Jsem skutečně velmi rád, že vám můžu představit jednu z nejpozoruhodnějších slovenských kapel současnosti! Slovenská black metalová scéna nabývá na síle a HROMOVLAD stojí naprosto zaslouženě v jejím čele, a to především díky skvělému albu „Vládca lesov, skalných stien“, které vydala česká firma Long Ago records. Hudba HROMOVLAD však není pouze a jen „černá“. Nabízí spoustu nádherných pohanských melodií a vyhrávek, že se z toho všeho až dech tají. Na mé otázky střídavě odpovídali členové Vlad Beelphegor a Mysticus.
Buďte pozdraveni! Jak prožíváte pozvolný nástup podzimu!? Máte rádi toto období?
Vlad Beelphegor: Sláva! No, že by bol ten nástup nejak pozvolný, to sa tvrdiť nedá. Zvlášť tu u nás na severe Slovenska. Leto skončilo doslova zo dňa na deň a skoro ráno, keď idem do práce je teda dobrá kosa. Našťastie tých slnečných dní nám bohovia doprajú dosť, takže jeseń je presne taká, akú mám rád. Chladné rána, hmly, slnečné dni čím ďalej, tým viac chladnejšie. A keď zájdem do prírody, ten vzduch, čisté hory, nádhera. Proste mi toto ročné obdobie, rovnako jako jar sedí. Žiadne horúčavy a naopak, žiadne mrazy. Mám rád jeseň, pokiaľ neleje!!! 🙂
HROMOVLAD vtrhli do centra black metalového dění opravdu impozantním způsobem. Hodně lidí o vás dokonce mluví jako nejstěžejnější slovenské kapele v daném žánru. Zajímalo by mě, kde se vlastně vzaly první myšlenky o založení kapely HROMOVLAD? Stanovili jste si v době začátků nějaké zvláštní cíle, kterých chcete dosáhnout?
Vlad Beelphegor: Hmmm, tak to nás teší. Takže pekne od začiatku. Myšlienka založiť kapelu vznikla v mojej hlave v čase, kedy ešte existoval IMMORTAL HAMMER a uvažovali sme o ďalšom gitaristovi, ktorý by doplnil naše rady. Pracoval som v jednom bare, kam za mnou Mathias prišiel na odporúčanie jedného nášho spoločného známeho. Tak sme sa zoznámili, hodili reč, o pár dní na oslave mojich narodenín sme sa opili a dohodli na prvej skúške. Z tej jednej boli dve, tri a viac. Po pár mesiacoch sa však IMMORTAL HAMMER rozpadol a som rád, že Mathias ma v mojom rozhodnutí zničiť toto zoskupenie podporil, za čo som mu vďačný. Konečne sme mohli realizovať naše myšlienky do reality a vzniku novej kapely nič nestálo v ceste. No chýbal názov. Tento problem bravúrne vyriešil Mysticus, ako jediný možný a vhodný človek na post manažéra kapely. Bola to otázka pár dní. Proste som zavolal Mysticusovi, že s IMORTAL HAMMER končím a mám na plane niečo iné. Tak vymyslel názov, s ktorého som nadšený dodnes. HROMOVLAD – úcta, hrdosť, česť, tradície, príroda a jej sila v jedinom slove! Basgitaru som vymenil za gitaru a v zostave Ja a Mathias sme sa vrhli do práce na nových váloch. Stále však s automatickým bubeníkom a s problémom, nesúcim stale neurčité meno – Bassgitarista! Tak sme ukecali Mysticusa a netrvalo dlho než sa z neho vykľul vynikajúci hudobník. Posledný prírastok do kapely je na našu veľkú radosť konečne živý bubeník Slavfist z kapely Algor. Pôvodne nám mal nabúchať len CD, ale nejak sa mu od nás nechce!!! He, he!!! Ale vážne. Je to jediný človek, ktorý môže zastávať tento post v radoch HROMOVLADu. A aj keď má trvalý pobyt od nás 100 km vzdialený, nič to neprekáža našej vzájomnej spolupráci. Nemali sme veľké ciele. Proste sme chceli robiť to, čo nás baví – hudbu, ktorá by bola tým, tým čím žijeme. Tým, čím dýchame. Tým, čím v samotnej podstate sme.
Album, „Vládca lesov, skalných stien“, mě opravdu velmi mile překvapilo. Líbí se mi, že do black metalové vichřice dokážete zakomponovat nádherné (dovolil bych si říct pohanské) zjemňující pasáže, které dodávají skladbám skutečně velmi působivou atmosféru. Souhlasíš se mnou? Ponesou se v podobném duchu také nové skladby?
Vlad Beelphegor: Ďakujem za slová chvály, veľmi nás tešia. Atmosféra je dôležitá a niekedy aj vecou náhody, ktorú predchádzajú experimenty. Zjemňujúce pasáže sú častokrát dielom Mathiasa. Ten má na take veci proste cit a grif, ako sa hovorí. Ja som naopak za tvrdosť s pohanskou melodikou zároveň, čo sa v poslednej dobe prejavuje viac, než v čase, kedy sme pripravovali naše debutné CD, a značne sa odzrkadľujú v týchto dńoch, kedy máme na ďalší materiál hotové už 4 nové skladby a predstavíme ich publiku už na najbližšom koncerte. A aké budú? Ja osobne ich pokladám za lepšie, ako vály na debutnom CD. Melodika, epika, atmosféra. Toto všetko bude v podstatne väčšom zastúpení.
Naprosto magicky zní v hudbě HROMOVLADe slovenština. Je to výhoda např. při živých vystoupeních? Doufám, že i do budoucna vydržíte u své materštiny!
Vlad Beelphegor: Samozrejme, že áno. Slovenčina je nádherný jazyk s obrovským potenciálom a možnosťami, ako opísat naše pocity. Myšlienky, ktoré dávame do textov predsa vzniknú v našich hlavách. Prvé slová, prvé riadky. To všetko dávam na papier v rodnej reči a nevidíme dôvod, prečo by sme to mali meniť. Mnoho kapiel zo Slovenska hyzdí svoje texty a prekladá ich do angličtiny len preto, aby im rozumeli v zahraničí, na čo mám svoj názor. Vieš si představit, že by bol „Hrom do toho“ v angličtine? Ja teda nie. Úplne by zanikla celá ídea, atmosféra a krása tejto skladby, keby sme tipicky ľudový slovný zvrat zasadený do čisto ľudových rífov nášho rodného kraja v tomto vále naspievali v cudzej reči. A bolo by nelogické a proti našim ideám, aby sme o hrdosti, krvi našich predkov a kráse našej prírody spievali v jazyku, ktorý im nepřináleží.
Opravdu musím pochválit vaše texty. Jsou vskutku impozantní. Bylo tu už hodně kapel, které opěvují krásu přílohy, ovšem vaše „vyprávění“ je zcela a jasně důvěryhodné. Některá slovní spojení mi doslova nahání husí kůži. Můžeme brát CD jako takovou poctu přírodě, která se nachází ve vašem okolí? Jak je na tom v současné době Slovensko z hlediska životního prostředí? Zajímáte se nějak blíže o tuto problematiku?
Vlad Beelphegor: „Vládca lesov, skalných stien“ nieje len vzdanie pocty přírodě, či prejavom úcty k jej zákonom, krásam a monumentálnosti, ktorá nás obklopuje. Jej darom, ktoré si jako ľudia berieme z jej náruče bez vzdania vdaky. Je taktiež o myšlienkach, ídeách, ktorými sa čo najverbejšie snažíme opísať to, čo denne nosíme vo svojich srdciach – Hrdosť a pokoru. Súcit a nenávisť. Obraz dobra a zla. Skrátka všetko, čo z nás robí niečo viac, ako stádo ovcí v malej ohrade s veľkým bičom nad hlavami. Ľúdi, pre ktorých pravé a čisté tradície žijú večne a niesú len vymyslenými príbehmi, či bájami z učebníc dejepisu, v ktorých sa hovorí o barbaroch, ktorých kríž obrátil na “pravú” cestu. Ľudí, ktorých neovládli slepé ideológie či kult vodcov chorého rozumu.
Z textů je možné vycítit opravdovou lásku k vlasti. Není však opřena o nějaký bezduchý nacionalismus, ale spíše jen vjemy a pocity. Alespoň z toho mám ten dojem. Co vás při psaní textů nejvíce ovlivňuje?
Vlad Beelphegor: Moje texty sú obrazom mysle a tá je neustále v přeměnách. Obrazom uvažovania v každodennom živote. No drží sa hodnôt, priorít v živote, citov, ktoré ma ovplyvňujú, a ktoré sa stretávajú s udalosťami a skutočnosťoami dnešného chorého světa. Světa bez morálky a hôdnôt. Světa sebeckej společnosti ženúcej sa za niečim, čo zabezpečí sice materiálnu spokojnost, ale vo vnútri ju robí beštiou – svorkou, čo sa bije o kus mäsa. A práve texty a hudba mi umožňuje sa od tejto svorky odpútať, aj keď to v běžném živote nejde. Pretože aj ja musím pracovať, platiť dane a byť súčasťou kolotoča společnosti.
Zmínil jsem pojem nacionalismus. Hodně kapel se nyní hodně hlásí k národním tradicím té či oné země. Nemáš pocit, že z těchto záležitostí stal tak trochu trend?
Vlad Beelphegor: Nacionalizmus jako politická predstava, že skupina ľudí so společnými jazykovými a kultúrnymi znakmi, odlišujúca sa od inych skupín, patriacich k určitému územiu, má právo na sebaurčenie. Tento prirodzený aspekt trvá a sprevádza každý národ od počiatku. Je logické, že jedinec v tomto zoskupení je hrdý na svôj původ, na tradicie, históriu a snaží sa o ich zachovanie, rovnako, jako si chráni územie, svoju vlasť. Deje sa to aj v přírodě medzi zvieratami. Je však veľký rozdiel medzi prirodzeným patriotizmom a nacionalistickým extrémizmom. Politika je hnus a zapríčinila mnohé tragédie, genocídy a vojny, v ktorých ťažko hovořit o víťazoch. Preto politika nikdy nebola, nieje a ani nebude akýmkoľvek spôsobom zasahovať do našej tvorby. Pretože hudba je umenie. Umenie je rozum, obraz racionalizmu a hodnot. A preto by hudba nemala byť propagandou, hoci sa v poslednej době na tento účel často zneužíva!!!
Teď bych se ještě velmi krátce zastavil u jednoho z vašich textů. Mohl bys vysvětlit, o čem vlastně pojednává skladba „Hromovlad“? Můžu jí chápat tak trochu jako vaší společnou zpověď pod kterou se skrývají traumata dnešního světa, která má na svědomí především církev? Dokonce bych do podobné řady postavil všemocného George Bushe, který je vlastně také takovým kazatelem, neustále odkazujícím se k Bohu. Souhlasíš semnou?
Vlad Beelphegor: Tento text sa dá chápať rôzne. Áno, máš pravdu, je to spoveď a možno aj vízia, ktorá v našich myšlienkach koluje každý deň. Opísanie našich myšlienok, postoja k učeniu „syna človeka,“ odôvodnenie, prečo veríme v to, čo veríme a prečo nechceme byť súčasťou niečoho, čo sa nazýva kresťanská spoločnosť. Je o vznešených ideáloch, o našom odpore a nesúhlase s monotheistickou vierou, ktorá oberá človeka o silu vlastného úsudku, individuality a svedomia. O hrdosť na pravé korene a robí ho slabým, podriadeným, bez možnosti vysloviť svoj názor, byť samým sebou. Kážuca mu, ako má žiť, myslieť, sľubujúc vykúpenie a hroziac prstom. Opis minulosti, súčastnosti a budúcnosti v našich vnútorných pocitoch, ktoré však nemožno chápať ako globálny výsledok, či snaženie nejakého protikresťanského hnutia. Je to skôr o víťazstve rozumu a nájdení správnej cesty a hodnôt vo vnútri jedinca vo vlastnom vnútornom svete, do ktorého sa denne prebúdza a žije ním. Hromovlad nieje ani o nenávisti, ani o vojne a už vôbec nie o politike. Je o hrdosti. HROMOVLAD sme My a My sme HROMOVLAD.
Často slýchávám od slovenských přátel, že váš stát je ve velké míře spjat s katolickou církví. Jak moc je pro tebe těžké žít ve státě, kde vlastně křesťanství stále pošlapuje odlišné hodnoty vnímání světa? O nějakých pohanských tradicích se ani snad nedá hovořit. Měli jste někdy kvůli prezentaci své hudby nějaké problémy?
Mysticus: Je a asi ešte dlho bude, dosť tomu pomohla aj minulá vláda, ktorej priam trčali nohy zo „zadku Vatikánu“. Osobne si však myslím, že súčasná konzumná a „moderná“ spoločnosť a hlavne mládež má už predsalen iné hodnoty jako chodenie do kostolov. Čo sa týka toho, či sme mali problémy s našou hudbou tak odpoveď znie, že zatiaľ nie … ale určite si počul o zrušenom koncerte GORGOROTH v Žiline. No, to je príkladom toho čo si spomínal na začiatku otázky. Vtedajší minister vnútra Palko (samozrejme kresťanský demokrat) prehlásil, že proti extrémizmu třeba bojovať – a propagácia satanizmu je podľa neho tiež určitý druh extrémizmu… Dobré nie? Dosť pokrytecké, ale u nás na Slovensku úplne reálne.
Vyčetl jsem, že jsi taktéž autorem fotek, vyobrazených v bookletu? Patří fotografování k tvým koníčkům? Mohl bys prozradit z jakého místa jsou fotky pořízeny?
Mysticus: No rád fotím prírodu, mám to šťastie, že bývam v pekne hôrnatej oblasti a všade okolo je skutočne skvostná príroda. Nemyslím si však, že by to bol nejaký môj špeciálny koníček, pretože ak by som to bral jako svoje hobby, potreboval by som na to o dosť slušnejší aparát. Fotky zo zmieňovaného CD pochádzajú z dediny kde bývam – Višňové (při Žiline, nie to Višňové čo je aj při Čachticiach), konkrétne z vrcholca zvaného Goldenstein.
Je velice zajímavé, že na Slovensku v poslední době vzniklo celkem dost black metalových kapel, třebaže v minulosti tomu bylo opačně. Čím myslíš, že je toto způsobeno? Domníváš se, že tento vývoj nějak ovlivnil boom black metalu v Polsku nebo na Ukrajině?
Mysticus: Nie nemyslím si… V Poľsku boli predsa skvelé blackmetalové kapely už v polovici 90-tych rokov, kdežto u nás sa to začalo rozbiehať len nedávno. Len mám pocit, že na Slovensku začal byť BM obľúbenejší po určitom presýtení sa tzv. „scény“ s brutal death metalovými kapelami a ľudia začali hľadať aj niečo iné. Tým samozrejme nechcem nejako kydať na SK deathmetalovú scénu, pretože podľa môjho názoru je jedna z najlepších z týchto postkomunistických krajín. A čo sa týka ČR, myslím si, že tam je BM scéna stále lepšia a hlavne kapely dokážu viac držať po kope. Tu na Slovensku je to žiaľ inak. Zo slovenských kapiel najviac rešpektujeme a udržujeme dobré vzťahy napr. S ALGOR (bratia!!!), Korium, Ancestral Volkhves, Pagan Spirit a niekoľko ďalších…
Když už mluvíme o Slovensku, tak by mě zajímalo, jak hodnotíš nepokoje, které jsme nedávno mohli zaznamenat v Maďarsku? Ptám se proto, že v současné době přicházejí z maďarské strany dosti jadrné výstupy, a to právě proti Slovákům. Čím myslíš, že je to způsobeno?
Mysticus: Maďari majú stále jeden problém. Nedokážu sa proste zmieriť s Trianonskou zmluvou a Benešovými dekrétmi. Myslia si, že by sa im zasa mohlo niekedy podariť obnoviť Veľké Uhorsko. Cítia sa byť okradnutí, pretože práve kôli Trianonskej zmluve prišli o časť južného Slovenska, ale tento istý problém jako máme my, majú s Maďarmi aj Srbi či Rumuni. Škoda rečí… Vieš, po terajších voľbách sa nedostala SMK do vlády a to je problém. Prišli o veľké posty na ministerstvách a v regionálnych krajoch, takže sú prakticky odstavení „od korýt“. No a čo sa týka kauzy Malinová?!? Tak k tomu nemám slov. Inak, jako vidíš, všetko je to o politike. Obyčajní ľudia či už Slováci alebo Maďari na juhu Slovenska, sa dokážu rešpektovať a žiť vedľa seba. Nie je problém, nikto sa na nič nesťažuje, všetko je v pohode. Politici, to už je iná chasa…Chamraď túžiaca po postavení, rešpekte a hlavne po moci!!! A to sa týka asi politokov vo všetkých krajinách!
Z vašich internetových stránek jsem se dozvěděl, že chystáte dva nové songy, které budou umístěny na tributní alba MASTER´S HAMMER a BURZUM. Mohl bys k tomu uvést něco málo informací? Co proto tebe znamenají tato dvě velká jména?
Mysticus: Na MASTER´S HAMMER tribute sme nahrali cover „Černá svatozář“ + 1 vlastný song „Brieždenie“ a bude to vydané na CD u Ravenheart Productions. Objavia sa tam aj ďalšie spolky jako SILVA NIGRA, ALGOR, INFERNO… atd. Je to pravý black metalový hold jednej z najgeniálnejších BM kapiel všetkých čias!!! Cover od BURZUM sme nahrali zasa na pripravovaný Slavonic Tribute to Burzum, ale v podstate nič konkrétne o jeho vydaní neviem. Čas však ukáže. Čo pre mňa tieto kapely znamenajú? MASTER´S HAMMER. Kult! Kult! Kult! U tejto kapely niet čo riešiť…Albumy „Rituál“ a „Jilemnický Okultista“ sú grandiózne a nadčasové!!! Hold Franta Štorm bol naozaj hudobný génius!!! BURZUM však nie je pre mňa niečim extra výnimočný. Milujem staré materiály od „Aske“ až po excelentný „Filosofem“, ale z nórskych kapiel sú pre mňa príťažlivejšie staré albumy od EMPEROR, DARKTHRONE či SATYRICON…
Zmínil jsem vaše internetové stránky, které jsou docela prosté (je možné, že jsou v rekonstrukci). Nechystáte v tomto ohledu nějaké změny?
Mysticus: No, nemáme webmastera, takže ani neviem čo s tým vlastne bude. Snáď sa v budúcnosti dačo porieší…
Jaké plány mají členové HROMOVLAD? Máte již představu, kterak by mohlo vypadat následující album?
Vlad Beelphegor: Predstavy samozrejme sú a pracujeme na nich, aj keď možnosti v mnohých smeroch sú obmedzené. Už dlho sa snažíme márne nájsť klávesáka, čo je v našom meste fakt tvrdý oriešok. Ale črtá sa nám spolupráca s jedným flautistom, tak ak to výjde, na nasledujúcom albume by sa mala okrem tradičnej drumble objaviť aj flauta, koncová píšťala a fujara. Teda chceli by sme, možno sa to ani nepodarí…Všetko je to však hudba budúcnosti, uvidíme. Plánovaných máme 8, možno 9 skladieb, z ktorých 4 už máme hotové. A aký ten album bude? Podstatne viac melodiky, folku a čierneho kovu. Viac neprezradím.
Velice děkuji za rozhovor! Nechť se vám i v budoucnu splní všechna vaše přání…
Vlad Beelphegor: Ďakujem za skvelý rozhovor a možnosť prezentovať HROMOVLAD v RUM zine. Hrom do toho !!!
HROMOVLAD:
Vlad Beelphegor – kytara, zpěv
Mysticus – basa
Mathias – doprovodná kytara
Slavfist – bicí
ALL