GALADRIEL – Lost In The Ryhope Wood (LP/EP-2015, Pařát Magazine)

Lost in the Ryhope WoodDvadsať rokov na undergroundovej scéne je naozaj výkon hodný gratulácie. A ak je táto okolnosť podporená faktom, že daná kapela sa aj napriek mnohým turbulenciám a nepriazňam osudu nikdy nevzdala a dokázala tvoriť diela patriace svojou kvalitou k špičke (nielen) domácej scény, je priam povinnosťou si takéto výročie pripomenúť. Reč je samozrejme o kapele GALADRIEL, ktorá si práve tento rok pripomína okrúhlych dvadsať zím existencie. A ako podobnú udalosť osláviť lepšie, než novým zápisom do diskografie.

To, že by mal byť podobný počin čímsi výnimočný a jedinečný, je vec viac než jasná. A táto sympatická grupa okolo charizmatického basáka/speváka Doda niečo také aj ponúka. Ide o exkluzívnu prvú vinylovú nahrávku spadajúcej síce do kategórie EP, no svojou dĺžkou presahujúcou pol hodinu spadá takmer do kategórie dlhohrajúceho diela. A ako sa na správne bilancovanie patrí, prináša „Lost In The Ryhope Wood“ čosi nové, skombinované s niečím starším, časom preverený, čomu sa aktuálne dostalo modreného a naozaj slušivého kabátu.

Začnime teda s tromi novinkami, ktoré „ípko“ ponúka a ktoré prinášajú v porovnaní s nedávnou minulosťou určité prekvapenie. Tým prekvapením mienim fakt, že skladby „Son Of A Daughter“, „Dual Heritage“ a „She – The Myth“ stáčajú štýlovým kormidlom tak trochu nečakane vzad a obracajú sa k nielen vlastnej číro doomovej minulosti. Áno, tak ako GALADRIEL vyšli z podhubia tohto najpomalšieho štýlu sa prostredníctvom týchto kusov vracajú k vlastným koreňom. A navyše angažovanie sláčikových nástrojov vás prenesie aspoň na chvíľu do doby, kedy tento trýznivý žáner prežíval svoj vrchol prostredníctvom sĺz Mojej umierajúcej nevesty. Skladby vystavané okolo melodicky jednoduchej, no dokonale fungujúcej kostry poskytujú veľký priestor pre Sonin hlas, ktorý je na tých správnych miestach doplnený Dodovým murmurom poznačeným zaujímavou čiernokovovou patinou. A u frontmana by som sa zastavil ešte na chvíľu. Akoby chcel túto oslavu poňať čo najviac v skupinovom štýle (čo je Galadrielsamozrejme iba dobre), nechal svoju basu mierne potlačiť za zvyšné nástroje, aby tak ku všeobecnej spokojnosti kontroloval výsledok s prehľadom skúseného matadora z pozadia. No aby GALADRIEL nezostávali iba v minulosti – druhá v poradí „Dual Heritage“ tvorí svojou nabrúsene agresívnou náladou dokonalý most medzi vecami minulými a súčasnosťou. A keď som spomínal sláčikové nástroje, rozhodne stojí za to sústrediť sa na ich prínos práve v tomto kuse. A nemyslím tým iba zaujímavé, zvukovo zohýbané sólo.

Spomínané tri novinky sú však iba polovicou EP, ktoré na celkový počet šiestich zastavení dopĺňajú veci z nedávnej i vzdialenejšej minulosti. Po jednom kuse si tak pripomenieme dosky „The Mirror Of Ages“, „Oblivion“ a „From Ashes & Dust“. Posledná menovaná je tu zastúpená trackom „Strong One Against The Storm“ v ktorej sa na krátku chvíľu mihne aj samotný Sakis „Necromayhem“ Tolis z gréckej black metalovej legendy ROTTING CHRIST ku ktorej viaže GALADRIEL dlhoročné priateľstvo. Druhou pripomienkou vlastnej minulosti je kus „Lavondyss“ z tretej dosky „Oblivion“, no pri jej jasných kvalitách, môj absolútny vrchol prichádza jednoznačne s opusom „The Forest Lullaby“, ktorá predstavovala vrchol tvorby tejto bandy už v minulosti. A hoci to znie možno divne a rúhavo, novú podobu songu kladiem ešte o stupienok vyššie ako šestnásť rokov starý originál.

Dielom „Lost In The Ryhope Wood“ si dali GALADRIEL k svojim dvadsatinám ten najlepší možný darček, akí mohli a som presvedčený, že nie som s podobným názorom sám. A že som nezmienil grafickú podobu LP? Tak len stručne. V tomto prípade sa jedná o doteraz najlepšiu prácu.

Dagon

http://www.galadriel.sk/web09/content/news.htm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *