Môže byť nejaká recenzia dokonale objektívnym pohľadom na dané (nielen) umelecké dielo? Podľa môjho názoru nie. Aj pri najlepšej vôli bude vždy recenzent ovplyvňovaný vlastnými pocitmi (či vnútorným hlasom, ak chcete), ktorý z predmetnej rozpravy musí nutne urobiť niečo, do čoho sa aspoň okrajovo premietnu osobné sympatie či antipatie. Pozná to každý z nás. Sú albumy (aby sme zostali pri hudbe), ku ktorým pristupujeme s istými predsudkami a hľadíme na ne cez prsty ešte predtým, ako sa podvolíme samotnému počúvaniu. A na druhej strane každý pozná opusy, ktoré vychvaľuje miestami až nekriticky, pričom priviera oči nad zjavnými tu menšími, tu závažnejšími nedostatkami. Prečo to však spomínam? Dnes sa totiž budem venovať novej doske projektu KROLOK, ktorý mi k srdcu prirástol silou neskutočnou prakticky ihneď po svojom vzniku. A tak si uvedomujem, že tento fakt mohol môj pohľad na nahrávku „At The End Of A New Age“ značne skresliť. No hodnotené prísne logicky, dvojica HV a Peter prišli s dielom naozaj silným, ktoré svoju pozíciu poľahky obháji aj bez protekčného príhovoru kdejakého kritika.
Pre tých, ktorí nemali tú česť s predchádzajúcimi počinmi, teda split albumom so spriateleným samorastom Temnohorom a demom „When The Moon Sang Our Songs“, je tu krátke predstavenie toho, čo môžete od KROLOK očakávať. A nie je to vec nijako zložitá. Spomenutá dvojica produkuje black metal vo svojej najklasickejšej podobe, pričom ich pohľad je upretý k ďalekému mrazivému Severu. Teda nič nové, či nebodaj prevratné, poviete si. Iste, ale ak sa váš tep nebezpečne zvýši pri slovách pravoverný čierny kov, „At The End Of A New Age“ si vás musí automaticky získať. Úvod patrí minútovému intru prinášajúcemu zvuk spinetu na pozadí skučiaceho vetra. Na jednej strane tisíckrát použitý motív, no myslím si, že k atmosfére nasledujúcich skladieb sa takáto introdukcia hodí viac než skvele. No tá pravá podstata príde až s nasledujúcim songom „Hunger Of Her Eyes“ a zaútočí bez varovania silou uragánu. Prvá vec, ktorá musí uspokojiť každého pravého vyznávača čierneho kovu je ZVUK – dokonale krutý a mrazivý, umocňujúci tak ponúkaný hudobný zážitok. Skladba je vystavaná podľa klasickej šablóny HV, teda úvodná rýchla pasáž, po ktorej nasleduje stredná atmosféricko-akustická vyhrávka. No absolútny vrchol songu príde vzápätí: pochodová časť so silnou thrashovou patinou, ktorá vás doslová núti hádzať hlavou do rytmu.
A v záverečnom vyvrcholení ponúkne KROLOK so zrýchlením tempa aj jednoduché, no plne funkčné gitarové sólo, ktoré trvá prakticky až do záveru tracku. S príchodom nasledujúcej záležitosti „Cold Winds Over Carpathians“ sa tempo dosky mierne pribrzdí, pretože spomínaný song nie je ničím iným ako takmer tri minúty trvajúcim introm nie nepodobným tomu, ktoré nás uviedlo do deja v úvode albumu. Opätovný zvuk vetra sa mieša s ambientnými vsuvkami, nad ktorými čnie zvuk akustickej gitary. No jednoznačný vrchol prichádza so záverom „A“ strany albumu, ktorý patrí titulnej veci „At The End Of A New Age“. Skladba takmer celá odohratá v rýchlom tempe je neprekonateľným holdom tomu najpravovernejšiemu čiernemu kovu. Jedinečnosť tohto monolitu zdôrazňuje spomínaný mrazivý zvuk ničiaci všetko čo mu stojí v ceste, nad ktorým čnie studený vokál topiaci sa vo vlastnej ozvene. Rozhodne sa vyplatí sústrediť sa na zvuk basgitary, ktorá sa (hlavne v závere skladby) vydá svojou vlastnou cestou namiesto toho, aby iba otrocky kopírovala gitarové linky. Toto je presne to, vďaka čomu moja čierna krv vrie!
Dokonalé, uchvacujúce a neskonale podmanivé. A ak by nahrávka končila v tomto bode, jednoznačne by zasluhovala absolutórium. No je tu ešte strana „B“, ktorá prináša songy „Ride A Roan Steed“ a „The Violent Castle In The Sky“, ktoré sa odlišujú citeľne zastrenejším zvukom a ktoré už kapela predstavila na predchádzajúcich dvoch nahrávkach. Možno by bolo na čase nechať ich odpočívať.
Novinka KROLOK, hoci neponúka nič novátorské, je dielom naozaj nevšedným a tak moje zhrnutie bude stručné. Je povinnosťou si tento album zaobstarať.
Dagon