ELUSIVE – Gotická prozřetelnost aneb příliš rychlý konec jedné legendy

Jedna taková vzpomínka. Je tomu více jak deset let, co byl ve svém bytě v Oslu nalezen mrtev Jan Kenneth Barkved, vokalista norské gothicrockové formace ELUSIVE. Tenhle chlapík sice nebyl nikterak obletovanou hvězdou, ovšem v daném žánru patřil k absolutní špičce. Jako by se pro gothic rock narodil. Takového zpěváka by chtěl mít ve své kapele každý muzikant, to je zřejmé. Nebylo divu, že si svého pokladu velmi cenili i dva bývalí spoluhráči, kteří v dostatečné míře dokázali ve prospěch celku ukočírovat vlastní ega. Když poté Barkved navždy odešel, bylo nad slunce jasné, že bez jeho podílu nemohou ELUSIVE pokračovat. Nicméně pojďme se nyní zpětně podívat na to, co po sobě norské trio zanechalo. Některé kouzelné opusy jen tak nezestárnou…

Skupina ELUSIVE byla založena v roce 1996 dvojicí talentovaných umělců, kteří do té doby prošli solidním počtem zkušebních těles. Tím vůbec nejdůležitějším se jeví striktně gothic-punkový THE MORENDOES, na kterém se Mr. Barkved samozřejmě podílel se svým nejlepším kamarádem Tommy Olssonem. Společně dali také dohromady nahrávku „There Is No Salvation“, jež vyšla v roce 1994. Oba hudebníci však toužili pojmout vlastní tvorbu mnohem profesionálněji, a tak se po debutové nahrávce ELUSIVE („Destination Zero“) začali hudbě věnovat na plný úvazek. Kytarista Tommy Olsson zároveň působil v letech 1997 – 1999 v THEATRE OF TRAGEDY, se kterými nahrál desku „Aégis“. Kristian Gundersen, jenž se k úspěšné dvojici přidal oficiálně až po úspěchu debutu, v jisté době zase vypomáhal norské symphonic metalové formaci SIRENIA, a to zejména s kytarovými party a čistými vokály. Z dnešního pohledu je taktéž unikátní Barkvedova spolupráce s blackmetalovou skupinou FORLORN (1999). Jeho nezaměnitelný vokál album „Opus III – Ad Caelestic Res“ doslova „udělal“. Doporučuji, zkuste si tuto nahrávku vyposlechnout! Ale zpět k ELUSIVE a doplnění sestavy, přestože… bicmena byste v sestavě hledali marně! Programátor Olsson zcela přilnul k metodě automatického Doktora Avalanche, výplodu nedostižných THE SISTERS OF MERCY. Ostatně právě z jejich tvorby si ELUSIVE vzali nemalý díl inspirace.

Debut „Destination Zero“ ostatně nabízí střet všech tří velikánu na jednom místě. THE FIELDS OF THE NEPHILIM, THE MISSION a „Sisters“. Přes toto nejel vlak. Jenže ELUSIVE si moc dobře byli vědomi své skladatelské síly a v neposlední řadě měli v rukávu pěvce jménem Jan Kenneth Barkved. Právě jemu během krátké doby zobala z rukou celá evropská gothic smetánka. Debut z roku 2001 zapůsobil na první dobrou, a přestože nepřinesl nic extra nového, zabodoval svým neuvěřitelně poddajným provedením. Album plné přímočarých hitů, totálně, od začátku až do konce. Přestože milovníků THE SISTERS OF MERCY začalo tou dobou postupně ubývat, toto byla jednoznačná připomínka jejich odkazu. Norové se ovšem nechali slyšet, že z oněch velkých hvězd mají stejně nejraději THE MISSION, což bylo tvrzení v pravdě prorocké, neboť právě tato parta si ELUSIVE později vybrala jako support k jedné z evropských tour. ELUSIVE však byli na začátku natolik v laufu, že si vlastními silami dojednali řadu koncertů po celé Evropě. V Norsku pak v rámci alternativy zapůsobili jako „klubová kometa“, která byla toho času schopna konkurovat tehdy oblíbenějším metalovým skupinám.

Druhý poločas
V roce 2005 vstoupili ELUSIVE do hry s albem druhým. Nazvali ho „The Great Silence“ a z logických důvodů k němu přistoupili o dost zodpovědněji. Z hudby se v obecném měřítku vytratila živelnost jedničky, což mnohé posluchače ne zcela potěšilo. Celkově je ale album daleko propracovanější a v rámci nálad i barevnější. Lze to přičíst na vrub několika čistým baladám, mezi kterými vyčnívá zejména „Fading Rose“. Typickou tvář ELUSIVE naopak představuje „She‘s River“, v jejímž rouše je produkce ELUSIVE snadno rozpoznatelná. Žánrovou rozpínavost poté definuje kovbojská óda „Summer“, zapomenout nelze ani na kompozičně rozvleklou píseň „Outskirts“, jejíž charakter je opět další novinkou v rámci snahy o posunutí se někam dál. Přestože album nemělo už tak zásadní dopad jako „jednička“, hodnoceno bylo velmi kladně. ELUSIVE tak mohli v pohodě pokračovat v postupných cílech a plnění si vlastních snů. Barkved si zároveň upevnil statut význačného vokalisty, o kterého je v řadách ostatních kapel velký zájem. Sám však kromě několika hostovaček nikterak netoužil po větší slávě a zcela se spokojil s uznáním v rámci domovské kapely.

Vzestup ELUSIVE byl totiž nesporný. Pro mnohé fans se norské uskupení stalo zásadní kapelou, přičemž i na domácí půdě si trojice nemohla na přízeň osudu stěžovat. V rámci posledních funkčních let „skandinávští kovbojové“ navíc zamakali na mnoha skladbách a svým způsobem se znovu dostali do potřebného laufu. Na EP „Dream On Sister“ však paradoxně představili pouze stejnojmennou novinku, kterou v rámci překvávka doplňuje ještě cover „I Feel You“ z dílny DEPECHE MODE. V témže roce (2007) pak ELUSIVE vyprovodili do světa i regulérní „trojku“ „Locked Doors Drinks and Funerals (Songs from the desert)“, kterou bych charakterizoval jako takový „kompromis“ mezi oběma předchozími počiny. Slovo „kompromis“ však není třeba brát jako mínus. To spíše opak je pravdou. Pokud předchůdci přece jen něco chybělo, pak to byla živelnost vztahující se k ranému období. Nicméně poskládání jednotlivých skladeb na desku bylo svým způsobem úctyhodné, neboť ELUSIVE zvolili pro výplň docela chytrý postup. Tommy Olsson: „Máme skříň plnou pásků a Cdéček. Všechno jsou to dema, různé náčrty skladeb, které jsme si nahráli. Spoustu skladeb jsme měli rozdělaných, ovšem abychom je mohli dokončit, museli jsme čekat na inspiraci. U nás tedy neexistuje žádná časová osa pro vznik dobré písně. Pokud je nápad fajn, je úplně jedno, jestli vznikl dnes nebo před patnácti lety.“ A přesně taková je kupříkladu historie skladby „Destination Zero“. Jak už samotný název napovídá, tato píseň měla být už součástí prvního alba. Paradoxně se však ujalo pouze pojmenování celé kolekce. Tommy Olsson: „Na rozdíl od našich dvou předchozích alb tentokrát neexistovala konkrétní vize. Prostě jsme šli do studia a pracovali. Některé písně odkazují na předchozí album „The Great Silence“, jiné mají blíže k „Destination Zero“. Jsem si jist, že další skladby možná směřují k našemu dalšímu albu, kdo ví?“

Pohrobci 
Jenže další dílo už ELUSIVE dopřáno nebylo. Jan Kenneth Barkved, chlapík s neuvěřitelným talentem, opustil tento svět předčasně dne 27. října 2009. Bylo mu teprve 35 let. Tato údálost pochopitelně zapříčinila rozpad ELUSIVE, nic jiného v podstatě nepřipadalo v úvahu. Avšak kola hudebních dějin se ani v tomto případě nezastavila. LONG NIGHT je název poměrně nového uskupení, ve kterém působí Tommy Olsson, Janův životní parťák. Žánrově se jedná o poměrně konzervativní gothic rock, ovšem soudobé zvukové vyznění přece jen reflektuje současnost. V roce 2018 vydala norská trojice druhé řadové album s názvem „Barren Land“.

Neméně zajímavou skupinou jsou i NEW BREED, kterou ještě v devadesátých letech založil Kristian Gundersen. Nutno podotknout, že se tak stalo ještě před nástupem k ELUSIVE. Když se poté přidal ke dvojici Barkved/Olsson, činnost domovské skupiny pozastavil. Po Barkvedově smrti však došlo k opětovnému restartu. Na albu „Break The Silence (2016)“ je pak ke slyšení skladba „City of Sin“, kde lze ve sborech vystopovat i legendární Janův vokál. Stalo se tak sedm let po jeho skonu a svým způsobem se jedná o definitivní tečku za uměleckým životem velkého zpěváka. R.I.P.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *