KAPYBARA – Odsuzujeme testování jaderných zbraní

Takže předně se mi líbí jméno skupiny – KAPYBARA (dobrý, ne?) a za druhý kluci natočili velmi pozoruhodný demáč „Enola Gay“ a je to síla!!! Neuškodí tedy dovědět se o téhle partě něco víc… Na otázky odpovídal Honza Procházka.

KAPYBARA je, tuším, jakýsi druh zvířete z Afriky. Jak jste přišli na tohle jméno pro kapelu?
KAPYBARA je největší žijící hlodavec na Zemi. Ve volné přírodě žije pouze v Jižní Americe v okolí říčních toků. Ve starém indiánském nářečí znamená KAPYBARA – Pán Trávy (luční -pozn.). Název vymyslel náš bubeník Marek, který se hodně zajímá o přírodu.

Jak se vám s odstupem času jeví váš tuším první demáč ENOLA GAY? Já bych řekl velmi dobré…
Díky za tvoje uznání. Na náš první počin se i s odstupem času díváme pozitivně. Samozřejmě, že pár věcí bysme dnes udělali trochu jinak. Jsme spokojeni i se zvukem nahrávky. Všechno jsme si financovali z vlastních kapes, tzn. nahrávání, pobyt ve studiu, výrobu kazet a obalů. Odměnou za naši práci pro nás pak byly recenze, které vycházely v časopisech i zinech s velmi kladnými ohlasy. Dvě skladby z tohoto dema („Stupid Machine“ a „Enola Gay“) nám dokonce vyšli na kompilaci „SOMETIMES DEATH IS BETTER“ u belgické firmy Shiver Records. Jedná se o 5 CD Box (cca. 360 min. celkový čas), kde je 80 skupin z celého světa se zaměřením death, grind, trash, black a doom. Z české scény je zde také KRABATHOR. Tyto dvě skladby pak ještě vyšli na MC kompilaci „TEMNO 1“. Zde si fanoušci mohou poslechnout tyto kapely: KRABATHOR, TORTHARRY, COLP, STAGNANT, PANDEMIA, MARTYRIUM CHRISTI, AVENGER a COME-DIE. Poslední skladba „Kill or Kiss“ má každým dnem vyjít na CD kompilaci u slovenské firmy Metal Age prod., takže jsme opravdu spokojeni.

ENOLA GAY – Název bombardéru, který schodil atomovou bombu na Hirošimu. Co pro vás znamená jaderná energie?
Byl bych rád, kdyby na tuto otázku mohl odpovědět z naší skupiny každý sám za sebe. Jaderná energie se dá využít i zneužít, jako tomu bylo právě při svržení atomové bomby na Hirošimu. Odsuzujeme a nechápeme v dnešní době testování jaderných zbraní, které se stále provádí.

Obrázek na obalu je autentický záběr?
Ano, je to autentický záběr. Sehnali jsme ho na Internetu.

kabybaracoverZ vašeho demáče je cítit kritika tohoto světa – zdá se vám opravdu tak špatný? Mohli byste nám přiblížit jednotlivé songy?
Zabývám se především lidskými problémy současné doby. Jde většinou o moje subjektivní pocity a názory na určitou věc – vykořisťování člověka („Stupid Machine“), týrání dětí („Non Loving“), o lidech, co nemají, co jíst („Exile“). Text ke skladbě „Enola Gay“ jsem napsal po přečtení stejnojmenné knihy.

Někde jsem četl, že máte problémy se sestavou. Je to pravda? S tím se nabízí i otázka koncertování?
V dubnu 99 s námi odehrál poslední koncert kytarista Pavel Kolář (myslím, že úplně skončil s muzikou – hraním) a v létě jsme se rozloučili s basákem Karlem Kapustou. Nyní jsme tři: Honza Procházka – voc., Marek Jirouš – drums a Petr „Haťa“ Suchý – guitar. Intenzivně pracujeme na novém materiálu. V Českých Budějovicích, odkud pocházíme, moc volných hráčů není, ale něco máme rozjednáno. Doufám, že brzy budeme kompletní. S živým hraním je to různé. Stalo se, že jsme neodehráli ani jeden koncert v měsíci (např. nemoc, práce…), a pak během čtrnácti dnů jsme odehráli čtyři koncerty. V průměru jednou až dvakrát měsíčně.

V Českých Budějovicích je hodně kapel (INGROWING, COLP, AGE OF STORM…)
To víš, že se známe a se všemi budějovickými kapelami vycházíme dobře. U INGROWING hraje na basu a řve takový „malý človíček“ slyšící na přezdívku Vlakin (myslím, že lidi z undergroundu ho dobře znaj!). Jeho si moc vážím, neboť pomáhá ostatním kapelám kde a jak se dá. Bylo by potřeba více takových lidí. COLP je skupina, se kterou jsme v poslední době odehráli nejvíce koncertů. Kluci jsou v pohodě a jejich hudba je mi nejbližší ze všech místních kapel. Fakt profíci.

Prozradíte něco z plánů do budoucna? Můžeme se těšit na novou kazetu, CD…?
Na podzim, nejpozději na přelomu roku bychom chtěli nahrát ve studiu nový materiál. Chtěli bychom, aby měl ohlasy alespoň jako první počin „Enola Gay“, samozřejmě co nejvíce koncertovat a rádi bychom si zahráli jako předkapela nějaký známý kapele. Jinak jsme ještě ke skladbě „Enola Gay“ natočili klip. Čekáme, jestli ho na ČT, kde je to v jednání, odvysílají.

Díky za rozhovor a fandíme vám. Ten klip bych rozhodně chtěl vidět, ale jak znám televizní šéfy, nevím, nevím… Uvidíme.

band contact: Petr Suchý, Cvalešovice 66, 373 51 Dříteň, ČR
Jan Procházka, J.Š. Baara, České Budějovice 370 01, 038/236 19

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *