Deset let uteklo jako voda a lordi z BRATRSTVA LUNY oslavují nahrávkou, díky které to vlastně všechno začalo. Tehdy se dvojice R.X. Thámo a Lord Darkthep spojila s vokalistou Matějem Lipským, společně s ním nastoupila do pomalu rozjíždějícího vlaku, aby hned na dalších zastávkách přizvala do kupé druhého kytaristu Šotka, basáka Jirku Hájka a bicmena Tomáše Kašpara. Když pominu spoustu dalších hostů, tak takto sestavená parta vydržela do dnešních dnů a společně je podepsána i pod tímto výročním artiklem. Pojďme se mu podívat na zoubky…
Krásně zpracované vyhotovení je už v podání BRATRSTVA LUNY taková „příjemná klasika“ a fanoušci si mohou být jisti, že i tento produkt je oblečen do fešáckého roucha. Protože se jedná o komplet bilanční, nachází se v bookletu nespočet fotografií, útržků z tisku, není nouze ani komenty jednotlivých členů a další důležité úryvky z biografie. Nechybí ovšem ani vysvětlení, proč se kapela pustila do realizace 2CD… Důvod je jasný. Debutový demáč „Gotická duše“ už je v dnešní době naprosto nesehnatelný, a tak se R.X, Thámo a spol. rozhodli pro stylovou reedici. První CD nabízí prostý originál z roku 2006, demáčový přepis, jak je i shodou okolností uvedeno na zadní straně digipacku. Pro fanoušky, kteří úplné začátky nepamatují, má tento příjemný bonus rozhodně něco do sebe, byť aktuálnějším řadovkám se nemůže rovnat ani v nejmenším. „Gotická duše“ však představuje pro Bratrstvo neotřesitelnou (existenční) důležitost, což většina vnímavých fans jistě chápe.
Pro většinu zasvěcených (a těch bude dost možná i víc) má ovšem větší smysl CD č. 2, v jehož útrobách se nachází aktualizovaná verze „Gotické duše“, dále singlová verze „Nomen Rosae – Jméno Růže“ a kvartet pozoruhodných bonusů. Co se týče nové verze „Gotické duše“, tak její kvalita se s tou starou verzí nedá srovnat prakticky v ničem, byť po stránce aranží se žádná ze skladeb k nepoznání rozhodně neproměnila (což byl patrně účel). Na druhou stranu se tu však lze setkat s mnohem jistějšími vokály, mírně upravenými vyhrávkami či vsuvkami („Vrána se vrací“) a pochopitelně živými bicími, které na demáčové verzi neuslyšíte. Přestože skladby trpí určitou naivitou a jsou spíše romantickým dokumentem doby, zhostila se jich kompletní sestava s veškerou upřímností a výsledek je alespoň pro mě naprosto uspokojivý. Velice se mi zamlouvá onen post-rockově intimní lesk, do kterého byly dárkově zabaleny všechny položky, nejvíce pak „Fantasmagorie“. Z té se mimochodem stal až nečekaně imponující hit. Za tuhle věc fakt kloubouček dolů..
Bonusový materiál pak pohříchu přináší suverénně nejlepší matroš, jaký kdy BRATRSTVO LUNY nahrálo. Těžko říci, jak tomu bude na dalším počinu, ovšem zde se soubor obešel bez kompoziční rozplizlosti, vsadil na písničkovou přímočarost, vydal se více „na dřeň“, nemluvě o nepřeslechnutelné razanci („Největší z pierotů“). Dvojka „Valkýry se bojí“ poté svého předchůdce ještě překonává a nabízí jakousi prazvláštní verzi temného darkcoru. BRATRSTVO LUNY mi v nové hávu zní daleko komplexněji a uvěřitelněji, jako kdyby kluky do této sféry katapultoval závěrečný cover „Pochod hrdinů“ od HNF, který se opravdu mimořádně vyvedl. Dokonce si dovolím tvrdit, že lepší song Luna doposud nestvořila – ano, je to dost možná paradox, ale je tomu tak. Ještě před samotným finále však dala vzpomenout na debut „Goethit“, na kterém se nachází skladba „Vampyrismus psýché“. Zde ji však do dárkového balení zasadil svým vokálem Petr Štěpán (XIII. STOLETÍ), což je samozřejmě záležitost pikantní (hlavně pro fanoušky). Domnívám se, že obdobné „legrácky“ se na neřadová alba hodí dokonale. Takže celkově fajn nápad…
Kompilačkou „Decade – Gotická duše 2006 – 2016“ oslavilo BRATRSTVO LUNY prvních deset let na scéně. Učinilo tak na kompletu, jež má rozhodně smysl a zároveň dost možná ukazuje směr, kterým by se mohl soubor ubírat v dalších letech. Nechme se tedy překvapit…
ALL