A TRIBUTE TO EMPEROR – In Honour Of Icon E (CD-2012, Trizna Productions/Metal Swamp)

Tributní alba jsou vždy záležitostí ošemetnou, ovšem pokud se dobrá myšlenka uchopí za správný konec provazu, může být výsledek takovým malým dobrodružstvím, které by bylo škoda neprožít. Vydavatelská spojka Tryzna Prodctions/Metal Swamp se podle mého soudu vrhla na tenký led, který se mohl ve vší počestnosti klidně změnit v hezky rozpálenou sprchu, ale naštěstí se tak nestalo. „In Honour Of Icon E“ lze skutečně považovat za reprezentativní výběr a efektivní reklamou budiž už prolistování masivního bookletu, nemluvě o vkusně zpracovaném grafickém provedení. Je vidět, že si realizátoři dali skutečně záležet…ono poslat do světa polotovar, který by se klaněl právě EMPEROR, to by mohla být s ohledem na mravenčí práci UG labelů, totální sebevražda.

Když pominu introdukční otvírák v podání SVARTLAV, začínají celou kolekci polští čarodějové SALTUS, kteří překopírovali „Curse You All Men“ až „nezdravě“ přesně. Kdyby rouhání nebylo tak krásně, skoro bych se vsadil, že tenhle song nahráli samotní EMPEROR. Přiznávám se, že od předělávek oceňuji spíše opačný přístup, ačkoliv zahraná je tato legendární skladba naprosto skvostně a především přesně. Obdobný přístup posléze představili také norští TROLL, jež kompozici „Towards The Pantheon“ zabalili do velice mrazivého symfo-black obalu. To naopak slovenští INFER, věrni své nekompromisní tradici, osedlali „Ye Entrancemperium“ v pravdě démonickém mnohotvaru, kterému nechybí agresivita ani atmosféra. Bonusový bod pak přidávám za velmi dobře zvládnuté čisté vokály. „Night Of The Gravelless Souls“ a švédští DEMONICAL? Taková malá ukázka toho, jak by to vypadalo, kdyby EMPEROR propadli deathmetalové horečce. Připouštím, zní to všechno moc zajímavě, ovšem aroma značky „Ihsahn“ se kamsi vytratilo.

Velkolepou a především precizní prácičku jsem očekával od norských HELHEIM, jenže ti si podle mého názoru nevybrali příliš „hodnotnou“ skladbu a možná i z toho důvodu působí letitá „Witches Sabbath“ (zde s norským textem) poněkud malátně. Naštěstí hned následující australský projekt MIDNIGHT ODESSEY vrací bumerang do plusových vod, a to především díky odvaze převést skladbu „Cosmic Keys To My Creations And Times“ do ryze ambient-blackových končin. Nikdy bych nevěřil, že se i z těchto ingrediencí dají uvařit EMPEROR. Tleskám! A nyní už k prvnímu a zároveň také poslednímu tuzemskému zástupci. SILVA NIGRA do svých spárů vložila letitou „Moon Over Kara-Shehr“ (objevila se již na první demu „Wrath Of The Tyrant“ v roce 1992) a z toho tedy vyplývá, že ji ani vzhledem ke svému stylovému zaměření nemusela příliš předělávat. Totéž se dá ovšem tvrdit o vyloženě průměrných Italech NECRODEATH, kteří svou metalovou příslušnost stvrdili taktéž trackem z kultovního demáče („Lord Of The Storms“). A aby toho nebylo málo, do stejné řeky sestoupili i finští vlkodlaci HORNA , jež svůj příspěvek pojali jako takový exkurz do lůna blackmetalového dějepisu. Přiznám se bez mučení, kdybych tuhle skladbu slyšel jen tak z éteru, rozhodně bych nepoznal, že se jedná o předělávku mocných EMPEROR. Ovšem postavení kultovního dema pochopitelně chápu…

A ve stejném duchu budeme i pokračovat. Taktéž „Ancient Queen“ patří snad k úplně prvním „vladařským“ kompozicím a na tomto místě si ji můžete vychutnat v podání slovenského projektu KARPATHIA. Pochmurnost by se v tomto podání dala opravdu krájet, přičemž lehkého mrazení v zádech se mi touto cestou nakonec dostalo. To ovšem není nic oproti znamenitě pojaté verzi skladby „With Strength I Burn“ kterou si slovenští ANCESTRAL VOLKHVES doslova vychutnali. V této souvislosti musím zmínit, že s vokály vydatně vypomohla Masha z ruské ARKONY a pokud mě uši neklamou, tak rovněž samotný text byl převeden do ruské jazyka. Když už nic jiného, tak tento kousek bych samotnému Ihsahnovi klidně pustil. Dost možná, že by svojí vlastní skladbu ani nepoznal…nicméně cílem určitě bylo nabídnout EMPEROR v trošičku jiném světle a to se myslím dokonale povedlo. Divokou jízdu a především vysokou instrumentální vyspělost představují polští MESMERIZED, jejichž démonický death metal nabízí další pozoruhodnou dávku originálního přístupu. Přetvořit obligátní kompozici „Empty“ k obrazu svému, to už je skutečný kumšt. Obdobnou zkoušku odvahy posléze úspěšně absolvovali krajané CRIONICS, jejichž verze „The Loss and Curse Of Reverence“ je po čertech povedený kousek. Oproti originálu je tahle skladba zahrána o něco rychleji, přičemž samotný zvuk se mi zdá o něco průzračnější, než je tomu na albu „The Loss and Curse Of Reverence“. Tehdy se s tím EMPEROR skutečně nemazli, ovšem onen nepřehledný sound vždy patřil k jejich poznávacím znamením. A nyní už ke skutečné blackmetalové ódě. Kultovní „I’am The Black Wizards“ si zřejmě jako první rezervovali norští TAAKE, protože ji zahráli s neskutečnou noblesou, ze které je cítit nejen obdiv, ale také respekt vůči velkým vzorům. Třešničkou na dortu je pak i účast Attily Csihara (MAYHEM), který prohnal své hlasivky po boku Mr. Hoesta a tím dal vzniknout doslova démonické koalici. Symbolický závěr kompletu pak obstarávají švédští SETHERIAL, jejichž „Inno A Satana“ můžeme považovat jako takovou ódu na EMPEROR a norský black metal vůbec. Precizně zvládnutý part se sice víceméně drží originálu, ovšem jaká by to byla tečka, kdyby v posledních minutách neměl vyniknout tolik obdivovaný „císařský“ rukopis?

Tak…a pokud jste dočetli až sem, dovolte mi ještě jedno sentimentální vzpomínání. V devadesátých letech minulého století, především na počátku tohoto času, bylo nesmírně těžké u nás sehnat přesné informace o norské blackmetalové komunitě, nemluvě o samotných nahrávkách. Když se někde objevil třeba jen malinkatý článeček, ihned jsem bral do rukou nůžky a s nadšením jsem si ho vystřihl… Kdyby mi ovšem tehdy někdo řekl, že právě tato kolekce vyjde pod hlavičkami česko-slovenských labelů a bude obsahovat několik skandinávských zástupců, kteří se podíleli na formování scény, zřejmě bych mu přiložil studený kapesník na hlavu. Sny jsou ovšem od toho, aby se daly čas od času i zrealizovat a jeden takový krásný sen se stal skutečností právě v tomto případě. „In Honour Of Icon E“ je vskutku zdařilá sbírka raritních songů, ze kterých si rozhodně lze vybrat podle vlastního gusta…

ALL

http://www.metalswamp.com/webzine-cz/

http://www.myspace.com/tryznaproduction

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *