Do sekce „Kazetománie“ skvěle zapadá i debutový počin severomoravských R.E.T., což je formace do dnešních dob stále fungující. Premiérová kazetka s názvem „Depression“ znamenala a dodnes znamená pro český doom metal strašně moc. Ukázalo se totiž, že i tuzemské spolky mohou chladnokrevně konkurovat zahraničním hvězdám onoho žánru. Pokud se tedy v tehdejším Československu s radostí „kopírovala“ tvorba západoevropských kapel, tak to možná platí u všech rozličných subžánrů, jenom ne u doom metalu. Především severomoravská větev dokázala vytvořit nesmírně charismatické počiny a je velká škoda, že se na ně docela zapomnělo. Proto ale i tato vzpomínka…
Skupina R.E.T. vznikla už v prosinci 1989 v Třinci a její vůdčí osobou se hned od počátku stal Jaroslav „Jarri“ Slíž, který přinesl této kapele spoustu vlastních skladeb orientovaných na power metal. Tohoto ranku se R.E.T. drželi cca. do roku 1992, aby po sérii personálních změn následovala velká žánrová revoluce, jež kapelu přivedla až na doom metalovou půdu. Kulminace oblíbenosti romantického kovu smrti byla však ještě stále v plenkách, a tak ani samotná kapela dost dobře nevěděla, do čeho se vlastně pouští. Navíc logicky vzato, k doom metalu se většinou proklestily kapely původně deathmetalové, což se s R.ET. vůbec neslučovalo. I tak ale kapela tomuto žánru naprosto propadla. Tady jsou např. slova Karla Šustíka, tehdejšího manažera. „Doom metal mám strašně rád, doslova jsem mu propadl. Tento žánr je vlastně založen na hutném kytarovém riffu a úderné rytmice (tak jako to bylo v hardrockové éře při vzniku BLACK SABBATH). Označení doom bylo poprvé vyřčeno v polovině osmdesátých let ve spojitosti se zástupci, kteří tento „blacksabbathovský“ styl dále rozvíjeli (CANDLEMASS, TROUBLE) – to byl spíše doom rock. O doom metalu lze hovořit až v roce 1991 (PARADISE LOST, CATHEDRAL). Pro nás všechny je však absolutním vrcholem a hudbou budoucnosti LP „Always“ od THE GATHERING. Holanďané nejenže sestřelili anglickou převahu v tomto hudebním stylu, ale zároveň předurčili nový, jakýsi umělecký doom metal založený na keyboardech a inklinující spíše ke klasické hudbě.“ Ano, a přesně v tomto ranku se R.E.T. Dokonale našli, a když v roce 1993 vyšlo debutové demo „Depression“, mnozí nestačili zírat. „Tohle, že jsou skutečně Češi?“ Na druhou stranu se však našly i kritické hlasy, které kapelu považovaly za plagiátory zahraničních formací, což se ale s odstupem času jeví jako holý nesmysl. „Můžete nám to věřit či nemusíte, ale skladby jako „Honour To Hippies“ nebo „Devastation“ byly hotovy již v době, kdy o THE GATHERING ještě nikdo neslyšel“.
Samotný nosič otevírá již výše zmíněná „Honour To Hippies“, jejíž časová stopáž přesahuje desetiminutovou hranici. Dnes je běžně zvykem, že funeral doomové spolky natáčejí třicetiminutové kompozice, ovšem před dvaceti lety bylo toto počínání u metalové hordy takřka „na vyšetření“. Poprvé se tak tuzemský posluchač může blíže seznámit se strukturou skladby, která má blízko ke klasické hudbě, ovšem oklikou se z ní vysouvá prostřednictvím zatěžkaných kytarových riffů a zhrzeného murmuru, který je sem a tam doplňován melodickými linkami či dokonce hlasem dívčím. V některých momentech si ovšem pozorný posluchač může lehce povšimnout „staré powermetalové minulosti“. Možná i z tohoto důvodu je hudba R.E.T. poměrně lehce stravitelná a do jisté míry i zapamatovatelná. Na druhou stranu je však třeba brát v potaz i další stylovou nesourodost. „Myslím, že bylo nevyhnutelné přejít z power metalu na doom metal. Mně osobně dříve chyběl pro tvorbu, jak textovou tak hudební, prostor, který doom metal skýtá.“(Jarri Slíž). Není proto divu, že kapela začala v hojné míře využívat do té doby nezvyklé hudební nástroje (housle, flétna), opírala se o spoustu rozličných vokálních poloh a pozapomenout nemohu ani na tématický kabátek spojený s lyrikou. V nejtvrdší skladbě „Devastation“ R.E.T. Popisují, kterak naše matička Země dostává „za uši“, přičemž ve spojitosti s naléhavou hudbou jde o docela solidní depkárnu.
Nic to ovšem není vůči „neoficiální české doomové hymně“ s názvem „Conffesion“. Tahle mimořádná kompozice je naprosto vzorovým příkladem boje „krásky ze zvířetem“ (prolínání jemného dívčího hlásku z děsivým mužským murmurem“) a dodnes si živě vzpomínám, kterak jsem právě tuto skladbu točil pořád a pořád dokola. Naprosto děsivá skladba s úžasným textem (kdo nás probudí po smrti?) a znamenitým finále, dokáže i v dnešní době odrovnat nejednoho metalového šílence. S čistým svědomím mohu říci, že právě tahle píseň psala historii tuzemského doom metalu… O několik málo měsíců se pak zaslouženě objevila mezi českou smetánkou na sampleru „Masters Of Czech Metal 2“. Tady je už ale v notně upravené podobě, která posléze vyšla i na CD verzi „Depression“ o jehož vydání se v roce 1995 postarala firma Taga records. „Vůbec jsme si to neuvědomili, ale „Depression“ je opravdu první doommetalové album, které kdy vyšlo na CD. O ostatních kapelách jsme do těchto chvil neměli ani ponětí, krom LOVE HISTORY, kteří mimochodem hrají moc dobrou muziku. Většina tuzemských smeček hrávala dříve thrash metal nebo death metal a dnes se pokoušejí hrát trochu melodicky. Toto nám bylo vždy vlastní. R.E.T. S přívlastkem death/doom, jak se často objevuje v hudebních periodikách, nechtějí mít nic společného,“
Tohle je samozřejmě hra škatulek a ve své podstatě nic důležitého neznamená. Na druhou stranu je však jednoznačné, že demo „Depression“ se do českomoravské metalové kroniky zarylo zlatým písmem a je velká škoda, že spousta mladších ročníků se k tomuto počinu nikdy nedostala. Dle dostupných zdrojů je navíc i CD verze beznadějně vyprodaná, takže: nechť žije stahování! A nemusíte chodit ani nikam daleko, stačí mrknou na stránky kapely…
Sestava, která nahrála demo „Depression: Jarri Slíž – zpěv, Táňa Chadzianfonidis – zpěv, Daniel Matuszny – kytara, Mirek Holub – klávesy, René Kaleta – basa, Jiří Szotkowski – bicí.
Pramen – časopis Whiplash
Pro potřeby článku byl využit obal originální kazety, která vyšla u Taga Records.
ALL