Tažení ukrajinským undergroundem pokračuje jako by se nechumelilo. Tenhle projekt s dosti pofidérním pojmenováním, jež režíruje pouze jediná osoba, působí na scéně už přes čtyři roky a za tu dobu dokázal vykonstruovat dvě řadová alba, což je výkon vskutku pozoruhodný. Co se týče žánrovosti, tak hlavní protagonista je až po uši ponořen do melodického doom metalu s notnou dávkou gotiky, a přestože byla prvotina spíše o zkoušení gothic-doomového řemesla, následovník „Rise Of The Nephilim“ působí už mnohem profesionálněji, o čemž mimochodem vypovídá nejen kvalita jednotlivých kompozic, ale také výsledný zvuk.
Jak jsem už uvedl, za veškerými čárami a kouzly, je třeba hledat pouze jediného mága jménem Max Molodtsov, jež dokáže hrát snad úplně na všechno, tudíž je „Rise Of The Nephilim“ zcela v jeho skladatelské i instrumentální režii, pochopitelně vokály nevyjímaje. Jediná oficiální asistence spočívá v dívčím zpěvu, o který se na tomto počinu postarala pohledná dívka Valery Chudentsová, která tak nahradila předchůdkyni Samanthu Sinclair. A co všechno je na albu k dispozici? Bez okolků dosti kvalitně zpracovaná porce hutného doom metalu s tradičním dívčím sopránem, mužským growlingem a pominout nelze ani zlomky pomalu rozkládajícího se death metalu.
Ač se dle samotného názvu kapely může zdát, že EDENIAN budou patřit k takovým těm „nasládlým“ spolkům, kterými je poseta Evropa od Itálie po Finsko, tak naštěstí ničeho takového se bát posluchač nemusí. Přiznávám, že při pohledu na kýčovitý obal jsem si představil všechno možné, jen ne hlubší kompozice, spíše se mi v hlavě rodila představa o gothic-popovým popěvcích, které jen tak proletí obývacím pokojem a za několik minut zcela vyšumí. EDENIAN jsou však naštěstí mnohem konsolidovanější zábavou a jejich produkce si rozhodně zasluhuje pozornost. Na jejich hudbě mě prvotně zaujal opravdu nesmírně razantní zvuk kytar, jež je navíc umocněn sekanými kytarovými riffy, počítám po vzoru SWALLOW THE SUN. Za příklad mohu použít skladbu „Sign of Retaliation“, která má k tvorbě Finů poměrně hodně blízko. Ještě hutnější jakost pak ovšem lze ochutnat v „Beside The Dying Fire“, kde se sice tu a tam objevuje Vareryn křehký hlásek, ovšem jinak je skladba zřetelně deathmetalová. Rozpětí nahrávky lze potom ještě podtrhnout protipólem „A Farewell Rose“, kapající něhou za přispění té nejniternější romantiky.
Navzdory tomu, že se Max pohybuje na rozklížených základech, jenž nemají daleko ke kulturnímu kýči, daří se mu zachovávat tvář projektu na vysoké úrovni a pokud tenhle bard z Ukrajiny udivuje něčím nejzásadnějším, pak je to v prvé řadě skladatelská velkolepost. Co si však budeme vyprávět, příliš originálních záležitostí tu přes veškerou poutavost najít nelze. „Stačí“ namíchat prvotinu THEATRE OF TRAGEDY se silou SWALLOW THE SUN, osladit symfonickým kafemlejnkem zn. THERION a první část tajenky máme hotovou. Ale jak jsem už uváděl, EDENIAN nejsou ve svém počínají nikterak podbíziví ani laciní, a pokud se na příštím albu ještě více odpoutají od svých vzorů, může být finální výsledek ještě mnohem zajímavější. Každopádně i tak je CD „Rise Off The Nephilim“ naprosto neurážející kolekcí, jež obsahuje hned několik příjemných a vzrušujících momentů.
ALL