AGANTHROS – Touha „něco najít“ je důležitější než povaha sledovaného cíle

V letošním roce finská blackmetalová kapela AGANTHROS debutovala albem „Syntiset saatanat kurjat“ a se severskou noblesou propojila žánrovou ryzost se satanskou tématikou. Pětice hudebníků zároveň nepatří k žádným zelenáčům, ostatně i AGANTHROS měli svého přímého předchůdce. A na nahrávce je to pochopitelně znát. Finové na jedné straně ctí základy „černého žánru“, ale nikterak se nebrání ani epičtějším motivům, typicky severským. Pokud kráčí váš hudební vkus tímto směrem, doporučuji AGANTHROS vyzkoušet. A teď už slova kytaristy Olliho Vesanenena (O.V.)

Kapela AGANTHROS vznikla poměrně nedávno, někdy v roce 2021. Co tě k jejímu založení inspirovalo? Prozraď, prosím, jaká je vaše hudební minulost?
Dobrý den, děkuji za trpělivost při čekání na odpovědi. Všichni naši členové už nějakou dobu hráli v jiných kapelách a až posléze našli AGANTHROS. Nejvýznamnější kapelou, dalo by se říci přímým předchůdcem, je skupina TUHONSIEMEN. AGANTHROS by se dal označit za takový TUHONSIEMEN 2.0. Všichni členové byli s předchozí kapelou nějak svázáni – ať už se jednalo o hudební aktivity nebo jiný způsob zapojení se.

„Aganthros“ je jméno, které má svůj původ ve snovém deníku z roku 2013, když mi bylo 17 let. Bylo to jméno stromu, který vyrůstá ze semene zkázy, zatímco „Tuhonsiemen“ znamená finsky „semeno zkázy“. Když nastal čas opustit TUHONSIEMEN, jméno další kapely bylo naprosto zřejmé.

Vaše debutové CD „Syntiset saatanat kurjat“ je plné překvapení, a to včetně instrumentálních partů. Jak byste definoval svůj styl a kdo vás nejvíce ovlivnil?
„Black metal“, tak je to v pohodě. Satanská metalová hudba. Hledání přesnějších definic by nevedlo k ničemu zajímavému. Odpověď týkající se vlivů závisí na měřítku, které použijeme. Takže odpověď by mohla být např. jedna z tohoto výčtu:

1) Síly, které jsou nadčasové, bezejmenné a bez tváře. Noční strana a její reprezentace v průběhu věků. Mýty, archetypy a tak dále.
2) Žít svůj život. Trvalo mi to sedmadvacet let, než se mi podařilo udělat takové album, abych tak řekl. Ostatní kluci jsou v kapele ve věku 22-29 let.
3) Hudební vkus členů obsahuje poměrně hodně hudebních záležitostí. Od drsného noisu k PORCUPINE TREE, od klasické hudby až po TETRAGRAMMACIDE. Ovšem náš společný zájem o black metal nás zjevně všechny nějakým způsobem spojuje. A tady je několik zásadních kapel, které patří mezi naše oblíbené: MGLA, ENOCHIAN CRESCENT, NOCTE OBDUCTA, CLANDESTINE BLAZE, GORGOROTH.

Jaký je hlavní koncept alba? Jaká jsou lyrická témata a příběhy, která lze na albu vystopovat?
Řekl bych, že hlavním tématem alba je „obracení pozornosti zvenčí dovnitř“. Ať už se to stalo nebo ne a s jakými důsledky. To je „červená nit“, která písně spojuje.

Většina textů má, alespoň tedy na povrchu, pouze popisný charakter. Krátký pohled do určitého okamžiku/fáze něčího života – obvykle prezentovaný z pohledu první osoby. Snad svatou trojicí každého umělce hledajícího „pravdu“ by mělo být: exhibicionismus – voyerismus – patologické lhaní?

Ovšem jako vždy musí existovat jedna výjimka: to je „Seitsemän miehen voima“, finská lidová melodie, jež má svůj původ v knize Seitsemän veljestä (7 bratří), kterou napsal Aleksis Kivi v devatenáctém století. Tam obracíme svůj pohled „zevnitř“ zpět k „vnějšímu“, že?

Co tě inspiruje, když se pouštíš do psaní textů? Je to něco, na co narážíte ve svém životě, nebo něco, o čem čtete v knihách, případně vidíte ve filmech?
Inspiraci lze nalézt v podstatě v čemkoliv, a přijít může (téměř) odkudkoli. Samozřejmě i z těch příkladů, které jsi zmínil. Řekl bych, že myšlení pozorovatele, touha „něco najít“ je důležitější než povaha sledovaného cíle. Téměř každý podnět – nebo jeho absence – může při zpracování člověkem s určitým druhem „aktivního“ myšlení nastartovat něco zajímavého.

Co by pak bylo naopak – „pasivní“ myšlení? Řekl bych, že tupý člověk by nerozpoznal šanci na „hledání inspirace“, ani kdyby si utíral zadek do obličeje. Bezmyšlenkovitě konzumovat cokoli, co náhodou dostáváte v každé oblasti života, jednoduše procházet existencí – to je ten nejžalostnější osud, jaký si pro lidskou bytost dovedu představit.

Je váš popis „pekla“ založen čistě na umění? Nebo je to váš životní styl a přirozená cesta? Můžeš poskytnout náhled na některá témata či koncepty uvedené na albu?
Předpokládám, že jde o otázku, zda jsou témata v textech „čistě smyšlená“, nebo ne. Pokud ano, zeptal bych se zpět: jak nakreslit hranici mezi fikcí a realitou? Řekl bych, že čára je čára natažená do vody. Nebo to možná není čára, ale zeď. A možná ta zeď, kterou se mnozí pokoušeli postavit mezi fikci a realitu, byla -ve skutečnosti na straně samotné „fikce“.

K poslední otázce: dříve jsem mluvil o tom, jak je tématem „obracení pozornosti zvenčí dovnitř“. Rozšířit to ale o další úroveň: vytvářet, psát písně a evokovat je k životu jejich hraním je ve skutečnosti způsob, jak vytvořit právě tento proces. Musím dodat, doufám, že zažít je jako posluchač, by také mohlo nabídnout něco víc než „dobré riffy a zvuky“. Každopádně to ale není něco, co bych mohl ovlivnit a ani o tom získat znalosti z první ruky.

Texty písní jsou plné satanských symbolů a hesel. Jak důležitý je satanismus pro váš život? Životní filozofie? Nebo umělecké vyznání?
Právě jsem viděl video na YouTube, kde nějaký chlápek řekl „Fuck the rest, Satan is Best“ a já si myslel, že chci být tak cool a trendy, jak tam bylo ukázáno (povzdech). Jo, kdybych věděl, že hrát si se silami temnoty a zla není dobrý nápad… Teď Satan vlastní mou duši a já nemůžu nic dělat. Všem milujícím rodičům na světě: zjistěte, co vaše děti dělají se svými chytrými telefony! Nebo budou jako já!

Dostali jste někdy nějaké pochybné zprávy z církevních kruhů?
Tady tohle je legrační způsob, jak si zasrat mozek. Když si myslíš, že je to zpráva, pak se to stane zprávou. Je tento rozhovor poselstvím církve? To jo? No, taky by to řekl špión z církve. (Nyní, pokud použijete stejný protiargument na existenci „vnějšího světa“, skončíte v solipsisim a/nebo v azylu).

Skutečný příběh k albu mimochodem: Na stěně záchodu naší zkušebny je text, který říká: „Ihminen on avaruuden nurja puoli“ („Člověk je špatná strana vesmíru“) a já si říkal, že dobře, možná tomu zkusím věřit. Zdravím toho, kdo to napsal – ale pokud tohle uvidíte, neříkejte nám, že jste to byli vy!

Mohl bys mi prozradit něco o obalu alba? Má nějaký zvláštní význam? Je kupříkladu spjat s názvy některých skladeb?
Jasná věc. Obal vytvořil A.P. XIII, který je rovněž znám jako frontman kapely CURSE UPON A PRAYER. V podstatě jsem mu dal pár klíčových slov nebo frází, propojil demoverze písní a on na základě toho obraz namaloval.

Někteří hudebníci píší svou nejlepší hudbu, když jsou v depresi nebo prožívají špatné období? Je to příklad i vaší kapely?
Sakra, to ne. Deprese je zatraceně jedovatá věc pro kreativitu, alespoň tedy pro mě. Snažím se tedy v dnešní době udržovat v dobré kondici.
Když jsem byl o něco mladší, řekněme v letech 18 až 24 let, tak mi na nějakém fyzickém nebo psychickém stavu vůbec nezáleželo. Bylo mi to úplně fuk. Myslel jsem si, že nějaké řezání se nebo pálení v opilosti je jen taková legrační věc, kterou lze bezdůvodně provozovat (a to jsem býval celé ty roky opilý každý týden).

No, byly to trochu vtipné a zajímavé časy, ale klady a zápory tohoto životního stylu se z dlouhodobého hlediska dají docela snadno vypočítat. Pokud budete takto žít dál, pravděpodobně DOSLOVNĚ zemřete někdy kolem toho mýtického věku sedmadvaceti let.

Máš ve Finsku nějaké osobní kreativní místo, které tě inspiruje a pomáhá ti s hledáním nápadů na nové skladby?
Méně ruchu a víc času na evoluci nápadů. Myslím, že jediná opravdová „církev“ se nachází zevnitř a ona svatyně, kterou můžete nosit s sebou, ať jdete kamkoli. Ale jistě, pokud jde o okolnosti vnějšího světa: některé jsou optimálnější než jiné. Lesy nebo hřbitovy jsou většinou mnohem zajímavější místa než centra měst a podobně.

Když tak mluvíme o vašem debutovém albu… Jste spokojeni s jeho přijetím?
Jasně, zvlášť když jsem v tomto ohledu neměl velká očekávání. Ne proto, že bych tomu materiálu nevěřil, ale přemýšlení o věcech typu: „Jak na to budou lidé reagovat“, to není samo o sobě příliš zajímavé. V určitém okamžiku bych si ale rád přečetl slušnou recenzi. Aby ji napsal někdo, kdo rozumí finštině natolik, že si pročte naše texty (a nebo ten, kdo dostane texty přeložené do angličtiny).

Je mi jedno, kolik takových recenzí bude. Může být jedna nebo deset, nicméně by mě zajímal nějaký druh analýzy alba a jeho obsahu. Nemám však na mysli zasranou analýzu typu „jsou tam těžké kytary bla bla, hlasité bicí bla bla – ano, je to samozřejmě blackmetalová hudba (8/10).“ No, hovno, Sherlocku! Přesně tohle je zatraceně posraná výmluva týkající se recenze desky. Přesto a možná právě proto se zdá, že většina internetových médií a zinů obsahuje přesně takové věci.

Jak to v současné době ve Finsku vypadá s hudební scénou? Vybral bys nějaké kapely či nahrávky, které by bylo dobré zmínit?
Určitě! Z black metalu je totálně zabijáckou věcí LICHT DES URTEILS. Zejména naživo jsou naprosto úžasní. Jsem přesvědčen o tom, že jejich další album bude nezapomenutelné. Další dobré počiny pochází z oblasti Tampere-Jyväskylä. Jmenovat mohu např. SACRIFICIUM CARMEN, THE PARASITE PARADISE, VAINO, ALCHEMASTER´S APPRENTICE (RIP) aaa a řekněme také HENGET. Jejich debutové album „Beyond North Star“ patří k tomu nejlepšímu, co letos v blackmetalovém ranku vyšlo.

Kdybys měl možnost zadžemovat si s nějakými slavnými hudebníky ze současnosti nebo minulosti, kdo by to byl?
Chtěl bych posedět se svými finskými předky a poslouchat, jak zněla jejich rituální hudba. Pak bych chtěl napsat píseň na základě toho, co jsem zažil, když jsem to slyšel. Docela rád bych chtěl vědět, co by si o tom mysleli.

Plánujete na příští rok turné nebo nějaké festivalové koncerty? Rádi byste podpořili „Syntiset saltanat karjat“ koncerty v Evropě i mimo ni?
Zrovna teď máme zarezervovaný pouze jeden koncert. Jedná se o akci Rites of North, jež se uskuteční v lednu 2024. Pokud chcete na tuto akci lístek, musíte si pospíšit, neboť festival je už skoro vyprodán. Předpokládám, že k tomu dopomohlo i ohlášená účast AGANTHROS. Někteří také zmínili kapelu začínající na Be…něco. Byl to BEHEMOTH? BEHEXEN? Ne, něco, co znělo jako „Beherit“, ale koho to zajímá, musí to být nějak blízko „ug act“. Asi proto hrajeme mezi prvními, přičemž ostatní budou čekat celá večer, než na ně přijde řada. Každý nás chce slyšet, že jo?

Děkuji za tvůj čas a přeji vše dobré!
Děkuji moc za rozhovor.

ALL

FB AGANTHROS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *