LIFESTREAM je tajuplný blackmetalový projekt z Francie, se kterým jsem se poprvé seznámil prostřednictvím kazety „Post Ecstatic Experience“, a protože ze samotného obsahu vyvstalo více otázek než odpovědí, rozhodl jsem se hlavní protagonisty malinko proklepnout. Protože však současná sestava stojí a padá s kouzlem anonymity, do poslední chvíle mi nebylo jasné, kdo ze zasvěcených mi na připravené otázky odpoví. A? Role zpovídaného se nakonec zhostil frontman Jimmy…
Posílám pozdravy z České republiky! Představ na úvod vaši kapelu (či projekt)? LIFESTREAM… to je opravdu hodně zajímavý název pro kapelu…
LIFESTREAM je francouzský blackmetalový projekt, jehož činnost byla zahájena v roce 2012. Tehdy se v kapele vystřídala spousta postav z undergroundové komunity tady Bordeaux… Naše první album s názvem „Post Ecstatic Experience“ bylo následně vydáno v dubnu 2015 pod labelem Emanations, resp. jeho divizí Les Acteurs de L’Ombre Productions, který se orientuje na francouzský black/avantgardní metal. Pokud jde o jméno naší kapely, usilovali jsme o jednoslovný a silný název, dostatečně temný, mystický a zároveň vyčnívající z davu tradičních jmen, jež se v black metalu vyskytují. LIFESTREAM může odkazovat na mnoho věcí. Může být neviditelnou silou, která spojuje vše kolem nás, dále může představovat samotnou existenci, smrt a všechno další mezi tím. Význam tohoto slova lze tedy chápat hned několika různými způsoby. A konečně, je to jméno, které nás docela dobře charakterizuje.
„Post Ecstatic Experience“ je vaším prvním (MC) albem. Jaký je jeho koncept? Určitým překvapením jistě je, že nahrávka vyšla prozatím pouze na kazetě, což je docela zvláštní. Jak důležitý je pro vás právě tento formát? Proč jste nedali přednost třeba dnes více populárnímu vinylu?
Koncepce našeho alba je korelací mezi blažeností a kolapsem. Tento koncept se týká mnoha odlišných situací v životě, a to je přesně to, co nás zajímá. Samotný základ skladeb je postaven na kytarových riffech, s nimi pak každý z nás pracuje a snaží se prosadit své zpravidla odlišné představy ve srovnání s ostatními. Pro nás je opravdu vzácností, mít přesnou představu o konkrétní skladbě ještě před její samotnou realizací. Nicméně naše album je úmyslně jednotné. V dnešní době má hudba dematerializovanou podobu. Každý si dnes může snadno najít a poslouchat z internetu kapelu, která se mu líbí. V metalu je to ale naštěstí tak, že lidi stále kapely podporují a utrácejí svoje peníze za fyzické nosiče. Kazeta je pak tím vůbec nejvíc podzemním formátem, a když se naskytla příležitost spojená s realizací, šli jsme do toho. Je nám sice jasné, že v posledních letech jsou v módě hlavně vinyly a milovníci hudby jim dávají přednost, ovšem my jsme se zkrátka rozhodli takto. Nicméně v budoucnu se ani klasické desce bránit nebudeme, přestože se už teď těšíme na digipackové CD. Jeho vydání je plánováno na září!
Zvuk nahrávky je hodně „old school“, ovšem podle mého názoru šlo ve vašem případě o čistý záměr, tzn. připomenout atmosféru starých časů, všechny ty emoce… Jste s finálním výsledkem spokojeni?
Naše inspirace pochází z mnoha zdrojů, zejména pak ze skandinávského black metalu. Jak toho nedávného, tak toho z devadesátých let. Domnívám se, že většině hudebníků patřícím do téhle scény se podařilo vytvořit spoustu kvalitních nahrávek, nemluvě o celosvětovém respektu. Přiznávám, že podobnou cestou jsme se vydali i my sami, neboť i naše hudba je hodně o emocích a vychází z našich srdcí a duší. Realizace alba byla pro nás všechny nesmírně inspirující. Zároveň jsme chtěli nabídnout přesně to, jak black metal cítíme my sami. V obecné míře je pak naše pojetí inspirováno tím, co nás obklopuje.
Jak důležitou úlohu mají ve vaší tvorbě texty?
Texty jsou rozhodně dost důležitou součástí naší hudby a ilustrují onen bipolární koncept, který jsem výše popsal. Každá píseň kolekce je důkazem našeho přístupu k hudbě. Například jsme se pustili do takových témat, kterými jsou osamělost, smutek, či naivita víry atd.
Oku lahodící je rozhodně obal, přičemž obdobným motivem je zdobena i samotná kazeta. Krásné umělecké dílo! Co mi o něm můžeš prozradit?
Obal ke kazetě byl vyhotoven naším bubeníkem a kompletní umělecké dílo vzešlo od Roma z labelu Ladlo. Pak je tu však ještě předloha formátu pro CD verzi, kterou se stala stará italská rytina. Oba obaly tak ztělesňují skutečnou dualitu našeho alba, a to je důvod, proč si oba kousky opatřit nejen k samotnému používání.
Jak bys ve zkratce popsal francouzskou blackmetalovou scénu, které jste součástí? Klidně zkus vzpomenout nějaké kapely, které pokládáš za zajímavé a kvalitní!
Scénu sice až tak do hloubky nesleduji, ale samozřejmě mi neuniklo, že se u nás vyklubala velká spousta kapel, které respektujeme, ovšem jejich hudba nemá na tu naši příliš velký vliv. Hudba těchto kapel není ani zdaleka to, co nás inspiruje. Proto si nemyslím, že by právě LIFESTREAM nabízeli black metal „à la française“. Každopádně mezi současnými aktivními kapelami máme i my své oblíbence. Doporučit můžeme rozhodně OTARGOS, AOSOTH, GLACIATION, nebo 06:33 – pokud se vám líbí hudba s různorodými vlivy.
Co pro tebe underground a metalová scéna znamenají? Vnímáš zásadní rozdíly mezi podzemní subkulturou a mainstreamem?
Pojem underground je dnes už hodně nadhodnocený a vlastně i postrádá význam, protože veškerou muziku lze snadno získat a sdílet ji dál po internetu. Samozřejmě s výjimkou hudby, kterou si člověk dokáže uchovat mimo internet. Nicméně pokud bych měl vysvětlit, proč se považujeme za ryze podzemní blackmetalovou kapelu, je to pravděpodobně proto, že naše hudba nemá až takový dosah a opravdu jen málo lidí poslouchá něco podobného. Sice se objevují názory, že takto pojatá hudební forma je dost často sterilní, ale podle mě to není pravda. Přístup k tvorbě black metalu je velmi osobní a hudebníci se zpravidla snaží zachytit něco, co mají opravdu rádi a mnohdy se jim daří vytvořit hudbu, která nezní jako něco, co už dávno existuje. Zároveň se však ani nepřizpůsobují potřebám publika a možnému finančnímu výdělku. Skutečné priority jsou úplně někde jinde.
Jak obyčejní lidé ve Francii reagují na metalovou hudbu? Jak důležité je dnes pro francouzskou společnost náboženství?
V poslední době se zdá, že zájem o metal ve Francii roste a klíčovou roli v tomto trendu sehrávají i festivaly, přičemž tím nejzásadnějším je pochopitelně Hellfest. I díky tomuhle podniku tu má metalová hudba početné publikum, i když k těm vůbec nejoblíbenějším žánrům samozřejmě nepatří. Širokou veřejností však není nikterak zásadně odmítána a řekl bych, že je víceméně tolerována. Přesto se ale najdou náboženské persony, které tuhle hudbu nepřijímají a rok co rok se kupříkladu snaží, aby byl zrušen právě Hellfest. V rukou ovšem mají jen drobné argumenty, které nikdy nevedou k žádným významným závěrům. Nejzásadnější příčinou, proč se tohle všechno děje je to, že role náboženství ve Francii v průběhu let klesla, a přestože vedle sebe koexistují hned různá náboženství, jejich dopad na lidi je čím dál tím menší. Hlavní část populace je totiž ateistická. Sekularilismus byl zkrátka prohlášen a lidé tvořící novou francouzské generaci, nejsou zapojeni do náboženských úkonů. Ať už ovšem jde o náboženství, nebo ne, klíčovou hodnotou musí být jednoznačně tolerance.
Teď taková speciální otázka k zamyšlení. Jaké blackmetalové album považuješ historicky za vůbec nejlepší?
Tahle otázka je velmi subjektivní a zároveň je docela komplikované na ni odpovědět. Mnoho dobrých kapel přispělo k vývoji black metalové hudby prostřednictvím nahrávek, ze kterých se následně staly klasiky žánru. K tomu pak ještě existuje reálný vývoj týkající se osobního vkusu a ten může být také závislý na tom, jak se člověk zrovna cítí a jakou má náladu. Jedním ze silných odkazů a inspirací je pro nás album „Consolamentum“ od německé skupiny ASCENSION, která se stala skutečnou motivací pro založení LIFESTREAM. Tohle album je neuvěřitelně posedlé, strašidelné, ale stále osvícené okultismem a spiritualitou, přičemž hudba v součinnosti s obrazy a konkrétními tématy, tvoří jeden unikátní celek.
… a jaká alba na tebe v poslední době udělal největší dojem?
Za poslední dobu mohu zmínit především „In Times“ od ENSLAVED, „Deadly Scenes“ od 6:33, „With Hearts Toward None“ Poláků MGLA, „Esoteric Warfare“ od MAYHEM, „A Gaze Into The Abyss“ z dílny ANTLERS, „Epistemology“ a jejich KEEP OF KALESSIN. V neposlední řadě pak musím zmínit „A Umbra Omega“ from DHG, což jsou opravdoví géniové avantgardního black metalu, pokud jde o skládání a originalitu, která k téhle partě patří už od roku 1999.
Prozraď vaše plány na nadcházející letní sezónu. Máte kupříkladu naplánováno nějaké souvislejší tour?
Léto chystáme strávit především hledáním vhodných show tady ve Francii, kterými bysme následně podpořili záříjové vydání našeho CD. Co se týče tour, tak zatím není nic definitivní, ale na tenhle rok žádné tour neplánujeme.
Velice ti děkuji za rozhovor. Existuje něco, co bys chtěl takhle na závěr čtenářům sdělit?
Děkuji ti za tvůj velký zájem o náš projekt a zároveň děkuji všem lidem, kteří nás podporují! Keep the grey flame alive!
ALL