POETRY IN TELEGRAMS – Hudba se valí odevšad a lidem se už ani nechce hledat nové kapely!

Johny Štefeček je slovenský metalový skladatel, který si dává vysoké cíle. Od založení POETRY IN TELEGRAMS se snaží svůj projekt precizovat jak to jen jde. K ruce mu pak jsou výrazné osobnosti metalového světa, což už samo o sobě něco znamená. Ostatně Johnyho entuziasmus si můžete hravě změřit při poslechu aktuálního EP „I, Koheleth“, jež hlavního protagonistu zastihuje v dalším výrazném stádiu metalové progrese.

Johny, velice tě zdravím. Jak se vede v novém roce? Vlastně mě tak na úvod napadá, co vlastně od nového roku očekáváš?
Dávno sme sa nezhovárali… 🙂 Plán na rok 2019 už mám hotový, už ho len treba dodržať. 🙂 Sú veci, ktoré môžeš ovplyvniť a tie, ktoré nie. Bolo by fajn, keby vyšli obe kategórie čo najlepšie, ale nerád by som zatiaľ veľmi konkretizoval… 🙂

Zkus nějakým způsobem zhodnotit všechny své dosavadní výtvory. Který máš s odstupem času nejvíce v oblibě?
Pod hlavičkou POETRY IN TELEGRAMS mám zatiaľ štyri EPs. Prvé vyšlo v roce 2014 a bubnuje mi na ňom Thomas Lang, to bola prvá hviezdna spolupráca. Vravím o „Songs for Desperate Lovers“. EP #2 bolo „The Phases“ (2015) s Paulom Ortizom (CHIMP SPANNER, ZETA). Tretie vzniklo o rok neskôr a spolupracoval som opäť s Paulom a s Jørgenom Munkebym (SHINING). To si vyslúžilo i nomináciu na Radio_Head Awards. No a na jeseň minulého roka vyšlo štvrté CD – „I, Koheleth“ a bicie mi tentoraz nahral skvelý Marco Minnemann (The Aristocrats, Joe Satriani, Paul Gilbert atď.). Mám rád naozaj všetky svoje EPs, ale ak mám nejaké vybrať, tak asi debutové a aktuálne, pre mňa sú tie dve najsilnejšie. Zatiaľ.

Jaké ohlasy jsi za dobu fungování POETRY IN TELEGRAMS nasbíral? Jak moc těžké je prosadit se v přesyceném trhu, kde v podstatě ani kvalita nezaručuje vůbec nic…
Nepamätám si vyslovene zlú reakciu. Jasné, že niekto niekedy nie celkom pochopí, o čo mi ide, ale myslím, že celkovo sa napríklad hodnotenia v recenziách mojich CD’s pohybujú niekde okolo 80%. Tešia ma aj reakcie a články zo zahraničia. A či je ťažké sa dnes presadiť? Muzika sa valí zovšadiaľ a ľuďom sa už ani nechce hľadať nové kapely…

Neuvažoval jsi někdy nad slovenskými texty? Přiznám se, že ve tvé hudbě si je dokážu dost dobře představit…
Pre POETRY IN TELEGRAMS naozaj nie. Možno keby som chcel spraviť nejaký popový album, porozmýšľam, ale naozaj to nie je pre mňa „téma dňa“. Celý tento projekt je medzinárodný (SK, AUT/USA, UK, GER/USA, GER, NOR) a ja som vlastne jediný Slovák, takže už aj z tohto hľadiska by mi to celkom nesedelo. Navyše, chcem moju muziku dostať aj za hranice a tam by asi nemali veľké pochopenie pre slovenčinu…

Aktuální EP „I, Koheleth“ jsi už mínil. Zkus nám ho trochu představit. Řekl bys, že nový nosič reprezentuje trochu jiné pojetí POETRY IN TELEGRAMS, nebo se jedná ve tvých očích o trochu jiný opus?
Už som to spomenul vo viacerých rozhovoroch – ide vlastne o akýsi štvrtý diel trilógie, ktorý pôvodne nebol v pláne. Hudobne je zasa trochu iný – Marco Minnemann priniesol do nahrávky znova trošku inú energiu a groove. Do pozornosti dávam najmä jeho bicie v singli „Lip Reader“. Zaujímavosťou je tiež, že prvý raz sa na mojom EP objavujú i klávesy a celý jeden song je klávesový (S+R). No a predovšetkým – tento album je hodne pesničkový, asi najviac zo všetkých doterajších.

Zajímalo by mě, jestli jsi při studiové práci otevřen experimentům všeho druhu, nebo jestli sázíš spíše na zavedené postupy, které tě tak nějak vždy dovedou do zdárného cíle…
Mám zvyčajne pomerne presnú predstavu o tom, čo a ako spravím ešte pred nástupom do štúdia. Poznám vybavenie v štúdiu, poznám svoj nástroj plus „krabičky“ a tak je cesta k výsledku väčšinou celkom priamočiara. Nevyhýbam sa však ani experimentom. Práve na „I, Koheleth“ sme gitary nahrávali trochu inak ako doteraz – vravím o vrstvení a umiestnení v mixe. Navrhol to Roland Grapow, u ktorého všetky moje diela vznikajú, a tak sme to vyskúšali. Práve dnes vraveli v relácii Headbanger_FM, že ide asi o najlepšie znejúci slovenský hard & heavy album roku 2018, tak snáď sa to podarilo…

Opět jsi při tvorbě materiálu využil některých zajímavých person…
Obe mená mojich hostí už som spomenul, ale skúsim ešte pridať pár ďalších informácií. Bicie nahral Marco Minnemann (GER/USA), ktorý hráva s tými najväčšími rockovými a metalovými esami – od Guthrieho Gowana až po Stevena Wilsona. Musel som mu najskôr objasniť celý koncept, aby nahrávka neznela až prehnane „prog“ a potom to už išlo celkom prirodzene a rýchlo. 🙂 S Paulom Ortizom spolupracujem od roku 2013 a je takou mojou istotou. Skvelý, šikovný multiinštrumentalista, s ktorým sa vždy dopracujem k výbornému výsledku. Človek, ktorému musím najmenej vysvetľovať, čo vlastne chcem. Aktuálne snáď konečne robí na novom albume svojho projektu CHIMP SPANNER, ktorý je dlho očakávaný najmä v djentových/prog-metalových kruhoch. A je tu vlastne ešte tretia osoba – muž v pozadí – Roland Grapow, ktorý sa stará o zvuk mojich albumov. Práca s ním mi tiež vyhovuje, inak by som tam nenahrával pravidelne od januára 2014… 🙂

Lze spatřovat ve tvé současné hudbě nějaké vlivy, které sis oblíbil až v posledních několika málo letech?
Ja počúvam všetko možné (v posledných rokoch už nemám problém ani s extrémnejšími žánrami) a snažím sa zachytiť aj nové kapely a trendy. Na druhej strane, rovnako sa snažím vyhýbať nejakým priamym a prehnaným vplyvom na moju tvorbu. Myslím, že aj preto majú mnohí problém nejako „zaškatuľkovať“ moje nahrávky. 🙂 Vážne sa snažím robiť si muziku po svojom, hoci je jasné, že človek je zákonite ovplyvnený aj tým, čo počúva.

Jako posluchač preferuješ obdobný žánr, jehož jsi součástí také jako hudebník? Tvá hudba není nikterak ortodoxní, tohle už máš asi dávno za sebou… 🙂 Přemýšlel jsi někdy nad tím, že bys dal dohromady ještě nějaký hudební projekt, žánrově poněkud odlišný? Prozraď, co by tě např. lákalo…
Neviem, či by som to takto povedal. Naozaj mám rád množstvo pestrej muziky – od klasiky až po death core. Ak však spomínaš projekt, ktorý by bol žánrovo niekde inde než moja súčasná tvorba, vedel by som si to predstaviť. Pokojne niečo v akustickom duchu alebo napríklad čosi s elektronikou.

Jaké máš plány pro následující období? Můžeme se v dohledné době těšit na něco nového?
Už som spomenul v úvode rozhovoru, že predbežný plán by bol, ale veľa vecí nezávisí len odo mňa, žiaľ. Určite však chcem ešte pokračovať v propagovaní nového CD, snáď sa podarí natočiť klip, ktorý by uzavrel celý môj video-seriál a asi najbližšia novinka bude singel „S+R“. Ten bude súčasťou knihy „Kierkegaard’s Legacy, Mass Media and Journalism“, ktorú vydá University of Toronto. Ide o inštrumentálnu skladbičku venovanú Kierkegaardovi, veľkému filozofovi a teológovi, o ktorom mi dávnejšie vyšla kniha Etické mosty, prekvapivo v češtine. 🙂

Měj se skvěle, pokud máš nějaké info na závěr, máš nyní prostor… Nechť se daří!
Ak čitateľov zaujme to, čo robím, je tu náš poetryintelegrams.bandcamp.com, kde si môžu vypočuť celú tvorbu a objednať si CD’s i merch. Samozrejme, funguje aj naša oficiálna stránka a sociálne siete, kde nás môžu ľudia sledovať. A ak nie sme ich šálka kávy, nič sa nedeje, je kopa zaujímavej muziky, stačí si vybrať…

ALL

https://www.facebook.com/poetryintelegrams

https://poetryintelegrams.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *