FLASH THE READIES – Submarine Sky (CD-2014, X Production)

SUBMARINE SKYOlomoucká kapela FLASH THE READIES sice existuje už od roku 2006, vydala několik nahrávek, ovšem na R.U.M. zinu jsem s nimi zatím neměl tu čest. Ovšem s koncem roku 2014 zazářila v mém obývacím pokoji kometa s názvem „Submarine Sky“, kterou jsem si skutečně velmi oblíbil, byť cesta k hlubšímu prožitku nebyla v tomto případě zrovna nejsnadnější. Ne, nedá se říci, že by byly všechny skladby nějaká závratně složité, ovšem ponořit se hluboko „pod pokličku“, najít v sobě tu správnou náladu na poslech a ještě k tomu pečlivě vnímat obrovskou spleť jinotajů, to je vskutku bizarní dobrodružství.

Vůbec se nedivím, že album bylo nahráno spontánně na chalupě mezi vrcholky Jesenických hor v podhůří Pradědu (mimo bicích nahraných u Tomáše Neuwertha) bez užití jakýchkoliv syntetických nástrojů – alespoň takhle to stojí na oficiálních stránkách vydavatelství. FLASH THE READIES zkrátka nehledí na sever ani na jih a dle umělecké intuice bourají veškeré subžánry, které mají blízko k alternativě, indie rocku a v neposlední řadě také post-rocku. Další neodmyslitelnou součástí tvorby, která je už takhle dosti pikantní, spočívá v implantaci experimentálních anabolik, jednou ambietních, posléze takřka doomových (viz. „You AreThe Food“). Komplexně však převládají pomalá tempa, nemluvě i celé řadě naprosto monotónních sekvencí. Flash the ReadiesTřeba zrovna kompozice „D for dunot“ je opravdu příkladnou zkouškou trpělivosti a pokud posluchač vysloveně neulítává na meditativní hudbě, zřejmě se mu budou při poslechu kroutit nohy. Tím spíš, že FLASH THE READIES jsou na albu hodně „skoupí na slovo“ – zpěvu si tady příliš neužijete. Ovšem, když už se vokály dostanou ke slovu, pohladí.

Velká škoda, že celé album má pouhých čtyřicet minut. Pokud byl totiž začátek prostřednictvím prvních třech skladeb poměrně zajímavý a zároveň nečitelný, tak se čtvrtou skladbou „You Are the Food“ je zakaboněné nebe náhle roztrháno a následuje příjemně navoněná hudba s rouchem příjemného melancholična (jako je tomu např. u ALCEST). Osobně jsem tedy schopen album poslouchat, užívat si zvukových kulis, avšak po nějakém čase se mi jaksi vytratila motivace, jež by mě opakovaně nutila k opakovanému poslechu. To je zkrátka takové mínus, o kterém bych nejraději pomlčel, ovšem nemohl jsem jinak. Na druhou straně jsem velice překvapen výsledným zvukem, jehož parametry jsou překvapivě na dosti vysoké úrovni. V tomto ohledu mohou FLASH THE READIES směle pokukovat za hranice naší banánové republiky a dokonce se domnívám, že mají slušnou šanci oslovit zahraniční posluchačstvo.

Celkově mám tedy pocit, že FLASH THE READIES nastoupili do správného vlaku. Je dobře, že i u nás vznikají obdobné nahrávky, jenž jsou do jisté míry odpovědí na vývoj hudebního dění ve světě. Myslím si, že borci z Olomouce touhle deskou našli cestu, po které by chtěli kráčet i v následujících letech. Teď už jen vydržet!

ALL

http://www.flashthereadies.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *