ANTIGOD na domácí metalové scéně zdomácněli. Pokud se zajímáte primárně o český death metal, je skoro nemožné, abyste se s jejich tvorbou nesetkali. I navzdory delší časové prodlevě, jež stojí mezi deskou „W.R.A.T.H.“ (2018) a aktuální novinkou „Messtery“. Ta posluchače zavádí do nejslavnějšího deathmetalového období, kdy byl tento žánr na výsluní. Pokud preferujete právě tuto hudební odnož, určitě si „Messtery“ poslechněte. A třeba i za přispění tohoto rozhovoru, který jsem uskutečnil s kytaristou Pedym.
Pedy, než přejdeme k vaší novice „Messtery“, rád bych se ještě zastavil u předchůdce „W.R.A.T.H.“. Jak ho s odstupem několika let hodnotíš? Koncept desky byl poměrně originální, nezvyklý. Setkala se nahrávka s příznivými reakcemi posluchačů?
Zdarr! Ano, musím říct, že nejen recenze, ale i reakce fandů a posluchačů na „W.R.A.T.H.“ byly příznivé. A v podstatě to tak máme od začátku, což nás nesmírně těší a tlačí k tomu, abychom to stále dělali. Jinak je pro nás „W.R.A.T.H.“ vlastně ukončení jedné etapy, která trvala deset let a během které si ANTIGOD vybudoval své jméno, dostal se do povědomí mnoha fanoušků a posluchačů nejen v Česku.
V jaké době do kapely nastoupil nový vokalista Martin Turek? Hledali jste náhradu za Chymuse dlouho? Byly ve hře ještě nějaké další alternativy? Jaká kritéria musel (či musí) vokalista splňovat, aby byl pro ANTIGOD ten pravý?
První hovory proběhly v podstatě pár dní po Chymusově konci, což bylo, tuším, někdy na přelomu jara a léta 2021. Ve zkušebně jsme se ale potkali až koncem toho roku. Martin byl pro mě první volba, takže i když nesouhlasil okamžitě, čekal jsem, až si to promyslí. Ale byli ve hře i další. Co se týče kritérií, musí to být v prvé řadě pohodový člověk, což jsem věděl, že Martin rozhodně je, no a musí se do kapely hodit nejen hlasovým, ale taky i pódiovým projevem. A tady jsem taky věděl, jak to je, takže šlo jen o to, jestli bude chtít, nebo ne.
Kterak kapela ANTIGOD strávila covidovou proluku? Pracovali jste na novém materiálu, nebo nahrávka „Messtery“ vznikla až poté?
My jsme v prvé řadě odpočívali. (smích) Ale já osobně jsem tuhle „kulturní výluku“ využil ke skládání a rozhodně to přineslo ovoce, jelikož, až na jednu skladbu, bylo celé „Messtery“ složeno právě v této nucené pauze. A skladeb bylo opravdu mnoho, takže se pak i lépe ta finální třináctka vybírala.
Zaznamenali jste po rozvolnění větší zájem o koncerty ze strany fanoušků? Chodí ve vašem regionu od této doby více lidí na koncerty?
Možná bezprostředně po rozvolnění byl zájem větší, ale když se budeme bavit o menších akcích, dle mého názoru, je to na stejné houpačce jako předtím. Někde naplníš klub, jinde přijde patnáct lidí. A spíše mám pocit, že se to pomalu, ale jistě zhoršuje. Ale třeba se mýlím a vlastně spíše doufám v to, že se mýlím. (smích)
Nová deska „Messtery“ je vskutku hodně brutální a nekompromisní. Jednotlivé songy jsou dosti úderné, skoro bych řekl, že jste z nich vyndali veškeré „zbytečnosti“. Jednoduše žádné exhibice, které by mohly „narušit“ intenzitu. Pochopil jsem váš záměr správně?
Asi to není přímo „záměr“, ale když se podíváš na časy skladeb na posledních třech deskách, bude ti jasné, že nám tento koncept plně vyhovuje. Samozřejmě bez nějakých těch sól nebo občasných složitějších riffů/rytmů bychom to nebyli my. Ale pokud chceš mít skladby do tří minut, nelze tam narvat všechno. Myslím si, že by to nestálo ani za to. Tak máš tady tohle, tam zas něco jiného, tady oboje do kupy a tam nic… no a deska je u konce. (smích) Z mého pohledu je pro muziku, kterou hrajeme, tohle naprosto ideální. Když si album pustíš, nestihneš si pořádně uvědomit, co se tam vlastně děje a deska skončí. A ty si ji pustíš zase… a zase.
Máš celkově v oblibě alba, která mají kratší časovou stopáž?
Tady je třeba vzít v potaz, co posloucháš. Já osobně, u bordelu obecně (thrash, death, grind), určitě ano. Důkazem je pro mě jedna z nejlepších grindových desek všech dob: CEREBRAL TURBULENCY – „Germ of Error“. Tahle deska má krásných 18 minut a 13 skladeb. To je radost poslouchat!!! Ale zase… u atmosférické muziky, kterou poslouchám velice často, je to přesně naopak. Kupříkladu STEVEN WILSON nebo třeba DEFTONES. Tam jsou skladby kolem 4-5 minut, a někdy (v případě SW) často přesahující i 10 minut. A tady mi to naprosto vyhovuje a nechtěl bych, aby měly jejich desky třeba jen 25 nebo 30 minut. Tahle hudba se poslouchá prostě jinak.
Nahrávka má opravdu skvělý zvuk. Přijde mi, že jste se chtěli držet „oldschool“ parametrů, ale zároveň dát najevo, že „Messtery“ je kolekce aktuální. Můžeš představit to hlavní kritérium, ke kterému jste hned od začátku směřovali?
Tohle je pochvala pro kytaristu Yabbacka. To on je tím, kdo u zvuku hledá cesty, plánuje procesy, navrhuje změny a řešení. Tak jako já tu hudbu skládám, tak on se stará o to, jak to bude na té desce znít. A jelikož už hlídal, upravoval nebo přímo připravoval zvuk pro několik desek, a nebyl to jen ANTIGOD, má zkušenosti a každou další deskou se v této sféře učí a posouvá. Když do toho studia jdeš, nikdy nevíš, jak to bude znít, a těch faktorů je vždy hodně. Nejen to, co do toho počítače pošleš, ale taky to, co s tím pak uděláš. Zkurvit se to dá vždy a všude (smích). Takže ani nelze říct, k čemu jsme vlastně směřovali. Třeba u kytar – věděli jsme přesně, jak to budeme dělat, co jak zapojíme, co jak budeme nahrávat a co z toho chceme dostat. No a když jsme vše připravili a zapojili, v ten moment jsme byli vyvedeni z omylu. Námi dobře připravený plán prostě nefungoval a nebylo možno to takhle nahrávat. Takže jsme prostě improvizovali, využili jiné, nutno říct, daleko jednodušší řešení. Možná, i díky tomu, je výsledek takový, jaký je. A my jsme s ním naprosto spokojeni.
Má nahrávka nějaký jednolitý koncept? Čím jste se nechali inspirovat tentokrát?
Ano, koncept je jednotný a zaobírá se dobou, kdy vlastně deska a texty vznikaly – nedávné dva roky temna.
Křest alba máte úspěšně za sebou. Jak jste si samotný koncert užili? Při vašich zkušenostech… Býváte ještě při takto speciálních akcích nervózní?
Koncert byl perfektní a myslím, že jsme si ho všichni v kapele pořádně užili. Já osobně u takových akcí nervozitu nepociťuju a myslím, že ani kluci. Možná Martin jakožto nový člen nervózní bývá, ale to se za chvíli srovná. Už nadává méně než při prvních třech koncertech s námi. (smích)
Aby mohla být deathmetalová nahrávka úspěšná, měla by posluchačům nabídnout určitý nadstandard. Co by tím nadstandardem mohlo být u „Messtery“?
Netuším! (smích) My prostě děláme to, co nás baví a zatím to pravděpodobně funguje. Možná jsou to ty určité prvky, které ANTIGOD má a dokud budu v této kapele tvůrcem muziky, tak je mít i bude, což jsou třeba věci, které mám já sám u tvrdé muziky hodně rád. Třeba stopáž, jak jsi zmínil výše. Mám za ta léta ověřeno, že tohle prostě funguje, tak proč to měnit? Ale těch faktorů je samozřejmě více a netřeba o nich psát. Ať si je každý na těch deskách najde.
Vybral bys z desky některou ze skladeb, která novou tvář ANTIGOD nejlépe vystihuje?
Nelze. Je to celá deska. Každá skladba je jiná a má své prvky. Nebo lépe řečeno „střípky“, jejichž „spojení“ vyžaduje poslech celé desky. A tady je právě výhoda celkového času, kdy se to celé prostě valí jak balvan z kopce a za chvíli je konec. (smích)
Jaký je tvůj názor na současnou „dobu korektní“? Měli jste už někdy problém se svým názvem? Nebojíš se, že by v budoucnu mohla cenzura dopadnout i na vás?
O tom, co jsi trefně nazval „dobou korektní“, se rozepisovat nechci a nebudu, jelikož tento rozhovor má lidi informovat, pobavit atd., ale rozhodně ne nasrat!!! (smích) U našeho názvu, o kterém si myslím, že rozhodně není nijak nekorektní, jsme se zatím nesetkali s nevolí „úřadů“. Pokud by k tomu někdy došlo, tak by tím pádem padl nejen underground, ale podstata kultury jako takové. Ale já věřím, že toho se naše generace nedožije. I když… jelikož kolem sebe denně vidíme, jaké hnusy a svinstva se vymýšlí, povolují (nebo naopak), jak obyčejné a přirozené věci se „zakazují“. V tom smyslu, že můžeš, ale budeš bit!, pak bych se tomu asi ani nedivil. Ale snad vše, co se týká především undergroundu, zůstane takové, jak má být.
Jaké jsou vaše nejbližší plány? Čeká vás série koncertů na podporu nového alba? Jste schopni dojet a zahrát v podstatě kamkoliv?
Nějaké akce máme v první polovině roku potvrzené, na nějakých se pracuje a na podzim by mělo být tradiční tour s ADOR DORATH. A myslím, že jsme schopni dojet a zahrát v podstatě kamkoliv.
Děkuji za rozhovor, přeji vám do dalších let jen to nejlepší!
My děkujeme za zájem o ANTIGOD a věřím, že jsme si nepovídali naposled. ZDARR!!!
ALL