Metal Mondóka č. 625 (Evander Sinque – WHO DIES IN SIBERIAN SLUSH)

Pro následující díl Metal Mondóky jsem si vybral dalšího zahraničního hosta, kterým se stal Evander Sinque, lídr labelu MFL Records, a především také zpěvák a kytarista uznávané ruské formace WHO DIES IN SIBERIAN SLUSH. Aby byl tento díl ještě o něco speciálnější, zařadil jsem do šestnáctky skladeb bandy z několika rozličných zemí. Jak si můžete povšimnout, došlo také na zástupce z tuzemských stok a bažin. Ostatně představování českých jmen zahraničním hudebníkům, to je takový můj koníček. 🙂 Ale nejen o nich je Metal Mondóka number 625…

IN TWILIGHT´S EMBRACE – As Future Evaporates (z alba „Vanitas“)
Takže… slyším black metal s prvky death metalu. Vypadá to, že by to mohlo být něco z Polska. Mám pravdu?
Ano! Opravdu tomu tak je. Myslíš, že polský death metal má už v dnešní době svůj specifický zvuk, možná i tvář, jako tomu bylo a je u kapel ze Skandinávie?
Ano, bezpochyby. Polské kapely, které hrají death metal, mají povětšinou svou vlastní tvář a docela snadno rozpoznatelné rysy.

FORGOTTEN SILENCE – Aalborg (z alba „La Grande Buffe“)
Skvělá kombinace death metalu, blacku a progrese! Vím jistě, že tohle jsem nikdy předtím neslyšel. Je to dobré…
Je to určitě jedna z předních českých kapel, FORGOTTEN SILENCE. Ve skladbě jsi slyšel hostujícího vokalistu Bruna z KRABATHORu. Líbí se ti podobné progresivní kapely z tohoto tvrdšího ranku?
Ano, progresivní metalové kapely rozhodně respektuji. Dokonce jsem na své značce vydal jednu velmi zajímavou kapelu, která se jmenuje EPHEMERAL OCEAN.

Perihelion_promoPERIHELION – Végtelen kék (z alba „Zeng“)
Tohle je v češtině? Ta vokální část je opravdu velmi oduševnělá!
Tahle kapela pochází z Maďarska a jmenuje se PERIHELION. Určitě jsi rozpoznal, že se žánrově jedná o takový ten „ALCEST style“, ovšem trošku jinak pojatý. Co si myslíš?
S touhle kapelou jsem se nikdy nesetkal. Každopádně ti ale děkuji, že mi takhle rozšiřuješ obzory. Myslím, že se na jejich tvorbu ještě podívám.

LORELEI – Morskaya (z alba „Teni Oktyabrya“)
Slyším ruštinu! LORELEI? Ano, ano! Mohu prozradit, že jsem si zazpíval na jejich minulém albu. Abych se ale přiznal, nebyl jsem vůbec spokojen s tím, co s mým growlingem provedl jejich mastering. Ale tohle zní skvěle! Kluci a dámy odvedli moc dobrou práci!
Řekl bys, že LORELAI patří k těm nejlepším ruským kapelám v doomovém ranku?
Osobně si myslím, že nejsou vůbec špatní. Jdou krok za krokem a zlepšují se album od alba.

FEEL A CURSE – Collateral (z alba „Shadows In Mind“)
Je to také česká kapela?
FEEL A CURSE jsou ze Slovenska. Když vezmu deathmetalový žánr, dáváš v něm přednost spíše té staré škole, nebo naopak preferuješ nahrávky s moderním zvukem?
Upřímně řečeno, dávám přednost spíše death metalu staré školy, takové té z 90. let, na které jsem vyrůstal. Nicméně tohle je další příležitost, jak si poslechnout novou kapelu. Není to špatné.

In VainIN VAIN – Adventurer (z alba „Currents“)
Tohle je asi nějaká hodně slavná kapelka. Jejich zkušenosti a vysoká profesionalita se tu jednoznačně projevují. Ale neznám to. Ten zvuk je takový hodně chladný, abych byl upřímný, není to zrovna můj šálek čaje. Ale zní to rozhodně skvěle!
Skladba pochází z aktuálního alba norské skupiny IN VAIN. Znáš ji?
Ano, jasně! Musím si tu kapelu znovu trochu připomenout!

BODY COUNT – Civil War (z alba „Bloodlust“)
Tohle je je skupina BODY COUNT! Stylistika textové složky je velmi zajímavá, zpěvákovo frázování je jako nůž! Kdyby Tom Araya dělal rap, pravděpodobně by to vypadalo nějak takhle.
Přesně tak! Jsou to BODY COUNT z posledního alba „Bloodlust“. Líbí se ti nějaké rap-metalové či crossoverové partičky?
No, dřív jsem měl takové období, kdy jsem poslouchal D.R.I, S.O.D. a CLAWFINGER. Nemůžu sice říct, že by se mi hudba těchto kapel líbila i dnes, ovšem stále je respektuju. I navzdory tomu, že jsem je dobrých sedm osm let neslyšel.

Wheelfall_bandWHEELFALL – Nothing But Worms (z alba „The Atrocity Reports“)
Oh, ne, ne. Vůbec se mi to nelíbí. Úplně se mi z toho vaří mozek i uši. Tohle opravdu není pro mě.
Hehe, jsou to WHEELFALL z Francie. Takže ryzí zlo pro uši?
Ha-ha, ano. Omlouvám se… 🙂

ENDNAME – Triangle (z alba „Triatom“)
Drsné to je! Smutný a studený metal s příměsí industrialu. Absence vokálu dotváří atmosféru chladného odcizení. Mimochodem, je to nejdelší píseň tvého kvízu – víc jak deset minut!
No, představ si, jsou to ENDNAME z Ruska! Překvapuje tě to? Deska „Triatom“ je úplně neuvěřitelná. Slyšel jsi už tohle album? Předpokládám, že kapelu asi budeš znát…
Uff! Jasně, ale nepoznal jsem je. Dlouho jsem je totiž neslyšel. V Moskvě jsem ale několikrát navštívil jejich koncert. Cédéčka však doma nemám.

SARKE – Jutul (z alba „Viige Urh“)
Nevím, co to je, ale zní to hezky. Vokální styl je velmi podobný Thomasu Warriorovi (CELTIC FROST).
Nejsi zas tak daleko. Jsou to SARKE z úplně čerstvého alba.
To je opravdu zajímavá skupina! Děkuju ti za doporučení!

MezzanineMASSIVE ATTACK – Angel (z alba „Mezzanine“)
Tohle je skladba, kterou bezpochyby znám. Jmenuje se „Angel“ a pochází od MASSIVE ATTACK. Myslím, že to album vyšlo v roce 1998 nebo tak nějak.
Správně a skvěle! A co na to říkáš? Nebráníš se takto postavené experimentální hudbě?
K hudbě MASSIVE ATTACK je těžké být lhostejný! Každopádně to, co opravdu miluju z experimentální hudby, to je skupina PAN.THY.MONIUM Dana Swanö. To je pro mě naprostý ideál experimentální hudby.

CICONIA – Limbus (z alba „Winterize“)
Také jen instrumentální skladba. Krásná, přehledná a skvěle provedená kompozice. Co jiného k tomu dodat…
CICONIA je kapela ze Španělska. Dost možná vhodný typ právě pro tebe… 🙂
Ano, tohle se mi líbilo. Po cédéčku se porozhlédnu.

LEGENDA – Fjaraa (coververze skladby skupiny SÓLSTAFIR)
Přijde mi, že už jsem to někde slyšel. Není to náhodou SÓLSTAFIR? Přiznám se, že zrovna jejich hudba není tím, co bych vyhledával. Občas jsem si je ale pouštěl – přestože jen zřídka. Nicméně zrovna tahle skladba je skvělá!
Samozřejmě je to skladba od SÓLSTAFIR, ale tady ve verzi kapely LEGENDA, která to všechno pojala trochu jinak. Máš v oblibě podobné předělávky?
Aha, tak to jo. Osobně mám rád blue-grassové předělávky METALLICY, které hraje kapela IRON HORSE BAND.

BeseechBESEECH – My Darkness, Darkness (z alba „My Darkness, Darkness)
Vypadá to jako skupina BESEECH, ale nejsem si tím jistý. V každém případě to zní atmosféricky a srdečně.
Máš pravdu! Opravdu to jsou BESEECH! Líbí se ti tato kapela? Vzpomínáš si ještě na to jejich první období, kdy hráli trošku jinou hudbu?
Ano, jako kapelu je respektuju a dost dobře si vzpomínám na období, kdy hráli ponurejší a tvrdší hudbu.

DOOMED – When Hope Disappears (z alba „Our Ruin Silhouettes“)
Tuhle kapelu znám a jsou to DOOMED! V téhle skladbě hostuje Pim Blankenstein (OFFICIUM TRISTE), jehož growl patří úplně k tomu nejlepšímu, co lze v doom metalu slyšet.
Jsi králem rubriky! Ano, jsou to DOOMED! Které album od nich považuješ za nejlepší?
Ahhha, ok! Děkuji! 🙂 Osobně se mi líbí především jejich album „Anna“ z roku 2016. Nicméně i jiná alba jsou nesmírně zajímavá. DOOMED se mi líbí.

Mortal CabinetMORTAL CABINET – Crowley (z alba „Necrotica“)
Haha, zní to jako něco od RAMMSTEIN. Myslím, že na úplný závěr jsi vybral výbornou skladbu. Je to hutný.
MORTAL CABINET, vedlejší projekt Františka Štorma z MATER’S HAMMER a jeho kamarádů (Samir, Řezník). Pouštíš si někdy podobně rozpustilé nahrávky?
To úplně ne. Navíc tohle je na mě příliš veselé. Alespoň mi to tak přijde. Osobně dávám přednost hudbě, která je v tomto ohledu spíše příkrá.

Děkuji moc za tvůj čas v Metal Mondóce. Jaká skladba se ti líbila nejvíc a proč?
Bro, díky moc za tento zajímavý hudební kvíz. Přiznám se, že jsem při něm objevil spoustu zajímavých kapel, které pro mě byly pro doposud neznámé. Děkuji ti mnohokrát! A která píseň to u mě vyhrála? Určitě „When Hope Disappears“ od DOOMED! Ještě jednou, díky moc!

ALL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *