BLACK SABBATH – Born Again (LP-1983, Warner Bros. Records)

A poskočili sme do roku 1983. Začala americká invázia na Grenadu, skončilo natáčanie seriálu M.A.S.H, Jarmila Kratochvílová zabehla na mítingu v Helsinkách dodnes platný rekord na 800 m a v Československu boli rozmiestnené ruské rakety stredného doletu, ako reakcia na aktivity USA. Narodili sa Robert Kazinsky, Lukáš Krajíček, Aidan Turner či Ilja Kovalčuk. A svet sa rozlúčil s menami Oldřich Nový, Tennessee Williams, Louis de Funès a Leonid Iljič Brežněv. No a Sabati predstavili 7. Augusta nového speváka prostredníctvom albumu „Born Again“.

Bolo to naozaj šokujúce spojenie, za ktoré si kapela od fanúšikov vyslúžila nelichotivé pomenovanie Deep Sabbath. Všetko to začalo tým, že Ian Gillan zapadol do pubu s Tonym a Geezerom a po pár hodinách v totálnej opitosti sa k skupine pridal. A tak prišlo k neuveriteľnému spojeniu v minulosti dvoch nezmieriteľných táborov. No spolupráca, ku ktorej bol s radosťou prizvaný opäť aj Bill Ward začala nekonečným entuziazmom a nadšením. Tony to vyjadril nasledovne: „Je Sabbath úplne oddaný. Je veľmi rád, že môže byť členom kapely, pretože v zostave tohto typu nebol od jeho éry v Deep Purple. Je s nami ako partner a cíti sa šťastnejší, aký kedy v živote bol.“

Je pravdou, že práca išla naozaj od ruky, keď bola doska pripravená za necelý mesiac. Stalo sa tak v štúdiu The Manor za dohľadu Robina Blacka, s ktorým skupina spolupracovala naposledy v časoch „Technical Ecstasy“. A vznikol tak materiál, ktorý v mojich očiach predstavuje druhý z troch po sebe nasledujúcich štúdiových opusov, ktorým patrí absolútne prvenstvo. Z technického hľadiska, BLACK SABBATH nikdy nehrali metal v pravom zmysle slova. Nikdy, až na túto jednu dosku. „Born Again“ svojou nesmiernou tvrdosťou, Gillanovým jedovatým vokálom a temným, zahuhlaným zvukom predstavuje tvrdý a nekompromisný metalický monolit. Doska nemá jedinú slabinu, nech to už beriete z ktorejkoľvek strany. Po úvodnom rýchlom kuse „Thrashed“ a následnom intre „Stonehenge“ nasleduje progresívny čierny kus „Disturbing The Priest“. No prvý z vrcholov prichádza vzápätí, po krátkej introdukcii „The Dark“ a má názov „Zero The Hero“. Taká našľapaná, desivá a temná záležitosť sa naozaj nerodí každý deň. A pokračuje sa vo veľkom štýle, keď po ďalšom kvapíku „Digital Bitch“ nastúpi titulná dokonale záhrobná balada „Born Again“ predstavujúca ďalší z absolútnych perál. A na záver Sabati pripravia ešte dve o poznanie melodickejšie záležitosti „Hot Line“ a „Keep It Warm“. Album, ktorý naozaj nemá jediného slabšieho miesta.

Na nasledujúcom turné predstavili sabs s výnimkou úvodnej „Thrashed“ s hrdosťou celý nový materiál doplnený tým najlepším z éry Ronnieho aj Ozzyho. A navyše pridala perličku v podobe „Smoke On The Water“, ako aj songu „Apache“ z repertoáru Tonyho obľúbencov The Shadows. No to už s kapelou opäť nebol Bill, ktorého za bicou artilériou nahradil Bev Bevan. Veľká škoda, že z tejto skvele rozbehnutej spolupráce nezostal už o rok kameň na kameni a BLACK SABBATH sa vrátili s totálne prekopanou zostavou a ďalším nadčasovým zápisom „Seventh Star“.

Perličky okolo „Born Again“
Spomínaný pub, v ktorom prišlo k dohode, že Ian Bude novým spevákom BLACK SABBATH sa nazývala „The Bear“ (medveď) a nachádza sa v meste Woodstock v Oxfordshire, 117 km od Londýna. Sabati v nej v ten večer sedeli 12 hodín.

Pri výbere speváka sa opäť uvažovalo s menami ako David Coverdale a Robert Plant.

Všetky texty okrem „Disturbing The Priset“ napísal Gillan. So spomínanou výnimkou prispel Butler a pôvodne to mal byť aj názov dosky.

Počas nahrávania dosky si Ian zaumienil, že bude bývať v jednom stane, kým v druhom budú jeho golfové palice. To vydržalo do doby, kým mu zvyšok kapely do stanov neumiestnil výbušniny s natiahnutými drôtmi na príjazdovú cestu a Ian si pri príchode vyhodil stany do vzduchu.

Obal albumu vytvoril Steve Joule. V rovnakej dobe mal pracovať na grafike k Ozzyho doske, ale pod podmienkou, že nebude spolupracovať so Sabatmi. Tak vytvoril obal o ktorom bol presvedčený, že ho kapela odmietne. Takmer sa mu to podarilo. Bill Ward ten obrázok nenávidel a traduje sa, že keď ho uvidel Ian Gillan povracal sa. Jediný, kto bol spokojný a kto ho nakoniec schválil, bol Tony.

Pri nahrávacích session nahrali Sabs údajne ešte ďalších 6 kompletných songov. Jeden z nich „The Fallen“ sa objavil na de luxe edícií dosky v roku 2011. Ďalšia skladba mala názov „Death Warmed Up“.

Text skladby „Trashed“ rozpráva skutočný príbeh o tom, ako Ian rozbil Billove auto na motokárovej dráhe. Auto, ktoré pri jeho pokuse zhorelo bolo Ford Granada.

Text songu „Disturbing The Priest“ (rušenie kňaza) vznikla potom, čo kapelu prišiel do štúdia poprosiť miestny farár o kľud, pretože to ruší jeho spevácky zbor.

A do tretice „Digital Bitch“ hovorí o manželke Ozzyho Osbourna Sharon, dcére vtedajšieho manažera Sabs Dona Ardena.

Ako kulisy v novej pódiovej show slúžili kulisy Stonehenge, na ktoré mal v úvode koncertu vyliezť trpaslík oblečený ako dieťa z obalu dosky, ktorý mal za zvuku zvonov a detského plaču spadnúť zo šesťmetrovej výšky na pripravené matrace. Všetko fungovalo pár koncertov a skončilo potom, ako niekto spomínané matrace odstránil a po trpaslíkovom páde sa ozývali nadávky a hrešenie.

Dagon


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *