NAHUM – And the Chaos Has Begun (CD-2015, muSick attack)

And the Chaos Has BegunTři roky uběhly od debutového alba „The Gates Are Open“ a severomoravští NAHUM se vrátili prostřednictvím „dvojky“ „And the Chaos Has Begun“, která upoutá hned na první pohled, neboť grafické zpracování digipacku patří jednoznačně do první ligy. Tohle CD si zkrátka přiřadíte do sbírky za jakýchkoliv okolností – i kdyby snad hudební složka nestála za nic. 🙂 To se však v případě NAHUM naštěstí neděje, což jsem ve skrytu duše doufal. Kluci už na debutu naznačili své možnosti a v rámci pokračování se jim podařilo vytvořit hodnotného nástupce, jež dozajista uspokojí milovníky old schoolu a nejen je.

Proč? Samotné provedení, byť je postaveno na osvědčených thrashových postupech, vykazuje známky čerstvosti, a to především díky hutnému a nebojím se napsat i modernímu zvuku. Ten je ovšem uzpůsoben tak, aby ducha hudby nepředjížděl v kontextu zachovávání death-thrasových tradic. Nahrávka tepe a srší vitalitou od samotného úvodu, kdy se ke slovu dostává přímočará hitovka „Raging Chaos“, okořeněná skandovaným refrénem a těžkotonážními kytarovými riffy. Tak z legrace si říkám, že tady NAHUM představují něco, čeho už „dědové“ SLAYER nejsou schopni. 🙂

NahumNicméně odkaz je odkaz a studium pokračuje. Je rozhodně dobře, že se NAHUM nezabetonovali jen v rámci thrash metalu, okupují i deathmetalová teritoria a taktéž se nebojí zapojit blackmetalový feeling. Ten osobně cítím v těch nejzběsilejších rovinkách, přičemž opomenout nemohu ani dekadentní obsah vycházející z textů. Síla sdělení je poté dána i velmi kvalitním výkonem vokalisty Pavla Balcara, jehož frázování je v rámci české scény naprosto mimořádné. Navíc je v jeho případě rozumět každému slovu, takže poselství alba není tímto nikterak degradováno. Když jsem např. pečlivě vyposlouchával skladbu „Funeral of Age“ ( ta mimochodem obsahuje jednu naprosto interesantní mezihru, jejíž parametry jsou překvapivě spíše rockové), úplně mi na mysl vyskočil zvířecí vokál Johnny Hedlunda z UNLEASHED, který se na prvotních albech prezentoval obdobně. I v tomto ohledu tedy NAHUM sbírají bod po bodu a v mých očích zkrátka a jednoduše vyhrávají.

Jediné, co mi tady nevoní, to jsou až příliš upjaté retro-thrasové úseky, až příliš okoukané riffy, nepodobné třeba těm, jež představil ARAKAIN už na svém kultovním debutu. V tomto ohledu mi část tvorby NAHUM připomíná jakousi prazvláštní verzi filmu pro pamětníky, resp. se jedná spíše o remake, na kořeny záměrně odkazující. Tady se ovšem z mé strany jedná o otázku preferencí, neboť osobně dávám přednost přece jen poněkud „pokrokovější“ hudbě. Paradoxně ale o to víc jsem překvapen z toho, kterak mě nová deska NAHUM dokázala oslovit s ohledem na celek.

„And the Chaos Has Begun“ je album dospělé kapely a nezadá si s většinou materiálu, jež se ke mně dostává ze zahraničí. A že těch nahrávek je! Důležité tedy nyní bude, aby se i v dalších letech dařilo klukům svoji hudbu více či méně oživovat. Motto budoucnosti tedy zní: Neustrnout na místě! Zdařilé dílo, ze kterého cítím nasazení a maximální zapálenost pro věc. A jak už jsme výše uvedl, fanoušci dostanou kromě hudby i delikatesní bonus v podobě luxusního balení.

ALL

http://bandzone.cz/nahum

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *