HROMOVLAD

Dlouho jsem přemýšlel, kterak sepíšu tento úvodník. Slovenští HROMOVLAD v nedávné době natočili album, které nutí člověka přemýšlet. To naopak recenzent tápe a hledá slova, která by toto povedené dílko nejlépe charakterizovala. Také já jsem dlouho přemýšlel, a nakonec jsem vymyslel toto: „Tam, kde začíná kouzlo black metalu, tam, kde příroda zahlazuje lidské stopy, tam, kde se lidové tradice pojí s pohanskými Bohy, tam, kde smutek krájí pecen chleba… tam hledejte HROMOVLAD!“ Na mé otázky odpovídal kytarista a vokalista v jedné osobě, Vlad Beelphegor…

Zdravím tě Vlade! Předně gratuluji ke skvělému novinkovému albu, které mě opravdu moc potěšilo. Vím, že jsi ho určitě už představoval nesčetněkrát, učiň ale prosím ještě jednu výjimku. Co můžou posluchači od alba „Ohňa hlad, vody chlad“ čekat?
Srdečná vďaka za gratuláciu a zdravím ako Teba, tak aj všetkých fans, ktorý pri nás stoja. Ďakujeme za podporu! Toľko úvod… Čo môžu čakať? Určite viac melodiky a na rozdiel od debutu „Vládca lesov, skalných stien“ zreteľnejší, vyčistenejší zvuk a technicky lepšie zvládnutú inštrumentálnu formu. Samozrejme pribudli nové elementy akými sú altová, sopránová a sopranínová flauta, panová píšťala a čisté vokály. Nájdeš v ňom všetko. Folkové hopsačky, hymnické skladby, balady a samozrejme i poriadne klepačky. Textovo je album viac prepracovaný a na rozdiel od debutu zhrnutý do epického celku, tvoriaceho jeden príbeh.

Spatřuješ nějaké výrazné rozdíly mezi novinkou a předchozím albem „Vladce Lesov, Skalných Stien“? Já osobně vidím asi největší rozdíl ve větším využívání folkových motivů, které však naštěstí nejsou dominantní, ale jsou zahaleny jakousi mlhavou clonou…
Samozrejme, že rozdiely sú. Už samotné nahrávanie a mastering vychádzal so skúseností ale aj omylov z predchádzajúceho nahrávania. Všetkému sme venovali omnoho viac času, veľakrát sme detailne prebrali každú jednu stopu a prospela aj zmena nahrávacieho štúdia. Toto všetko je určite počuť a nie je to len môj názor, ale i ľudí, ktorý už náš nový album počuli. Samozrejme, je dosť ľudí, ktorým sa „Vládca lesom, skalných stien“ páčil viac kvôli celkovo blackovejšiemu zvuku a UG atmosfére. No my sme nikdy neboli čisto Black Metalovou hordou a myšlienka experimentovať s tradičnými ľudovými nástrojmi v nás kolovala už dávno. A výsledkom týchto experimentov je práve „Ohňa hlad, vody chlad“ v ktorom sme sa ako kapela štýlovo našli a je obrazom toho, čo koluje v našich žilách a mysliach. Čierny kov a ľudová melodičnosť v jednom vyváženom celku bez vyzdvihovania jedného, či druhého.

Z novinky je patrná rovněž touha po větší „písničkovosti“, ovšem ne za cenu nějakého vyměknutí. Myslím, že se vám podařilo skvěle skloubit lidovou tvořivost s blackmetalovou syrovostí. Bylo vašim záměrem vytvořit takovéto skladby, a nebo z vás tyhle věci vycházejí naprosto přirozeně?
Prirodzený proces to vystihuje najlepšie. Ale iba hudobne. Skôr než totiž začala vznikať hudobná stránka albumu, texty ako aj celá epická koncepcia už bola na dávno na papieri. A práve pocity, ktoré v nás texty vyvolávali, sa absolútne odzrkadlili pri tvorení hudby. Rovnako je tomu i v týchto dňoch, kedy už máme hotové tri nové skladby na ďalší album, ďalšie dve rozpracované, ktorý plánujeme nahrať a vydať v roku 2009.

Další výrazné srovnání vašich alb se samozřejmě týká změny labelu. České vydavatelství Long Ago records jste vyměnili za německou firmu Ketzer records? Jste s tímto trejdem spokojeni? Předpokládám, že Němci si vás vybrali na základě poslechu předchozího alba…
Na label Ketzer records som narazil vďaka TROLLECHU. Na jednom z ročníkov Brutal Assaultu sme sa popri vychutnávaní skvelého českého piva s Asurom bavili o spolupráci s Ketzer Records a netrvalo dlho, napísal som Alexovi meil, či by nemal záujem o vydanie nášho druhého albumu. O pár hodín mi prišla kladná odpoveď. No nesmiem zabudnúť spomenúť Blackyho z labelu Long Ago, nikdy by sme sa totiž nedopracovali tam, kde sme teraz, nebyť jeho a vydania albumu “Vládca lesov, skalných stien.” Sláva Blackymu! Sláva Long Ago! A či sme spokojní? Vezmi do ruky náš nový album, prípadne hľadaj informácie o ňom na nete a sám si vytvoríš obraz o spolupráci s týmto labelom.

Teď taková trošku zvláštní otázka. Na to jak dlouho HROMOVLAD existuje jste toho stihli opravdu dost a dost. Navíc jsem na vaše produkty vždy slyšel, a nebo četl samou chválu. Čekali jste vůbec tak kladné přijetí od fanoušků? Jakou zkušenost máte např. s recenzemi na vaše alba? Jak obecně hodnotíš úroveň recenzentů v rámci česko-slovenské scény?
Priznám sa, že nečakal. No myslím si, že záujem o nás zapríčinil aj fakt, že veľa distier, recenzistov a ohlasov vždy opisoval HROMOVLAD ako kapelu s členmi bývalých IMMORTAL HAMMER a ALGOR, čo ma trošku štve, pretože HROMOVLAD nikdy na tvorbu týchto kapiel nenavezoval a chceli sme začať ako úplne nová, neznáma kapela, bez náveznosti na minulosť. Ale minulosť nezmením a myslím si, že čo sa týka mojej osoby, HROMOVLAD je omnoho profesionálnejší a prepracovanejší, než IMMORTAL HAMMER. Ako hudobne, tak aj textovo, ídeovo a predsa len, už niesme deti, he he  Čo sa týka úrovne „našich“ recenzistov, trošku ma hnevá, že keď čítam recenzie na náš prvý a druhý album, nedočkám sa nejakého hlbšieho prieniku do textov, či bližšieho popisu skladieb samotných. Sú samozrejme aj výnimky, kde sú recenzie na vysokej úrovni, objektívne, podrobné. Spomeniem Metal Swamp, Mortem zine, atď. Nesmieme však zabúdať, že recenzia je v základe vec subjektívna, čiže názor recenzenta, nie skupiny ľudí. Ale ak už sa niekto rozhodne recenziu napísať, nemal by zabúdať na to, o kom ju píše, pretože sa stalo, že raz som sa v recenzií na naše CD dočítal viac o tvorbe inej kapely, ako o nás samotných. Ale daný Rock magazine menovať nedudem, he, he!

Ok, teď bych se přece jen více zaměřil na novinkové CD, které nejenže obsahuje spoustu povedených skladeb, ale také nečekaně i dost „hitovek“, viz. např. titulní skladba. Pokud jsem vše dobře pochopil, obal CD je vlastně jakousi výpovědí titulní skladby, nemám pravdu?
“Ohňa hlad, vody chlad” je síce titulnou piešňou, ale je len súčasťou príbehu, celku pozostávajúceho s predslovu v piesni “Lesom i časom,” ktorý vás pripraví na putovanie prírodou a históriou. Po nej nasleduje 10 kapitol. Putovanie nocou, opisom pocitov, ktoré vyvoláva v človeku, ktorý sa ocitne v jej objatí, keď “Noc zvíťazí”a to všetko sa náhle stratí, keď nastane “Brieždenie” nový deň, kedy “Tváre živlov zimných dní”vytvoria nádherný obraz prírody tohto ročného obdobia. A keď sa v ňom ocitne človek, ktorý nedokáže čeliť mrazu, stane sa “Posledným z posledných” svojho umierajúceho vedomia a zhynie. No ani zima netrvá večne a oheň slnka, hlad ohňa, prúd vody, jej chlad z topiacfeho sa snehu ju v zoosbnenom božstve Moreny odnesie preč. Tak “Ohňa hlad, vody chlad” odhalí cestu do minulosti “Lithewy”, starého hradu, v ktorého tieni a panstve sme sme sa narodili, žijeme a zomrieme. V ktorého tieni sa odohrávala naša história a vôkol i história ostatného sveta až do dnešných dní, smerujúcich do budúcnosti. Aká bude? Hlúposť ľudí, pokrok, to všetko smeruje len k jednému, kedy “V ohni zhynie ľudský tvor” lebo odmietal počuť hlas umierajúcej prírody, “Nárek stromov.” A možno bude budúcnosť úplne iná a celý tento príbeh je len fantáziou, víziou. “Bolo i nebolo!”

Teď nevím, jestli neplácnu nějaký nesmysl, ale mám pocit, že deskou se prolínají kouzla a krásy slunovratu na straně jedné a na té druhé je charakterizováno putování člověka po naší planetě, a to od dob odhalení ohně až po vytvoření „atomové bomby“. Má album společný myšlenkový koncept, a nebo jsou zde jednotlivé skladby spíše samy za sebe?
Samozrejme, každá jedna skladba je špecifická, vznikala v inom období, no v samotnej podstate súvisí so spomínaným celkom. Každý jeden text je obrazom našich ideí, hodnôt, hnevu i žiaľu. Obrazom nášho rešpektu, úžasu z dávnej histórie, zo sily prírody, i beznádeje pri pohľade vôkol, do akého stavu človek svet privádza. Kam kráčame? Nuž vlastnou hlúposťou, chamtivosťou a pokrokom si sami podkladáme drevo do ohňa pod kotol, v ktorom sa uvaríme. Možno som použil trochu satirický obraz, ale narážam na globálne otepľovanie.

Satira je hodně cítit především v poslední skladbě „Bolo i nebolo“. Zde příroda „vrací úder“ člověku za všechna ta příkoří…
Viac menej je „Bolo i nebolo“ akousi bonusovou skladbou celého albumu. Je úžasne jednoduchá a priamočiara. Ako hudobne, tak i textovo. Vypovedá síce o stromčeku, ktorý vyrástol až do mohutného, starého stromu, čo jedného búrkového dňa skolí blesk. Ale v samotnej podstate je to o človeku, o každom z nás. Život je krátky, rodíme sa, rastieme, žijeme a jedného krásneho dňa umrieme. Prirodzenou smrťou? Alebo inak? Nikto nevie kedy a ako opustí tento svet. Rany osudu sú neúprosné. Jeden deň si tu a zajtra nie. Je len na tebe ako život vyplníš, ako si ho zariadiš, čo si zaslúžiš a ako skončíš…

Z myšlenkového konceptu cítím rovněž úctu ke starým dobám a věkům. Lidé sice z dnešního pohledu žili primitivně, ovšem měli k sobě mnohem blíže, respektovali se navzájem, uctívali dary přírody…Kdy myslíš, že nastal v existenci lidstva ten prudký zlom, vedoucí k maximálnímu egoismu a chamtivosti?
To je ťažká otázka. Egoizmus, chamtivosť, sú ľudské vlastnosti, ktoré nás sprevádzajú od nepamäti a boli určite prítomné aj v starých dobách, v tomto by som tú dobu neidealizoval. Vždy to závisí od jedinca, resp. skupiny ľudí a ak mám ísť ďalej, tak aj národov. My, Slovania máme popri pohostinnosti, pracovitosti veľké neduhy a tým je nejednotnosť a holubičia povaha. Viem, možno tieto slová niekoho pobúria a nabúrajú jeho proslovanské ego, ale je tomu tak. Stačí pozrieť 19 rokov dozadu, kedy padla železná opona. Pokiaľ My Slovania nad sebou nemáme pevnú ruku, sme stratený. Nastolená demokracia vyvolala v našich krajoch organizovaný chaos, morálny úpadok, rozkrádanie vo forme privatizácií, roztrhanie slovanských štátov doslova do krajiniek. Zrazu každý poznal svoje práva, no povinnosti nie. Tým samozrejme nechcem obhajovať diktatúru proletariátu, tá totiž vo vzťahu k prírode a kultúrnemu dedičstvu napáchala toľko škody, že dať to všetko do poriadku sa už asi nepodarí. Prečo keď niekto leží na ulici, ľudia ho prekračujú? Kde je spravodlivosť, keď niekoho len tak vyhodia na ulicu, keď zabudne zaplatiť jednu splátku pôžičky? To sa žiaľ deje a každý si len žije ten svoj biedny materialistický život v rade pri pokladniach hypermarketov. Sociálne sme upadli, národne už sa nižšie asi spadnúť nedá a kultúrne? Kultúrne sme už len konzumenti akciových DVD filmov za 39 korún dávaného k nejakému vkusne vypracovanému bulvárnemu časopisu. Je mi z tejto doby zle!!! Samozrejme sú výnimky, ale ak to mám brať globálnejšie, ako ľudia a národy sme zlyhali a sme len tieňom toho, čomu sa hovorí stará kultúra!!!

Slovensko je známé tím (u nás Morava), že si lidé, především ti žijící na venkově, potrpí na lidové tradice a zvyky. Vy se zabýváte tradicemi pohanskými, přičemž Slovensko z globálního pohledu je přece jen načichlé křesťanstvím. Existuje u vás nějaké místo nebo kraj, kde lidé stále ještě uchovávají pohanské tradice a zvyky?
Samozrejme! Existujú spolky, združenia, ktoré sa plne venujú jazyčníctvu a niesú to len skupiny ľudí holdujúcich čiernemu kovu. Ide však iba o komunity, alebo ak by som to mal nazvať, menšiny a v porovnaní s majoritným obyvateľstvom je to len zrnko v mori piesku. Áno, máš pravdu, Slovensko je z globálneho pohľadu kresťanskou krajinou. Žiaľ! V ústave SR síce nájdeš ako náš národ slovenský pamätá na historický odkaz Veľkej Moravy, ale v zmysle cyrilo-metodského duchovného dedičstva, čiže dedičstva kresťanského. No keď sa pozrieš medzi ľudí, je to na ústupe. Väčšinou je „veriaca“ len staršia skupina obyvateľstva a medzi mladými ľuďmi nájdeš „veriacich“ len málo. No v porovnaní s nami, ak to mám povedať „neveriacimi“ jazyčníkmi je ich stále mnoho. Samozrejme pôvodné predkresťanské tradície pretrvali, no sú spojené a pretvorené do kresťanských. A vždy ma pobaví, keď vidím v televízíí zábery, ako niekde v krojoch pália Morenu a následne idú do kostola, kde chvália a slávia, čo chvália. Ale tak to je ich vec. Ja vediem a budem svoj život viesť i naďalej v inom duchu, než vedie majorita.

Ještě bych se spirálou vrátil malinko k předchozímu tématu a tím je devastování přírody za účelem napěchování si peněženek. Domníváš se, že se tento ničivý řetězec dá ještě zastavit? Přece jen každý chce např. jezdit novým autem a u těchto maličkostí to už začíná. Je z tvého pohledu lidstvo zkrátka určeno k samo-záhubě?
Žijeme v dobe, v akej žijeme a prispôsobovať sa trendom pokroku je vec, ktorej sa nevyhne žiaden z nás. Je len na jedincovi, ako sa s týmto všetkým vysporiada. Separovanie odpadu, spôsob života, správanie sa v prírode. To všetko sú malé činy, ktoré však keby robili všetci, určite by to aspoň trošku zmiernilo dopad spôsobu života človeka na prírodu. Žiaľ o niečom inom je to v prípade monopolov. Už dlho ľudstvo pozná hybridné motory, pohon na vodík, plasty na báze škrobu, ktoré sa rozložia za porovnateľne kratší čas a neznečisťujú životné prostredie. No všetko je to o peniazoch. Pokiaľ je stále dosť ropy, ktorá sa neminie a točí kapitál, ekologických výrobných postupov sa tak skoro nedočkáme. A tak je tomu vo všetkom. Nám dole sa to nepáči, ale tí hore, čo vládnu by to zmeniť mohli. Žiaľ vôľa ľudu je len papierovou frázou a snaženie skupiniek ekológov je brané skôr ako nejaká forma extrémizmu, či márneho výkriku pár „bláznov.“ Svet sa zbláznil a čo si zaslúžime, to aj budeme mať.

A ještě jedna všetečná otázka. Jaký je tvůj názor na globální oteplování? Např. český prezident prohlásil, že celé tohle všechno je snůška nesmyslných blábolů, což mimochodem dělá Česku „obrovskou reklamu“ ve světě, zvláště u Skandinávců, jenž nás mají za opice, které práv slézají z palem. Zkus tohle všechno okomentovat a zároveň by mě zajímal také tvůj názor na Skandinávské státy, jenž mají podlé mého názoru k přírodě mnohem větší úctu, než my…
60 rokov sa v našich krajinách kašlalo na životné prostredie a počas týchto 60-ich rokov boli vychovávané generácie tak, že vyjsť s autom na kopec za mesto a zbaviť sa plného vozíka odpadu bola bežná záležitosť. Ide ma roztrhnúť od zúrivosti, keď cestujem niekam do prírody a priamo pod tabulou, kde je napísané „Zákaz sypania smetí“ leží skládka. A zrazu, ako sme sa „dostali do Európy“ máme s týmto problémy. Ani sa nečudujem. Ako nás vychovali, taký sme. V tomto nie sme ani opice, ani nič, čo si zaslúži dary prírody. Zaostalí, áno, to je to pravé slovo, ktorým by som označil naše postkomunistické spoločnosti. A štve ma, že nikto nebol za tých 60 rokov „výchovy“ potrestaný!!!

Vrátíme se nyní zpět vašemu albu. Další velkým devízou je velmi povedený zvuk! V rámci black-pagan metalu jste dosáhli téměř maxima, a tak by mě zajímalo, jestli jste také vy s celkovým výsledkem spokojeni? Album bylo nahráváno ve studiu Polymnia…uff, vůbec nic mi to neříká, ztrať několik slovo právě o tomto studiu…
Musae Polymnia je skvele vybavené nahrávacie štúdio v jednej malej rázovitej obci neďaleko Nového mesta nad Váhom, kde ho zriadil borec, ktorý má bohaté skúsenosti s prácou v známych nahrávacích štúdiách a takýmto spôsobom sa osamostatnil. Mali sme tam na prácu kľud. Žiadny ruch veľkomesta, keď sa človek chcel vydýchať vonku počas prestávky. Prostredie ako stvorené na nahrávanie. Absolútny pokoj. Samozrejme veľkú zásluhu na zvuku a celkovému obrazu štúdiovej nahrávky má aj samotný zvukár Peter, ktorý nám vo veľa veciach nesmierne pomohol a ako človek znalý v oblasti tvrdej muziky stál aj v úlohe ak sa to tak dá nazvať, producenta. Za toto mu patrí naša veľká vďaka. No dôležitým faktorom boli aj financie od vydavateľa a s nimi súvisiaci čas, ktorý sme mohli v štúdiu stráviť. Nahrávanie trvalo týždeň, čo bol dostatočný čas celú nahrávku absolútne dotiahnuť. Trošku nás štve utopený rytmičák, ale pri celkovom dojme z nového CD sa to dá prehliadnuť a sme s našim počinom spokojný.

Některé vaše nové skladby výrazně obohatila flétnistka Zuzka. Budete jejích služeb využívat také při koncertních vystoupeních?
Nie! Spolupráca so Zuzkou je čisto na štúdiovej úrovni. Na koncertoch budeme využívať výhradne sample zo štúdia, sme tak zvyknutý hrať. Síce si uvedomujem, že naše vystúpenia by to obohatilo, ale technicky nám toto vyhovuje viac.

Většina hudebních příznivců označuje HROMOVLAD za současnou blackmetalovou jedničku. Cítíte se na tento „titul“?
Fíha, tak toto sú silné slová. Nie, necítime. V prvom rade je toto označenie nespravodlivé voči ostatným kapelám u nás. Každá kapela je niečím jedinečná a škatuľka Black Metal dosť obšírna. Sú kapely horšie a lepšie. Takto to vidia priaznivci. My sa snažíme zo seba dať čo najviac, bez nejakého žánrového škatuľkovania a robíme všetko preto, aby sme boli v prvom rade spokojní my. Je iba na poslucháčoch, či to ocenia, alebo nie. Či sa z nich stanú naši verní, ktorý nás na koncertoch odmenia slušným kotlom, alebo sa postavia na stranu tých, čo budú len stáť v úzadí, rozprávať ako nás nenávidia, ale nohou si poklepkávať do taktu, to všetko nás ženie k tomu, robiť Hromovlad Hromovladom. Sú ľudia, ktorým sa naša hudba páči a sú ľudia čo nás nenávidia. Dokonca aj medzi našimi fans je mnoho takých, ktorých sme našim druhým albumom sklamali a zase naopak potešili. Sto ľudí, sto chutí. Touto cestou by som sa chcel poďakovať všetkým našim priaznivcom, čo pri nás stoja a podporujú nás. Sláva Vám! Uvidíme sa na koncerte :-).

Když už jsme u všemožných poct, nemůžu se nezeptat na vaši účast na tributním albu kapely MASTER ‚S HAMMER , jenž nese název The Golden Tribute To Master ‚s Hammer. Reakce na tento komplet jsou zatím dosti rozporuplné,a proto mě samozřejmě zajímá také vaše hodnocení. Splnila vaše účast to, co jste od tohoto sampleru očekávali?
Ak mám hodnotiť účasť na tomto splitku a obsadenie kapiel, ktoré sa na ňom podieľajú, musím konštatovať, že je to veľmi vydarený počin a kapely na ňom podali parádny výkon. Horšie je to s naším hudobným prejavom na tomto CD a považujem ho za nevydarený. Nahrávanie prebehlo v dosť šibeničnom termíne, voľba bicieho automatu bola nešťastným krokom a naviac ani zvukovo to nedopadlo tak, ako sme si predstavovali. Aj pre toto sme sa rozhodli zmeniť nahrávacie štúdio pre náš druhý album a jeho nahratím sme sa snažili si vylepšiť reputáciu.

Budou vás moci fanoušci vidět např. na nějakém letním festivalu? Myslím, že obě strany by si to určitě zasloužily! Naskýtá se také otázka spojená s koncerty v zahraničí. Jsou v tomhle ohledu aktivní třeba i samotní Ketzer records?
Ketzer je v tejto oblasti naozaj aktívny a dohadzuje nám, čo sa dá, za čo sme mu vďačný. No nie je v našich možnostiach brať každú akciu, ktorá sa naskytne a účasť na koncertoch a festoch je vecou výberu, zosúladenia osobného voľna a pracovných povinností členov kapely. Preto berieme max. jednu akciu za mesiac. Čo sa týka letných festivalov, 6. – 7.VI. 2008 budeme účinkovať na rakúskom Northern Light Feste a ak to výjde, tak 29. – 30. VIII 2008 v Mykulove na Dunkelheit Feste.

Velice děkuji za odpovědi, nechť se vám daří vyplňovat vaše tajná přání!
Aj Ja Ti chcem v mene Hromovladu poďakovať za skvelý rozhovor a popriať ako Tebe, tak ak PAYO veľa zdaru pri šírení a podpore čierneho kovu! Sláva Bohom, Sláva Predkom! Vlad Beelphegor.

ALL

http://www.hromovlad.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *