AKRAL NECROSIS / MARCHOSIAS – (Inter)section (CD-2015, Loud Rage Music)

IntersectionV podstatě nepřetržitě sleduji dění v jednotlivých státech Evropy, zkouším si dělat pořádek v příslušných scénách a je pro mě poměrně velkým překvapením, že se mi za poslední dobu dostalo do rukou hned několik příjemných překvapení právě z Rumunska, kde se metalová scéna začíná docela zajímavě rozrůstat. Výjimkou není ani toto reprezentativní splitko, na kterém si to rozdaly dvě spřátelené kapely, které si dokonce v jednom případě prohodily své skladby. Není to sice poprvé, kdy jsem se s takovýmto nápadem setkal, ovšem každá obdobná piškuntálie má něco do sebe (v mém případě je to ale tak trochu jedno, neboť obě hordy jsem doposud neznal). Ale k věci…

První část disku je obsazena třemi skladbami od AKRAL NECROSIS, nenápadné kapely z hlavního města Rumunska, jež má na kontě prozatím jediné dlouhohrající album („Pandemic Dominion“) z roku 2012. Těžko říci, kterak se toto dílo blackmetalové pětici vyvedlo, avšak část představená na tomto splitku, je překvapivě honě nadprůměrná. Akral NecrosisÚvodní skladba „Separator“ představuje band v nejlepším možném světle, neboť jejich black metal skýtá celou řadu nečekaných harmonií, byť základní „palivo“ je tvořeno středně rychlým black metalem, jež na první poslech v podstatě ničím nepřekvapí. Chce to ale poslouchat pozorně. Např. překrásné kytarové melodie v ústředí skladby, snad ani nepatří do metalového žánru jako takového. „Purge“ následně přichází ještě s melodičtější skládankou, avšak po zvukové stránce se jedná o krok zpět. Vše je ale zapřičiněno tím, že stopa byla sejmuta z koncertu a plní tak úlohu jakési raritky. „The Sacred Book“ je už potom cover z dílny MARCHOSIAS, a přestože originality příliš nepobral, musím uznat, že hlavně druhá část skladby, do níž byl zasazen „obyčejný refrén“, dokáže pozornost posluchače upoutat. AKRAL NECROSIS se za svoji část rozhodně nemusí červenat, neboť ve třech příspěvcích prezentují hodně solidní menu. Teď je jen otázkou, jak moc by mohlo být zábavné celé album.

MARCHOSIASKolegové MARCHOSIAS následně přebírají štafetový kolík se čtvrtou stopou. I oni holdují „černému kovu“, vycházejí ze „staré školy“, ale zároveň se pokoušejí postavit čelem k těm nejotřepanějším postům a neservírovat jen „obyčejnou šťávu“. A daří se jim to poměrně slušně, neboli obdobně úspěšně s ohledem k umění AKRAL NECROSIS. Když pominu cover „Slay The Whore“, tak obě vlastní skladby vycházejí z obdobného vzorce. Sychravá blackmetalová atmosféra, tradiční žánrová přímočarost, avšak s nikoliv monotónní úsečkou, ale řádně pokřivenou pointou. Na tomto místě lze alespoň částečně hovořit o jakémsi progresivním vánku, jehož cílem je patrně vytrhnout hudbu až z přílišné upjatosti. To mají koneckonců oba spolky tak nějak společné. Jen v případě MARCHOSIAS mi přijde výsledný sound takový usedlý, místy spíše nevýrazný, ovšem připouštím, že ostatním posluchačům může právě tento výsledek imponovat (v zákrytu jakoby stále hnil odkaz thrash metalu).

Exkurz do rumunského undergroundu se tedy v případě „(Inter)section“ povedl nad očekávání dobře. Dvě neznáme kapely se zde prezentují v opravdu ve velmi dobrém světle, a přestože jejich hudba nikoho na lopatky nepoloží, lze si ji i tak užít. Zastoupené tracky nejsou levnými cajdáky a milovníkům black metalu mají rozhodně co nabídnout. Příznivce fyzických nosičů pak určitě potěší i kvalitní grafické zpracování bookletu splitka. Na tomto díle zkrátka nebylo nic odfláknuto.

ALL

http://akralnecrosisofficial.bandcamp.com/

https://marchosias.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *