BLACK SABBATH – Seventh Star (LP-1986, Warner Bros. Records)

Sme v roku 1986. Prišlo k jadrovej katastrofe v Černobyle a 73 sekúnd po svojom štarte explodoval raketoplán Challenger. Sovietsky zväz vypustil do kozmu vesmírnu stanicu Mir, Európske spoločenstvo sa rozšírilo o Španielsko a Portugalsko a vodcovia dvoch najväčších veľmocí Reagan a Gorbačov sa stretli v Rejkjavíku. Narodila sa Lady Gaga, Emmy Rossum, Shia LaBeouf a Jiří Mádl. Zomreli Frank Herbert, Cliff Burton, Cary Grant či Oldřich Lipský. A Sabati vypustili do sveta 28. Januára album „Seventh Star“.

Ako prvý odišiel Ian Gillan. Bolo to vcelku pochopiteľné vzhľadom na to, že sa chystalo plánované znovuzrodenie jeho domovských DEEP PURPLE v najslávnejšej zostave Mark II, čo vyústilo k natočeniu albumu „Perfect Strangers“. Z tohto dôvodu bolo predčasne ukončené sľubne rozbehnuté turné k predchádzajúcej doske „Born Again“ a tak potom, čo sa Bev Bevan pridal k zoskupeniu ELO II bola kapela opäť v troskách. Chvíľu sa hovorilo o tom, že sa vráti Bill Ward, ale potom, čo nečakane odišiel aj Geezer prestali BLACK SABBATH v podstate existovať nadobro.

A tak okrem zostávajúceho klávesáka Geoffa Nichollsa musel Tony znovu postaviť celú kapelu prakticky od nuly. Ako prvého sa mu podarilo získať bubeníka Erica Singera (dnes Kiss) po ktorom nasledoval basák Dave „The Beast“ Spitz. Ten sa v zostave síce dlho neohrial, ale sprostredkoval väzbu na producenta „Seventh Star“ Jeffa Glixmana. „Začína to byť trochu smiešne“, vyjadril sa Tony. „Mysleli sme, že sme pripravení začať nahrávanie nového albumu. Ale potom sme si uvedomili, že kapela v skutočnosti nie je tak dobrá, aspoň nie podľa našich predstáv. BLACK SABBATH, to je pojem a našou povinnosťou je tejto povesti dostáť. Radšej by som skupinu rozpustil, než by sme urobili niečo, čo by na dedičstvo Sabbath vrhlo tieň“.

A tak bolo po spevákovi prekvapivo opäť siahnuté do radov bývalých Deep Purple a novým vokalistom sa stal Glenn Hughes. Zostavu teda tvorili Tony, Glenn, Geoff, Eric a Dave, kým basovú linku do songu „No Stranger To Love“ nahral Gordon Copley. Tak či tak, doska „Seventh Star“ je v mojich očiach tretím po sebe nasledujúcim vrcholom BLACK SABBATH napriek tomu, že nemá v sebe ani stopy po metalickej tvrdosti svojho predchodcu a zároveň je najmenej typickým albumom Sabs. No svoje veľké chvíle si tu odbili Tony a Glenn, ktorí excelujú v každej jednej skladbe a ich výkony sú okrasou celého opusu. Jednotlivé skladby sú viac než pestré, no napriek tomu vytvárajú spolu dokonalý monolit a ja nenachádzam medzi nimi jedinú slabú položku. Ak chcete nekompromisné hard rockové záležitosti, nájdete ich v podobe „In For The Kill“, „Danger Zone“, „Turn To Stone“ či „Angry Heart“. Baladická stránka je zastúpená kusmi „No Stranger To Love“ a „In Memory…“ a klasickú tvár Sabbath prináša titulná valivá kompozícia „Seventh Star“. A navyše tu nájdete nečakanú bluesovú záležitosť „Heart Like A Wheel“.

No na následnom turné sa všetko rozpadlo ako domček z kariet. Glenn odspieval iba 5 koncertov, na ktorých mal značné problémy so zapamätaním si textov starších skladieb a navyše prišiel o hlas kvôli následkom bitky s manažérom Johnom Downingom. Na poslednom z týchto piatich koncertov to dokonca zašlo tak ďaleko, že Glenn iba otváral ústa a spev v skutočnosti obstarával Geoff Nicholls. Jedným z týchto vskutku raritných show bola aj tá v Detroite (viz. níže). A tak ho na zvyšok turné nahradil Ray Gillen, ktorý mal naspievať aj nasledujúcu radovku. Na tej sa ale v plnej paráde predstavil nový spevák, ktorý priniesol do BLACK SABBATH toľko žiadanú stabilitu. Jeho meno bolo Tony Martin a prvý zápis jeho éry sa volal „The Eternal Idol“.

Perličky okolo „Seventh Star“

Pri výbere nového speváka sa tentoraz uvažovalo o menách ako Ron Keel, Jeff Fenholt a David Donato. V prípade posledného menovaného to zašlo až tak ďaleko, že sa v časopise Kerrang! objavili spoločné fotografie a informácia, že je novým vokalistom skupiny.

Geoff Nicholls, ktorý bol piatym členom kapely už od dosky „Never Say Die!“ a pokračoval s BLACK SABBATH aj po „Seventh Star“, bol v prípade tohto jediného albumu povýšený na právoplatného člena a objavoval sa aj na oficiálnych fotografiách skupiny.

Rytina na obale albumu, ktorá sa nachádza na Tonyho fotografiou sa nazýva „Umučenie svätého Antonína“ a jej autorom je Lucas Cranach starší.

Doska mala pôvodne vyjsť ako Tonyho sólový album a s touto skutočnosťou do toho išiel aj Glenn Hughes. Tonyho predstava bola taká, že vokálne prispeje viacero spevákov, medzi inými Ronnie James Dio a Rob Halford. Ale na naliehanie firmy nakoniec vyšlo pod hlavičkou BLACK SABBATH featuring Tony Iommi.
13. júla 1985 sa na akcii Live Aid dala dohromady pôvodná štvorica, aby odohrala tento jediný koncert, na základe ktorého sa chvíľu uvažovalo o reunione.

Text úvodnej skladby „In For The Kill“ sa zaoberá Vladom Draculom Tepesom. Naopak záležitosť „Angry Heart“ hovorí o smrti matky Geoffa Nichollsa. A do tretice záverečná „In Memory…“ je pamiatkou na Tonyho otca, ktorý zomrel v priebehu natáčania dosky.

Dagon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *