Smuteční doom metal na stránkách R.U.M. zinu jaksi zdomácněl, ovšem hodně to je dáno i tím, že jednotlivé kapely zkrátka stojí o propagaci svých děl, zřejmě jim je tady dobře :), čímž už dopředu předesílám, že v následujících týdnech se ještě o několika zajímavých uskupeních rozhodně dozvíte. Nyní je ale na řadě moskevský projekt A YOUNG MAN’S FUNERAL (dost hustej název), který už v undergroundových vodách zanechal nějakou tu stopu. Vždyť za ním stojí dva známí hudebníci (A.S. a E.S), jež zároveň fungují v dalších kapelách, jako jsou např. WHO DIES IN SIBERIAN SLUSH (rozhovor očekávejte již brzy!), DECAY OF REALITY či FORBIDDEN SHAPE.
Deska „Thanatic Unlife“ je posléze druhým řadovým albem, ovšem ne posledním, protože ještě letos se na světlo dostalo pokračování v podobě trojky „Redemption“, kterou si představíme někdy jindy, jestliže na ní dojde řada. A „Thanatic Unlife“? Skutečně hodně syrová záležitost, brutálně pomalá (jak taky jinak), nemluvě o hnusácky nastavené atmosféře. Opravdu… tahle nahrávka je totálně smuteční a sálá z ní jedovatý punc nepříjemnosti. Určitým kontrastem však budiž i nezanedbatelná část poetyčna, která podtrhuje všechny tři dlouhé kompozice. Nejvíce je však tento prvek zakotven v první položce s názvem „Curse“, kde je zajímavé především to, že celá šestnáctiminutová plocha je vedena linií klavírů, na kterou jsou postupně nabalovány ostatní nástroje, zejména pak kytary. Ano, poslech takhle dlouhé skladby není rozhodně jednoduchý, ale pokud máte v tomto žánru něco naposloucháno a potrpíte si na „hudební bolavost“, je dost možné, že právě tato elegie na vás hluboce zapůsobí. Za přečtení pak rozhodně stojí i samotný text. Zde je jen malý úryvek: „Letět vysoko a dotknout se slunce/roztáhnout svoje křídla a vystavit tvář na světlo/Sáhnout si a políbit světlo…“
Pokud se vám tyto verše zdají být opravdu hodně romantické, tak vězte, že navazující kompozice „Remorse“ je naopak hodně dekadentní a vlastně vypovídá o tom, kterak je naše planeta peklem vesmíru, přičemž lidstvo si nezasluhuje nic jiného, než být zničeno. Ostatně změnu tématu zachycuje i hudba, jež se najednou stává mnohem agresivnější. A mnohdy se i trochu více „pohne“. Mocný growling poté brousí kolem kytar a výrazné basy, klavírní party vystupují jen v určitých momentech. Podobně ovšem vyznívá i death-doomový vál „Salvation“, rozhodující to track před konečným splynutím s rozpadající se planetou. V závěru opětovně znovu nastupuje klavír, aby napsal poslední a definitivní testament. Pokud mi především druhá část skladby připomněla nějakou kapelu, jsou to naši LOVE HISTORY (bejvávalo?)…
„Thanatic Unlife“ patří mezi alba, která se v podstatě nedají naposlouchat. Lze si z nich vzít pouze krásy onoho specifického žánru, který není určen zdaleka pro všechny posluchače. I když se už v tomto ranku dá vytvořit ledacos více poddajného (takto vnímám např. hudbu EA), tak A YOUNG MAN’S FUNERAL nic podobného nezkouší. Jejich produkce je více komornější a plná intimity. Jen stěží se dá předpokládat, komu tahle nahrávka mohla sednout. Pro mě však představuje jakýsi černý leknín, jenž nejdříve nešel otevřít, ovšem záhy se z něho stala dokonale rozcabená květinka.
ALL
https://www.facebook.com/ayoungmansfuneral