Slovenská formace HECATE působí na scéně už od roku 1996, ovšem zásadní pozornosti se ji dostává až nyní. První éra (čistě doom metalová) trvající v rozmezí let 1996-2004 byla završena albem „Oppressed By Sorrow“, jenž kapelu posléze katapultovalo k dalšímu vývoji, nemluvě o změnách v sestavě. Těch bylo skutečně požehnaně a pro potřeby této recenze je raději vynechám. Důležité totiž je, že HECATE v roce 2011 působí jako naprosto stabilní stroj a právě CD „Programmed Earth“ je toho naprosto zřetelným důkazem.
Pokud má v dnešní době vůbec smysl realizovat alba jakožto ucelené reprezentativní sbírky, tak právě „Programmed Earth“ je produkt, který bych se nebál zařadit do své sbírky. Obal i booklet vypadají naprosto bombově, navíc i celkový koncept počinu skvěle koresponduje s texty. I robotika a přetechnizovanost dnešního světa může mít svou romantiku. Přesně tenhle úhel pohledu cítím především z hudby, nepostrádající lehkost. Naproti tomu nelze být imunní vůči naléhavosti slov plynoucích z úst vokalisty Majo Maslíka. Jeho čistý hlasový projev je opravdu precizní, byť je mi trochu líto té zpropadené anglické výslovnosti, jež sice není nikterak tragická, ovšem není zas na takové úrovni, aby člověk nepoznal česko-slovenskou kapelu. Tohle jen však pouhá a dost možná jediná piha na kráse. Kapele se podařilo stvořit košaté tracky, naprosto členité, ovšem z hlediska feelingu ukázkově jednolité. Stylová otevřenost navíc umožňuje dovolit si v podstatě cokoliv a jelikož HECATE rozhodně netvoří pro konzervativce, mohou jim jejich „ovečky“ naplno sosat z ruky.
Pokud bych měl tvorbu HECATE zařadit do nějaké stylové škatulky, byl by to docela problém. Proto jednoznačně postačí neutrální pojmenování „alternative metal“. Buďte si jisti, že v této kolonce není místo pro nějaké vyměknutí. Kapela se snaží zkrátka tvořit hudbu bez mantinelů a pokud si vybere do té či oné skladby nějaké nepříliš metalu nakloněné ingredience, je to jen z důvodu funkčnosti. Ve spleti doomových nálad a prog-blackového válcování si
tak jistě povšimnete i pečlivě nakumulovaného samplingu. Další tvář posléze nabízí i úskoky v rytmu klasického rock’n rollu, očividná je i hard coreová hutnost kytarových partů. Co se týče reprezentativních songů, tak těch je tu hned několik. Za pozornost jistě stojí otvírák „Disconnected“, emotivně laděný kousek „New Life“ (připomíná mi již zaniklou slovenskou formaci USELESS SACRIFICE) či kybernetická sonda „Digital Nova“. Vysoce nastavenou laťku pak HECATE neshodili ani po stránce zvukové, a když nad tím tak přemýšlím, tak je mi jasné, že se pan zvukař musel asi pěkně zapotit. Pokud by HECATE neměli jasnou představu o zvuku, zřejmě by jejich představy v konečném účtování shořely jako papír v kachlových kamnech. Zkrátka – pečlivost nadevše!
„Programmed Earth“ je vpravdě podařená deska a Gothoom Productions si tak mohou na svůj pamflet vyrýt další symbol a s hrdostí se pod něj podepsat. Po BRAINSCAN tu totiž je další svědomitě připravená nahrávka, ke které se budu i v dalších měsících rád vracet. Doufám, že i roky následující budou pro HECATE minimálně stejně plodné. Jednoznačně doporučuji a tleskám!
ALL