HEIDEN

Exkurz po talentovaných tuzemských spolcích pokračuje! Brněnská kapela HEIDEN v současnosti propaguje novinkové CD „Era 2“ a pokud jste měli možnost slyšet předchozí počiny, rozhodně si nenechte ujít ani tento. HEIDEN se totiž ve svém vývoji pohnuli o notný kousek dopředu, odlepili se od tradičních pagan/black metalových postupů a vydali se cestou nečekané přímočarosti, ze které příští rockový entuziasmus a black metalová magičnost. Kapela je plná elánu, což dostatečně deklaruje i následující rozhovor. Na mé otázky odpovídaly hned tři hybné síly souboru…

Jak byste ve stručnosti shrnuli vývoj HEIDEN? S čím jste spokojeni a v čem si myslíte, že jsou vaše největší rezervy?
Varnag: Postupujeme jak to jen jde. Děláme to, co nás baví, to co je pro nás nejlepší. Snažíme se být stále ve vývinu a nestát na místě. Věříme, že svou práci děláme co nejlépe. Pokoušíme se přistupovat k muzice zodpovědně a neodrbávat ani podpůrné faktory (grafika, web atd). Slabiny určitě máme, jsme mladí, zkušenosti teprve sbíráme, to je zatím naše největší slabina … nezkušenost … což se ale postupem času změní, tedy aspoň doufáme.
Kverd: Když se prohrabu vydanými nosiči, tak jsme došli od dost nehudebního, syrového, hyperrychlého black metalu s pohanskou „lyrikou“ přes pagan BM a pagan /black/ metal (reprezentovaný deskou „Tinne“) k současnému výrazu, který obsahuje rockové elementy a postupy, taky metal a špetku BM a třeba i doomových nálad . Lyrika urazila taky dlouhou cestu. Dneska jsou naše slova o pocitech, spiritualitě – jsou osobní a nejednoznačná, umožňují člověku vlastní výklad a přesně to je věc, o kterou mi jde. Varnag tu komentoval naše slabiny a já zase zmíním naši největší devízu, tou je „cit pro věc“.

Necháváte se (záměrně/nezáměrně) ovlivňovat názory veřejnosti, ať už jde o recenzenty, případně fanoušky samotné?
Varnag: Sám nevím jestli ano či ne. S některými připomínkami souhlasíme, s některými ne. Nejde se zavděčit všem. My se prostě snažíme hlavně dělat věci tak, abychom z nich měli na prvním místě dobrý pocit my sami.
Kverd: Zamyslím se nad tím, pokud se nám kritik snaží něco sdělit a nejde vyloženě o slovní průjem. Jsem otevřený lidem – proč ne? Oni přece koupí nosič, ale předně je naprosto nutné, abychom byli spokojení my.
Kalanis: Já si recenze rád počtu, občas se nad nimi pousměju, ale že bych si z nich dělal nějak extra hlavu… A názory ostatních – všichni jsme jen lidi a každý máme jinačí pohled na věc.

Pokuste se srovnat vaše dvě poslední alba. Mně osobně přijde, že jste se tak trochu odklonili od toho původního pagan metalového vyznění?
Varnag: Určitě. Nelze to však označit jako záměr. Ono to prostě nakonec takhle dopadlo. HEIDEN si pomalu, ale jistě volí “svůj” směr, kterým se chce ubírat. Každopádně jsme zatím s naším vývojem spokojeni.
Kverd: Souhlasím s tím, že deska nemá „přírodní feeling“, protože jsme nechtěli aby ho měla. 2 alba na toto téma stačí, no ne? Teďka chceme spíš ukázat, že se dá hrát soudobě. Přesto je i „Era 2“ deskou pohanskou, nebo pohanstvím zasaženou – my sami jsme jím zasaženi, čili i naše hudba. Není to ovšem ten typický „akože dost pagan“, na který jste asi ve velké míře zvyklí.
Kalanis: Já jsem do HEIDEN přišel až v době kdy se tvořila „Era 2“, sice „Tinne“ nějak extra hrát neumím :), ale z toho co jsme hráli na akcích, musím říct, že staré věci jsou mnohem syrovější a z pohledu basy tam opravdu nejde dělat nic jinačího, než kopírovat kytarový riff..U „Era 2“ je to už všechno někde jinde. Vály jsou mnohem melodičtější, ona těžkopádnost z nich je pryč. Tohle je tak všechno, co ke srovnání mohu napsat, protože jak říkám, pod „Tinne“ jsem se ještě nepodepsal.

Na novince „Era 2“ se dohromady střetávají dva symbolické protipóly. Zima, led a naproti tomu oheň a teplo. Mají tyto znaky nějaký hlubší význam? Patří „Era 2“ ke koncepčním deskám?
Kverd: Na novince „Era 2“ se těch symbolických protipólů setkává víc – třeba taky „konec a začátek“, „smrt a život“, „Realita a sen“, nebo jak říkáš ty „Oheň a led“. Tyhle protipóly jistojistě význam mají. Celé to album značí jistou obměnu – vývoj. Pro nás je to jako když by sis koupil nové auto a pomaloučku zkoušel, co všechno dovede. „Era 2“ není deskou koncepční – není mým cílem nutit posluchače přežít dvanáct skladeb jen proto, aby se na konci dozvěděl, že hrdina zemřel. Klidně ať si lidi skladby vybírají, přehazují, kombinují – každá je schopná fungovat zvlášť a přitom žádná z nich neruší dojem celku.

Album vyšlo u německého labelu Blood fire death productions. Z mého úhlu pohledu se jedná o malinké vydavatelství, které je srovnatelné s vaší domovskou firmou Naga. Proč tedy takováto změna?
Kverd: Vydavatelství samo je malinké, ale distribuce je dost velká, to mi věř :-). Otevře nám to zase trochu jiné dveře a rozšíří jméno i jinde. S tím se samozřejmě pojí i zkušenost, která je též dost k nezaplacení. Změna je život ne? Nechte se překvapit co bude příště.
Kalanis: Možná je to srovnatelné s Nagou, ale přece jen je v cizině, což otevírá zase trošku jinačí obzory.

Zpět k hudbě samotné. Po poslechu desky jsem nabyl dojmu,že jste se vydali cestou větší přímočarosti, v recenzi jsem vás dokonce přirovnal k estonské kapele LOITS! Co tomu říkáte? Počítám, že nahrávky LOITS znáte dobře…
Varnag: Abych se přiznal, tak ne.
Kverd: Řekl bych, že hrajeme účelověji než dřív – nyní se nám daří mnohem lépe využít jednotlivých tónů – chceme dělat hudbu, která prostě plyne a přitom zní současně. Hudební příměry nemám dvakrát v oblibě, ale asi chápu, proč jsi tenhle použil. LOITS mám rád, jejich desku „Vere kutse kohustab“ jsem si koupil a líbí se mi.
Kalanis: Abych se přiznal, tak neznám kapelu LOITS :)).

Desku jste nahrávali v bzeneckém studium Shaark a musím uznat, že právě celkový sound je velkou devízou nahrávky. Jak se vám ve „žraločím doupěti“ nahrávalo? Mám pocit, že jste určitě první kapelou svého žánru, která tam nahrávala? Nebo se pletu?
Varnag: Nahrávání bylo skvělé. Vstřícnost pánů zvukařů byla až ohromující :-). Rozhodně si nemůžeme na nic stěžovat a Shaark je pro nás jistá volba pro nahrávání dalších desek.
Kverd: My sme první v lecčem :-D. Další svízel je v tom, že ani nevím jaký „žánr“ máš namysli, takže fakt nevím, jestli jsme byli v tomto první nebo ne. Zvuk je naprosto zásadní otázkou jakékoli hudby ne? Drtičku odpadků můžu poslouchat v práci a pilu třeba u dědy na chatě. V HEIDEN bychom rádi hudbu.
Kalanis: Jelikož to bylo moje první nahrávání, nemůžu srovnávat. Každopádně jsem byl z práce zvukařů a celkově z finálního zvuku unešen. Pochybuji, že bychom se v nejbližší době chystali změnit studio.

Podobně jako HYPERBOREAN DESIRE, tak také vy se snažíte o jakýsi výstup z tradičních black metalových vod. Je to do jisté míry záměr, a nebo všemu necháváte neustále volný průběh?
Varnag: Chceme dělat věci po svém, tak jak to cítíme. To, že se odlišují je pro nás jen a jen dobře. Tvoříme uvolněně, žádné vydřené kopie riffů velkých kapel, to co slyšíte je prostě naše. Já sám osobně jsem spokojen kam kapela míří, a že se odklonila od tradiční black metalové škatule. Není to žádná póza či provokace, jen je nám takhle lépe, tak nějak volněji.
Kverd: Tak víš jak „stááááár (nem)“ :-D. Posloucháme hodně a hodně věcí mimo black metal a je možný, že i to má na nás vliv. Do ničeho se necpeme, prostě to jde všechno přirozeně. Jinak to podle mě ani dělat nejde, nebo ne s uspokojivým výsledkem.

Když tak pozoruji tuzemskou black metalovou scénu, tak mám pocit, že staří pardálové, odkojeni trash metalovými základy, pomalu odcházejí a dopředu se hrne „mladá krev“, která přece jen těží už z poněkud jiných hudebních vlivů. Jaký je váš názor na tuto evoluci? Do jakého tábora kapela HEIDEN více zapadají?
Varnag: Lidé hrají to co chtějí, a pokud jim to vyhovuje a posluchači to chtějí, tak je to jen plus. HEIDEN určitě zapadá do “mladé krve“.
Kverd: Mám občas pocit, že nezapadáme absolutně nikam. Evoluce stylu je rozhodně žádoucí – hledání alternativ je nutnou součástí tohoto vývoje a pokud někdo HEIDEN vidí jako jedny z těch, co hledají, pokládám to za čest.

České black metalové kapely měly vždy spíše širší základnu posluchačů v zahraničí (viz. třeba MANIAC BUTCHER). Domníváte se, že v Čechách bylo (nebo stále je) malé procento black metalových příznivců? Jak je to třeba ve vašem případě? Máte představu o tom, kterak se daří vašim nosičům v zahraničí?
Kverd: Čechům je prostě zatěžko přijít a říct: „kluci, to bylo fakt dobrý“ (Čest a hluboká poklona výjimkám – sem rád, že jste!), natož se nějak otevřeně hlásit k českým kapelám, alespoň v rámci black metalu mám tenhle pocit. Dneska každý, kdo má do p*dele díru, dělá svůj vlastní (zaručeně nejlepší) black metal, tak proč by měl podporovat ještě nějaký další, že jo? To maximálně tak ze zahraničí.

Osobní medailonky na vašich internetových stránkách nabízí spoustu podnětů pro dotazy. Tak např. basák Kalanis uvádí, že se zajímá o železnice – zrušené tratě…Musím se přiznat, že mě tento bod velice zaujal, protože i v mém okolí je spousta starých a zarostlých železničních tratí a já si vždycky v duchů říkám:“kam až ty koleje asi vedou?“. Proto by mě velice zajímal Kalanisův pohled a rozbor této zvláštní záliby. Myslíte si, že byste podobné náměty mohli někdy použít ve svých textech?
Kalanis: Ty železnice mě berou už odmala, to jsme s bratrem a taťkem procestovali, nebojím se říct přes 80% všech dnešních českých tratí. Co se týče těch zrušených tratí, různých starých náspů a zbytků všeho, co mělo s tou železnicí něco společného, to má všechno své velké kouzlo, člověk si jen může představovat jak to asi dřív všechno vypadalo: Je to i dobrá trasa na vycházku, jít po náspu, kde kdysi vedly koleje a hledat jakékoli stopy po trati. Kousek od mého bydliště vedla kdysi úzkorozchodná drážka, která za druhé světové války spravovala německé továrny na messersmity, je o tom i vydaná kniha a já se teď snažím udělat nějakou podobnou publikaci. No o tomto tématu by se dalo popsat ještě mnoho řádků, ale přece jen je to pořád rozhovor mířený hudebně, tak to nebudu zbytečně rozebírat do hloubky :).
Kverd: Ne, na koleje a ztracené tratě už tu jednu kapelu máme. Pro HEIDEN je to přespříliš konkrétní.

Když už tedy koleje a vlaky….jaký máte vztah k cestování? Máte nějaké vysněné místo, kam byste se chtěli podívat?
Varnag: Jo, Kanada a Skandinávie. Tam bych se rád mrknul. Moře mě nebaví a hice taky nerad.
Kverd: Teď momentálně sním o moři a hicu :-D, ale to spíš z důvodů osobních. Jinak bych chtěl vidět Nový Zéland, Norsko, Skotko.
Kalanis: Mně zas fascinuje Rusko, Kamčatka, nebo Anglie, kde jsem už byl (ale hned bych se tam vrátil). Cestování mi problém nedělá, ať už vlakem, nebo za volantem.

Členové HEIDEN jsou spjatí také se skupinou SVARDENVYRD, ovšem mě by zajímalo, jestli třeba nechystáte ještě nějaké další hudební projekty?
Varnag: Zatím nic neplánujeme. HEIDEN nám bohatě stačí 😉
Kverd: Projekty? Na co? Vše co chceme vložíme do HEIDEN. I kdyby to měl být třeba pop – proč ne? Nikdo z nás nad tím nehne brvou – tak proč jiný spolek? Samozřejmě, že musí být zachovaný jistý „song writing“, ale s tím myslím nebude ani do budoucna problém. Se SVARDENVYRD jsme spjatí asi tak, že se pozdravíme a jednou za čas posedíme u piva či na nějaké chatě. Vídáme se velmi zřídka. Třeba se to časem zlepší, třeba ne.
Kalanis: No já mám ještě jednu kapelku – DEMOGORGON, kde realizuji své hudební nápady, ty by v HEIDENu přece jen neprošly :).

HEIDEN patří k brněnským kapelám a zrovna v tomto městě se metalové hudbě vždycky dařilo a daří. Jak hodnotíte současnou tvář brněnské metalové scény?
Kverd: Kapel je tu dost a dost – pravda. ROOT, SOLFERNUS, ASGARD, SEZARBIL, TISÍC LET OD RÁJE, AMON, TORMENT, AMORTEZ a tuny dalšího – jsem rád, že se tady hraje hudba a svým způsobem fandím každé z těchto kapel.

Kalanis: Brněnská metalová scéna je opravdu velice hojně zaplněna, já teda osobně mám své favority, o kterých vím, že na jejich koncertě se člověk nudit nebude.

V poslední době se na scéně objevuje stále víc a víc kapel, které inklinují skoro až k funerál black metalu, případně k black metalu, který je prolnutý ambientem. Jak se vám zamlouvá podobná hudba?
Kverd: Asi nastupuje další vlna, která se stane trendem – žiletky na krk a jede se! Mám obecně rád hudbu, která má atmosféru, ale do tohoto ranku bych zařadil z mých oblíbenců snad jen NEGURA BUNGET.

Naskýtá se otázka vašich současných hudebních oblíbenců, takže…???
Varnag: Mraky. Teď asi nejvíce KATATONIA, SOLEFALD, KRYŠTOF, ARCTURUS, NELLY FURTADO, SLIPKNOT
Kverd: TOOL, ENSLAVED, SATYRICON, KATATONIA, IVA FRÜHLINGOVÁ, KRYŠTOF, SUNSHINE, DHG, SOLEFALD ty jo určitě hodně z nich zapomenu, tak radši končím, stačí ne?
Kalanis: EMPEROR, SLIPKNOT, KORN, ARAKAIN, KATAKLYSM…je toho určitě víc. Dá se říct že v každém stylu se někdo najde…

Díky za Vaše odpovědi! Mějte se skvěle a na závěr můžete přidat jakékoli důležité informace, které se váží k blízké budoucnosti HEIDEN…
Varnag: Já jen poděkuji za rozhovor a popřeji mnoho zdaru!
Kverd: Thanks to all ;-).
Kalanis: Děkuji taky :).

Sestava:
Kverd – vokály, kytara
Einskaldir – bicí
Kalanis – baskytara
Varnag – kytara

Diskografie:
– V moudrosti stromů (demo CD-R 2004)
– Potomkům pozemského soumraku (CD 2004)
– Potomkům pozemského soumraku (MC 2005) limit 100ks
– Tinne (CD 2005)
– Era 2 (CD 2007)

Textová ukázka:
„Každého úděl“

(text: Einskaldir)

Vrcholky kopců jsou přikryty mlhou,
Opar se laská s nimi s očividnou něhou.
Slunce je uvězněno za hradbami mraků,
Vidím mrtvé stíny jak vystupují z vraků…
Z vraků co loďmi byly, když pluli po řece života,
Jejíž tok je pomíjivý a každá loď nakonec ztroskotá.

R.: Veletok života protkán je proudy,
Nesou nás ke slávě, vrhnou do zhouby.
Dál točí se života vřetena,
Má nit je krátká a v půli je stržena.

Čas můj se nyní naplnil,
sám stojím ve tmě na pustém břehu.
Tichý převozník pramici přistavil,
Nastoupím, však rád bych se dal do běhu.
Na této straně již pro mě nic není,
Radosti života se smrtí pominou,
Ticho onoho světa své zuby cení,
Vzpomínka na mě má tvář kamennou…

ALL

http://www.heidenhorde.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *