MESETIAH – Tesis (CD-2014, Inverse Records)

Další deathmetalové poselství přichází ze země tisíců jezer, tentokrát ovšem v poněkud jiném balení, než jsme u Finů zvyklí. MESETIAH nikterak nelpí na modernosti, nevymýšlejí žádné experimenty, ale prostřednictvím brutálního death metalu se snaží na posluchače přenést thrashovou atmosféru asi takovým způsobem, jako to činila SEPULTURA v době alba „Chaos A.D.“. Kytarové riffy jsou nasekané s thrashovou kadencí a agresivitou, dá se říci ve stylu „staré školy“, ovšem jako celek je hudba rozhodně mnohem brutálnější a zvukově výraznější (od alba „Chaos A.D. nás dělí jedna celé generace, letí to letí) a s jistým bnadhledem mohu uvést, že alespoň takto přísluší MESETIAH k tomu současnému, co metalový underground nabízí.

Celkově ovšem nemohu být z alba „Tesis“ kdovíjak nadšen. Důvodem je především absence osobitějších nápadů, ony brutální a houpavé riffy jednoduše nemohou zamaskovat poněkud bezduchou produkci, přestože je nad slunce jasné, že přesně takhle si Finové svoji nahrávku vysnili. Šestice skladeb však nepředstavuje oficiální albový zápis, samotná kapela klasifikuje „Tesis“ jako ‚EP navzdory tomu, že předcházející nahrávky byly klasickými řadovými počiny.

Pro představení MESETIAH však bohatě stačí i tohle málo, přestože dvacet minut je s ohledem na kadenci nápadů pořád docela dost. Pokud však lze kapele něco přičíst k dobru, je to vskutku výrazný sound, jež je základem každé severské nahrávky. Nevím, jak to ti hoši skandinávští dělají, ale ve stejný čas se mi dostalo do rukou hned několik nahrávek, řekněme méně známých kapel, ale všechny se mohou chlubit vskutku parádním zvukem. Už jen pro tento pocit je dobré nahrávku otestovat pěkně nahlas.

„Tesis“ je ovšem nahrávka hodně rozporuplná. Hráčské výkon nadstandartní, zvuk prima paráda, ale aranžmá skladeb jajsi chudé. Jako kdyby si kapela řekla, že primární je držet se „old schoolu“ a nic jiného neřešit. Jo, tuhle lásku respektuju, ale bohužel výsledné skóre pánům nikterak navýšit nemohu, byť nějakého toho posluchače si takto podaná hudba rozhodně najde. Pokud máte rádi staré thrashové kořeny, zasazené do soudobé deathmetalové razance, je pro vás tahle nahrávka jako stvořená. Svůj názor o tom, že by se hudba MESETIAH dala pojmout desetkrát zajímavěji, si ovšem s dovolením ponechám…

ALL

https://myspace.com/mesetiah

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *