QUERCUS je dalším dítkem mistra Lorda Morbivoda. Do dnešní dnů dost možná nenápadný projekt, orientující se na opravdu zvláštní odrůdu funeral doom metalu, konečně vylézá ze stínu, aby do sebe dostal něco málo čerstvého vzduchu. Vězte, že právě vydané album „Sfumato“ je zárukou maximální pozoruhodnosti a bizarní abstrakce. Kdepak, není vůbec snadné do téhle hudbu proniknout, ale když se vám to povede, rozhodně budete odměněni a CD s přehrávače jen tak nevyndáte. Pozvánkou k poslechu budiž i tento rozhovor…
Projekt QUERCUS jsi založil takřka před třinácti lety, a přestože jsi se o něm občas zmínil, zůstával až na chvostu tvých priorit. Je tomu skutečně tak? Jak to tak přišlo, že sis řekl: „Tak, nyní je ten správný čas“?
Založili jsme to s Lukášem Kudrnou v roce 2001, je to doom, nikdy jsme to nikam netlačili. Ono se to i tak k lidem dostalo, i různě po světě. Jeví se to jakoby trochu v pozadí, ale důležitost to pro mě má stejně jako to ostatní. Když už se na tom pracuje, tak s maximální hloubkou a pečlivostí.
QUERCUS mají na kontě už několik nahrávek, ovšem tou nejzásadnější bylo doposud album „Postvora“ z roku 2007. Přiznám se ovšem, že jsem tenhle materiál nikdy neslyšel, nicméně by mě zajímalo, proč třeba nedošlo k jeho širší medializaci? Možná jsem byl slepý, recenzí ani upoutávek jsem si nevšiml, ale stejně mám dojem, že tvoje ostatní projekty byly vždycky více vidět…
Přehnaná snaha o medializaci není naším stylem, nicméně nemyslím, že by to bylo úplně zapadlé. Album „Postvorta“ vyšlo u japonské firmy Deserted Factory, vyšla spousta recenzí po světě i u nás, dostalo se to ke správným lidem, to nám stačí. Ty ostatní kapely jsou víc vidět kvůli tomu, že mají větší počet nahrávek, koncerty, a také to oslovuje podstatně širší publikum, které už to pak propaguje samo. Obojí je v pořádku.
V současnosti se však QUERCUS konečně dostává do popředí zájmu veřejnosti, aby ne, vždyť aktuální deska „Sfumato“ je opravdu velmi zajímá a pokud bylo vaším cílem udělat onen funeral doom po svém a jinak, tak se vám to myslím dokonale povedlo. Moje otázka je ovšem následující: Bereš v současnosti QUERCUS jako zcela „odpočinkový projekt“, anebo se mu hodláš po všech stránkách intenzivněji věnovat?
Ano, pozorujeme trochu větší zájem než dřív, možná k tomu krom materiálu samotného, přispívá také šíření upoutávek po internetu, což dřív nebylo tolik funkční. Jak jsem již říkal, QUERCUS má stejnou důležitost jako ostatní kapely, jen toho neděláme tolik. Poslední roky uzrál vhodný čas a „Sfumato“ začalo vznikat koncem roku 2012. Nevím co míníš tím věnovat se po všech stránkách, ale všechno, co QUERCUS potřebuje, je stejné jako bylo dosud. Když cítíme vhodný čas pro tvorbu, začneme se scházet a připravovat pracovní verze skladeb, které postupně upravujeme a doplňujeme až do finální podoby, pak připravíme obal a oslovíme vydavatele. Živou prezentaci neplánujeme, tohle zůstane uzavřené a intimní pro domácí poslech.
Počítám, že proces skládání hudby pro QUERCUS, bude přece jen trochu odlišnější, než jak to máš u svých dalších kapel či projektů. Co všechno se musí sejít, abys byl schopen začít a dokončit dlouhou funeral doomovou kompozici?
