Vladislav „Munruthel“ Redkin patří v současnosti k nejuznávanějším východoevropským umělcům, přičemž největší obecnou slávu si užil v době působení u celosvětově uznávaných NOKTURNAL MORTUM. Od roku 2005 se však pro někoho trochu překvapivě, postavil na vlastní nohy a na sto procent se začal věnovat svému osobnímu projektu, jenž postupem času prošel pozoruhodnou evolucí. Poslední album „CREEDamage“ z roku 2012 pak představuje opravdu brilantní procházku po black/folk metalových teritoriích, jež ani náznakem nevykazují prvky patosu či dnes tolik proklínaného klišé, naopak se opírají o pomoc dalších subžánrů a pokud v dnešní době existuje nahrávka, o které se dá tvrdit, že je po kompoziční stránce maximálně pestrá, je to právě tato.
S materiálem „ Yav, Nav i Prav“ se ovšem po časové ose musíme vrátit o nějaký ten pátek zpět, přesněji až na samotný začátek pouti MUNRUTHEL, tj. do roku 1997, kdy se hlavní protagonista rozhodl pro první individuální atak. Pokud se však materiálu neznalý čtenář domnívá, že se už v té době jednalo o příslušný druh metalu, bude hodně překvapen, dost možná i zklamán. „ Yav, Nav i Prav“ je totiž pouze a jen o pagan/folk ambientu, jež s odstupem času sice ztratil punc originality, ovšem když si člověk uvědomí, že Munrtuhel všechno tohle zpracoval před více jak patnácti lety, není divu, proč si některá vydavatelství tento klenot připomínají prostřednictvím reedic. Tou poslední je pak i tato nádherně zpracovaná verze od Gardarika Musikk, zabalená do luxusního digipacku.
Když pominu odlišný ústřední cover, tak velmi zvláštním bonusem jsou i oboustranné karty, vkusně zasazené do rozkládajícího se kompletu. Každá z karet poté obsahuje hned dva obrazy, jež pochopitelně znázorňují jednotlivé skladby. Samotný materiál je posléze rozdělen podle jednoduchého klíče, tj. na dva party – „Summerside“ a „Winterside“ a samotné finále obstarává bonusový track „Initiation Of Spring“, nahraný v roce 2013. A kterak prvotní práce mistra Munruthela vlastně zní? Inu, je plná enviromentálního souznění, lásky k přírodním živlům a v neposlední řadě se ve svém vyjádření vrací k pohanským základům a slovanským tradicím. V počátečním intru první části „Summerside“, dochází k jakémusi „narození prvních jarních“ paprsků“, jejichž čáry a kouzla, usínají s monumentálním opusem „Magic Dance Of Autumn (Before Long Cold Winter)“. Zde hudba skutečně hraje všemi barvami, ostatně jak je tomu v podzimním období zvykem. Přesně takto končí i jemnější část kolekce, což je i s ohledem na koncept vcelku pochopitelné (zřejmě nejkřehčí song představuje „Fern Flowering (Kupala-Night)“, jež by mohl dost dobře sloužit jako příhodný prostředek k oslovování žen).
„Zimní část“ posléze představuje Munruthelovu tvorbu v jiném odstínu. Teplé a oblé zvuky ambinetu, střídají ostré hrany mrazivých zvuků, nikterak nepříjemných, spíše bych si dovolil tvrdit znovu krásných a slovutných. Možná to bude znít úsměvně, ale když tohle všechno poslouchám, vzpomínám si na časy, kdy jsem jako kluk sledoval zimu z vyhřátého příbytku a nejvíc jsem byl fascinován především tím, kterak dokáže mráz dokonale vymalovat sklo našich oken. Naprostá dokonalost! Škoda, že už na podobné chvilky nemám příliš času, ale naštěstí existují nahrávky, které dokáží člověku připomenout, co je vlastně na tomhle světě nejdůležitější! Láska k přírodě? Ano! Pokud Munruthel uměl něco uchopit už před lety, tak je to rozhodně práce s nesmírně uvěřitelnou atmosférou. Zcela rozumím, proč je právě toto příjemné dílo ukrajinským kultem! Jo, určitě bych lhal, kdybych na tomto místě tvrdil, že právě tohle CD si bud pouštět od rána do večera, ovšem pokud si se svoji ženou budu chtít udělat hezký večer, použiji právě tuto naprosto dokonalou kulisu. Tahle reedice má rozhodně svou váhu, nemluvě designovém zpracování. Ale to už bych se opakoval…
ALL