MUNRUTHEL – Oriana’s Tales (CD – 2009, Gardarika Musikk)

Existují alba, která vznikají naprosto čistě a spontánně, leckdy i samotná náhoda pomůže. Těžko říci, jestli tohle všechno stálo u zrodu fošny „Orina’s Tales“, které v roce 1999 vypustil do světa bývalý bubeník NOKTURNAL MORTUM zvaný Munruthel. Jeho práce na tomto albu je natolik výjimečná, že se ruské vydavatelství Gardarika Musikk rozhodlo, že téměř po deseti letech tento materiál opráší a znovu vydá. Součástí tohoto kompletu je ještě navíc singl „Giberborea“ z roku 2008, jenž citlivě uzavírá naprosto unikátní kousek, ke kterému jsem se v současnosti s chutí vrátil. Gardarika zkrátka věděli, kterak Čecháčkovi udělat radost! Ještě jednou BRAVO jak vydavateli, tak umělci samotnému! Album „Oriana’s Tales“ je strukturovaná a skvostně načasovaná sopka, na jejímž počátku je klid. Prvotní čistě ambietní skladby s nádechem ukrajinského folku mají uhrančivou atmosféru (viz. třeba vytí vlků) a je skutečně s podivem, že Munrtuthel vytvořil takovéto skladby už před deseti lety, kdy o křížení ambientu a black metalu mělo ponětí jen několik zainteresovaných osob. Prvním zlomovým bodem příběhu je dark-folk elektronické skladba „Overlimiting Chambers Of Kromeshniks“ s blackovým vokálem. Právě tento kousek jakoby pootočil čidla pozorující hudebno z vyšší perspektivy. Hned poté následuje hororově-industriální trip do lůna divoké ukrajinské přírody v podobě kompozice „Darker Than Black“. Od těchto chvil se začíná produkce komplexně točit kolem jakési spirituální atmosféry, jiný stahuje posluchače do svého nitra. V sedmé skladbě „The Brilliance Of The Thundering Swords“ pak dochází k revolučnímu doteku ambinetu s pohanským black metalem, a to v té nejmelodičtější možné rovině. Nádhera a krása! Klobouk dolů….

Druhá polovina setu začíná proslovem slovanského válečníka za podpory ambientních zvuků („The Legend Of Sviatoslav“). Ticho před bouří? Ano! Následuje totiž electro-folková taškařice s překrásným lidovým motivem! Posluchač se rázem ocitne uprostřed jakési ukrajinské slavnosti, kde se jen hoduje a pije. Další dvě ukázky jsou pak něžnými procházkami po překrásné a především lidskou rukou nezkažené přírodě. Folk-industriální vitalismus, to je to pravé slovní spojení. Závěrečný track „Twilight Of judeochrist“ pak zatroubí na rozloučenou tou nejhlubší trubkou a v tichosti se vytratí do ztracena! A návdavkem pak ještě bonus, o kterém jsem se již zmínil výše. Překrásné, nenapodobitelné, ovšem nikterak stravitelné. I v tom spočívá krása!

Je jen velká škoda, že MUNRUTHEL nepatří k nejaktivnějším tělesům, poslední řadovka vyšla naposledy v roce 2006 („Epocha Vodoleya“) a těžko říci, jestli se v několika nejbližších letech dočkáme pokračovaní. Nicméně připomenutí v podobě „ Oriana’s Tales“ není rozhodněkzahození. Je určitě dobře, že se s touto nahrávkou mohou seznámit i mladší posluchači. Třeba je to první záblesk k návratu na scénu! V tom případě má zvědavost ptá: jaké bude stylové směřování? MUNRUTHEL se nedá odhadnout!

ALL

http://www.munruthel.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *