3x blackmetalové rouhání a hezky na jednom sympatickém CD splitku. První část obstarává absolutně neznámé těleso s názvem BURNT a jediné, co o něm vím je to, že pochází z Ruska. Tajemný „N“ připravil pro split čtyři peprné skladby + intro a můžu Vám upřímně říci, že se zde představuje jako poměrně šikovný skladatel, jenž svou hudbou sice úpěnlivě vzhlíží ke Skandinávii, ale zároveň dokáže docela sympaticky pracovat s atmosférou onoho klasického žánru. Osobně se mi nejvíc zamlouvá zakomponování kláves do neprostupné blackmetalové řeže, ze které dokonce prostupují decentní a čitelné melodie. Brutální řev pak není pro milovníky „vran“ příliš typický, leč nějakou záhadou se sem hodí. Sympatickým zjištěním je i to, že veškeré skladby jsou překvapivě kratší časové stopáže, což u tohoto odvětví nebývá příliš obvyklé. Bezejmenný projekt BURNT nešokoval, ale s určitostí překvapil.
Následující ASTARIUM je další v řadě one-man projektů, přičemž hlavní protagonista SiN se už nějaký ten pátek na scéně pohybuje. Pozorní čtenáři si určitě všimli, že díla ASTARIUM se zde čas od času vyskytují, a to hned ve dvou rovinách. SiN pod jednou vlajkou produkuje buďto přírodní a neochvějně něžný ambient, anebo se oddává lásce v symfonický black metal. Na tomto splitku je pak k mání jakýsi „cross“ SiNových schopností a dovedností, osobně se mi libí zejména ta ambientní část ASTARIUM („Nether Lair“), avšak ani nápady v „černých“ příspěvcích nejsou vůbec k zahození. Už s tím ale musím být trapný
… omlouvám se tím hlavnímu protagonistovi, ale je to prostě tak. SiN si na svá bedra nakládá skutečně těžké břímě, snaží se o co možná nejdokonalejší rozvrstvení nástrojů, ale daří se mu to „jen v rámci svých studiových/zvukových možností“. Kdepak, není to málo, ale není toho ani dostatek. Nicméně i tak solidní práce – rozhovor se SiNem již brzy na Rumzine webu!
Třetím spolkem do party je kapela s notně krkolomným názvem – SCOLOPENDRA CINGULATA. Abychom si o ní mohli něco jistit, jsme nuceni se zatoulat až do dalekého Kazachstánu, tj. legitimní domovině, kde pánové pochopitelně zapustili kořeny. Při první příležitosti však zůstali trčet venku, v jejich případě přímo v ruské Ufě, kam se dostali v rámci koncertní šňůry. A právě v Rusku byla sestava souboru doplněna o další členy, a to s cílem realizace legitimního alba. V jakém stádiu se SCOLOPENDRA CINGULATA nyní nachází, těžko říci, ale na tomto splitku se jim dostalo prostoru tří skladeb, ze kterých je jednoduše cítit, že pánové jsou zkrátka odjinud. Garážový zvuk přitom nepůsobí nikterak rušivě, naopak spíše nahrává neortodoxním kytarovým vyhrávkám. Ty jsou velmi výrazné především v seznamovacím kousku „Ogon‘ Inkvizitsii“. Součástí blackmetalového řinčení jsou však také nasamplované útržky z nějakých starých ruských filmů, jejichž četnost není vpravdě zanedbatelná („Rassvet“). Ale na druhou stranu, proč ne? Zní to opravdu zajímavě, neřkuli hororově. Závěrečný opus „…“ posléze „tributuje“ ambientnímu odkazu BURZUM. Chladně, seversky a s veškerou pompou odtažitosti. Co přinesou SCOLOPENDRA CINGULATA v budoucnu, to jsem tedy věru zvědav…
Splitka jako „Gnosis Of Death“ jsou kořením metalu. Tyto nebývalé počiny mají sice celou řadu „nezájemců“ (spousta fans jede pouze v řadovkách), ale nutno podotknout, že mnozí fajnšmekři za podobné dobrůtky rádi utrácejí své těžce vydřené dukátky. Tak tedy do toho! 🙂
ALL
https://www.facebook.com/scolopendra.cingulata