Po technické a organizační stránce to vzniká stejnou cestou jako UMBRTKA, je to stejná tvůrčí dvojice já a Lukáš Kudrna (Strastinen). Známe dobře svoje způsoby a schopnosti. K tvorbě samotné ale přistupujeme o trochu jinak než v případě UMBRTKY, QUERCUS má více sevřenou tvář. Většinou se sejdeme v mém domácím studiu, Lukáš má v hlavě docela podrobnou vizi skladby, nějaké zdroje inspirace, a já zas mám většinou nápady na další vrstvy kytar. Při jednom sezení většinou vymyslíme nějakou část skladby, pak nad tím přemýšlíme s odstupem a podle toho upravujeme a pokračujeme ve vývoji.T ou nejdůležitější inspirací je atmosféra ve vzduchu a mezi námi. A nesmí svítit slunce.
Jak moc těžké je pro skladatele, aby uchopil ten správný pocit a dokázal ho přetavit v hudbu? Domnívám se, že v tomto ohledu je funeral doom metal opravdu jedinečný žánr. Sice se může zdát, že jsou všechny nahrávky na jedno brdo, ale pochopitelně to tak nemusí být, když se povede celou látku obratně uchopit…
Jako malíři vedou pocity štětec, což tady také platí v případě Lukáše, vedou nám pocity i prsty po kytaře. Jsme ovlivněni kapelami, co nás oslovují, jsme i ovlivněni vlastní starou tvorbou, to jsou ale takové věci, co platí obecně u všeho. Funeral doom stojí stranou svou extrémní pomalostí a smutnými (nebo zdánlivě smutnými) harmoniemi. Pokud jsme tím uneseni a vtaženi do hloubky, skládá se to samo. Jak přijde jeden nápad, už v hlavě slyšíme pokračovaní.
Co tě na tomto žánru vždy nejvíce fascinovalo? Poslouchal jsi vždycky doom metal paralelně s ostatními metalovými žánry, anebo jsi k této metalové sortě přičichl o něco později?
Přivedl mě k tomu Lukáš někdy v roce 2001, přinesl mi řadu nahrávek, a když jsem se do nich ponořil, dost mě to zhypnotizovalo. Ta hudba není pro každý den, poskytne však porozumění a útěchu, a je jedno, zda to člověk zrovna potřebuje nebo ne. Je to hudba ztělesňující snění a unášení do jiných světů. Nikdy se mi ale nestalo, že by ve mně funeral doom pocity smutku nebo deprese vyvolával, to se mi stává spíš u hudby z rádia v práci.
Pojďme se nyní zaměřit na desku „Sfumato“. Přiznávám se, že mi sice trochu trvalo, než jsem se do ni dostal, ale nakonec musím uznat, že se vám povedlo uchopit funeral doom metal opravdu hodně netradičně. Řekl bych, že jste tak trochu vytvořili opozici vůči spolkům, jež jsou ponejvíc inspirovány přírodou, totální životní skepsí, dekadencí atd. Vlastně mám i dojem, že hudba QUECUS není až tolik depresivní a možná i to je důvod, proč je vlastně tolik zajímavá a odlišná. Souhlasíš se mnou?
Děláme to skutečně v hodně věcech jinak než jiné kapely, je to zřejmě takový náš rukopis. Pokud by sis poslechl naše první album „Kverulant“, našlo by se tam hodně pojítek. QUERCUS nikdy neměl být depresivní, nikdo z nás se v ničem takovém netopí, děláme smutnou a pomalou hudbu tak, jak nás naplňuje a neohlížíme se na nic dalšího. Dojmy z přírody, z lesa, to se tam hodně promítá do textů i harmonií, někdy je to až romantické i ve vší své tíži.
Velice mě zaujala skladba „…Which Is Lacking“, a to především v důsledku jejího takřka meditativního začátku. Celková atmosféra na mě působí značně znepokojivým dojmem. Mohl bys trochu odkrýt karty a povědět, čím je doopravdy inspirována?
To je nejpomalejší kompozice na albu, není inspirována ničím konkrétním. Chtěli jsme, aby to začalo hodně mírně a jen velmi pozvolna se přidávaly nástroje a vokál, a až někdy v půlce to vygraduje do strašidelných tlaků s trumpetami a chorálovými zpěvy. Myslím, že při vnoření se do poslechu to má schopnost hypnotizovat a zasnít se do hloubky.
Jak máte v QUERCUS rozdělené kompetence? Zkus popsat přínos každého z vás s ohledem na vznik „Sfumato“? Čeho se kupříkladu nejčastěji týkaly vaše vzájemné rozhovory?
Lukáš je studnicí nápadů a zdrojem motivace. Právě on přichází s impulsy majícími za následek činnost tohoto projektu. Píše texty, maluje obrazy, komunikuje s vydavatelem a zahraničními kapelami. Já zas mám patřičné schopnosti pro nahrávání nástrojů, komponování dalších kytarových vrstev a melodií. Naše rozhovory, pokud jsou zrovna k věci, jsou hlavně naplněné společným vnořením se do atmosféry žánru a sdílením potřeby pustit se do díla. Následně, když už je dílo ve fázi vzniku, tak průběžně konzultujeme, co tam upravit, doplnit a zpomalit.
Album vám vyšlo pod hlavičkou ruské firmyMFL Records, což je label, který se začíná hodně solidně rozjíždět. Proč zrovna oni?
MFL Records nám doporučil klávesista americké kapely EVOKEN, který ty naše věci má rád, tak jsme to tam také poslali a ten vydavatel zájem měl, nabídl i akorátní podmínky pro nás. Vydal 500 kusů CD, nějaký podíl nám poslal dle smlouvy, jen se to zdrželo někde cestou. Doufáme, že se mu bude dařit a třeba vydá i něco v budoucnu.
Z Ruska se postupem času stala opravdová funeral doom metalová velmoc. Proč myslíš, že právě Rusové mají k této hudbě tak silný vztah? Mohl bys vyjmenovat nějaké konkrétní zástupce, jejichž hudba tě opravdu zaujala?
Nemám tušení, proč to tam tolik lidí zajímá. Snad jim to přináší duchovní hodnoty. Těch kapel je tam hodně, nezabývám se však tím příliš podrobně. Co jsem zatím slyšel, to mi přišlo celkem kvalitní, ale zas ne moc zajímavé, jen takové v rámci žánru. Standardní postupy.
U nás doma fungovala v devadesátých letech solidní doom metalová líheň a takřka všechny kapely měly v undergroundu velmi dobré postavení. Po nějakém tom čase se však spousta věcí změnila a dnes je situace pochopitelně úplně jiná (neříkám, že horší). Dokázal bys český doom metal v krátkosti charakterizovat? Jaká myslíš, že je jeho celková úroveň?
Já mám z těch českých věcí rád jen první dvě alba DISSOLVING OF PRODIGY, to byla nadčasová díla s úžasnou atmosférou. Pak myslím stála za poslech kapela R.E.T. Jinak mi přišlo, že ostatní tehdejší kapely označované za doom ve skutečnosti doom vůbec nehrály. Mohlo to být třeba kvalitní hudebně, ale jen ne doom. „Český doom“ naštěstí samo o sobě nic neznamená, nemám rád škatulkování mezi české a zahraniční kapely, důležité je, jak to zní a v případě těch několika českých, je to pokaždé docela jiné. Po roce 2000 se sem tam něco objevilo, v Plzni byla už pár let MYTHOPOEIA. Pak MISTRESS OF THE DEATH byl hodně velký funerální extrém, s tím jsme měli v plánu split. LLYR je příjemný, doomu blízko, ale stojí to více na rychlejších postupech. Dost kvalit a pravověrnost momentálně vidím v ET MORIEMUR a SOMNUS AETERNUS.
Máš s QUERCUS v blízké budoucnosti ještě nějaké další plány? Počítám, že koncerty zřejmě nepřipadají v úvahu, ovšem třeba QUERCUS na vinylu, to by nemusel být úplně marný nápad…
Koncerty skutečně neplánujeme, vinyl by byl pěkný, ale tam jsou obrovské náklady a těžko by se to vrátilo. Je ale pravděpodobné, že pomalu budeme dělat další pomalý materiál, bude s námi spolupracovat ještě nový člen Marko, profesionál na kostelní varhany.
Díky moc za tvůj čas! Pokud máš ještě nějaké info, můžeš ho se pochopitelně přidat!
Také děkuji, ať doom přináší pomalé a dlouhé sny.
ALL