EDAIN – The Sulphur Breather (CD-2011, Zero Budget Productions)

Tak to mi je tedy nadělení. Brněnští EDAIN vydali neřadový počin, na kterém sice posluchači najdou sedm chodů, ovšem pouhá první věc zvaná „The Sulphur Breather“ patří mezi novinkové skladby. Pokud se však s kapelou seznamujete poprvé, nebude vám jistě vadit, že ostatní kousky nejsou aktuální (pouze jsou oproti minulosti vylepšené „něčím zvláštním“). Jako jistý doplněk pak slouží dva covery, ale k těm se ještě dostaneme.

EDAIN vesměs produkují technicky laděný death metal, do jehož útrob jsou natankovány thrasové dávky benzínu, které posléze dokáží těleso rozkmitat do potřebných otáček. Zjevné také je, že sestava je do jisté míry dobře sehraná a především instrumentálně vyspělá. To je také důvod, proč se pouští do tvorby krkolomnějších skladeb typu „The Sulphur Breather“. Tenhle reprezentativní vzorek je pak také důvodem vzniku tohoto nosiče (alespoň se tedy domnívám). Milovníci kytarových akrobacií si rozhodně přijdou na své, to každopádně. Po hříchu je však novinková píseň zatím to nejlepší co EDAIN doposud vytvořili. Předělávky své vlastní tvorby v podobě skladeb „Aphrodisiac“ a „Fragments“ dost možná nevystihují to, čeho je v současné době kapela schopna. Na druhou stranu mě však překvapila poměrně široká škála „vyklidněných“ intermezz, jež z pravdila gradují kytarovými nástupy. EDAIN naštěstí nejsou až tolik konzervativní jak by se na první pohled mohlo zdát, byť k nějakému experimentování má jejich produkce sakra daleko. Primární hák-háček se však bez ohledu na výše uvedené jmenuje čistý vokál s příjmením „kostrbatá angličtina“. Uši mi to zkrátka nějak nechtějí brát, sorry…

Čert to ale vem…úplně tím nejhorším katem EDAIN je doslova a dopísmene katastrofální zvuk, jenž náročnějšího posluchače odradí po třiceti vteřinách poslechu. Především v thrashových polohách to tak trochu vypadá, že si kapela spletla století, jinak to snad ani popsat nelze. Právě z důvodu těchto příčin znějí EDAIN jaksi zastydle až neotesaně. A to nás ještě čekají covery od BOMBARDER („Nove Meso“) a DEBUSTROL („Vyhlazení“) … ovšem ani tady to není žádná sláva. Přiznávám se, že originál od BOMBARDER neznám, ovšem „Vyhlazení“ není ani tak „vyhlazení“ jako spíše „polechtání“. Nástroje naprosto utopené, nemastný neslaný vokál, zkrátka nic co bych si chtěl znovu pustit. Na závěr pak ještě EDAIN nachystali dvě ukázky z koncertních štací („Eden Lies“, „Earn Your Pain“) a vše dokonáno jest.

No, hodně rozporuplné pocity mám z tohoto nedotaženého díla. EDAIN vzhledem ke svým možnostem a zřetelným kvalitám v čase budoucím rozhodně dokáží mnohem víc, ale měli by se vyvarovat až přílišné horlivosti. Postavit ‚EP na jedné kvalitní skladbě a zbytek „doplácat“…to mi nepřijde úplně rozumné. Kapela bude mít na věc určitě jiný názor, ovšem já si skutečně nemohu pomoci. Titulní track však ukázal, že EDAIN jsou na správné cestě. Ten zvuk by to však chtělo stoprocentně poladit. Nejhorší nadávka pro tuzemskou kapelu je, když recenzent použije větu typu: „klasický český zvuk“, ovšem tady je to ještě o něco víc do mínusu. Škoda.

ALL

http://www.edain.cz/

http://bandzone.cz/edain

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *