DARK GAMBALLE – Kýžený vývoj zůstal zachován

DARK GAMBALLE jsou zpátky a s novým albem, které nese název „Perpetuum Gamballe“. Že by se tato kapela vyšplhala na úplný trám dokonalosti? Je to dost dobře možné. Přečtěte si tento rozhovor a následně navštivte „gamballácké“ stránky, kde si album můžete celé on-line poslechnout. Později na R.U.M. webu najdete také recenzi, ovšem to není nic proti tomu, co o novince prozradil vokalista 10.

Ještě než se dostaneme k novince, zastavil bych se u DVD „Běh na dlouhou trať, které jste realizovali loni v létě. Zajímalo by mě, jestli jste zaznamenali třeba nějaké ohlasy ze zahraničí, protože jak po vizuální, tak po zvukové stránce se video opravdu povedlo…
Ohlasy na DVD jsou velice pěkné a přátelské. Co se týká zahraničí, tak si myslím, že DVD tam nikdo neposílal. Už dávno nekoukáme tak daleko :-).

Jaké máš zatím pocity z vašeho novinkového alba? Vidíš nějaký „most“ mezi „Bonbonierou“ a „Perpetuum Gamballe“?
Vzhledem k tomu, že sestava zůstala nedotčená a je již třetí deska se stejným týmem, začínali jsme se zaobírat tím, jak se neopakovat. Desku jsme chtěli udělat víc nakopávací, tvrdší a takovou špinavější od „Přemka Podlahy“. Jestli se to povedlo, necháme na kriticích a posluchačích. Nicméně myslím si, že kýžený vývoj zůstal zachován.

Prakticky hned po vydání alba jste absolvovali dva koncerty, na kterých jste novinku pokřtili. Jaké máš pocity a dojmy z těchto akcí? Jak reagovali fanoušci na vaše nové skladby?
Po vydání jsme absolvovali hned čtyři koncerty a z toho tři z nich byly křty. Brno Favál byl nástřel k 555 koncertu INSANIE a byl velmi hustě navštívený a vynikající. Druhý koncert byl Lipov, kde nám CD pokřtil Martin Zeller z COCOTTE MINUTE. Taky bomba, i když těch lidí přišlo „pouze“ 200. No a za týden v B-29 Vyškov proběhl křest v pátek i sobotu. Na obou plný klub s tím, že v sobotu byl plný tak jako by se v pátek nic nestalo. CD pokřtili Tomáš Prek a Stáňa Valášek, postavy české scény, které dle mého názoru měli, mají a budou mít velký vliv na českou metal-rockovou scénu. Vyškov = nadšení. Husí kůži mám ještě teď.

Mezi dvěma posledními alby není až takový časový úsek, přitom nálada obou desek mi přijde hodně protichůdná, dokonce bych si dovolil tvrdit, že novinka je plná smutnějších skladeb, snad kromě úvodního „Výprasku“. Setkal ses už s podobným hodnocením, které zde uvádím?
Určitě ne. Ty mě nikdy nepřestaneš překvapovat svými názory a pohledy na věc. Mně přijde, že je „Perpetuum“ velmi energické, ale je možné, že lidé to budou brát jinak. Uvidíme.

Na albu „Bonboniera“ se nachází skladba „V horách“, která mi jak atmosférou, tak strukturou evokuje většinu skladeb na „Perpetuum Gamballe“. To znamená – pomalejší melancholické rozjezdy, kombinované tvrdým kytarovým riffováním. Považuješ tento atribut za hlavní gamballský xicht současnosti? Oproti „Bonboniéře“ má „Perpetuum Gamballe“ poněkud hlubší rámec, alespoň tedy dle mého soudu…
Ten hlubší záměr byl určitě záměr skupiny. Chtěli jsme si udělat radost.

Do poslechu alba se musí posluchač dost ponořit. Kromě přímočarého „Výprasku“ snad ani jedna skladba není nijak zvlášť hitová na „první poslech“. Cesta na čela hitparád tedy opět zavřená?
Např. „Psí víno“, „Večer pod kometou“, „Výprask“ nebo „Dobré ovce“ jsou v mých očích hity jako kráva. Ovšem můžu se mýlit. Opět čas ukáže.

Je z tvého pohledu na novince nějaký song, o kterém bys mohl tvrdit, že je svým způsobem netradiční?
Netradiční v Gamballském slova smyslu jsou určitě „Maestro Kvér“, „Pilulka“ a „Oceán“.

Skladba „Pilulka“ je do jisté míry obklopena tanečním rámcem, alespoň tak nějak to slyším já. Počítám, že zřejmě podobný druh hudby poslouchá nejspíš kolega Robotom. Je tato skladba výhradně jeho záležitostí?
No, „Pilulka“ měla namále. Kluci z kapely k ní měli nějaké připomínky, ale rada starších 🙂 se za ni razantně postavila. Jinak je „Pilulka“ určitě hlavně Robotomův píseček. Já ji mám rád právě proto, že pro mě není tradiční.

Také tvůj vokální projev prochází každou deskou docela zajímavou evolucí. Pečuješ nějak speciálně o svoje hlasivky? Je velmi pozoruhodné, že desku po desce používáš stále více variabilnějších poloh, což je pro ucho posluchačovo výrazné plus. Existuje na albu nějaká ze skladeb, se kterou jsi měl výraznější problém?
O hlas nepečuji. Díky tomu, že mám možnost doma si sám zazpívat, nahrát, poslechnout, případně upravit atd., tak zpívám poměrně často. Taky těch koncertů jsou mraky a tím pádem vlastně hlas dostává své dávky cvičení a je díky tomu silnější :-). S nazpíváním problém nebyl, ale udělat text a frázování do „Oceánu“ byl opravdu dvojitý porod. UfF.

Nyní bych se zaměřil trochu více na jednotlivé skladby. Úvodní hitovka „Výprask“… nabízí se otázka: kdo z členů DARK GAMBALLE podstoupil tento drsný erotický zážitek?
Texty na písně vznikají tak, že v první řadě je hudba. No a Robotom přinesl nástřel písně s pracovním názvem „Výprask“, no a já v tom tohle viděl. Pak se přidali ostatní kapelní sekerníci a byl „Výprask“ jako svině, taven kompletně celý text.

K „Výprasku“ jste natočili povedený klip, ve kterém hlavní roli hraje milenecký pár, jež se své role zhostil opravdu velkolepě. Prozraď něco málo zážitků z tohoto natáčení…
Natáčení klipů opravdu nepatří k mým oblíbeným činnostem. Dokola posloucháš jednu a tu samou píseň, děláš, že hraješ a navíc, když Majk vymyslí před natáčením přátelskou schůzi skupiny v Irské restauraci, kde se zodpovědně zmydlíš jako žirafa, je natáčení naprosto kouzelné. Jinak ale musím pochválit Johnyho Vee i herce za profesionalitu a trpělivost. Je to fuška.

Skladba „Dobré ovce“ alespoň co se týče pointy lehce navazuje na vaši oblíbenou „Běh na dlouho trať, ovšem v poněkud zvrácené podobě. Mohu tvůj text chápat jako kritiku spotřební hudby? Zkrátka to co zapnu v rádiu – to prostě poslouchám? Já osobně mám pocit, že někteří lidé se nezajímají o nic, natož pak o hudbu…
„Dobré ovce“ je veselá píseň, která způsobí revoluci v hudebním byznysu :-)))))))))). Je zde spousty místa pro fantazii a dosazení určitého příběhu. Návod vydávat určitě nebudu. Zbavil bych se tím hromady srandy a to nechci.

Ústředním songem (alespoň pro mě osobně) je majestátní song „Večer pod kometou“, který mě opravdu dostal. Dokonce se domnívám, že šlágr „Můry“ se chvěje v základech… Mohl bys prosím tuto skladbu ve zkratce popsat, ať už z hlediska hudby a textu? No a samozřejmě nelze opomenout VÝBORNÝ animovaný klip…
Tahle věc se spojila s klipem a vzniklo něco fascinujícího. V první řadě stojí Majkl, který si pod svou hudbou cosi představoval. Poté Robotom a podle jeho slov – „prosvětlený“ klavír. Když jsem předchystanou věc slyšel, říkal jsem si, takhle nějak zní konec světa. Ne utrápeně a děsivě, ale spíš s určitým vyrovnáním a přijetím konce. Nakonec do hotové písně vstoupil Jirka Miškeřík se svým klipem a to byl šok. Pointa klipu je čistě jeho představa, která se od mého textu naprosto liší, ale mě se jeho práce moc líbí. Dostal mě jako řemeslník, i jako člověk. Jsem rád, že se s ním znám.

Polední otázečka: strašně moc se mi líbila historka o malé holčičce, která si k tobě přišla pro podpis a k tomu dodala: „Pane Sedláček, pozdravuje vás maminka, prý jste s ní chodil do školy“ :-)… Máš v rukávu nějaký další zážitek obdobného charakteru?
No, poněvadž jsem si zaplatil asi desetileté omládnutí, tak pevně věřím tomu, že mě další podobné zážitky nečekají :-))).

Bonusová otázka na závěr: Po větvích se šušká, že by 10 opět mohl nazpívat další desku Blackieho projektu CALES. Co je na tom pravdy?
Ano, něco se šušká. Pokud mě Blackie skutečně osloví, půjdu do toho moc rád. Jsem totiž zároveň fanoušek CALES a jeho kytarové hry.

Díky moc za odpovědi! Zdraví All!
Poněvadž jsi mi otázkami na to nenabil a já stále jen mluvil o sobě, Majklovi, Robotomovi, musím zmínit i Spajsiho i Gothyše, kteří také sakramentsky přispěli do „Perpetuua“ svým umem. Dále bych určitě chtěl poděkovat Tiemu, Fobovi, Andrewovi, Zdenovi Alturbanovi, Jay Kayovi a dalším, kteří na „Perepetuu“ zanechali svůj otisk. Měj se úplně suprově a pozdravuj Kačenku :-).

ALL

http://www.darkgamballe.cz


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *