Francouzská scéna se od letošního podzimu může pyšnit dalším interesantním úlovkem. Nový projekt COR SERPENTII s lehkostí a suverenitou navazuje na plejádu úspěšných kapel a k tomu všemu přidává mnohé navíc. Na debutovou desku nanesla trojice hudebníků nefalšované black-deathmetalové běsnění, jež kráčí ruku v ruce s hráčskou suverenitou a podivuhodným citem pro stavbu variabilních kompozic. Důležitou součástí celku se však staly také vokály Frédérica Gervaise z kapely ORAKLE, kterého jsem před časem na Rumzinu zpovídal. Nyní si na mě tento sympatický umělec udělal čas znovu a aby toho nebylo málo, přizval k rozhovoru i kytaristu Nicolase, ústředního skladatele COR SERPENTII.
Fredy, vítej po čase opět u rozhovoru pro Rumzine! Prosím, představ českým čtenářům svou novou kapelu. Byl jsi součástí COR SERPENTII už v době, kdy byli ORAKLE aktivní? Jak tohle spojení vlastně vzniklo?
Frédéric: Aleši, děkujeme, že jsi nám poskytl příležitost pohovořit o našem projektu. COR SERPENTII je primárně dítětem kytaristy Nicolase a basáka Benoîta. Oba jsou bývalými členy francouzského brutal death-metalového tělesa INSAIN. Po rozpadu této kapely zatoužil Nicolas prozkoumat další hudební terény. Takové, které sdílejí stejnou brutalitu, ale v poněkud odlišném tvaru. Hudba zahrnuje blackmetalové prvky a některé progresivní vlivy. Nicolas v podstatě napsal všechny skladby, které mohou lidé na „Phenomankind“ slyšet. Následně se připojil k Benoîtovi. K tomu jim ještě vypomohl spřátelený bubeník, který složil veškeré party.
Jinak právě s Nicolasem jsem se setkal už před několika lety. Tehdy jsem si naplno užíval práce s ORAKLE, ovšem Nicolas mi i tak představil svoje nápady. Zajímal se o to, jestli by mě spolupráce lákala a jestli bych se nechtěl zúčastnit právě jako zpěvák… a tak se mě zeptal. Abych byl upřímný, s výjimkou několika hostování jsem nikdy nechtěl být spojován s dalšími projekty, protože ORAKLE byl vždy můj osobní způsob, jak nejlépe vyjádřit to, co chci. Vzhledem k mým rostoucím aktivitám (jako producent/zvukový inženýr) je můj čas poměrně vzácný. Rozhodnutí přidat se k nové kapele bylo tedy komplikované. Tehdy se Pierre, spoluzakladatel ORAKLE, rozhodl zanechat bubnování. Já naopak začal psát věci pro nové album ORAKLE, ale už jsem nechtěl hledat nového bubeníka a pokračovat ve zkoušení naživo atd. Takže to byla vhodná doba na to, abych se zúčastnil jiného projektu. Navíc mi celkem vyhovovalo, že jsem zde nesložil ani notu a nenapsal jediný text. Pouze jsem se zabýval rozmístěním vokálů a melodickými linkami.
Byly to právě vokály, které tě zavedly k tomu, že jsi se nechal přemluvit k formování nové skupiny?
Frédéric: Ne, myslím si, že projekt by vznikl i bez mojí účasti. Když jsem se ke klukům přidal, byly už skladby takřka hotové. Nicolas chtěl mít od začátku kontrast mezi čistými a extrémními vokály, což je něco, co v tvorbě ORAKLE používám velmi často. Na albu COR SERPENTII jsem použil něco podobného. Zpěvy jsem udělal podle svého a zároveň jsme vycházel i z požadavků Benoîta a Nicolase. Nicméně kdyby album nazpíval někdo jiný, konečný výsledek by určitě vypadal odlišně. Velký podíl na všem má ale rozhodně Nicholas, který si chtěl vykoušet zase něco trochu jiného, alespoň tedy ve srovnání se svojí předchozí kapelou.
Jaké byly pro vás prvotní výzvy? Řekněme v těch úplně prvních dnech, co jste se dali dohromady?
Nicholas: Když se tak dívám zpátky, říkám si, že tenhle projekt se pro mě stal výzvou od prvního dne. Bylo to poprvé, kdy jsem se snažil něco skutečně skládat a procházet celým procesem komponování hudby. Pro mě to byla úplně nová zkušenost. Naneštěstí si myslím, že to je také důvod, proč byly všechny písně napsány hodně rychle (celkem to trvalo čtyři měsíce :)). Celkově jsem jen chtěl tvorbu probudit a zachovat jednoduchost a přímost. Byla to pro mě opravdová výzva a také zkušenost. Když jsme se pak dali všichni dohromady, stala se výzva ještě intenzivnější. Mohu potvrdit, že jsme se hned od začátku snažili zachovat vysokou úroveň kvality, a to ve všech ohledech.
Na jakou hudební porci se mohou podle vás fanoušci těšit? Jaký máte pocit z přijetí COR SERPENTII na metalové scéně?
Frédéric: No, je trochu brzy na nějaké soudy, neboť nahrávka je venku jen chvíli. První komentáře a recenze jsou ovšem fantastické, dost daleko nad očekáváním, to říkám upřímně. I hlavně proto, že jsme si nahrávku vydali sami, bez podpory labelu. Řekl bych, že COR SERPENTII jsou opravdu zajímavým projektem, a to právě kvůli onomu kontrastu – je to docela brutální hudba, rychlá, těžká (často padají jména, jako jsou MORBID ANGEL, ZYKLON, EMPEROR, CONTROL DENIED…). Dovolil bych si tvrdit, že je zde hodně dbáno na technickou stránku, ale s rozvahou. Vrstvení nástrojů je hodně „proggy“, hromada čistých vokálů… Takže posluchači tu rázem mají širokou mezeru, ale zároveň se domnívám, že se nám z toho podařilo udělat něco homogenního. Abych byl konkrétní, budu nyní parafrázovat slova mého přítele, který o albu napsal toto: je to směs NECROPHAGIST a ARCTURUC – vypadá to poněkud divně, ale… možná ne tak moc. 🙂
V dnešní době existuje mnoho kapel v tom či onom žánru. Jak bys ovšem charakterizoval hudební rysy COR SERPENTII? Čím jste podle tebe odlišní od formací, se kterými vás pojí obdobné žánrové zařazení?
Frédéric: Abych dokončil předchozí prohlášení, řekl bych, že mnoho skupin, které jsou po hudební stránce hodně brutální, se domnívají, že jejich vokály musí mít typické vrčení a křik… U některých je to třeba v pořádku, ale přinejmenším pro mě je tohle hodně nudné. Naopak si myslím, že čisté vokální melodie na bpm-bitech o 250 bmp způsobí to, že takto nastavený projev je ještě extrémnější.
Existuje nějaký myšlenkový koncept nebo hlavní zpráva, kterou COR SERPENTII chtějí sdílet? Co tě např. inspirovalo při psaní textů?
Nicolas: Nemyslím si, že k naším textům je připojena jednotná ideologie jakožto jedna z pozic v naší hudbě. Jak říká Fred, náš projev je podporován mnoha a mnoha vlivy… a my chceme prostě hrát „dobrý metal“. „Phenomankind“ zkoumá různé cesty, ale to, co tvoří většinu textů, je interpretace témat vycházejících ze sci-fi knih. Tyto příběhy mají však přesah až ke skutečným věcem. Takhle jsem např. napsal skladbu o „Ubiku“. Pokus o formování abstraktu je vždy fascinující věcí. Vždy vychází z mého skromného názoru na dané téma. To je asi ten nejbližší příměr našich textů. „Průzkum“ – to bych řekl, že je nejlepší slovo pro charakteristiku témat, které řeším.
Zvuk nahrávky je naprosto ukázkový, přiznávám, moc se mi líbí. Jak jsi s ním s odstupem krátké doby spokojen?
Nicolas: No, to je přesně důvod, proč jsme se rozhodli pracovat ve studiu Henosis, kde Fred působí jako zvukový inženýr. Známe dobře kvalitu, kterou umí vetknout veškerým nahrávkám. Nejsou to jen ORAKLE, ale i další, které jsem měl možnost slyšet. Musím říct, že jsem kvalitou zvuku na „Phenomankind“ stále ohromen. Je skvělé, že se jako kytarista a skladatel mohu opřít o takovou podporu. Jen tak mohou moje nápady dosáhnout odpovídajícího výsledku. Celkově jsme chtěli dosáhnout spíše organického zvuku, neboť mnoho moderní produkce zní trochu „čistě“. Soustředili jsme se tedy na podstatu: jasnost, harmonie a rovnováha, tzn. vytvořit silné okamžiky, aby tu měl každý nástroj své místo naprosto přirozeně. Myslím si, že to je i jeden z důvodů, proč získáváme dobrou zpětnou. Posluchači dokáží vydržet v pozornosti celých deset skladeb.
Co si myslíte o současném dění v blackmetalovém ranku? Určitě sami pro sebe objevujete nové kapely… Můžete prozradit, co jste v poslední době poslouchali?
Frédéric: Já osobně neposlouchám výhradně black metal, to vůbec ne. Je to také díky mé práci producenta. Je pro mě nezbytné, abych měl povědomí o nových věcech, a to nejen v metalovém ranku. Black metal sám o sobě příliš vzrušující není. Mnoho kapel tvoří tradiční hudbu, svou produkci berou spíše jako poctu tomu, což už bylo kdysi dávno vytvořeno. Druzí se pak snaží napodobit současný trend (stačí vyhotovit patřičnou image, vybrat několik biblických citací a provolávat, že děláš skutečné umění…) Ale jinak se samozřejmě najdou kapely, které vždy rád ocením. Např. poslední album od ABIGOR dokazuje, že se opravdu jedná o mistrovský kousek v daném žánru. Ale pochopitelně najdou se i další. Např. noví OUTRE a MANES (oba produkty vydalo vydavatelství Debemur Morti Records), IMPERIAL TRIUMPHANT jsou také zajímaví. Co se týče přímo Francie, tak mohu doporučit DEATHCODE SOCIETY (live album), MOONREICH, GLORIOR BELLI, DECLINE OF I, AORHAC, OPHE (jejich album má velmi zvláštní náladu). V neposlední řadě mohu prozradit, že chystané album PENSEES NOCTURNES, které vyjde v roce 2019, bude skutečně mimořádné.
Nicolas: Mám rád blackmetalovou scénu, obzvláště kapely, které pochází z Francie. Zejména BLUT AUS NORD, kteří v rámci žánru objevili mnohé, dále DEATHSPELL OMEGA, DEATHCODE SOCIETY nebo THE GREAT ONES (od nich hlavně poslední album). Je pravda, že spousta těchto skupin má snahu kultivovat to, co bylo dříve v ramci black metalu surové a neotesané. Už teď je jasné, že některé současné kapely to umí udělat mnohem lépe. Na druhou stranu se ale i v tom „starém ranku“ najdou nahrávky, které často a rád poslouchám. Např. album „Nostalgia“ od COLDWORLD. Existují také další kapely, které dokáží dostat do hudby vlastní DNA. Např. jsou to ELLENDE (jejich nového alba se nemůžu dočkat). Kvalitních kapel je celá řada, člověk by potřeboval nějaký filtr, aby to všechno dokázal nějakým způsobem pobrat.
Vybral bys kapely, které na tebe měly zásadní vliv? Řekněme až takový, že z tebe vyrost hudebník, jakým jsi nyní?
Nicolas: To je pro mě dosti záludná otázka. Poslouchám totiž spoustu různých hudebních žánrů a snažím se co nejvíce překonat tyto vlivy v jednotlivých písních. Od Vangelise po DEATH, od DEAD CAN DANCE až po EMBEROR, od Mozarta až po BURZUM. Dále např. PINK FLOYD, SKINNY PUPPY, NILE nebo EMPYRIUM. Co se týče kytar, tak mým hlavním zdrojem inspirace zůstávají EMPEROR. Hned poté bych přidal hudbu, kterou dělá Vlad Cochet a současní skladatelé (Wojciech Kilar, Basil Poledouris, Gerard Marino…). V mnoha stopách máme např. obdobný kytarový background. Celkově je ale hudba COR SERPENTII směsí vlivů, které ovlivňují nás všechny. Jedná se o jeden velký komplexní celek.
Jaké mají COR SERPENTII plány pro nejbližší budoucnost?
Nicolas: Bude samozřejmě záležet na čase každého z nás. Všichni jsme poměrně hodně zaneprázdnění lidé. Osobně bych rád začal skládat hudbu pro druhé album. Pokud bude mít deska patřičnou odezvu, budeme plánovat dál.
Máte ještě nějakou zajímavou zprávu, kterou byste nám chtěli sdělit? Děkuji mnohokrát za rohovor!
Děkujeme za to, že si nám dal prostor promluvit o našem debutovém albu. Věřím, že tento rozhovor Vám dopomohl pochopit to, jak se album zrodilo a z čeho vychází. Zkuste se na něj podívat a klidně nám napište, co si o něm myslíte!
ALL