plné kvalitě a připadalo mi, že tomuto efektu podřídil vše – připadá mi to trochu nedodělané, možná uspěchané. Ty po mně chceš příklady kapel, co jsou vyčerpané, ale já bych spíš jmenoval kapelu, která má stále co nabídnout – a to je třeba GOLDFRAPP, ty mám moc rád.
Když tedy opravdu končíte, nenapadlo vás udělat nějaký pikantní koncert na rozloučenou? Co třeba ještě vydat nějaké „best of“ s raritkami či covery, bonusy, atd. Nad tím jste nepřemýšleli?
Ani ne, nikdo by si to nekoupil a my musíme rozdat všechen náklad „Schizzoveru“, ten je sám o sobě nejlepší . Velký rozlučkový koncert? Když to bude 29.8. velké, tak ať. Já nemám rád plánované veselí, to se vždycky zvrhne do propadáku…
Zavzpomínej nyní na úplné začátky RHODIAN?
Začátky před 13 lety – byli jsme mladí, naivní, ale strašně zapálení pro věc. Dneska bez pořádné smlouvy nevystrčíme paty. Tehdy jsme toho moc neuměli, nahrávalo se kdeco a vydávalo na kazetách. Dnes platím za největšího škrtače nápadů a i CD se stává zastaralým mediem. Publikum jsme v začátcích měli hlavně z řad známých, ti odrostli, ale dnes hrajeme po celé republice a díky rotaci skladby „Paralelní životy“ v rádiu máme pod pódiem mlaďoučké holky, které mají naučený text a zpívají s námi. Ale stejně člověk na začátky vzpomíná rád – ať už s RHODIAN nebo s předešlou kapelou FEAR OF SILENCE.
Celé album jste umístili na bandzone.cz, což ve skrze znamená, že CD jakožto nosič považujete za jakýsi vedlejší produkt?
Spíš jako produkt pro sběratele – taková je i filozofie firmy, proto má CD tak bohatý booklet a další náležitosti. Jako obchodní produkt v širším měřítku éra CD skončila.
Domníváš se, že přijde doba, kdy tyto nosiče zcela zaniknou a kapely budou dávat svou hudbu pouze na internet?
Já si dokonce myslím, že za nějaký čas zanikne masový poslech hudby, tak jak jej známe dnes. Je to dáno tím, že už teď je hudba často produktem naprojektovaným pro přesnou cílovou skupinu a to ničí kreativního ducha. To za našich mladých let nebývalo . Taky už bylo hudbou vše řečeno. Co by mne opravdu bavilo – kdyby přišel někdo opravdu vzdělaný, nějaký jazzmen třebas a začal psát tvrdší, ale přístupnou hudbu. Nemám na mysli ale ty jazzmetalové sólové onanie, ale třebas nezvyklé zpěvové harmonie, které jazz nabízí. Tady je asi poslední neprobádaná skulina. Šoupnout takto vzdělaného člověka do metalu. To by mne bavilo!
Je to důsledek především závratné kvantity hudby, která se na eventuálního posluchače valí?
To je důsledkem toho, že pak s obtížemi nalézáš, jsi-li hledačem něčeho nového, ale má to dozajista vliv. Chudák eventuální posluchač…
Mladá generace už alba prakticky neposlouchá, myšleno, že ani v mp3 formátu. Lepší je udělat si takový výběr od všeho možného. Co tomu říkáš jako umělec, který si láme hlavu s tím, aby album bylo jednotné a jako celek, aby drželo pohromadě?
Bude to jako se sbírkami básní (a to ne, že bych naši pokleslou muziku chtěl srovnávat třeba s Wolkerem, to bych si nedovolil). Hudba na CD, LP a dalších nosičích bude v ucelené formě jen pro recenzenty, jako jsi ty, fajnšmekry a sběratele. Já osobně poslouchám dodnes celá alba, ale u mladé generace to tak už asi není. Na druhou stranu je fakt, že někomu může připadat zbytek alba jako nudná vata. Jsou takové případy, i RAMMSTEIN mají občas vycpávku, jak říká Cimmerman.
Výborně! Abychom to tedy uzavřeli. Možná si budeš pamatovat, nevím, ale jednou u mě doma jsem ti pouštěl skladbu od NARVAN – „Kulatej svět“ a ty jsi řekl, že každý umělec c buď natočí nebo nenatočí jeden absolutní hit. O NARVANU jsi řekl, že se jim to povedlo. Nyní tě nechci tlačit do role hodnotitele vlastní tvorby, nicméně jakou skladbu od RHODIAN bys skutečně označil spojením – „reprezentativní vzorek“?
„Paralelní životy“ – ty pro nás znamenají moc! Na koncertech to ožije poté, co ji zahrajeme a pak to jede až do konce! Takže, kdo má chuť se ještě podívat na RHODIAN, nechť se mrkne nahttp://bandzone.cz/rhodian na rozpis koncertů. Kdo se přihlásí, že četl tento rozhovor, dostane zdarma CD „Schizzover“!
No tak to je nabídka jak víno!!! Díky za rozhovor!!!
ALL